ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1069
Kayıt: 01 Nis Pzr, 2012 20:10

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 28 Kas Prş, 2019 06:21

Esat yazdı:
27 Kas Çrş, 2019 13:02
bu hatlardan Kirazlı-Halkalı hiç başlamadı zaten, M3 uzatmaları bakanlıkta ibb ile ilgisi yok fakat onlarda durmuştu, şimdi kuzey etabı hastane açılacak diye başlatılmaya çalışılıyor. M4 uzatmaları ve M10 ortak kesimi yani SGH kesimi bakanlıktamı ibb de mi unuttum açıkçası, Tuzla uzatması ibb de idi ve ismini duymadım kaynak bulundu diye, bulunduysa iyi ama orada da galiba iş hiç başlanmadı gibi bir durumda.

Benim bildiğim M5 Sultanbeyli, M8 Bostancı, M12 Göztepe hatları için finansman bulundu, kaldı ki M8 in durduğunu bilmiyordum bile ben de yeni öğrendim.
Tuzla uzatması şöyle oldu.Alarko-Cengiz ortaklığına şantiye sahalarının bir kısmı teslim edildi.Şantiye etrafı çitlerle çevrildi.Bazı kamu alanları (parklar,otoparklar) kapatılarak metro şantiyesinin hizmetine tahsis edildi.Fakat tam taşeron seçimleri,ekip kurulumları başlamışken belediyeden gelen resmi yazı ile tüm işler durduruldu.

Dün Akşam Habertürk'te Ekrem başkan izlerken Tuzla metrosu ile ilgili müjdeyi vereceğini tahmin etmiştim.Bu haber bu bölgede yaşayan insanlar için çok sevindirici.

Bu arada bana göre dün akşamki programda Ekrem başkanın söylediği sözlerden en önemlisi " Kanal İstanbul projesi için ayrılan kaynak ile İstanbul metrolarına ayrılsa çok daha iyi olur.İstanbul'un gerçek ihtiyacı kanal istanbul değil metro"dur "!

Bu cümle ve bu mantık bana göre İstanbul"un hasret kaldığı ve sonunda kavuştuğu mantıkdır.

Uğur
Yıllık Paso
Mesajlar: 401
Kayıt: 07 Şub Cmt, 2015 00:47

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Uğur » 29 Kas Cum, 2019 12:39

Tüik verilerine göre Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinin toplam nüfusu 1 milyon 700 bin zaten bu insanlar her gün İstanbula gidip gelirken zorlanıyor. Bir de araya bir hendek daha kazalım diyorlar. Gerçekten hiçbir anlamı yok.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 309
Kayıt: 27 Ara Cum, 2019 10:20

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Hector Troas » 26 Şub Çrş, 2020 09:36

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı 2 yıl önce finansman sorunları nedeniyle durdurulan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nı yeniden başlatmak için harekete geçmiş ancak Türkiye’deki bankalardan kredi bulamamıştı. İmamoğlu, bu nedenle sitemde bulunmuştu.
Tartışmaların büyümesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kredi bulmak, o senin işin. Krediyi de bulacaksan bul” açıklaması yapmıştı. İBB Başkanı İmamoğlu daha sonra metro projesinin devam etmesi için Alman Deutsche Bank’tan 110 milyon avroluk kredi bulmuş ve metro hattını yeniden başlatmıştı. Sözcü

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2375
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 10 May Pzr, 2020 15:55

İBBB Ekrem İmamoğlu, dün bu hattın şantiyesini ziyaret etmiş: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36792
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sokağa çıkma yasağında çalışmaları devam eden Anadolu ve Avrupa yakasındaki iki şantiyede incelemelerde bulundu. İmamoğlu’nun ilk durağı, önceki yönetimin 2017’de başlatıp, aynı yıl durdurma kararı aldığı, kendilerinin 2019’un Kasım ayında yeniden başlattığı Çekmeköy - Sultanbeyli Metro Hattı’nın Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu oldu. Söz konusu hatta kısmi açılışlarla yollarına devam edeceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Şu an bulunduğumuz yer, Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu. Dolayısıyla; Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu’nu, 2022’ye yetiştirmek niyetindeyiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017’de başlatılan ve aynı yıl alınan kararla durdurulan Çekmeköy – Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı’nın yapım işlerini 26 Kasım 2019’da yeniden başlatmıştı. “Yeraltı canavarı” olarak nitelenen TBM (Tunnel Boring Machine), İmamoğlu’nun katıldığı törenle, Sancaktepe İstasyonu şantiye alanına indirilmişti. İmamoğlu, bugün de hattın Sancaktepe Şehir Hastanesi şantiyesinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve İBB üst yönetimi ile birlikte incelemelerde bulundu. Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin’den çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, Samandıra İstasyonu’nun kazık çakım işlemlerini başlatan butona, “Hadi bismillah. Allah tamamına erdirsin” diyerek bastı.

“AKTİF BİR HAT OLACAK”

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın 2017’de ihale edildiğini ve aynı yılın sonunda alınan kararla durdurulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Geçen yıl, 110 milyon Euro’luk bir dış kredi temini yaptık bu hattımıza ve çalışmaları başlattık Kasım ayında. O günden bugüne yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hemen Sancaktepe Belediyesi’nin oradaki istasyondan bir başlangıç yapmıştık. Oradan başlayan TBM’ler, şu anda yerin altında görevine devam ediyor Çekmeköy istikametine. Buradaki hatla ilgili şöyle bir önemli karar aldık: Kısmi açılışlarla yolumuza devam etmek istiyoruz. Şu an bulunduğumuz yer, Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu. Dolayısıyla; Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi Metrosu’nu, 2022’ye yetiştirmek niyetindeyiz. O yönde çalışmalarımız sürüyor. Aktif bir hat olacağını düşünüyoruz. İlerleyen yıllarda, 3 diğer metro hattı ile de kesişen bir özelliği var. Bu yönüyle de önemsiyoruz. Bostancı-Dudullu, Göztepe-Ümraniye ve Marmaray’la kesişen bir hat olma özelliğine sahip olacak. Dolayısıyla mühim bir hat. Hem Sancaktepe hem Çekmeköy için çok kıymetli hem de Şehir Hastanesi için çok kıymetli” dedi. Sancaktepe Şehir Hastanesi İstasyonu için beton dökme işlemlerini başlattıklarını kaydeden İmamoğlu, “Çok yakın zamanda, bir-iki hafta içinde buradaki istasyonun yer teslimi yapılacak. Yoğun bir şekilde de istasyon çalışmaları başlayacak. Başarılar diliyoruz arkadaşlarımıza” diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Yıllık Paso
Mesajlar: 494
Kayıt: 24 Ara Çrş, 2014 00:41

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Edil Arda » 10 May Pzr, 2020 21:52

Çekmeköy'den sonra Meclis Mah., Sarıgazi, [aktarma], Hastane şeklinde açılabilir mi sizce?
Yani M13 iki istasyondan oluşacak biçimde, kuzeye uzatması sonraya bırakılarak.
Aynı şekilde bu hattın da doğu uzatması sonraya bırakılarak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17198
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 10 May Pzr, 2020 22:15

Edil Arda yazdı:
10 May Pzr, 2020 21:52
Çekmeköy'den sonra Meclis Mah., Sarıgazi, [aktarma], Hastane şeklinde açılabilir mi sizce?
Yani M13 iki istasyondan oluşacak biçimde, kuzeye uzatması sonraya bırakılarak.
Aynı şekilde bu hattın da doğu uzatması sonraya bırakılarak.
hat bağlantılarına baktım, eğer kast ettiğin ray bağlantısı ile buraya araç getirilip bir arıza durumunda araç değiştirme yapılıp hizmet verilebilir mi ise? Evet. Ama bu hatta sürücüsüz metro olarak inşa edilecekti, ortada araç yok, M5 in araçları buraya uygun mu? Bu araçları burada manuel sürerek bir mekik işletme yapmaya çalışmak? Bu mümkün olmayabilir, eğer böyle ise bence açılmaması da daha doğrudur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17198
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 11 May Pzt, 2020 13:54

Yalnız haberi linkten baştan sona okudum da, burada bahsedilen hastane durağı M13'ün hastane durağı değil bence Sancaktepe istasyonunda başka bir hastaneden söz ediliyor.

Cevapla

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön