ist-M.03:05 » M3 Başakşehir-Kirazlı (Bakırköy) Metrosu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Prş, 2013 03:16

Kirazlı istasyonunda iki araç, güzel oldu.

Resim

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 01 Şub Cum, 2013 21:22

Simdi bu hat acıldı mı acılmadı mı? Haritalara bakarsak acıldı ama internette ne bir ses ne bir seda var. :?:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Şub Cum, 2013 21:32

oglcan yazdı:Simdi bu hat acıldı mı acılmadı mı? Haritalara bakarsak acıldı ama internette ne bir ses ne bir seda var. :?:
Hayır açılmadı. Bende haritamı açıldı şeklinde yayınladım ama sonra düzeltmedim. Hat işletmeye hazır, istenilirse yolcular rahatlıkla alınabilir. Şu anda gün içerisinde öğlene kadar trenler 30 dk. aralık ile gidip geliyorlar, buna Olimpiyat Stadı kolu da dahil. İşletme yazılımı ve scada konusunda bir sorun yok ama bir yandanda testler devam ediyor, ben hattı gördüğümde bir istasyonda acil durum anonsları test ediliyordu, tabii ki istasyonun boş olmasının da etkisi var ama şu kadar söyliyeyim yeri göğü inletiyordu bayanın sesi :)

Araçlar ile ilgili bildiğim kadarı ile bir sorun yok, ufak tefek sıkıntılar tabii ki vardır ama işletme aksatacak bir sorun yok diye biliyorum, kameralar, yürüyen merdiven ve asansörlerin hepsi tamam. Eksik olarak göze çarpan bazı istasyonlarda kısmi boya badana işleri, istasyonlardaki hatalı güzergah haritaları :) ve çevre düzenlemesi. Yönlendirmeler bugüne kadar gördüğüm en doğru olanı.

Bu arada açılış için Mart - Mayıs aralığı telaffuz ediliyor, kesin tarih verilmiyor çünkü açılış M1B Otogar-Kirazlı hattının yetişmesine bağlı, oradaki durum hakkında kesin bilgim yok, sadece Bağcılar istasyonu geriden geliyordu ve pas geçilecek deniliyordu bu 3-4 ay içerisinde yetişirmi bilemiyorum ama diğer bazı istasyonlarda da ince işlerde bayağı bir eksiği var diye biliyorum. Tahminim 19 Mayıs gibi oturaklı bir tarihe denk getirmek istenebilir :)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 07 Şub Prş, 2013 01:40

Başakşehir'den binip Kirazlı'da inen birisi Aksaray'a metro ile gitmek için Kirazlı'da yine tam bilet basacak mı? Ücret ödeyecek mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Prş, 2013 02:11

kenanmar yazdı:Başakşehir'den binip Kirazlı'da inen birisi Aksaray'a metro ile gitmek için Kirazlı'da yine tam bilet basacak mı? Ücret ödeyecek mi?
Sistemin yapısı gereği evet ama pratikte istenirse marifetli kartlar yada eski moda akbiller ile ekstra ücret kesilmeden yolculuk edilebilir. Açılıştan itibaren bir süre muhtemelen bir takım atraksiyonlar olabilir, malum M4 açıldı açılalı indirimli, yani ben geçen ay orada iken öyleydi hala öylemi bilmiyorum ama bu hattın açılışında da benzer bir takım şeyler yapılabilir. Ne olabilir en kötüden iyiye gidelim :)

1. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi tam ücret basar, ikinci bastığında normal aktarma indirimini alır

2. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi tam ücret basar, indirimli aktarma alır

3. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi tam ücret basar, ikinci bastığında ücretsiz geçer

4. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi indirimli ücret basar, ikinci bastığında aktarma indirimini alır

5. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi indirimli ücret basar, ikinci bastığında indirimli aktarma alır

6. Her iki hattın herhangi bir yerinden binen bir kişi indirimli ücret basar, ikinci bastığında ücretsiz geçer

Biliyorum siz 6. seçeneği istiyorsunuz :) belki bir süre yaparlar ama bu sürekli olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu arada ücret ve aktarma politikaları değişmez ise tabii ki.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Şub Cum, 2013 16:34

İBB de henüz haber göremedim ama İstWeb TV Başkan'ın metrolar ile ilgili beyanatlarını sosyal medya (some diyeceğim artık tuş basmadan tasarruf) üzerinden veriyor şu anda. Verilen habere göre Başkan bu hatta açılış uzatmış, daha önce Mayıs demişken şimdi Mayıs-Haziran demiş yani Mart-Mayıs aralığı 1 ay ileri atılmış, ne diyeyim Üsküdar başlığında bir arkadaşımız eleştirmişti, tarih verme problemimiz var.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Mar Cum, 2013 01:24

Başkandan sonra off the record konuşmalarda "Temmuz'a doğru" denilmeye başlandı, bazı kişiler some (sosyal medya) da yazılan mesajlarda hala Otogar-Kirazlı-Başakşehir metrosu denildiği için bu başlıkla paylaşılmış test resimlerini Otogar-Kirazlı arası test yapıldı şeklinde yorumlamışlar, elimde bu konuda resmi bir bilgi yok ama o fotoğraflar %90 Başakşehir hattında çekilmiş, yani yanlış bilgilendirme tam gaz devam ediyor.

Aslında bir yandan korkmuyor da değilim ha, bu işin sonunda bir bakıcaz Otogar dan binince direkt Başakşehir e gidilecek, bende böyle sap gibi kalıcam :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Mar Cum, 2013 09:26

:lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Mar Cum, 2013 23:44

Yukarıda bahsettiğim test mevzusu Otogar-Kirazlı hattı ile ilgili imiş, ben Başakşehir test fotolarına yapılan yorumlardan dolayı yukarıda ki şekilde yorumlamıştım, Mehmet in verdiği bilgi linkte

http://www.rayturk.net/abb-metro-aracla ... sladi.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Prş, 2013 22:27

Başakşehir - Kirazlı metro hattı için resmi açılış tarihi en sonunda verildi, 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 15:00 te yolculu işletme başlayacakmış, hayırlı uğurlu olsun bu konuda düşüncelerim var ama yazmamayı kendim için daha hayırlı görüyorum, inşallah bu metro hattımızı güle güle kullanmak nasip olur.

Resim

İBB nin konu ile ilgili linkini de veriyorum ama alıntı yapmıyorum, resim linkten alıntıdır.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber ... wsID=21231

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Haz Cum, 2013 00:59

Ben niye çektiğim fotoları paylaşmamışım yav? Şimdi fark ettim ya da yükledimde bulamadım mı bilmiyorum. Hat açıldıktan sonrakiler işletme başlığına ait olacağı için yükleyeyim bari bir iki tane :)

Fotoğraflar tarafımdan çekilmiştir izinsiz kullanılamaz kullanan hırkızdır, Aralık 2012 Başakşehir hattı Kirazlı ve İkitelli Sanayi istasyonlarında çekilmiştir.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Haz Cum, 2013 23:00

Hat 14 Haziran 2013 tarihinde saat 15:00 itibari ile işletmeye açıldığı için başlık kilitlenmiştir.

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön