ist-M.01:05 » Üsküdar-Çekmeköy Metro Projesi

birtanecim
Abonman

ümraniye sondurak ta ki metro çalışmalar

Mesaj gönderen birtanecim » 13 Ara Pzt, 2010 12:38

:roll: merhaba ben 45 yıldır ümraniyede oturuyorum. çizimlerde gördüğüm kadarıyla ümraniye (sondurak) durağındaki işaretlenen evlerin içinde bizimkide var. bu istimlak olacağı anlamına mı geliyor. bildiğim kadarıyla çalışmalar yerin altından yapılacak. bu çalışmalarda evler etkilenir mi. istimlak olmayacaksa biz evi yıkıp tekrar yapmayı düşünüyoruz. imar verilir mi. siz bu konularda bilginiz olduğu için sormak isterim. ne olacak bu durum. merakla bekliyorum :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ara Pzt, 2010 15:47

İşaretliden kast ettiğiniz eğer şu resim ise:

Resim

Buradaki işaret sadece istasyon konumu ve giriş çıkış noktalarını gösterme amaçlıdır, istasyon yer altında inşaa edilecek ama aç-kapa mı olacak delme tünel mi bunu biz bilemeyiz maalesef, bu konuda belediye ya da diğer kurumlarda bilgi vermeyecektir, daha önce resmi ağızlardan aldığımız bilgi de de bazı kötü niyetli kişilerin bu tip bilgileri suistimal edebildiğini söylemişlerdi. Belki de istasyon bizim çizdiğimiz konumda değil de tam yolun altına da yerleştirilebilir, daha önceki sayfalarda verdiğimiz proje çizimlerinden yola çıkarak bu yerleşimi yapmıştık.

Eğer oradaki istasyon tipi delme tünel olur ise binaları etkileyen bir durum olacağına inanmıyorum, en fazla TBM dediğimiz delme makinesi geçerken biraz sarsıntı hissedilebilir ama bu zeminde bir sorun olmaması halinde geçerli, zeminde öngörülemeyen bir şeyler olup olamayacağı da maalesef önceden kestirilemez, daha önce yüklediğim proje çiziminide vereyim;

Resim

Bu resimde gördüğümüz üzere istasyondan TBM geçecek bağlantılar ise NATM ile yapılacak, sadece tek erişim verilecek o da haritadaki gri çatılı görünen binayı ilgilendiren bir durum olabilir, çünkü orada istasyon binası inşa edilecek şekilde gösterilmiş. Tünel ise binalara göre oldukça derinden gidiyor dolayısı ile ben çevredeki binaların herhangi bir şekilde çalışmadan etkileneceğini düşünmüyorum.

birtanecim
Abonman

içim rahat

Mesaj gönderen birtanecim » 13 Ara Pzt, 2010 15:57

çok teşekkürler. istaimlak olsaydı bu zamana kadar bize resmi bir yazı gelirdi diye düşünüyorum. yerin altından gitmesi ve istasyonun bize yakın olması bizim için avantaj mı dezavantaj mıdır? şu an için bize imar veririler mi evi yeniden yapmak için. :lol:

birtanecim
Abonman

Mesaj gönderen birtanecim » 13 Ara Pzt, 2010 16:02

ayrıca o gri çatılı yer TRT Lojmanlarıdır. arkadaki lojmanlar öndeki ise belediyenin ramazan çadırı. şu an orda yok kaldırıdılar sadece prefabrik bir belediyenin kitapçı dükkanı var. :roll:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ara Pzt, 2010 16:12

Açıkçası projenin son hali bumudur onu bizde bilmiyoruz, bazı revizyonlar yapılacaktı ama bunlar daha çok Çarşı istasyonu ve Üsküdar istasyonu için geçerli idi diye hatırlıyorum. Mantıken daha ihalesi yapılmadan bu konuda bir tebligat yapılacağını sanmıyorum, bunu Otogar-Kirazlı hattı inşaatı sırasındaki tecrübeden biliyorum. Gördüğünüz gibi o çizimlerde binalar ile tünel arasında ciddi bir mesafe var yani teorik olarak bir risk yok ama zeminde bir sorun vardır, bilinmeyen kayıt edilmemiş ya da zemin etüdünde tespit edilememiş bir kuyu çıkar onu bilemem, yanlış anlamayın içinize karamsarlık ya da evham düşürmek istemem, sonuçta bir önceki mesajımda yazdığım gibi bu konular spekülasyona açık konular dolayısı ile resmi kurumlar dahi bilgi vermekte imtina ederler.

Aslında yazacaktım ama tereddüt etmiştim siz sormuşsunuz, bence binanızı yenileyecekseniz bunu bir soruşturun, şahsi görüşüm olarak, eğer ben olsaydım metro inşaatından önce yaptırırdım :) çünkü geçtiğimiz yıllarda hatırlarsanız Taksim metrosu üstünde birileri sondaj yaparken metro hattına zarar verdiler, Allah muhafaza çok ağır bir kaza ucuz atlatılmıştı, bu olaydan sonra bu konuda denetimler arttı diye biliyorum yani planlara işlenmiş yer altı raylı sistemleri üzerinde bir inşaat yapılırken bu biraz ince elenip sık dokunabilir. Bu yanlızca şahsi görüşüm ve önerimdir, ama belkide düşündüğüm gibi sıkıntılı bir süreç çıkartmıyorlardır yani metro yapılırken ya da yapıldıktan sonra sizde binanınızı yapabilirsiniz. Bence eğer gerçekten binayı yıktırıp yeniden yaptırmak gibi ciddi bir düşünceye sahipseniz bu konuyu imar iskan ile görüşmenizde fayda var derim.

birtanecim
Abonman

Mesaj gönderen birtanecim » 13 Ara Pzt, 2010 17:50

sonsuz teşekkürler. dediklerinizi yapacağım. ümraniye belediyesine gideceğim. bence de metrodan sonra yapmak daha akılcı gibi geldi. çünkü çalışmalar sırasında evde kazıdan dolayı çatlak ve çökme gibi şeyler yaşanmaması açısından.gelişmeleri yazacağım binlerce teşekkür :lol: :P :D

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 13 Ara Pzt, 2010 17:54

Bence kamulaştırma ile ilgili bir problem olsaydı, yani evinizi istimlak edecek olsalardı ihale ilanı yayınlayamazlardı. Bütün o işler çözülmeden inşaat başlatılmaz.

Madem başlayacaklar eviniz öyle kalır, bence metroya yakın olmak bulunmaz bir nimet. Ben marmaray istasyonuna yakın olsun diye ev ararken göbeğim çatladı. Allah nasip ederse ileride marmaray istasyonuna 500 metre, metro istasyonuna ise 1000 metre mesafede oturacağım...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ara Pzt, 2010 18:06

Katılıyorum Hakan, inşaat süreci biraz sıkıntılı olur kafanız şişer ama bittiği zaman gerçekten bulunmaz bir nimet olur :) şu an ki yolculuk süresi nedir tam bilemiyorum ama düşünün bittiğinde 10 dk. da Üsküdar' dasınız, oradan ver elini Marmaray ile Sirkeci, toplam yolculuk aktarma, bekleme ile birlikte olsun 20 dk. bence hayal gibi bir süre.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 04 Oca Sal, 2011 22:51

Başkan HT BLoomberg Tv'de önümüzdeki dönemde belediyenin kendi yapacağı tek hattın bu hat olduğunu söyledi...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Tem Pzr, 2011 14:31

Başlık proje aşamasından ihale sürecine geçtiği için kilitlenmiştir. Konunun devamını aşağıdaki linkte takip edebilirsiniz.

ist-M.02:06 » Üsküdar-Çekmeköy Metrosu İhale Süreci

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön