ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 04 Nis Cmt, 2020 12:24

Mecidiyekoy - Mahmutbey arasında yapılan test sürüşleri devam ediyor.IBB bu hattın 19 Mayıs günü açılması için yüklenici firmaya çok ciddi baskı uyguladğını öğrendim.Fakat test sürüşleri pek istenildiği gibi gitmiyormuş.Bir de yurt dışından gelmesi gereken denetim elemanları gelememişler.Kendi ülkelerinde ve ülkemizde yaşanan uçuş yasakları nedeniyle bekliyorlarmış.

Bu virüsün etkilerinin her geçen gün arttığı hesap edilirse bu, işleri şimdiki halinden daha da zor duruma düşürecektir.Kısa süre içinde bu hattın eksiklerinin kapatılması ve 19 Mayıs'a yetişmesi zor gibi görünüyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Nis Cmt, 2020 21:10

Zaten bu sürücüsüz işletim sisteminin sertifikasyonu uluslararası bir işlem ise 19 Mayıs’ta açılış beklememeliyiz..

Sertifikasyon heyetinin en erken geliş tarihi Haziran ortası ve hatta sonu olur, açılış da Temmuz’u ve hatta Ağustos’u rahatlıkla bulabilir..

Zaten yarın bile açsalar, metroya binecek yolcu kalmadı ortada, kentsel hareketlilik çok azaldı..

İnşallah Ağustos’a kadar hayat biraz daha normalleşir ve metromuz da Eylül’e kalmadan açılır..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Nis Pzr, 2020 09:29

açılışın her halükarda öteleneceğini düşünüyorum, bir kere bahsettiğiniz teknik detaylar var, bunlar halledilmiş olsaydı dahi, yolcu olmayan şu ortamda açılması tamamen anlamsız olur, mevcut hatlardan bile bana göre pik saat dışında çalışmaması gerekenler var, yolcu sayısı %85-90 arasında düşmüş durumda

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Nis Sal, 2020 15:02

Bu metro hattının Kâzım Karabekir durağına yakın oturuyorum ve bu durağın çıkışları artık iyice belirgin olmuş durumda..

Bu durağın tamamı Gaziosmanpaşa ilçesi sınırlarında kalan dört çıkışı var ve bu çıkışların ikisi Karayolları Mah., biri Kâzım Karabekir Mah., biri ise Mevlana Mah. sınırlarında..

1. Avrupa Konutları çıkışı (durağın kuzeybatısında)
2. Karayolları Mah. çıkışı (durağın güneybatısında)
3. Mevlana Mah. çıkışı (durağın kuzeydoğusunda)
4. Kâzım Karabekir Mah. çıkışı (durağın güneydoğusunda)

İşin ilginç tarafı, bu dört çıkıştan durağa adını veren Kâzım Karabekir çıkışında, Eylül ayından beri pek faaliyet yok ve bu çıkış sanki hazır değil gibi gözüküyor..
Diğer üç çıkış ise açılış için gayet hazır gibi duruyor, aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere yürüyen merdivenler ve asansörler bile yerleştirildi..

Eylül ayındaki depremden sonra Kâzım Karabekir çıkışının hemen yanındaki lise binası boşaltılmıştı ve o süreçte bu metro çıkışının inşaatı da durdu..

Belki de okul temelli başka bir yere taşınacak ve metronun hemen çıkışındaki böyle bir arsaya farklı bir amaç (konut, ticarethane) ile bina inşa edilecek, o inşaattan olumsuz etkilenmesin diye de metro çıkışının inşaatını şimdilik durdurdular..

Aşağıdaki fotoğrafı biraz uzaktan çektiğim için görüntü kalitesiz, kusura bakmayın, ancak fikir versin diye çektim..
Bu çıkışlardan asansörlü ve yürüyen merdivenli olan, Avrupa Konutları çıkışı; çıkışın hemen sağındaki yol da Avrupa Konutları TEM Sitesi'nin birinci kapısına gidiyor..
Bu çıkışın hemen karşısındaki, sadece yürüyen merdivenli olan çıkış ise Karayolları Mah. çıkışı; hemen yukarısında gözüken otobüs durağı da Abdi İpekçi Cad. olarak biliniyor: https://www.google.com/maps/place/Abdi+ ... 28.9062698
(Diğer iki çıkışla aramda bina olduğu için çekemedim ne yazık ki, sokağa çıkma yasağı bitince tüm çıkışları yakından görüntüleyeceğim :))

tem.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Nis Sal, 2020 15:17

Bu arada, yukarıdaki mesajıma eklediğim Google Maps haritasının Street View kısmına girince, en son Eylül 2019 gibi nispeten yakın bir tarihte görüntülendiğini gördüm..
(Bu arada, Google Maps'in saçma bir özelliği var, eğer uydu görüntülerinin çözünürlüğünü artırmak ve cadde görüntülerinin en yenisine ulaşmak istiyorsanız, Google Maps ekranındayken aşağıda 2020 Google yazan kısımdaki Türkiye'ye tıklayarak ülkeyi değiştirin ve mesela Amerika Birleşik Devletleri yapın.. Hem en yeni cadde görüntüleri, hem de çözünürlüğü gayet yüksek uydu görüntülerine ulaşın..)

Avrupa Konutları çıkışı: https://www.google.com/maps/@41.0853716 ... 384!8i8192

Karayolları Mah. çıkışı: https://www.google.com/maps/@41.0852976 ... 384!8i8192

Mevlana Mah. çıkışı: https://www.google.com/maps/@41.0847672 ... 384!8i8192 (burada da tıpkı yukarıdaki mesajdaki fotoğrafta gözüken Avrupa Konutları çıkışı gibi asansör ve yürüyen merdiven artık dışarıdan görülebiliyor..)

Kâzım Karabekir Mah. çıkışı: https://www.google.com/maps/@41.0846934 ... 384!8i8192 (burada Eylül'deki bu görüntüden beri önemli bir ilerleme yok gibi gelmişti en son yanından geçerken..)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Nis Pzr, 2020 21:51

Korona öncesinde 19 Mayıs için açılış tarihi verilmişti, bu benim için önemliydi çünkü ilk defa bir kaç ay öncesinden NET TARİH verilerek bir açılış yapılacaktı :) 23 gün kaldı, hem işler ne durumda onu merak ediyorum çünkü hastalık, sokağa çıkma yasakları, kurallar derken işler biraz yavaşlamış olabilir, yavaşlamamış olsa bile acaba açılış yapılır mı? Benzer bir durum şu an hatırlamadığım bir avrupa ülkesinde oldu, hattı sessiz sedasız törensiz açtılar adamlar, bakalım İBB Yönetimi ne yapacak?

Ben eğer gerçekten her şey yolunda ise açılabileceğini düşünüyorum ama ortada maalesef acı bir gerçek var, işletme şu an tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük zarar ediyor ve yine belki de bilmediğiniz bir durum açılan her hat normalde işletmeciyi zarara yaklaştırır, bakın kâr'a doğru değil zarara doğru yönlendirir. Bizim ülkemiz gibi toplu ulaşımda sadece yolcu gelirine mahkum edilen ve devlet subvansiyonu da olmayan işletmelerin makus talihidir bu, dolayısı ile zaten yolcu olmayan bu ortamda hattı açmak ekonomik anlamda çok ama çok büyük risk, diğer taraftan insanların otobüslere göre daha rahat ve ferah yolculuk etme şansı bulacağı bir sistemi açarak popülarite kazanmak, pozitif bir iş yapmış olmakta olası. Bekleyelim görelim, herkes için en iyisi olsun

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Nis Pzt, 2020 11:42

Abi, testler nasıl ilerliyor bilemiyorum, ama sürücüsüz sistemin sertifikasyonunu yurt dışından gelen bir heyet yapacak ise bu heyet gelemediği için otomatikman ertelendi bence..

Heyet, internet üzerinden sertifikasyon onayı verebiliyor mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Nis Pzt, 2020 14:05

Engin Y yazdı:
27 Nis Pzt, 2020 11:42
Abi, testler nasıl ilerliyor bilemiyorum, ama sürücüsüz sistemin sertifikasyonunu yurt dışından gelen bir heyet yapacak ise bu heyet gelemediği için otomatikman ertelendi bence..

bu hiç aklıma gelmedi bak, doğru söylüyorsun işin bir de bu boyutu vardı. Bunu bir şekilde öğrenmek lazım fakat söylediğinde haklısın, sadece bu sebepten dolayı dahi bu iş kalır gibi

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 May Sal, 2020 18:29

İBB Meclisi, 11 Mayıs'ta olağanüstü toplanacakmış: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36783
Toplantının en önemli gündem maddelerinden ikisini ise; ilk etabı tamamlanan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun 2. etabı için 60 milyon avro dış kredi sağlanması ile geçmiş dönemde yapımı durdurulan Başakşehir-Kayaşehir Raylı Sistem Hattı’nın inşaat ve kontrol işlerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilmesi oluşturacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 May Çrş, 2020 12:34

Esat yazdı:
27 Nis Pzt, 2020 14:05
Engin Y yazdı:

bu hiç aklıma gelmedi bak, doğru söylüyorsun işin bir de bu boyutu vardı. Bunu bir şekilde öğrenmek lazım fakat söylediğinde haklısın, sadece bu sebepten dolayı dahi bu iş kalır gibi
Açılış büyük ihtimalle yaz sonuna kalacak gibi, bir açılış olsa bu zamana kadar duyurulurdu, bakalım tedbirler gevşerse ve sertifikasyon için yurtdışı ekip gelmesi çözülürse açılır herhalde.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 May Çrş, 2020 15:57

Esat yazdı:
13 May Çrş, 2020 12:34
Esat yazdı:
27 Nis Pzt, 2020 14:05
Engin Y yazdı:

Açılış büyük ihtimalle yaz sonuna kalacak gibi, bir açılış olsa bu zamana kadar duyurulurdu, bakalım tedbirler gevşerse ve sertifikasyon için yurtdışı ekip gelmesi çözülürse açılır herhalde.
Abi,
Bu devirde beyaz yakalı hemen herkes evden çalışabiliyor..
Bu sertifikasyon da netice itibarıyla testlerin sonucuna göre verildiğine göre adamlar fiziksel olarak burada olmasa bile sertifikasyonu veremezler mi?
İlla gelip gözleriyle görmeleri mi gerek?

Onay verilen şey, sürücüsüz aracın tam durması gerektiği yerde durması, kapı açıp kapama süreleri, sinyalizasyonun tam randımanlı çalışması gibi hususlar ise sanki test sürüşlerinin verileri internet üzerinden incelenerek de sertifikasyon verilebilir diye düşünüyorum; ama eğer uzmanların yurt dışından gelip hattı fiziksel olarak görmesi şart ise en az üç ay daha bekleriz açılış için..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 May Çrş, 2020 16:37

İnan bir fikrim yok ama ben ikinci söylediğinin geçerli olduğunu düşünüyorum, bu işlerin öyle uzaktan test sonuçları ile karar verilmesi bana biraz mantıksız geldi, öyle olsa eminim ki yapılırdı. Hayırlısı olsun bakalım yeni tarih ne verilecek, en azından bazı işlerinde daha derli toplu olması için 3 aylık bir uzatma fena da olmaz diyorum.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön