ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Mahmutbey Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Çrş, 2016 13:17

mksarac yazdı:Bu hattın Mahmutbey sonrası uzatma ihalesinde bir gelişme var mı?
20 Eylül de ihalesi yapıldı bildiğim kadarı ile, bu ihalelerin sonuç açıklaması için yasal bir süre vardı galiba, onu bekleyip bir açıklama yapacaklardır

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Eki Sal, 2016 14:44

M5'in temel atma töreni Haziran 2012'de gerçekleşmiş. Kaynak: http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 485#p39485
Açılışı da sanırım 2017'de olacak, http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... &start=840 sayfasındaki resimlere bakınca artık bitme noktasına geldiğini görüyoruz..

M7'nin temel atma töreni Şubat 2014'te gerçekleşti..
Benzer bir performansla, açılışının 2018 sonunda, 2019 başında yapılmasını bekleyebiliriz..

Öte yandan, anlamadığım bir şey var: M5'te artık yürüyen merdivenler, hatta gişeler takılmış, ama pek çok durağın etrafında yollar hâlâ kapalı..
Durak inşaatı bitince, o çevredeki yolları neden açmıyorlar da insanları trafikte perişan etmeye yıllar boyunca devam ediyorlar?

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Eki Sal, 2016 16:50

Bugün 1. TBM Tekstilkent'e ulaşmış. Böylece Yenimahalle Tekstilkent arası tünel tamamlanmış oldu. Diğer Tbm buradan 6 ay önce geçmişti. O da yakın zamanda Yüzyıl'a girer diye düşünüyorum. Bence en azından ilk etap 2018 sonuna kadar yetişir. 20 km civarında bir metro için de 4-4.5 yıl inşaat bence gayet makul. Bakmayın reklam 2017 diye yapildi ama 15-20 senede biten metrolardan buraya kadar gelmek de önemli. :) :)

mutlui
Aylık Paso

Mesaj gönderen mutlui » 11 Eki Sal, 2016 19:40

Haklı olabilirsin de bu TBM'nin günlük kazı miktarını hesaplasak... rezalet. Bu hızla 2018 sonuna kadar Mahmutbey'e ulaşamaz.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Eki Sal, 2016 22:29

İstasyonlar arası mesafeyi bilmiyorum ama kabaca bir istasyondan diğerine 6 ayda kazacağını varsayarsak. Nisan 2018de Mahmutbeye varacağını tahmin edebiliriz. Ki bu geriden gelen TBM yani kısmet olursa ilk TBM kendinden önce varmış olacak.
Yenimahalleden Veysel Karaniye kazan TBMde mayıs da Kazım Karabekire ulaşip tekrar kazmaya başlamıştı Kasım Aralık gibi Akşemsettinde olacağını yine 6 ay kabul edersek Mayıs Haziran gibi Yenimahalle Veysel Karani arası tünel işlerinin tamam olacağını söyleyebiliriz.

Mecidiyekoy Kağıthane arası NATM orada da son baya bir yaklaşıldı diye tahmin ediyorum. Alibeyköy Veysel Karani arası da Natm
siteye aylar önce eklenen fotoğraflarda betonlama fotoğrafları var bu tünellerde de artık sona yaklaşılmıştır diye düsünüyorum.

Geriye Alibeyköy ve Kağıthane viyadükleri kalıyor. İstasyonlar kalıyor. Bir de elektromekanik ve ince isler. Ha tabi 300 vagon var bir de.

Ben projede gorevli degilim metro insaatindan profesyonel olarak da anlamiyorum. Ortalamanin biraz ustu bir merakla yaziyorum bunlari. Yarin obur gun tutmazsa hani boyle demistin demeyin :) :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Çrş, 2016 07:19

Uğur yazdı:Ben projede gorevli degilim metro insaatindan profesyonel olarak da anlamiyorum. Ortalamanin biraz ustu bir merakla yaziyorum bunlari. Yarin obur gun tutmazsa hani boyle demistin demeyin :) :)
Biz anlamaz, direkt sana kitleriz hesabı :)

Zaten parça pinçikli bir açılışta olmaz tahminimce çünkü hattın 2. etabında verilen istasyonlar diğerleri ile aynı zamanda bitecek ve ardından sistem E+M inşaat işleri için Alarko' ya teslim edilecek, plan bu şekildeydi diye hatırlıyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 12 Eki Çrş, 2016 09:39

Beşiktaş'taki tarihî (!) 80 yıllık bakkal temeli sorunu çözüldü mü?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Sal, 2016 10:43

Diğer başlıktan bu başlığa da taşıyorum bu haberi..
Bu parçalı ihale sevdası yüzünden inşallah hattın açılışı daha da gecikmez..
İlk sayfamızdaki resimde belirtilen 2017'nin olmayacağı kesin, 2018'in 31 Aralık'ında bile açılma ihtimali bana göre %1..
2019 olarak beklediğim açılış inşallah bu depo alanı yüzünden 2020'ye sarkmaz..
Gerçi 2019'da seçimler var, daha fazla sarkmaması için ellerinden geleni yaparlar diye umuyorum..
decimus yazdı:Kabataş-Mahmutbey hattı ile ilgili bir haber okudum.

Buna göre bu hattın depo sahası ve bağlantı tünelleri ile ilgili yeni bir ihale için ön yeterlilikler toplanmış.Bu firmalardan teklifler alınacakmış.

http://www.rayhaber.com/2016/10/kabatas ... zel-haber/

Benim takıldığım konu ise İBB nin bu metro işlerini bu kadar parçalaması.Sonuçta Bahçeşir-Kabataş arasında bir metro projesi yapacaksın.Ama gel gör ki bunun için 5 farklı ihale yapıyorsun :

1- Mahmutbey - Mecidiyekoy arası metro inşaatı ihalesi (kaba +tünel kazıları) (Gülermak-Kolin-Kalyon)

2- Mecidiyekoy-Kabataş arası metro inşaatı ve Mahmutbey-Mecidikoye arası ince,E+M ve sinyalizasyon (alarko)

3- Bahçeşehir-Kabataş arası hat için kullanaılacak 300 adet vagon ihalesi (hyundai rotem)

4- Mahmutbey-Bahçeşehir metro inşaatı (anahtar teslim) (ihale sürecinde)

5-Kabataş - Mahmutbey depo sahası ve bağlantı tünelleri inşaatı ihalesi (ihale sürecinde )

Bana göre çok ciddi zaman kaybediyor.Keşke Bahçeşehir - Kabataş Metro İnşaatı (anahtar teslim) diye tek kalemde ihaleye çıksa.İşi alan firmalara 10 TBM 1 sene içinde kazılara başyacak şartı konulsa ki yeni yapıalcak ihalelerde bu şartlar konulmuş 8) ve her firma elinde hqzır TBM olmayan veya 10 TBM 1 sene içinde kazılara başlatamayacak firmalar teklif veremeyecek şekilde yapılsa hem İBB hem de vatandaş kazanacak.İşler tek kalemde toplanacak ve tel elden yönetilecek.Sadece ihale süreçleri ve yer teslimleri her ihale için 6 ay demek.Araplar bunu çok iyi yapıyor.Tek kalemde çok büyük işleri ihale ederek ciddi zaman kazanıyorlar.

Vagon ihalesi konusunda eleştirm yok.Tek kalemde 300 vagon hakikaten mükemmel iş..! Keşke % 100 yerli metro vagonu üreten yerli firmamız olsa.Kore ortaklı işler içime sinmiyor.

% 100n Yerli Ve Milli 8)

Bu arada efsane firma "Enka" yıllar sonra bir işe teklif vermiş.Hadi hayırlısı.Ufak iş ama Enka'nın bu tip işlerde olması lazım.Kalite,iş güvenliği ve zamanında teslim adamların olmazsa olmazı..! Bu yüzden fiyatları biraz yüksektir.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 25 Eki Sal, 2016 22:02

Kağıthane meydanı 1 Kasım'da kapanıyormuş galiba. Viyadük başlıyor olabilir.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 06 Kas Pzr, 2016 18:18

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 07 Kas Pzt, 2016 07:57

Anlaşılan Nurtepe istasyonunda işler yolunda gidiyor.Bu hızla giderse yeni yılın ilk aylarında Kaba inşaat biter.

Bu arada kalıp teknolojisi de her geçen gün kendini geliştiriyor.Tıpkı bir lego gibi söküp-takma sistemi ile istediğiniz ebatlarda kalıbı saatler içinde kurabiliyorsunuz.Kule vinç sayesinde anında yerine monte edip betonlayabiliyorsunuz.Kalite anlamında döşeme betonu 1 hafta bekletilir ama diğer betonlar (perde,kolon vs.) daha erken sökülebilir.Kalıp teknolojisinin bu kadar hızlı ilerlemesi kaba inşaatların çok daha kısa sürede tamalanmasını sağladı.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 15 Kas Sal, 2016 19:51

Mecidiyeköy-Mahmutbey arası,
Tünel kazısı: % 80 tamamlandı
İstasyon kazısızı: %90 tamamlandı
İstasyon betonarmesi %50 tamamlandı.

http://www.ibb.istanbul/tr-TR/Pages/Hab ... wsID=23475

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön