ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Uğur » 12 Oca Cum, 2018 14:42

Bu yıl 29 Ekim'de açılacak zaten havalimanı. İmkansız zaten yetişmesi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 12 Oca Cum, 2018 15:46

Uğur yazdı:Bu yıl 29 Ekim'de açılacak zaten havalimanı. İmkansız zaten yetişmesi.
umut fakirin ekmeğiydi, onunda gramajını düşürdüler :P :P :lol: :lol: :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Mar Cmt, 2018 16:14

Hattın ikinci etap ihalesi "İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri" şeklinde yapılmış sonuç şu şekilde açıklanmış
Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığının 2018/68382 numaralı yaklaşık maliyeti 5.080.000.439,54 TL olan İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj Ve İşletmeye Alma İşleri ihalesini verediği 4.294.713.000,00 TL teklifle Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi+ Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ortak girişimi kazandı. İhale için 7 firma doküman satın almış 3 firma teklif vermişti.

İhale İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj Ve İşletmeye Alma işlerini kapsamaktadır. İşin süresi yer tesliminden itibaren 1500 (bin beşyüz) takvim günüdür.
http://www.rayhaber.com/2018/03/istanbu ... le-sonucu/

4 yılın biraz üzerinde bir süre öngörülmüş, hadi hayırlısı bakalım.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 13 Mar Sal, 2018 10:05

Esat yazdı:Hattın ikinci etap ihalesi "İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri" şeklinde yapılmış sonuç şu şekilde açıklanmış
Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığının 2018/68382 numaralı yaklaşık maliyeti 5.080.000.439,54 TL olan İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj Ve İşletmeye Alma İşleri ihalesini verediği 4.294.713.000,00 TL teklifle Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi+ Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ortak girişimi kazandı. İhale için 7 firma doküman satın almış 3 firma teklif vermişti.

İhale İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı Metro Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temin, Montaj Ve İşletmeye Alma işlerini kapsamaktadır. İşin süresi yer tesliminden itibaren 1500 (bin beşyüz) takvim günüdür.
http://www.rayhaber.com/2018/03/istanbu ... le-sonucu/

4 yılın biraz üzerinde bir süre öngörülmüş, hadi hayırlısı bakalım.
Bu tarz ihaleleri gördükçe utanıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugüne kadar tek seferde yaptığı en büyük METRO işi ihalesi ama malesef sessiz-sedasız oldu bittiye getiriliyor.Böyle ihale olamaz.

Ondan sonra vatandaş sorar ; metrolar NEDEN zamanında bitirilmiyor ?

Neden iş kazalarında Avrupa 1. si dünya 2. si olduğumuz durmadan tartışıp dururuz.

Yazık bu ülkeye !!

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 14 Mar Çrş, 2018 06:28

3.cü HL'nin %85'i tamamlanmış. 29 Ekim 2018'te açılış var. Konuya başka bir açıdan bakalım.

En son 2015'te Berlin Schönefeld HL'ye gitmiştim. Bu küçük HL ile yeni yapılan Berlin'deki Brandenburg HL komşu hatta alanları kesişiyor. Burası açılınca Berlin Tegel kapatılacak. Berlin Brandenburg HL, 2012 yılından beri niçin açılamıyor? Bütçesi 36 milyar euro fazla veren Almanya, ülkesinin 3.Büyük Havalimanı olacak Berlin Brandenburg HL'yi niçin bir türlü açamıyor? Terminal Binası, yeni Alman Yangın Yönetmeliğine uygun değilmiş! Almanlar bu kadar mı beceriksiz!

Ama Türkiye, Dünya'nın en büyüğü olacak İstanbul 3.HL'yi hiçbir raylı ulaşım sistemi olmadan açma cesareti gösteriyor. M11 Gayrettepe - 3.HL Metro Hattı'nın açılış tarihi en erken 2021 yılı. Yani En az 4 yıl yeni HL'ye raylı sistem ile ulaşım yok. Millet, km.lerce uzak bu yeni HL'ye ulaşmak için artık otobüslerde telef olacak yada taksici esnafını zengin edecek...
Ne diyelim?

http://www.airporthaber.com/havacilik-h ... landi.html

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 14 Mar Çrş, 2018 09:06

Kamil16 yazdı:3.cü HL'nin %85'i tamamlanmış. 29 Ekim 2018'te açılış var. Konuya başka bir açıdan bakalım.

En son 2015'te Berlin Schönefeld HL'ye gitmiştim. Bu küçük HL ile yeni yapılan Berlin'deki Brandenburg HL komşu hatta alanları kesişiyor. Burası açılınca Berlin Tegel kapatılacak. Berlin Brandenburg HL, 2012 yılından beri niçin açılamıyor? Bütçesi 36 milyar euro fazla veren Almanya, ülkesinin 3.Büyük Havalimanı olacak Berlin Brandenburg HL'yi niçin bir türlü açamıyor? Terminal Binası, yeni Alman Yangın Yönetmeliğine uygun değilmiş! Almanlar bu kadar mı beceriksiz!
Almanya'da yaşanan bu durum Türkiye'de yaşansa yani 3. Havalimani herhangi bir konuda yasa mevzuatın istediģi yeterliliği karşılamıyorsa, hangi devlet memuru kalkıp şunu diyebilir "- 3. Havalimani eksiklikleri giderilene kadar acılmayacaktır !"

Herhalde bu memuru bırakın Türkiye'nin en ücra köşesine sürmeyi direk "Vatan haini" ilan edilip cezaevine atılır.Buna benzer bi örneği az önce internetten okudum işini yapan trafik polisini açığa almışlar.Adam sadece işininyaptığı için açıga alınmış.Klasik "Sen benim kim olduğumu biliyor musun ?" Merak edenler

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/cakar ... r-40771180

Aklıma gelmişken ben de Avrupa - Türkiye kıyaslamasi için bi örnek vermek istiyorum.Gectiğimiz gunlerde duydum ülkemizden Gülermak firmasinin aralarinda bulunduğu Gülermak - Astaldi - Segermo Ortak girisim İsveç'te bir metro ihalesi kazanmişlar.Bu nedenle isveç ve Türkiye metro projesi çalışma saatleri kıyaslamasi yapacağım.

Türkiye günlük çalişma : 12 saat
İsveç günlük çalışma : 8 saat

Türkiye haftalık izin : 15 günde 1
İsveç haftalık izin : haftada 2 gün

Ayrıca isveç'te yapılacak metro sözleşme süresi neyse o gün proje teslim edilir.Yoksa çok ciddi tazminat öderler.Türkiye'de ise sözleşme suresinde teslim edilen proje ben duymadım.

Isveç'te kalite 1. sırada ama Türkiye'de çamurun üzerine beton bile dökülür.

Türkiye'de her gün en az 4 kişi iş kazası geçirerek ölür ama Isveç'te bunun çok çok daha düşük oranda iş kazası orani vardır.internetten kıyaslayabilirsiniz.

Onlar da metro yapıyor bizde ama bizde çalışan Tünel işçileri insan değil galiba.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 21 Mar Çrş, 2018 11:27

Gayrettepe - 3.HL Metro Hattı, (1.Kısım), Şenbay - Kolin Ortaklığı yapıyor.
Halkalı - 3.HL Metro Hattı, 2.Kısım ise, Özgün Yapı - Kolin Ortaklığına verilmiş.

Ancak olağanüstü durumlarda kullanılan İhale Kanunu, 21/b maddesine göre yine ihaleye çıkılmadan yapılmış. Diğer bir husus ise aslında Şenbay İnşaat ve Özgün Yapı, her iki şirket'te Bayburt Grup Şirketleri..

Memleketin tüm işleri OHAL ile otomatiğe bağlanmış durumda. Hayırlı olsun deyip, bekleyip göreceğiz..

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi ... __-_2.html
http://bayburtgroup.com/grup-sirketleri/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Prş, 2018 06:24

Bu hat üzerinde 2 TBM ile günde 70 m lik kazı yapılmış, projeden biri bunu sanırım projeye özel olarak bir rekor olarak tanımlamış linkedin de 70 m. sanırım gerçekten iyi bir mesafe, decimus bizi bilgilendirir belki, daha önceki diğer hatlarda kazı metrajlarını daha iyi biliyor çünkü

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 29 Mar Prş, 2018 10:55

Esat yazdı:Bu hat üzerinde 2 TBM ile günde 70 m lik kazı yapılmış, projeden biri bunu sanırım projeye özel olarak bir rekor olarak tanımlamış linkedin de 70 m. sanırım gerçekten iyi bir mesafe, decimus bizi bilgilendirir belki, daha önceki diğer hatlarda kazı metrajlarını daha iyi biliyor çünkü
Esat Bey tesekkur ederim.
Bu konu da uzman değilim ama piyasa da kullanilan TBM'lerin kazì performanslarini bildigim için bunlarla ilgili bir kiyas yapabilirim

Öncelikle genel olarak bir projede kullanilan TBM makinasinin ortalama günlük ( 24 saat / çift vardiya) kazı miktari 10-16 m arasi ise bu normal karşılanır.Bu kazi miktarindan herkes memnun olur.

Tabi bu kazı miktarini yakalamak icin kazi yapilan zemin yumusak mi sert (TBM sert sever) kazı derinliģi yüksek mi değil mi ( TBM derin kazı sever) TBM kazisi yapilan güzergahta yapılaşma yoğun mu ? (TBM bina sevmez,ciddi yavaslatir).Butun bunlari göz önune aldiginizda 3. Havalimani guzergahi TBM makinasinin en sevdigi ozelliklere sahip.

2 günde 70 m kazi yapan 2 TBM kazisi demek.Bunu açarsak 1 TBM gunde 35 m ( bir ring 1.4 m.Yani 35÷1.4 =25 ring atmislar gunde) kazi yapmis ortalama.Guzel bir rakam ekibi tebrik etmek lazim.Zeminde buna uygun !

Örnek vermek gerekirse Kabatas-Mecidiyekoy'de basarili kazi performansina sahip 1 No'lu TBM rekoru günde 22 m idi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Prş, 2018 11:03

Evet bu hattın güzergahı TBM kazısı için oldukça müsait, her halükarda yapımı devam eden tüm hatlar içerisinde en iyi ilerlemeye sahip inşaat gibi görünüyor.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 29 Mar Prş, 2018 18:39

Ya arkadaşlar birşey sormak istiyorum. İstanbul'un metrosu sitesinde raylı sistemleri yakın plan gösteren bir harita yok. Haritaya yakınlaşmak istedim, başarılı olamadım. Bu haritanın büyük hali yok mudur bir yerlerde?
Bu arada bu kazı performansları ile daha önceden başlamış bir çok metro hattını geçebilirler sanırım. Yanılıyor muyum?

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 29 Mar Prş, 2018 18:50

langur yazdı:Ya arkadaşlar birşey sormak istiyorum. İstanbul'un metrosu sitesinde raylı sistemleri yakın plan gösteren bir harita yok. Haritaya yakınlaşmak istedim, başarılı olamadım. Bu haritanın büyük hali yok mudur bir yerlerde?
Bu arada bu kazı performansları ile daha önceden başlamış bir çok metro hattını geçebilirler sanırım. Yanılıyor muyum?
En yakın ve detaylı haritalar İlçe haritalarıdır. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://istanbulunmetrosu.com/Haritalar?Kod=1

yakupfurkan_24

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön