ist-M.03:01 » M1 Aksaray-Yenikapı Güney Uzatması İnşaat

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eki Pzt, 2014 12:40

Anatolian yazdı:Genellikle 3 haftada bir Yenikapı İstasyonu - Feribot arasını kullanan biri olarak söyleyebilirim ki bavullarla o yolu gitmek tam bir işkence. Bu durumu İskele-Marmaray arası otobüs koyarak çözmeye çalışmışlar ama bu çok saçma geldi bana. Yaya tüneli bence bu kadar zor birşey değil
İskele-Marmaray arası otobüs mü? Kaç metre ki orası? 250?

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 20 Eki Pzt, 2014 12:56

Google Maps'e göre 700 metre civarı

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eki Pzt, 2014 15:05

Anatolian yazdı:Google Maps'e göre 700 metre civarı
Abi,

Bana en fazla 300 metre gibi geliyor, yanılıyor muyum?

https://www.google.com/maps/place/%C4%B ... 36554,407m

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eki Pzt, 2014 16:15

Abi,

Resim çok güzel, eline sağlık..
İki tarafta ayrı peron yaptıklarına göre, bir tarafta yolcuyu indirecek ve yoluna devam edecek, makas değiştirip karşı perondan da yolcu alacak, değil mi?
Bunun yerine keşke Aksaray'daki gibi ortada tek peron yapsalardı..
M1a bir taraftan kalkardı, M1b ise diğer taraftan..
Böyle yaptıkları için durakta kargaşa çıkacak şimdi..

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Pzt, 2014 16:32

Engin Y yazdı:Abi,

Resim çok güzel, eline sağlık..
İki tarafta ayrı peron yaptıklarına göre, bir tarafta yolcuyu indirecek ve yoluna devam edecek, makas değiştirip karşı perondan da yolcu alacak, değil mi?
Bunun yerine keşke Aksaray'daki gibi ortada tek peron yapsalardı..
M1a bir taraftan kalkardı, M1b ise diğer taraftan..
Böyle yaptıkları için durakta kargaşa çıkacak şimdi..
Hayır, öyle olmayacak. Aksaray' daki uygulama devam edecek Kirazlı ya gidecek araçlar bir perona girecek AHL ye gidecek tren diğer perona girecek. Yani git gel yok, burası son nokta.

Ayrıca bugün araçlar Aksaray' da yolcuyu indirdikten sonra boş olarak Yenikapı' ya geçip baş durak yaptıktan sonra sefere Yenikapı' dan başlayacaklardı bildiğim kadarı ile, bunu görme şansı olan oldu mu? Bir süre bu şekilde sefer testleri de yapılmış olacak.
Engin Y yazdı:
Anatolian yazdı:Genellikle 3 haftada bir Yenikapı İstasyonu - Feribot arasını kullanan biri olarak söyleyebilirim ki bavullarla o yolu gitmek tam bir işkence. Bu durumu İskele-Marmaray arası otobüs koyarak çözmeye çalışmışlar ama bu çok saçma geldi bana. Yaya tüneli bence bu kadar zor birşey değil
İskele-Marmaray arası otobüs mü? Kaç metre ki orası? 250?
Bununla ilgili daha önce de yüklemiştim sanırım, şu linkteki gibi bir öneride bulunmuştum zamanında

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 0499#10499

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Eki Pzt, 2014 17:07

Esat yazdı:Hayır, öyle olmayacak. Aksaray' daki uygulama devam edecek Kirazlı ya gidecek araçlar bir perona girecek AHL ye gidecek tren diğer perona girecek. Yani git gel yok, burası son nokta.
Abi,

Öyleyse, Aksaray'daki gibi ortada tek peron ve iki tarafında ray yapsalar daha iyi olmaz mıydı..
İndin aşağıya, Otogar'a gideceksin, hangisi çabuk kalkacaksa ona binersin..
Öbür türlü, yukarıdaki dakikalara bakman lazım, kılpayı kaçırırsan birini, tekrar öbür tarafa gitmek gerekecek..
Neyse, bakalım, göreceğiz..

Madem burası son nokta, durağın sonunda bir perondan diğer perona geçiş olsa keşke :)
Nasılsa son nokta :)

İleride uzayacaksa (M2 ve Marmaray nedeniyle mümkün mü bilemiyorum), o geçişi kırıp başlatırlardı inşaatı.. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Pzt, 2014 17:43

İleriye gitme ihtimali olacağını sanmıyorum, şu an yapıyı mimari olarak gözümde tam canlandıramadım ama uzasa bile tam olarak M2 tünelinin hemen üzerinden geçmesi gerekir ki bu kadar yakında bir tünel sonradan inşa edilmesi sorun olur mu bilmiyorum. Diğer taraftan uzasa nereye uzayacak? İskeleye uzayabilirdi ama dediğim gibi bu baştan planlansa iyi olurdu, tabi o bölgenin dolgu olduğunu da unutmayalım.

Neden Aksaray gibi inşa edilmemiş bir fikrim yok, ortada tek peron toplam genişlikte iki peronlu yapıdan daha dar olabilir hatta ama belki de yolcuyu sirküle etmek ile ilgili bir düşüncedir, diğer taraftan yolcu da bir zahmet dakika ekranına bakıversin Otogar a gidecekse :) bunları öğrenmek için yolcu da biraz çaba sarfetmeli, her ne kadar herşeyi devletten bekleyen bir toplum olsakta, bu beni çok kızdırıyor, tarife ekranı var bakmıyorsa istasyonun suçu ne? :) Böyle düşününce iyi ki böyle devasa tren garlarına sahip değiliz diye seviniyorum, yoksa raylardan atlaya atlaya geçeceğiz yani, öyle mi?

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 20 Eki Pzt, 2014 20:48

Engin Y yazdı:
Anatolian yazdı:Google Maps'e göre 700 metre civarı
Abi,

Bana en fazla 300 metre gibi geliyor, yanılıyor muyum?

https://www.google.com/maps/place/%C4%B ... 36554,407m
Google'ın yalancısıyım. Caddeden itibaren tam 600m diyor. İstasyonu da eklersek 650 m filan ediyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Sal, 2014 19:11

Bugun Yenikapi istasyon bolgesinde asagidan tren sesleri geliyordu, sanirim dedigim gibi trenler yolcuyu aksarayda indirip bos yenikapi yapiyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Eki Sal, 2014 20:30

Esat yazdı:Bugun Yenikapi istasyon bolgesinde asagidan tren sesleri geliyordu, sanirim dedigim gibi trenler yolcuyu aksarayda indirip bos yenikapi yapiyor.
Bakalım Cumhuriyet Bayramı'nda açılış olacak mı? :)
O da olmazsa, yılbaşı hediyesi bekleriz artık..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Sal, 2014 20:46

Acilir tahmin ediyorum, insallah :)

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 22 Eki Çrş, 2014 00:21

Söylenmiştir mutlaka ama ben göremedim.

Acaba bahse konu istasyon Marmaray Yenikapı istasyonuna M2 gibi entegre mi yoksa tamamen ayrı bir yapı mı?

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön