ist-M.03:03 » M1B Otogar-Kirazlı (Halkalı) Metrosu 1.Etap

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Cmt, 2012 17:11

Bu konuda benim anlamadığım bir şey oldu, bu istasyon için tünel kazısı yapıldı bitti, bu tip istasyonlarda altta yukarı yukardan aşağı artık neyse natm yöntemi ile kazılarak istasyona erişim tünelleri açılır, burada sanki aç-kapa istasyon yapar gibi meydanı kaldırıp kazıp istasyon yapıyorlar gibi duruyor, bilgisi olan varmı? Bana mantıksız geldi de, ya da resimlerden yanlış çıkarım yapıyorum hep.

Yeşillik konusuna gelince Başar, o kadar yeşilliği bulursan öp başına koy, nedense bizdeki meydan anlayışına bu yerleştiriliyor, granit zemin, güneşin altında gezinsin insanlar, bari bir iki sundurmalı oturacak yer resmetseler, Fatih te belediye pek çok yerde parklar inşa ediyor, bir kısmına çok sonradan akıl edildi gölgelikli oturma alanları yapmak, ki onlar bile bu meydandan yeşildir :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eki Pzt, 2012 15:32

Bağcılar istasyonunda İstanbul Teknik Elemanlar Derneğince bir gezi düzenlenecek, normalde tabii ki dernek üyeleri ya da sektörden kişiler katılıyor ama bizden katılmak isteyen olur mu? Eğer olur ise orada bir iki irtibatım var araştıralım ama vakit çok yakın haberiniz olsun. 6 Ekim'de gerçekleştirilecek gezide Bağcılar istasyonu baştan aşağı dolaşılacak, bu tip geziler güzel oluyor en azından fotoğraflama anlamında büyük faydası olur, bir miktar ücret alıyorlardı, bunda birinci amaç eğer merkezden otobüs ile gidilecek ise onun ücreti oluyor, bu gezide böyle bir durum varmı bilmiyorum ama sorup öğrenebiliriz, katılım mümkünmü, mümkünse nasıl diye.
Gezi Adı: Otogar-Bağcılar Metrosu / Bağcılar İstasyon İnşaat

Gezi Yeri: Bağcılar Metro İstasyonu

Tarih ve Saat: 09.10.2012 - 09:30-12:00

Gezide neler görülecek: Metro İnşaatı, Top Down Metodu ile İstasyon Kazısı,
http://www.tekderistanbul.org/etkinlikd ... ezisi.aspx

kemal
Hareket Amiri

Bağcılar meydanı istasyonu

Mesaj gönderen kemal » 18 Eki Prş, 2012 08:00

Tekder gezisinden resimler:

İstasyonun kaba inşaatı neredeyse bitmiş.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Prş, 2012 10:44

Şimdi kahvem mi yetmedi, yoksa bu yerin dibine yedi kat mı iniyor? :shock:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2012 11:24

60 metre civarinda imis, en derin olacak diyorlar ama bilmiyorum haci osman ile kiyaslamaliyim :) birde orada katlari yuksek yapmamislar ara kattan kazanmislar, yani 8 kat diyorlarda ben 7 saydim, belki giristede bir seyler olacak ise.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Prş, 2012 13:17

Yine de acaip derin geldi bana. İlginç.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Kas Sal, 2012 21:09

Hattın ince işlerinin yapımına devam ediliyor, tabii ki bir de Bağcılar istasyonunun tam olarak bitirilmesi var, istasyon inşaatında alttan araç geçecek şekle geldiğinde umarım testler en kısa sürede başlar. Gelen bilgilere göre Başakşehir hattınında geç açılma sebebi bu hattın gecikmesi, telaffuz edilen tarih 19 Mayıs 2013, bakalım inşallah. Ya şimdi bir de Mayıs'ta mı İstanbul yapıcam ben :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Ara Pzt, 2012 18:24

M1 de Esenler istasyonunun çift yönlü kullanımı için yeni viyadük inşaatı devam ediyor, bir kaç kare çektim ama anca haftaya yüklerim herhalde, bakalım. Viyadük ayakları dikilmiş sadece Otogar tarafında bu yönde bir çalışma var, sonra direk aralarına tabliye diyelim onlar yerleştirilecek ve ray altyapısı işine geçilecek, hattın Mayıs' a kadar yetişmesi lazım sonuçta.

Benim burada merak ettiğim acaba açılıştan itibaren M1 ile ortak işletmeye geçilecek mi, yoksa bunun içinde bekleyecek miyiz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ara Prş, 2012 21:32

Resim

Resim

Esenler viyadük inşaatından görüntüler, hat inşaatı olarak devam eden Bağcılar istasyonu içindeki geçiş ve bu viyadük inşaatı kalmış durumda bu hattın Başakşehir hattı ile birlikte Mart-Mayıs 2013 aralığında hizmete alınması planlanıyor, dolayısı ile viyadük bir an önce inşa edilerek hizmete hazır hale getirilmek zorunda.

Halihazırda işletme planı Aksaray-Kirazlı olarak yapılıyor, yani açılıştan itibaren bu şekilde işletilecek mi bunu bilemiyorum ama nihai olarak M1 Aksaray-Havalimanı hattı ile birlikte ortak olarak işletilecek bir sistem ortaya çıkacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Oca Pzr, 2013 03:05

Esenler ile Otogar arasındaki yeni viyadük inşaatı ilerliyor, yeniden konumlandırılan ayaklar üzerine tabliyelerde konulmaya başlanmış

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Şub Çrş, 2013 17:51

Hala Başakşehir hattından ben binip Otogar'a gidemeyecekmiyim diye soran adam var, aktarma yapıcaksın deyince istisnasız kim sordu ve bu cevabı verdi isem saydırıyor, yani ben istemeden bu saydırmaya sebep oluyorsam ne diyeyim ama öyle olacak, ya da olmayacak, ne olacak? Bunu biri izah etsin artık, yok Mayıs-Haziran açılınca öğreniriz.
Geçen hafta Esenler'deki viyadük inşaatının yanından geçtim. İnşaat işleri belki yetişir Haziran'a, sonra da testler nedeniyle Eylül'deki okulların açılışına ancak yetişir bu hatların (M1B ve M3) açılışı..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Şub Çrş, 2013 19:31

Engin Y yazdı:
Hala Başakşehir hattından ben binip Otogar'a gidemeyecekmiyim diye soran adam var, aktarma yapıcaksın deyince istisnasız kim sordu ve bu cevabı verdi isem saydırıyor, yani ben istemeden bu saydırmaya sebep oluyorsam ne diyeyim ama öyle olacak, ya da olmayacak, ne olacak? Bunu biri izah etsin artık, yok Mayıs-Haziran açılınca öğreniriz.
Geçen hafta Esenler'deki viyadük inşaatının yanından geçtim. İnşaat işleri belki yetişir Haziran'a, sonra da testler nedeniyle Eylül'deki okulların açılışına ancak yetişir bu hatların (M1B ve M3) açılışı..
Normalde inşaat işlerinin yetişmesi lazım, Bağcılar hariç, İBB eski planında olduğu gibi bu istasyonu pas geçme şeklinde işletmeye açarsa bir sorun yok, hatta viyadük bile bitmese biraz stresli olsa da yine işletme yapılabilir, diğer taraftan hattın bu kesiminde sinyalizasyon işleri devam ediyordu ama araç testi ile alakalı bir şeyler yapılıyormu yapıldımı bilmiyorum, bu işi uzatır tabii ki. Bir tarafta bitmiş bir hat, diğer tarafta bitmiş hattın açılmasını engelleyen bir başka hat :)

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön