ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Mahmutbey Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Cum, 2017 15:08

Alibeyköy Viyadük çalışmalarından bir görüntü, ayaklar yükselmeye başlamış (foto alıntıdır.)
alibeykoy-viaduct.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 17 Nis Pzt, 2017 12:35

Kağıthane viyadük ve istasyon kısmındada habire fore kazık çakıyorlar ama henüz yükselen ayak falan göremedim...

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 05 May Cum, 2017 13:00

Arkadaşlar.

Kabataş-mahmutbey hattı ile ilgili birçok soru işaretini giderdim sonunda.Malum bu hat üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili her iki yüklenici de (GKK-Alarko) proje internet siteleri konusunda başarılı olmadıklarını söyleyebilirim.Gerçi Alarko daha bu tarz bi site kurmadı ama bakalım ne olacak.Madde madde anlatmaya çalışalım.

1-Mecidiyekoy-Kabataş arası :

Mecidiyekoy-Fulya : Alarko için işlerin başladığı ilk nokta Mecidiyekoy.Alarko proje kapsamında 2 TBM kullnacak.Fakat bu TBM makinalarının sipaarişin verilmesi,hazırlanması ve kurulması çok uzun zaman aldığından başlangıç olarak belirlenen Mecidiyekoy-Fulya arasını NATM tipi tünel ile açmak istemişler.Bu alan haricinde ana hat tünellerinin NATM modeli ile yapıldığı yer yok.

Fulya-Kabataş : Bu istasyonlar arası olan bölge tamamen TBM makinası ile kazılacak.İlk makina geçtiğimiz sene kasım ayında Fulya'dan yola çıktı ve Beşiktaş istasyonuna gelmesine 3 aylık bir süre kaldığı söyleniyor.TBM kazıları zemin sert olmasından dolayı oldukça başarılı devam ediyor.(nazar değmesin).Diğer TBM ise kabataş istasyonundan kazmaya başlayacak ve Fulya istasyonundan çıkartılacak.2 numaralı TBM şantiyeye geldi ve Kabataş istasyonunda kurulmak için bekliyor.

Fulya+Beşiktaş+Kabataş istasyon durakları için henüz bir çalışma başlatılmadı.

Mecidiyekoy-Mahmutbey : 2018 sonu açılabilir.

Mecidiyeköy-Kabataş : 2019 sonu açılabilir.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 May Pzr, 2017 08:29

Abicim,

Bilgi verdiğin için teşekkürler..

Kasım ayından beri 6 ay oldu ve 3 ay kaldığına göre Fulya-Beşiktaş arasını kazmak 9 ay sürecek diyebiliyoruz..

Kabataş-Beşiktaş arasına da 6 ay desek, 15 ayda kazı işlemi tamamlanıyor..

Kabataş'taki delicinin de benzer bir performansla bu ay içinde kazmaya başlayacağını varsayarsak, Mecidiyeköy-Kabataş arasında kazı işlerinin tamamlanması Eylül 2018'i bulacaktır..

Bence, 2019 yerel seçimlerinden (Mart ayında galiba) önce Mahmutbey-Mecidiyeköy arasını açarlar.. Diğer taraf ise eğer yetişebiliyorsa 2019 genel seçimlerine (Kasım ayında) yetiştirilir..

Hayırlısı bakalım..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 07 May Pzr, 2017 13:03

Engin Y yazdı: Kabataş'taki delicinin de benzer bir performansla bu ay içinde kazmaya başlayacağını varsayarsak, Mecidiyeköy-Kabataş arasında kazı işlerinin tamamlanması Eylül 2018'i bulacaktır..
Kabataş şantiyesinde TBM henüz kurulmaya başlamadi.Hatta TBM gireceği alan hazır değil.Emin değilim ama TBM kurulmasi ve kaziya başlamasi ıçin en az 3 ay surer diye tahmin ediyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 May Pzr, 2017 16:24

Hmmm, o zaman kazıların bitmesi için 2018 Aralık hedef tarih gibi gözüküyor..

Mecidiyeköy-Kabataş kesimi için 2019 içinde bir açılış bana zor geliyor..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 07 May Pzr, 2017 19:26

Engin Y yazdı:Hmmm, o zaman kazıların bitmesi için 2018 Aralık hedef tarih gibi gözüküyor..

Mecidiyeköy-Kabataş kesimi için 2019 içinde bir açılış bana zor geliyor..

Haklı Olabilirsin..
Biraz da zemin şartları bu tarihleri belirleyecek.

Bu arada hattın kazı metotlarını çizerek anlatmak istedim. Eğer bu hat tek seferde ihale edilse ve projenin başlangıçında 5 TBM aynı anda kullanılsa çok farklı bir açılış tarihi olabilirdi.Bir projede 5 TBM rakamı hiç de az değil.Ama bunları projenin ilk günlerinde ve peş peşe tarihlerde zaman kaybetmeden tünele sokmak gerekli.

Gülermak-Kolin-Kalyon : 3 TBM (Bu arada 1 No'lu TBM tam canavar çıkmış)

Alarko : 2 TBM
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 08 May Pzt, 2017 07:21

1 Nolu TBM yi kurulurken görmüştüm, muhtemelen yeni mahalle istasyonuydu Küçükköy hizasında bir yerden kuruluma başlamışlardı, markası da HerrenKnecht idi ama sıfır değilde kullanılmış bir makinayı tekrar buraya kuruyorlar gibiydi...

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 May Pzt, 2017 11:59

Evet abi, o TBM'yi Karayolları Mahallesi'nin arka tarafındaki Yeni Mahalle durağında monte ediyorlardı, bundan 2,5 yıl kadar önce.. Rahmetli babamla oradan geçerken bu alet hakkında konuştuğumuz için zamanı aşağı yukarı net hatırlıyorum..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 12 May Cum, 2017 14:11

Arkadaşlar,

Kabataş - Mahmutbey hattının 3 etap'ta açılma ihtimali çok yüksekmiş.

1.Tekstilkent - Mecidiyeköy : Bugüne kadar tünel kazıları biten ve betonları atılan birbirine en uzak 2 istasyon bunlar.Bunun haricinde kalan alanlarda kazı işleri devam ettiği için şuan itibari ile projenin açılacak olan ilk etabı bu iki istasyon arası olacakmış gibi görünüyor.Tarih olarak 2018 olur mu ciddi bi soru işareti mevcut !

2-Tekstilkent - Mahmutbey : Bu alanda ki istasyon işleri devam ediyor.Kazı işleri de TBM makinası ile yapıldığı için 1. etapın ardından çok uzun süre sürmez açılması.

3-Mahmutbey - Kabataş : Hattın komple açılması için Mecidiyeköy'den Kabataş'a kadar olan kısmın tamamen bitmesi gerekiyor.Şuan yapılan çalışmalara bakacak olursak 2019 yerine 2020 yılı çok daha mantıklı görünüyor.

Bunların dışında birde ihalesi yeni yapılan bu hattın depo sahası işleri mevcut. Buradaki işler ne kadar hızlı olursa olsun depo sahasının da 1. etabın açılması öncesi hazır olması gerekmektedir.Depo sahası ile ilgili işlerin ilerleyişi hakkında somut bişeyler duymadım.Kısacası bir sürü soru işareti ile birlikte çalışmalar devam ediyor.

Bu arada mecidiyeköy'den sonra Kabataş'a kadar 4 istasyon mevcut.Ben 3 diye yazmıştım ama Fulya+Yıldız+Beşiktaş ve Kabataş olarak 4 istasyon yapılacakmış.İhale şartnamesinde olmayan sonradan eklenen istasyon Fulya (darphane) imiş.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 May Cmt, 2017 11:38

decimus yazdı:Bu arada mecidiyeköy'den sonra Kabataş'a kadar 4 istasyon mevcut.Ben 3 diye yazmıştım ama Fulya+Yıldız+Beşiktaş ve Kabataş olarak 4 istasyon yapılacakmış.İhale şartnamesinde olmayan sonradan eklenen istasyon Fulya (darphane) imiş.
Evet abi, Gayrettepe'de Fulya adlı bir durak eklediler.. Hatta geçenlerde Gayrettepe Emniyet'e işim düştü, Florence Nightingale Hastanesi'nin arka sokağını kapatmışlardı.. Muhtemelen bir çıkışı orada olacak..

Esentepe'deki M2 durağına Gayrettepe derler,
Gayrettepe'deki M7 durağına Fulya derler..
Yanlış üstüne yanlış :roll:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 May Cum, 2017 10:48

Bu hattın durak isimlerinde bir takım değişiklikler yapılmış, daha önce duyduğum Yeşilpınar konusu vardı mesela bu değişmiş, isimler şu şekilde olacakmış;
Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya-Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mah., Veysel Karani-Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mah., Tekstilkent-Giyimkent, Oruç Reis, Göztepe Mah., Mahmutbey

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön