1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

tr-RS.10 » Milli Tren Projesi

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2014 10:01
gönderen Kamil16
Milli Tren Projesi, her ülke için stratejik bir konu.

Diğer bölümlerde, Yerli Hızlı Tren gibi başlıklar gördüm ama kapsamı tam bu değil. Hem liseyi okumadan üniversiteye gidilmez! :? 8)

Resim

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... Dor5hbCcW4

Ana başlık bu olmalı görüşündeyim.

http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=2480

http://www.aa.com.tr/tr/haberler/401647 ... im-basladi

http://www.aksam.com.tr/guncel/milli-tr ... ber-307076

http://www.tuvasas.com.tr/index.php?say ... ber_no=255

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2014 10:26
gönderen Anatolian
Dün altyazıda geçti milli tren Kasım'da raylarda diye

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2014 11:48
gönderen Kamil16

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2014 12:09
gönderen Esat
Bu linkleri iyi kotu herkes biliyordur arkadaslar, burada tartisilsin birileri fikrini soylesin istiyorsaniz alinti yapmalisiniz, ne yazayim simdi? Linkler icin tesekkurler mi :)

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2014 15:30
gönderen Kamil16
Esat yazdı:Bu linkleri iyi kotu herkes biliyordur arkadaslar, burada tartisilsin birileri fikrini soylesin istiyorsaniz alinti yapmalisiniz, ne yazayim simdi? Linkler icin tesekkurler mi :)


"German style" meselesi. 8)

Bu başlık altında süreci izler tartışırız. Keyfiyet sizin. :? :)

MİLLİ TREN NİÇİN ÖNEMLİ :

Gönderilme zamanı: 16 Eki Prş, 2014 19:45
gönderen Kamil16
Resim

MİLLİ TREN NİÇİN ÖNEMLİ :

Konvansiyonel tren setleri (0-160 km/saat hız),
Hızlandırılmışlar (160-250 km/saat hız),
Hızlı trenler (250-350 km/saat hız) ve
Yüksek Hızlı Trenler 350 km/saat hız üzerinde olanlar.

Türkiye’de öncelikle konuşulan, tartışılan 0-160 km arası raylı sistem araçları. Bu sınıf çok önemli, zira tramvay ve metro araçları bu kategoride yer alıyor.

http://www.rayhaber.com/2014/milli-tren ... ore-114458

Gönderilme zamanı: 17 Eki Cum, 2014 16:54
gönderen Esat
Millilikten anladığımız şey nedir, bence en azından kendi aramızda bunu bir netleştirelim. Linkleri okumadım açıkçası çünkü bu işler gazla yürümüyor, öyle olsaydı Katar ın milli treni olurdu. Bu millilik kavramı prangadan kurtulan ülkelerde işe yarayan bir söylem, siz çalışkansınız, ahlaklısınız, dürüstsünüz, sabah işe akşam eve, haydi koçlarım diye bir gaz verip, ardından da bakın küffar elindeki işlere de el koyuyorum, hepisini milli ediyorum dediniz mi o gaz ülkeyi bayağı bir götürür.

Bu yukarda bahsettiğim bir millilik, millileştirme kavramı, bir de bunun günümüze uygun gerçekçi tarafları olmalı, o yüzden soruyorum nedir bu MİLLİ? Sizce ne, ne alıyorsunuz?

Milli Ne Demek?

Gönderilme zamanı: 17 Eki Cum, 2014 19:46
gönderen Kamil16
Esat yazdı:Bu yukarda bahsettiğim bir millilik, millileştirme kavramı, bir de bunun günümüze uygun gerçekçi tarafları olmalı, o yüzden soruyorum nedir bu MİLLİ? Sizce ne, ne alıyorsunuz?


1930'lu yıllarda her kurulan şirkete "Türk" ismi eklenirmiş özendirmek için, mevcut iktidar'da Milli Tarih , Milli Coğrafya dedi. :?

Milli Tarih deyince birşey anlıyorum da Milli Coğrafya'dan birşey anlamıyorum. :? ya da şunu anlıyorum. Sizin gizli ajandanız var. Komşularınızın toprakları üzerinde! 8) Neyse bu siyasete giriyor. Fazla karıştımayalım. :)

Ama Milli Tank Projesi, MilGem, Milli Tren lafları beni bir mühendis olarak heyecanlandırıyor.

Milli Üretim demek, o aracı değer olarak en az %75'ini kendi ülkende üretebiliyorsun demek. Tasarımını kendin yapmışsın demek olarak anlıyorum.

Bugün İran'ın milli otomobili, milli motoru var, bizim yok. Hintli uzaya kendi uydusunu atıyor. Bence bizim de olmalı. Bizde yapmalıyız. Biz büyük bir ülkeyiz. :? 8)

Gönderilme zamanı: 18 Eki Cmt, 2014 11:07
gönderen Esat
Ne kadar güzel, yapılan işle gurur duymak ama bu duyulan gururunda ölçülebilir bir takım değerleri olması, benim de bakış açım böyle diyebilirim, dediğim gibi politikacıların ver gazı temelli millilik söylemleri beni zerre kadar heyecanlandırmıyor, aksine çoğu zaman itiyor.

Gerçi yüzde vermeyi ben bu işlerin hiçbirinde doğru bulmuyorum ama (üstünüze alınmayın) sokaktaki adama bu işi anlatmanın yolu da bu sanırım :) 2 yıldır yapılmakta olan Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde Sarayburnu nda askeri araç gereçleri ziyaret ediyorum, onu üretiyoruz bunu üretiyoruz, herkesin sorusu "bu yüzde yüz yerli mi?" :) yok değil, ne olacak yani %50 olsa ya da neyle ölçücez bu yüzdeyi? Bunun bir kriteri pek çok alanda, hele ki demiryolu aracı üretiminde çok zor bence, yani sadece %0 ve %100 kesin rakamlardır bunun dışındaki tüm yüzdeler farazidir.

Yerli demiryolu aracında da ben deli gibi kastırmaya gerek olmadığına inanıyorum, doğru düzgün bir partner bulursun, anlaşmanı, sözleşmeni, yazılı herşeyini adam gibi yaparsın, teknoloji transferi şartı ile birlikte çalışırsın. Bunun dışındaki milli tren söylemini gerçekçi bulamıyorum, üzülerek.

Ama yapılmalı, bir yerlerden başlanmalı, bu işe girecek küçük, orta, büyük her ne ise sanayi desteklenmeli, sadece mal üretimi değil, fikir ve teknoloji üretimi de desteklenmeli, Kamil Bey' in dediği gibi mühendisliğini yapıyoruz demek bence çok daha önemli.

Gönderilme zamanı: 18 Eki Cmt, 2014 23:08
gönderen kado
Milli demek tasarımını kendimiz yapıyoruz demektir. Bu da aracın kontrolü bizde demek oluyor. Artık onu istediğimiz gibi geliştirebilir, ona istediğimiz gibi vasıflar yükleyebiliriz anlamında. Dediğiniz gibi raylı sistemler için de tabi ki önemlidir; sanayi gelişecek, yeni bir iş alanı yaratılcaktır. Ancak bir de savunma sanayine bakınız; elimizdeki F16 denen savaş uçaklarını biz tasarlamadığımız için yazılım sistemlerini istediğimiz gibi ayarlayamıyoruz. Bu da ne demek oluyor: Üreticisi ABD'nin kullanılmasını istemediği bir şekilde asla o uçakları kullanamayız, savaşamayız. O halde bağımsız bir ülke değiliz de denebilir. Milli kelimesi bu sebeple çok önemli. İnşallah bahsedilen milli hızlı tren setlerini üretebiliriz, varsın bazı mekanik aksamları çinden, hindistandan gelsin, ekonomik açıdan doğru olan da odur. Ama o treni biz geliştirelim.

Re: tr-RS.10 » Milli Tren Projesi

Gönderilme zamanı: 21 Eki Pzr, 2018 18:11
gönderen Kamil16
Milli Tren Projesi için bir aşama olarak kabul edilmeli.

"Yerlilik oranı yüzde 60'ı buldu

Bakan Turhan, Türkiye'nin ilk "milli hibrit manevra lokomotifi"ndeki yerlilik oranının yüzde 60'ı bulduğunu söyledi.

TCDD Taşımacılık önderliğinde tasarım çalışmaları tamamlanan, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ile ASELSAN iş birliğiyle üretilen Türkiye'nin yeni nesil ilk "hibrit manevra lokomotifi"nde hedefin yerlilik oranını yüzde 80, nihayetinde de yüzde 100'e çıkarmak olduğunu belirten Turhan, lokomotifin prototip üretiminin tamamlandığını anlattı."

https://www.trthaber.com/haber/bilim-te ... 90367.html

Re: tr-RS.10 » Milli Tren Projesi

Gönderilme zamanı: 25 Eki Prş, 2018 02:21
gönderen metro_5
Kendi hızlı trenimizi ne zaman yapıcaz?