ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Çekmeköy Metrosu [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 06 Mar Pzr, 2016 21:04

Araçların tasarımı belli oldu Eurasia Rail fuarında maketi bulunuyor fotoğrafı başlıkta

http://ulasimturkiye.com/viewtopic.php? ... 521#p38521

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 06 Mar Pzr, 2016 21:10

önleri dışında güzel, ama önünü beğenmedim.

byazkan

Mesaj gönderen byazkan » 07 Mar Pzt, 2016 10:04

Arkadaşlar selamlar,
forumda yer alan resimleri göremiyorum, şöyle bir hata veriyor:

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 10 Mar Prş, 2016 00:28

Üsküdar istasyonu son durum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Mar Pzt, 2016 08:52

PROJE ÖZET BİLGİLERİ

İşin Adı : Üsküdar – Ümraniye –Çekmeköy Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri
Yüklenici : Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
Güzergah Uzunluğu : 20 km.
İstasyon Sayısı : 16
İstasyonlar : Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe
İhale Bedeli : 563,899,995,32 €
İhale Tarihi : 15.09.2011
Sözleşme Tarihi : 07.03.2012
İşe Başlama Tarihi : 20.03.2012
İş Bitim Tarihi : 20.09.2016

Kaynak :http://www.uskudarumraniyecekmekoymetro ... hcesi.aspx

Bugün Üsküdar-Çekmeköy projesinin iş başlama tarihi üzerinden tam 4 yıl geçmiş oldu. 20 Mart 2013 günü çok büyük hayallerler, çok iddaalı sözlerle hattın çalışmalarına başlandı.Fakat gel-gör ki verilen sözler,yapılan çalışmalar hiç kimsenin içine sinmedi.Aradan geçen 4 koskoca yıl olmasına rağmen hala tünel kazıları ve istasyon kaba işleri tamamlanamadı.Bu kadar uzun süre de en azından tünel kazılarının bitmesi beklenirdi.Aşağıda ki görüntü projen hedeflerine uyulmadığını gösteren,hattın açılmasını bekleyen insanları hayal kırıklığına uğratan ve yıllardır tek segmentin alınmadığı yavru depo sahasının görüntüsü.

Bunun haricinde başka konuya dikkatini çekmek istiyorum.Daha önce bir kaç kez yazmıştım ama inanın ne zaman hattın güzergahında geçsem "neden bu şekilde kazı planı yapıldı ? diyorum ama mantıklı bir açıklama yapamıyorum.Yani dünya üzerinde yapılan metro işlerine bakıyorum bu Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.Adamlar hattın tam ortasına şaft açıyorlar 2 TBM bir yöne diğer 2 TBM'de diğer yöne gönderip kazı yaptırıyorlar.Herhalde yoldan geçen bir insanı çevirsek 4 kazı makinan var.Hattın haritasını eline versek o da haritanın ortasını işaretler ve 4 TBM karşıklı ters tünellere yollar.Burda ise ortadan 2 TBM üsküdara gönderdiler.Tamam güzel.Ama diğer 2 TBM'i anlamsız şekilde depo sahasından sokup Önce Necip Fazıl istasyonuna orda tekrar söküp ters istikamet olan Altınşehir istasyonuna doğru tekrar kazı yapması istediler.Yani öncelikleri 2.7 km uzunluğunda olan depo sahası oldu.Depo sahasının bu kadar önemli kılan ne ? Neden öncelikli olarak 3 ve 4 numaralı TBM'leri Çarşı istsyonundan Madenlere doğru değil de Depo sahasından Necip fazıla doğru gönderdiler ! ??? Şimdi sırf bu yüzden kısmı açılış tartışmaları yaşanıyor.Halbu ki depo sahası ile zaman kaybedilmesi idi 3 ve 4 numaralı TBM'ler Ümraniye Çarşı durağından Madenlere doğru gönderseydiniz Depo sahasının 2.7 km uzunluğunda ki tüneli için 2 tane farklı taşeron firmaya NATM tüneli ile başlatılsa idi 4 yıl süre içinde adamlar çok rahat depo sahasının kazılarını bitirirdi.

Yine aynı şekilde istasyon kaba inşaatlarında da acayip işler yapıldı.Madenler durağı kapatıldıktan sonra uzun kule vinç olmadan çalışmalar yavaş yavaş yapıldı.Sonra kısıklı da ki kule vinç işi bitince sökülüp kısıklıdan madenlere götürüldü ve 3 ay sonra Madenler durağının kaba işlerinin yarısı bitti.Daha sonra başka bir yerden 1 kule vinç daha getirildi ve şimdi madenler durağın kalan kaba kısmı bitmek üzere.İyi de güzel kardeşim neden 4 yıl önce 2 tane kule vinç alıp ilk gün takmıyorsun ? Neden bu kadar kaplumbağa hızında çalışıyrorsun ? Hani Otogar-Başakşehir metrosu gibi aciliyeti olmayan, insanların her gün kan-ter içinde yolculuk yapmadığı bir bölge olsa "EyvAllah".O hattı da sen 2004 yılında başladın 2013 yılında açtın.Ama burası senin alışık olduğun tempo ile çalışmayı kaldıramaz.İstanbul'un en önemli 2-3 hattından biri.Sen makina-ekipman konusundan bu kadar hesap-kitap yaparsan bırak 38 ayı 58 ayda bitmez bu iş !

Arkadaşlar biraz doldum.Kusura bakmayın.Artık bu kadar yavaş çalışmaları görüp yazmamak olmazdı.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 29 Mar Sal, 2016 07:06

Linkedln adlı sitede Üsküdar istasyonun yapım hikayesini gösteren animasyon videosuna rastladım.Fakat tam olarak dıoğru değil.Çünkü Üsküdar istasyonu yarısı Aç-Kapa diğer yarısı Top-Down olarak inşa ediliyor fakat video tamamen Top-Down olarak hazırlanmış.

En azından Top-Down sistemini bilmeyenler için öğretici ve izlenmesi gereken bir video !

https://www.youtube.com/watch?v=rTmHdoRAr6Y

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Sal, 2016 07:33

Aç Kapa ya göre daha zahmetli sanki?

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 29 Mar Sal, 2016 09:29

Esat yazdı:Aç Kapa ya göre daha zahmetli sanki?
O konuda ben de tam olarak emin değilim.Top-Down şehir nufüsünün yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde araç,yay ve çevre kirliliğini en az zararla zararla atlatılmasını sağlıyor.Bu çok net ortada.Bunun yanında zor zeminlerde Aç-Kapa modeline göre daha güvenli olduğu söyleniyor ama bu teori Mahmutbey istasyonundan sonra kafamda soru işaretleri oluşmasını sağladı.

Eğer hangi sistem daha zahmetli diye bakarsak Üsküdar istasyonu yarısı Top-Down diğer yarısı Aç-Kapa.Dışardan bakıldığında Aç-Kapa ile yapılan kısım açık ara önde gidiyor.Tabi yüklenici firma iki yapım metoduna da aynı şekilde destek verdiğini varsayıyorum.Top-Down daha zahmetli gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Mar Sal, 2016 09:35

Top-Down kısmen T4 inşaatının yer altına alınmasında da kullanılmıştı. Rami bölgesinde önce yan duvarları oluşturacak fore kazıklar çakıldı, ardından bunlar üst kısımdan birleştirildi, ardından zemin altında bu kirişlerin üzeri beton parçalar ile kapatıldı, sonrasında ise dozerler bu kutunun içine girerek toprağı hafriyat kamyonlarına yüklediler.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 02 Nis Cmt, 2016 21:01

Bir diğer benzer video
Bağlarbaşı Metro İstasyonu Yapım Metodu
https://www.youtube.com/watch?v=769ls8THTYc

fearenes
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen fearenes » 25 Nis Pzt, 2016 17:32

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Pzt, 2016 18:14

20160114_123608.jpg
20160114_124959.jpg
20160114_125132.jpg
Yamanevler istasyonu ama biraz eski fotolar sanırım,

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön