ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 23 Kas Cum, 2018 06:43

Esat yazdı:Arkadaşlar, hatları lütfen istediğiniz yerden bölüp çalıştırabileceğiniz gibi düşünmeyin :) bu işletme esnekliğini sağlayan şey makas tünelleridir, makas tüneli nerede? Sözüm yanlış anlaşılmasın Yıldız istasyonundan olmaz demiyorum ama makas tüneli yoksa olmaz :)
Hatırladığım kadarıyla Kabataş makas ve Mecidiyeköy makas bölgesi vardı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Kas Cum, 2018 23:05

Mecidiyeköy makas benim bildiğim Çağlayan yönünde, bu durumda Mecidiyeköy baş duraklı işletme daha mantıklı, işletme de olası sorunlar minimize edilmiş olur diye düşünüyorum. Makaslar Fulya yönünde olsa bile sanırım Yıldız a kadar arada bir istasyon var yani 2 istasyonluk bölgede tek hat işletme yapmak gerekir ki, bu riske değmez bence

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Kas Cmt, 2018 10:03

Anladım..
Sanırım en fazla şu yapılabilir: Mecidiyeköy’den Mahmutbey yönü, Çağlayan-Mecidiyeköy arasındaki makas sayesinde Mecidiyeköy’deki tek peron kullanılarak çalıştırılabilir..

Mecidiyeköy-Yıldız arasında tek tüp kazısı bittiyse de Mecidiyeköy’deki ikinci peron kullanılarak Yıldız seferleri yapılabilir..
Sefer aralığı 8 dakika olarak belirlenirse, tek setle tek tüpten Mecidiyeköy-Fulya-Yıldız işletmesi mümkün olabilir.. (Sadece kâğıt üstünde tabii, projenin bir sürü ayrıntısını bilmeden varsayımda bulunuyorum sadece..)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Mahmutbey Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 24 Kas Cmt, 2018 10:53

decimus yazdı:
Bu hat artık kaç parçada açılı bilmem ama sıralama şu şekilde olacak herhalde :

1-Mecidiyeköy-Tekstilkent arası ( 2019 ortası )
2-Tekstilkent-Mahmutbey eklenecek ( 2019 sonu)
3-Mahmutbey-Kabataş arası (beşiktaş hariç) (2020)
4-Beşiktaş istasyonu devreye alınır. (2020)
5-Mahmutbey-Esenyurt (Allah büyüktür)
Arkadaşlar,

Hattın açılış planması daha önce yapıldı ve ben 28 Haziran 2017'de yazdım bu foruma 8) .İşler bu programa uygun şekilde devam ediyor.Açılış süreleri belki bir 6 ay sarkacaktır gidişat onu gösteriyor ama sıra bu şekilde olacaktır.

Söylemek istediğim ilk açılacak olan bölgede Mecidiykoy'den sonrası düşünülmüyor ve bütün hazırlıklar Tekstilkent / Mecidiyekoy arasına göre yapılıyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Ara Sal, 2018 12:07

Bugün, kendisi de inşaat mühendisi olup şantiye yöneticiliği yapan ve duraklarından birine yakın oturduğu için bu hattı yakından takip eden bir arkadaşımdan, Tekstilkent-Mecidiyeköy arasında deneme sürüşlerinin Şubat ayı sonunda başlatılabilmesi için müteahhit firmanın elinden geleni yaptığı bilgisini aldım..
Hayırlısı bakalım..

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 05 Ara Çrş, 2018 08:51

Kağıthane istasyonu kaba inşaat halinde duruyordu geçen hafta sonu, yapılacak çok iş var gibi görünüyordu inşallah yetişir...

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 05 Ara Çrş, 2018 22:47

Engin Y yazdı:Bugün, kendisi de inşaat mühendisi olup şantiye yöneticiliği yapan ve duraklarından birine yakın oturduğu için bu hattı yakından takip eden bir arkadaşımdan, Tekstilkent-Mecidiyeköy arasında deneme sürüşlerinin Şubat ayı sonunda başlatılabilmesi için müteahhit firmanın elinden geleni yaptığı bilgisini aldım..
Hayırlısı bakalım..
Aslında geçtiğimiz hafta ilk defa Kabataş- Mahmutbey hattında enerji verilerek bir test yapıldı.

Bu test Tekstilkent-Mecidiyeköy değil ama.

Bununla ilgili detaylı bilgiyi daha sonra burdan yazacağim.

Daha önce planlanan (test ile ilgili) süreci yazmıştım ama önce bir teyit etmem lazım o şekilde mi yapıldı diye !

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 06 Ara Prş, 2018 21:59

Geçtiğimiz hafta yapılan test sadece katenere enerji verilme testi imiş.

Daha önce planlanan Tekstilkent Depo Sahasi - Kazım Karabekir istasyonları arasında planan trenli tek tüpte yapılacak gösteri testi trenlerin teslim edilememesi nedeniyle gerçekleştirilememiş.Bunun sebebi Hyundai Rotem'in trenleri test için getirmemesi.

Şimdilik sadece enerji testi başarılı ile yapılmış trenler geldiği zaman ise trenlerle gerçek bir test yapılacakmış.

Bunun haricinde Mecidiyeköy-Mahmutbey istasyonlarında ince,elektromekanik işler devam ediyor.

Mecidiyeköy-Kabatas ise kaba işler rutin şekilde devam ediyor.2 No'lu TBM bakım işler devam etmekte Beşiktaş istasyonunda.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 10 Ara Pzt, 2018 22:23

Yıl sonu yaklaştıkça IBB başkanının verdiği sözün bir karşılığının olması adına yüklenici firma Alarko ve tren üreticisi Hyundai-Rotem arasında görüşmeler devam ediyor.

Yakın zamanda hatta Hyundai Rotem trenleri indirerek şov amaçlı bir test sürüşü yaptırmak istiyor.Bütün hazırlıklar bu kapsamda hızlıca devam ettiriliyor.Trenlerin nerden indirileceği,hatta nasıl sokulacaği planlaniyor.

Bu arada Mart ayında yapılacak seçimler öncesi Tekstilkent-Mecidiyeköy arasında öncelikli hedef açılış (ben inanmıyorum ama son duyumlar öyle) bu olmasa bile test sürüşlerini Tekstilkent-Mecidiyeköybarasında tamamen başlatarak en azından vatandaşlarda "-Test sürüşleride başladığına göre yakında bu hat açılır havası oluşturmak."Bence 2. şık olması çok daha gerçekçi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Sal, 2018 06:25

seçimden önce açılışa hiç ihtimal vermiyorum, ancak test sürüşleri başlayabilir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 10 Oca Prş, 2019 21:38

Esat yazdı:seçimden önce açılışa hiç ihtimal vermiyorum, ancak test sürüşleri başlayabilir.
Bununla ilgili son duyumlara gore bu ay içinde Tekstilkent'te bulunan depo sahasina Hyundai-Rotem tren getirmeyi kabul etmis.Bu ay içinde treni hatta indirecekler.

Su an hala elektrikle ilgili devreye islemleri devam etmektedir.

Test surusleri ise Subat ayının 3. haftasi resmi olarak tòrenle baslatilmasi planlaniyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Oca Cum, 2019 07:10

Bu duyumu duyan bazı vatandaşlarda açılacakmış diye konuşuyorlar sağda solda :) geçen gün birisi söyledi yaaa açılıyormuş diye, anlatamadım bir türlü, sonra vazgeçtim, tamam binersin seçimlerden önce sen dedim

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön