tr-D.10 » Tülomsaş-GE Power Haul lokomotif üretimi

kemal
Hareket Amiri

tr-D.10 » Tülomsaş-GE Power Haul lokomotif ür

Mesaj gönderen kemal » 05 Mar Cmt, 2011 01:05

İlk Power Haul yük lokosu üretilip deneme seferlerine başlıyor. Tülomsaş General Electric ortaklığı ile üretilecek lokolar ile ilgili yazı ve lokonun ilk resmi:Resim
TURKEY: Celebrations in Eskesehir on February 28 marked the rollout of the first PowerHaul diesel locomotive to be assembled in Turkey. The locomotive has been assembled by Tülomsas using components manufactured at GE Transportation’s plant in Erie, Pennsylvania, USA.

According to Tülomsas the locomotive will undergo a year of trials with TCDD before being shipped to the UK.

GE Transportation signed a memorandum of understanding with Tülomsas in 2008, covering a collaboration to supply PowerHaul locomotives for the European. Middle East and North African markets.

'We are very proud to unveil the first PowerHaul locomotive assembled by our own team', said Tülomsas Chairman & Director-General Hayri Avci. 'This locomotive represents the next important step in our partnership, which combines advanced locomotive technology from GE with Tülomsas' extensive manufacturing experience and expertise in the region.'

GE Transportation's President & CEO Lorenzo Simonelli said 'this first locomotive is not just an achievement that proves the high-level of local manufacturing capability. It is the first of hopefully many more that will ultimately serve rail customers in the region and beyond, sustain or create jobs and drive infrastructure growth.'

The first Erie-built PowerHaul locomotives were delivered to UK operator Freightliner in 2009. Designated Class 70, the 129-tonne locos are powered by a 16-cylinder engine rated at 3 700 hp, which meets EU Stage IIIa emissions requirements, and can handle trailing loads up to 1 900 tonnes

langur
Sezonluk Yolcu

sevindirici

Mesaj gönderen langur » 07 Mar Pzt, 2011 13:46

gerçekten de çok sevindirici bir haber. Hayırlı olsun!

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

Mesaj gönderen özgürata » 15 Nis Cum, 2011 21:53

haber sevindirici olmasına sevindirici de...
araç sanki 30 yıl öncesinin modellerine benziyor yada banamı öyle geldi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Nis Cum, 2011 22:09

:) Ben bayağıdır yazacağım bunun üzerine de bir türlü elim gitmedi, aslında bende ülkemde bir şeylerin, bir şekilde üretiliyor olmasına seviniyorum ama diğer taraftan bu modelin özellikle görünüm kısmı beni de fena halde rahatsız etmişti, hatta başka bir sitede yazdı idim bir iki kelam galiba.

[url="http://www.ulasimturkiye.com/dosya/Powe ... ochure.pdf]Araca ait orjinal döküman bu inceleyebilirsiniz.[/url]

Power Haul serisinin dünyadaki satış durumu ya da üreticinin ülkesi Amerika daki talep durumu nedir bilmiyorum açıkçası, ama her simulasyon oyuncusu bilirki GE nin en menşur dizeli DASH serisidir :) her ne kadar burunlu olsa da bundan daha şık görünüyor bana göre. Araçları teknik olarak kıyaslamam mümkün değil çünkü bilgim yok, belki de PowerHaul serisi diğerine göre daha üstündür bilemem ama 30 yıl öncesi görünüme katılıyorum. Yine üreticinin sitesinde gördüğüm kadarı ile aslında dış görünüme pek önem verdiklerini söyleyemem, yani diğer modelleri de bundan pek yukarı değil :)

http://www.getransportation.com/rail/ra ... comotives/

Aslında hep söylüyorum, bence biz işin görüntü kısmında çok daha iyiyiz, ya da onlardan daha iyi olabiliriz, GE ile anlaşılsa bu araca daha iyi bir görünüm ülkemizde verilebilir, bu sayede belki Powerhaul serisinin de biraz daha satışı artar.

Web den araç ile ilgili görseller

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

Mesaj gönderen özgürata » 16 Nis Cmt, 2011 00:40

yani ülkemiz için hayırlısı olsun
ama ne biliyim ben bu lokomotife ısınamadım
de 24000 serisi bundan çok daha estetik bir görüntüye haiz

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 17 Nis Pzr, 2011 19:19

TCDD için alışılmışın dışında bir görünüm, ama İngiltere'deki lokomotiflere benziyor oldukça, zaten bizim için olmadığından üzülmeye gerek yok :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Oca Prş, 2013 15:35

1,5 yıl gibi bir süre geçmiş aradan ve bugün okuduğum bir haberde TÜLOMSAŞ ın aracı seri üretecek duruma geldiğinden bahsediyordu. Bu geçen sürede ne yapıldı bilmiyorum ama firma Innotrans 2012 de sunumu yapılmıştı. Bakalım haber neler diyor;
TÜLOMSAŞ ile GE Eskişehir’de dünyanın en iyi lokomotiflerinden PowerHaul’u seri üretim aşamasına getirdi. 2 yıl içinde 50 lokomotif üretimi hedeflenirken, dünyaya ihracatla yılda 1.5 milyar dolar gelir hedefleniyor.
Önümüzdeki iki yıl içinde TCDD için 20, dış pazar için 30 olmak üzere, toplam 50 lokomotif üretilecek. Üretilen lokomotifler, başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihraç edilecek.
http://www.lojiport.com/eskisehir-merke ... z2IEuxZTjT

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön