ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

langur
Sezonluk Yolcu

Re: ist-M.03 » Gayrettepe-Yeni Havalimanı-Halkalı Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen langur » 28 Mar Sal, 2017 10:27

Hadi Halkalı'da halihazırda kapasite arttırmak ve aktarma yolcularını rahat yönlendirebilmek adına (kısmi) gar inşaası için alan mevcut. Peki Gayrettepe'de bu kadar kesişimi ve yolcuyu rahat sirküle ettirecek bir alan mevcut mu? Bilmediğimden soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Mar Sal, 2017 10:36

langur yazdı:Hadi Halkalı'da halihazırda kapasite arttırmak ve aktarma yolcularını rahat yönlendirebilmek adına (kısmi) gar inşaası için alan mevcut. Peki Gayrettepe'de bu kadar kesişimi ve yolcuyu rahat sirküle ettirecek bir alan mevcut mu? Bilmediğimden soruyorum.
Gayrettepe de mevcut istasyonun kuzeyinde gibi bir noktaya konumlanacak anladığım kadarı ile ama bölgede yapılabilecek şey en fazla bir metro istasyonu kapasitesinde olacaktır, ki zaten sistemi ısrarla metro diye tanımlıyorlar, bakalım ortaya ne çıkacak. Orada bir aç-kapa imkanı olsa belki 2 peronlu 4 yollu bir gar olabilirdi ama dediğimiz gibi kullanım amacı nedir? O kadar demiryolu yapımına rağmen işin özünde kimsenin bu megapol için bir demiryolu planı olduğunu görmüyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Mar Sal, 2017 13:14

Mezarlığın hemen yanında bir futbol sahası görünüyoe Google Maps'te, oraya mı yapılacak istasyon?

https://www.google.com/maps/@41.0709586 ... a=!3m1!1e3

Şu andaki M2 Gayrettepe durağının Gayrettepe ile hiç ilgisi yok, orası Esentepe.. Havalimanı metrosu için haritada gösterdiğim yer düşünülüyorsa, burası da Zincirlidere..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Mar Sal, 2017 13:45

Muhtemelen oralarda bir yere konumlanacaktır, tam olarak metro istasyonunun yanında olacağını düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 29 Mar Çrş, 2017 07:57

Gayrettepe istasyonu ile ilgili şöyle bir sıkıntı muhtemeldir, havalimanından binen insanların %90 gibi bir çoğunluğu gayrettepe istasyonunda inip buradan dağılacak. Çünkü Kemerburgaz ve Göktürkde ineceklerin sayısı çok azdır. Yani istasyonda yaklaşık 1000 kişilik bir yolcu topluluğu inecek ve muhtemelen M2,M6 veya metrobüse doğru hareket edecek. Bu istasyon bu yoğunluğu kaldırabilecek bir salon-aktarma yolu -merdiven vs düşünülerek tasarlanıyormu? En azından Yenikapı daki kadar bir sirkülasyon olcak, oradaki alan gibi bir aktarma alanı varmı? Ayrıca M2 deki Gayrettepe istasyonu buradan gelen yolcuları karşılayacak kapasiteye sahip mi? Metrobüs için nasıl bir aktarım yolu düşünülüyor? Kafamda deli sorular :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Çrş, 2017 08:07

Mezarlığın altına konumlandırılabilse orada metro hattının kurp bölgesinin ortasında kalıyor, yani M2 Gayrettepe ile M2 M6 Levent istasyonlarının tam arasında, tabi bu durumda her iki istasyona da mevcut M2-metrobüs aktarmasından daha uzun bir yürüme yolu ortaya çıkıyor, fakat yeterli genişlikte ve ekipman ile inşa edilecek yürüme yolları ile bu yük taşınabilir diye düşünüyorum. Böylece bu hattın Gayrettepe istasyonundan 2 ayrı M2 durağına aktarma imkanı ile yük paylaştırılmış olur.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Mar Çrş, 2017 09:29

Gayrettepe adına da acayip canım sıkılyor..

M7'nin Fulya durağının adı Gayrettepe olmalı..

M2'nin ve bu metronun Gayrettepe duraklarının adı ise Esentepe/Zincirlikuyu olmalı..

Bu durağa kim Gayrettepe demişse, işinden kovulmalı..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Çrş, 2017 09:34

Engin Y yazdı:Bu durağa kim Gayrettepe demişse, işinden kovulmalı..
Hemen iletiyorum, arkadaşın iş akdini feshedelim :D:D:D

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 29 Mar Çrş, 2017 10:12

Bir şekilde bu hattın aktarmasını tek istasyona bırakmamak için M7 yada olabilecek diğer hatlarla entegre etmeli, belki de Halkalı ya uzatmalı...
Bakırköy tarafındaki yolcuyu Gayrettepe ye getirip oradan aktarmak hiç mantıklı değil.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Mar Çrş, 2017 10:43

Halkalı'ya zaten gidiyor abi..
Bir yay gibi Zincirlikuyu Mezarlığı'nın oradan önce 3. Havalimanı'na, sonra da Halkalı Garı'na gidecek..
İnşaatına ne zaman başlanacak bakalım..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Çrş, 2017 10:55

Özgür Türkler yazdı:Bir şekilde bu hattın aktarmasını tek istasyona bırakmamak için M7 yada olabilecek diğer hatlarla entegre etmeli, belki de Halkalı ya uzatmalı...
Bakırköy tarafındaki yolcuyu Gayrettepe ye getirip oradan aktarmak hiç mantıklı değil.
M7 entegrasyonu bildiğim kadarı ile yok, ya da başka bir istasyon ile Çeliktepe bölgesinden geçiyor ama oradaki istasyonla da entegrasyon göremedim. Hattı bir çeyrek daire gibi düşünebilirsiniz, gayretepeden kuzey batı istikametinde yükseliyor, net olmayan havalimanında kaç istasyon olacağı, şu anda Terminal 1, Terminal2 ve Terminal 3 olarak, 3 istasyon olma durumu var. Halkalı bağlantısı 2. etap, ilk etapta Gayrettepe bağlantısı inşa edilecek ama bildiğim kadarı ile ihale tek seferde yapıldı, oradaki detayı çözemedim.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 30 Mar Prş, 2017 10:08

Mevcut yapılan ihale Havalimanı - Gayrettepe arası için değilmi? Halkalı dahil değil diye biliyorum. Zaten 1 milyar eur gibi bir rakama Halkalı dahilse çok çok uygun bir fiyata ihale edilmiş olmazmı?

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön