ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Mahmutbey Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 25 Nis Pzt, 2016 10:03

Özgür Türkler yazdı: Burada gecikme riski 3 no lu TBM de gibi geldi bana. Şu anda Yeşilpınar istasyonuna varmak üzere olmalı. Daha Alibeyköy'e kadar kazıp oradan Mahmutbey yönüne geri dönüp tekrar kazı yapmaya başlayacak olduğunu düşünürsek Yenimahalle'ye 5 istasyon mesafe var demektir ki o da 15 ay artı bakım zamanı desek bir buçuk yıl eder. Yani 2017 sonu TBM kazı işlerinin bitme zamanı olarak görünüyor. Elektromekanik - testler vs dersek bu hattın açılışı 2019 u bulur, yanılıyor muyum?
Hocam sen 3 no'lu TBM ile ilgili çok şey kaçırmışsın..! :D

Sana güzel haberlerim var.3 no'lu TBM ilk kazıya tahmini mart ortasında hadi 15 mart 2015 diyelim ! Yeni Mahalle istasyonundan başlayarak Kazım Karabekir ve Akşemsettin istasyonlarınıda kapsayan tünelleri kazarak 04.12.2015 tarihinde Veysel Karani istasyonuna ulaştı.Yani 3 istasyonun tek tüp tünel kazıları tamamlandı.Toplam 3 istasyonluk kazıyı 9 aylık sürede tamamladı.Daha sonra Veysel karani istasyonundan sökülük tekrar Yeni Mahalle İstasyonuna götürlerek kalan diğer tüneli kazmaya başladı.Eğer ilk tünel de ki gibi kazılar yolunda giderse 3 aylık bakım-tamir-kurulum işlerini de hesaba katarsak 2016 yılının sonunda (2016 aralık ) Yeni Mahalle - Veysel karani arasında tünel kazıları bitmiş olacaktır.

Veysel karani -Alibeykoy -Mecidiyekoy arası zaten NATM + Viyadük işleri yapılacağından ve bu istasyonlar arası NATM kazıları istenildiği gibi gittiğinden herhangi bir sıkıntı görünmüyor.Yani Mecidiyekoy yönüne doğru Yeni Mahalleden gelecek olursak tünel işleri oldukça güzel ileriyor.

Fakat bu projede tek sıkıntı 1 ve 2 No'lu TBM'lerin kazı miktarlarının çok düşük olması.Daha önce ki mesajımda da yazmıştım Yeni Mahalle - Mahmuetbey istasyonları arası çalışan 1 no'lu TBM için 15 aylık süre de 1 istasyon arası kazı oldukça kötü.Nerdeyse Üsküdar-Çekmekoy metrosunda ki gibi çok az miktarda kazı yapılıyor.Aynı şekilde 2 no'lu TBM'de 15 aylık sürede yalnızca 2 istasyon arası kazı yapabildi.Bunun nedenlerini bilmiyorum ama 1 nolu TBM bekleyen 4 2 nolu TBM bekeyen 3 istasyon var.İnşallah en kısa zamanda Mahmutbey yönüne yapılan TBM'ler hızlanır.Diğer kalan yerlerde sorun yok zaten.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 25 Nis Pzt, 2016 10:45

Viyadük ayaklarını daha göremedik sanırım, sadece tünel çıkışları var?

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 25 Nis Pzt, 2016 12:15

Pardon arkadaşlar, 3 nolu TBM ile ben Alibeyköy'e kadar kazacaklar ondan sonra dönecekler diye biliyordum, yanlış biliyormuşum.
Decimus kardeş ,15 ay hesabını bilmiyorum sen benden daha fazla konuya vakıfsındır ama sitedeki bilgilere göre Karadeniz - Tekstilkent arasını 3 aya yakın bir sürede kazmışlar görünüyor... Kurulum vs ile geçen süreler bu 15 ay hesabına dahil mi?
Bu arada dün Çağlayan'dan Kağıthane'ye doğru olan tünel çıkışının önünden geçerken dikkat ettim, viyadük ayaklarına başlamışlar hatta tünel çıkışında Karadeniz Holding binası önündeki ilk ayakların yapımı sona yaklaşmış gibi geldi. Son zamanlarda Kağıthane tünel girişindeki görünen iş makinası hareketlilği bayağı azalmış geldi bana. Evime çok yakın olduğundan sürekli geçerken bakıyorum ilk başlardaki arı gibi çalışma yoğunluğu kalmadı, bu bölümdeki NATM kazıları bitmiş olabilir diye düşünüyorum. Tez zamanda viyadük ve istasyon çalışmaları başlar inşallah.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 25 Nis Pzt, 2016 14:26

Özgür Türkler yazdı:Decimus kardeş ,15 ay hesabını bilmiyorum sen benden daha fazla konuya vakıfsındır ama sitedeki bilgilere göre Karadeniz - Tekstilkent arasını 3 aya yakın bir sürede kazmışlar görünüyor... Kurulum vs ile geçen süreler bu 15 ay hesabına dahil mi?

Hayır kurulum yaptıktan sonra çalışmaya başladıkları süreden sonra ki zamanlar dahil.Ben zaten 2 no'lu TBM'in başlangıç tarihinden bugüne kadar olan performanısını toplamanı yazdım.Gün gün yazmak gerekirse :

2 no lu TBM :

1- Yeni Mahalle - Karadeniz Mah arası Kazı başlangıç tarihi 10 Şubat 2015 - kazı bitiş tarihi 29.12.2015 : 322 gün (10 ay 19 gün )

2- Karadeniz Mah. - Tekstilkent arası : 97 gün (3 ay 6 gün)

Toplam : 322 + 97 : 419 gün

Yani 2 no'lu TBM bugüne kadar kazı performansı Yeni Mahalle - Teksilkent arası kazıları toplam : 13 ay 25 günde tamamlamış.Başlangıçta çok yavaşmış ama ilerledikçe biraz daha hızlanmışa benziyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Nis Pzt, 2016 16:00

Nurtepe durağı ilginç olacak..
İki tarafı dere, ikisine de viyadük duraklar olacak..
Nurtepe'de rüzgârdan dur durabilirsen :)

Gerçi virajlı falan yaparlarsa, belki o kadar da esmez..
Yine de annem o durakta metro beklese, "sırtına bir şey al yavrum, esiyor burası" der..

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 25 Nis Pzt, 2016 21:32

Tasarımını da hiç görmedik sanırım, belki egzantirik bir şeyler yaparlar.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 26 Nis Sal, 2016 07:40

İki istasyon arası (Yeni Mahalle - Karadeniz) 10 ay kazı süresi çok uzun bir süre. Ekibin acemiliği, zemin şartları, TBM ile kazı işini öğrenmesi desekte açıklaması zor, teknik bir problem yaşanmış gibi...

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 30 Nis Cmt, 2016 15:12

Geçen gün Nurtepe istasyonun bulunduğu alana gittim.Fore kazık işlerinde 3 makina ile çalışıp kısa sürede işi bitirmişlerdi.Fakat aradan aylar geçmesine rağmen İstasyonun bulunduğu alanda ki hafriyat işleri tam olarak bitmemiş.Sadece istasyonun Alibeykoy tarafına doğru olan bölgede biraz hafriyat kalmış.Artık hafriyatın bir an önce tamamlanarak istasyon için kullanılacak Kule vinç kurulumunun yapılmasını beklıyorum.Kule vinç kurulumu demek son sürat kaba işlerin başlaması demek. :D

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 May Pzr, 2016 10:15

Hocam,

Kâzım Karabekir'de 1,5 yıl önce yolları ve kavşağı kapattıklarında, bir yıl sonra açılacağını söylemişlerdi..
Açılmadığına göre burada işler en az altı ay aksadı ve süre uzamaya devam ediyor diyebilir miyiz?

Durak dediğimiz şey sonuçta bir bina olduğuna göre bir binanın inşaatının bu kadar uzun sürmesi tuhaf geliyor bana..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 May Pzr, 2016 00:35

Geçenlerde Alibeyköy Terminali'ne yolcu karşılamaya gitmiştim..
Beklerken birisiyle sohbete başladık.. Metro projesinde görevli genç bir mühendisti..

Alibeyköy Terminali'nin yanına yapılması düşünülen depo alanı, başka yere yapılacakmış arkadaşlar.. O da yeni depo yerinden emin değildi, ama bildiği kadarıyla Mahmutbey taraflarında olacakmış..

Acaba M3 ve M9 (ve hatta M2) ile ortak bir depo alanı kullanabilirler m?
Niye her hat için ayrı depo alanı inşa ediyoruz ki..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 May Pzr, 2016 10:25

Hic duymadim, duydugum baska seyler var ama bana hem mantiksiz ve islevsiz geldigi icin hem de net bir kaynagim olmadigi yazamiyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 May Pzr, 2016 10:45

Abi,

Şöyle bir haber buldum: http://m.milliyet.com.tr/150-gunluk-kab ... efault.htm

Burada, Depo istasyonunun sıralamadaki yeri dikkat çekici.. Haberin tarihi: 18 Kasım 2015..
İstasyonlar: Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, (Depo), Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön