koc-M.02:02 » Atalar-Cengiz Topel HRS Hattı [Proje-İhale Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

koc-M.02:02 » Atalar-Cengiz Topel HRS Hattı [Proje-İhale Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Sal, 2023 07:51

Bakanlık tarafından yapımı üstlenilen yeni hatlar arasında İzmit'i boydan boya geçen bir hatta bulunuyor, ben hattın ne olduğunu bu aşamada anlayamadım :) HRS olarak bahsedilmiş, kapasite itibari ile 4 vagona kadar HRS işletmesi olabilir, projeyi yapmış olan firma sayfasında örnek projelerde tramvay hatları gösterilmiş, haberlerde metro deniliyor, yine belediye sitesinde HRS deniliyor. İşin bu kısmını henüz kavrayamadım. Projenin geneline bakarsak körfez girişindeki sanayi alanları ile şehrin doğusundaki sanayi alanlarını şehir merkezinden geçen bir kuşak ile bağladığını söyleyebiliriz. Kuzey denilmesinin sebebi de körfezin kuzeyinde olduğu için sanırım. Mevcut tramvay hattı ile ne kadar örtüşen bir güzergahı var, Gebze OSB metro ile bir noktada kesişimi olacak mı gibi sorularım da hala cebimde. Tüm bunları bir kenara bırakarak hayırlı olsun diyorum, umarım en kısa sürede tamamlanır ve İzmit (ben Kocaeli demiyorum bir türlü) bir raylı sisteme daha kavuşur.

https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/news ... land/44868
Başkan Büyükakın’ın, ‘’Bu çalışma şehrimizin toplu taşıması açısından kritik bir çalışma. Genel sekreterliğim döneminden bu yana üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından kararnamesi imzalandı. Şehrimize hayırlı olsun’’ sözleriyle yorumladığı proje iki etap ve toplamda 35 kilometrelik bir hattan oluşuyor. AYGM (Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) tarafından hazırlanan projenin 2. aşamasında hattın son noktası Cengiz Topel Havaalanı olarak belirlendi. Büyükşehir’in havaalanının yanında inşa edeceği 60 bin metrekare kapalı alana sahip EXPO merkeziyle beraber bölgeye ulaşımda aksaklık yaşanmayacak. Bölge aynı zamanda Güney Marmara Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve metronun kesiştiği bir noktada olacak. Böylece Kocaeli yeni cazibe merkezi daha kazanacak.
güncelliğini bilmiyorum ama zamanında projeyi yapan firma şöyle güzel bir bilgilendirme sayfası yapmış
https://www.bogaziciproje.com.tr/projel ... lite-etudu
183_Kocaeli_LRT_01.jpg
183_Kocaeli_LRT_02.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Uğur
Serbest Geçiş

Re: koc-M.02:02 » Atalar-Cengiz Topel HRS Hattı [Proje-İhale Süreci]

Mesaj gönderen Uğur » 19 Ara Sal, 2023 11:01

Proje güncellenmiş Abi Bekirdere ve Otogar'dan geçecek şekilde kuzeye bir giriş yapacak kısmetse.Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Sal, 2023 11:06

belediye sitesindeki görselde o içeri kıvrımı görmüştüm, detayına dikkat etmemekle birlikte böyle bir hat yapıp neden Otogar'a girmiyor sorumun cevabını almış oldum, sağolasın.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 26 Ara Sal, 2023 12:30

Bölgenin nüfus yoğunluğunu bilmemekle beraber bir soru sormak istiyorum; çokta yoğun kullanılmayan bir havalimanına neden metro gidiyor?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Ara Sal, 2023 14:11

mustafaguler yazdı:
26 Ara Sal, 2023 12:30
Bölgenin nüfus yoğunluğunu bilmemekle beraber bir soru sormak istiyorum; çokta yoğun kullanılmayan bir havalimanına neden metro gidiyor?
aynı soruya + yapmış olayım :) gerçekten amaç havalimanına gitmekse son derece gereksiz bir masraf, ama etrafı yoğun yerleşim hatta daha imara açacağız diyorsak şimdiden yatırım yapıyoruz falan, o zaman eyvallah.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön