kon-M.02 » Konya Metro Projesi [İhale Süreci]

Uğur
Serbest Geçiş

Re: kon-M.02 » Konya Metro Projesi [İhale Süreci]

Mesaj gönderen Uğur » 10 Kas Sal, 2020 18:00

Konyayla hiçbir bağım yok. İnternetten takip ettiğim bilgilere göre. Konya'da Fetih Caddesi üzerinde bulunan Kültür Merkezi'nin yanındaki boş alana ufak bir şantiye sahası açılmış. Herhangi bir şaft veya kazı çalışması yok. Temel atma töreni de yok. Pandemi kaynaklı deniyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Kas Sal, 2020 18:52

Doğrudur Uğur Bey..

Sizin Gebze Metrosu paylaşımınızı görünce, başka hangi kentte metro projesi vardı diye düşündüm ve aklıma Konya geldi..
Hangi aşamada olduğunu merak edip yazdım Google’a ve paylaştığım adres çıktı karşıma..
Sözleşme onbir ay önce imzalandığı için de inşaatına başlanmış diye düşündüm, sizin yazdıklarınızı görünce anladım yanlış düşündüğümü..

Aslında şu haberi de görmüştüm, ama tam anlamamıştım ne demek istediklerini; sizin yazdıklarınızı destekler nitelikte: http://www.hakimiyet.com/konya-metrosun ... 72699h.htm

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 01 Eyl Prş, 2022 07:55

Bu başlığı bir dürtesim geldi. 1 Kasım 2019'da yapılan imza töreni sonrası bir çivi bile çakılmadı. Bugün itibarıyla 1035 gündür sözleşmeli ve hareketsiz bir Konya metrosu var.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Eyl Prş, 2022 22:23

Oho, sen Adana’yı bir hatırla.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 16 Oca Pzt, 2023 10:39

Konya metrosu bu sene de hayal. Yatırım programında bu hatta sadece 3 bin liralık iz bedel düşülmüş.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 28 Şub Çrş, 2024 23:34

Geçen gün Konya'da geleceğe dair raylı sistem vizyonunun tanıtıldığı bir toplantı düzenlenmiş. Bakanlık-Belediye ortaklığında 2029'a kadar hangi hatlara başlanacak itinayla anlatıyorlar (desteği geçtim, çelme takılan şehirlerden izlerken imrenmemek elde olsa keşke)

Gelelim zurnanın çıkabildiği tiz notalara; sanırım 2019'da ihale edilmiş, inşaatına hiç başlanmamış olan Fetih Caddesini dolanarak Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne bağlanacak olan dairesel şekilli metro hattı artık yok. Onun yerini bir tramvay hattı alıp Necmettin Erbakan Üni. Alaaddin Tepesi arasına daha kısa çizgisel bir forma sahip bir metro hattına evrilmiş. Bakan bey yapılacak metroları Alaaddin - Selçuk Üni. (20 km) ve Alaaddin - Necmettin Erbakan Üni. (10 km) olarak açıklıyor.

Resim
Bakanın tam üstünde yer alan uzun kırmızı hat Selçuk Üni. metrosu, sol üstünde kalan pembe renkli hat NE Üni. metrosu, solunda yer alan C formundaki hat iptal edileceği anlaşılan mevcut metro ihalesi yerine yapılacak olan Fetih Caddesi tramvay hattı

Şöyle lejantlı bir fotoğraf daha ekleyeyim de ben yanlış anlıyorsam beni düzeltin.
Resim

https://www.youtube.com/watch?v=QrSbLaWt5rs

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Şub Prş, 2024 21:38

ben çizgilerden ve lejanttan şu an bir şey anlamadım

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Şub Prş, 2024 22:31

Ben çok şey anladım. Ama anlanması istenen şeyleri değil de, daha çok şuuraltısını :-)

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 01 Mar Cum, 2024 01:44

Dilim ve paintim el verdiğince anlatmaya çalışayım

Lejant sırasıyla;
Konyaray. Mevcut TCDD hattına iki ek hat ve istasyonlar eklenerek işletilecek banliyö hattı. Şu an 1. etap çalışmaları yapılıyor
Resim

Alaaddin - Selçuk Üni. metro hattı. Zaten 1992'de açılmış halen işletilen tramvay hattını rahatlatmak amacıyla aynı güzergah altına inşa edilecek metro
Resim

Alaaddin - Necmettin Erbakan Üni. raylı sistem hattı (bir önceki mesajımda metro olarak bahsetmiştim türü net değilmiş.)
Resim

Fetih Caddesi tramvayı. Bahsettiğim üzere şu anda ihale edilmiş ama inşa edilmeyecek gibi duran M1 hattının yerine inşa edilecek tramvay hattı.
Resim

Sonraki iki hattı beraber çizdim şu anda Adliye'de biten tramvay hattının önce bir durak uzatma ile Şehir hastanesine oradan Stadyuma bağlayacak hat.
Resim

Mevcut T1 güzergahının batısına hitap edecek Barış Caddesi tramvay hattı.
Resim

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 21 Mar Prş, 2024 16:03

Benim paintlere gerek kalmadı. :D

Normalde Meram Gar ve YHT Gar arasında gösterilen koyu mavi renkli tramvay hattının yerinde metro projesi vardı. Hatta ihalesi 2019 yılı sonunda yapılmış ve Taşyapı ile China Machinery Engineering Corporation kazanmıştı bugüne kadar sadece bir şantiye yerleşkesi kuruldu. Başka bir çivi bile çakılmadı. Sorulduğunda Hazine Bakanlığında kredi imzasında bazı pürüzler kaldı deniyordu. Bugün yapılmayacağı güzergahının büyük kısmıyla örtüşen bir tramvay planlandığını anlıyoruz.

Resim

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön