bng-D.07 » Elazığ-Bingöl Demiryolu İptal Edilmeyecek

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16837
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

bng-D.07 » Elazığ-Bingöl Demiryolu İptal

Mesaj gönderen Esat » 01 Ara Çrş, 2010 19:26

Bingöl' de yapılması planlanan barajlar nedeni ile iptal edilmesi gündeme gelen Elazığ' dan sonra ki demiryolu hattının iptal edilmesi ile ilgili kararın değiştirildiği Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun tarafından açıklanmış. Coşkun yaptıkları itirazlar ve lobi faaliyetleri ile 2010 yılı ek yatırım ödenekleri arasına bu demiryolu güzergahın değişiklikler yapılarak baraj çalışmalarından etkilenmeyecek şekilde hattın faal kalmasının sağlanacağını belirtmiş.

www.gencinsesi.com
Bingöl’ün Genç ilçesinden geçen ve bölge halkı için hayati önem arz eden demiryolu güzergâhının, yapılacak olan barajlar nedeniyle sular altında kalacağından çalışmaların askıya alındığını belirten Milletvekili Coşkun, güzergâhın değişeceğini açıkladı.

Güzergâh değişikliği baraj yapımını erteletti

Genç’ten başlayıp Kale köyüne uzanan bölgede üç ayrı baraj yapılacağını belirten Milletvekili Coşkun, Aşağı Kaleköy ve Yukarı Kaleköy barajlarının çok büyük, Vahkin bölgesinde yapılması planlananın ise orta ölçekli bir baraj olacağını ifade etti.

Sular altında kalacağı için Elazığ’dan sonraki demiryolu güzergâhının kaldırılmasının gündeme geldiğini ancak bölge milletvekilleri olarak buna karşı çıktıklarını anlatan Coşkun: “Demiryolu güzergâhının değişmesi yerine, hem barajların yapılmasını, hem de güzergâhlarda bir dizi değişiklikler yapılarak demiryolunun korunmasını istedik. Elazığ-Bingöl-Muş demiryolu güzergâhının revize edilmesi işi 2010 ek yatırım programına alındı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nca hazırlanan proje, Yüksek Planlama Kurulu’nca kabul edildi. Bakanlar Kurulu’nca da kabul edilen proje, Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandı. Bu karar üzerine Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nce güzergâhların geçeceği bölgeleri içeren proje hazırlanıyor. Bayramdan iki gün önce proje çalışmalarına başlandı. En kısa sürede işin ihalesi yapılarak 2011 yılı ilkbaharında uygulamaya konulacak. Baraj yapımı ve demiryolu güzergâhı değişikliği işi eşzamanlı olarak ilkbaharda başlayacak” dedi.

Palu-Muş arasındaki mevcut demiryolu ağının 140 kilometre uzunluğunda olduğunu dile getiren Coşkun, yeni düzenlemeyle bu mesafenin 80 kilometreye kadar düşebileceğini vurguladı.

Cevapla

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön