tr-RS.10 » Millî Tren Projesi

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

tr-RS.10 » Millî Tren Projesi

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Eki Pzr, 2014 10:01

Milli Tren Projesi, her ülke için stratejik bir konu.

Diğer bölümlerde, Yerli Hızlı Tren gibi başlıklar gördüm ama kapsamı tam bu değil. Hem liseyi okumadan üniversiteye gidilmez! :? 8)

Resim

viewtopic.php?t=1406&sid=e7c5b34c00928c ... Dor5hbCcW4

Ana başlık bu olmalı görüşündeyim.

http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=2480

http://www.aa.com.tr/tr/haberler/401647 ... im-basladi

http://www.aksam.com.tr/guncel/milli-tr ... ber-307076

http://www.tuvasas.com.tr/index.php?say ... ber_no=255

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eki Pzr, 2014 10:26

Dün altyazıda geçti milli tren Kasım'da raylarda diye

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Eki Pzr, 2014 11:48

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Pzr, 2014 12:09

Bu linkleri iyi kotu herkes biliyordur arkadaslar, burada tartisilsin birileri fikrini soylesin istiyorsaniz alinti yapmalisiniz, ne yazayim simdi? Linkler icin tesekkurler mi :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Eki Pzr, 2014 15:30

Esat yazdı:Bu linkleri iyi kotu herkes biliyordur arkadaslar, burada tartisilsin birileri fikrini soylesin istiyorsaniz alinti yapmalisiniz, ne yazayim simdi? Linkler icin tesekkurler mi :)
"German style" meselesi. 8)

Bu başlık altında süreci izler tartışırız. Keyfiyet sizin. :? :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

MİLLİ TREN NİÇİN ÖNEMLİ :

Mesaj gönderen Kamil16 » 16 Eki Prş, 2014 19:45

Resim

MİLLİ TREN NİÇİN ÖNEMLİ :

Konvansiyonel tren setleri (0-160 km/saat hız),
Hızlandırılmışlar (160-250 km/saat hız),
Hızlı trenler (250-350 km/saat hız) ve
Yüksek Hızlı Trenler 350 km/saat hız üzerinde olanlar.

Türkiye’de öncelikle konuşulan, tartışılan 0-160 km arası raylı sistem araçları. Bu sınıf çok önemli, zira tramvay ve metro araçları bu kategoride yer alıyor.

http://www.rayhaber.com/2014/milli-tren ... ore-114458

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Cum, 2014 16:54

Millilikten anladığımız şey nedir, bence en azından kendi aramızda bunu bir netleştirelim. Linkleri okumadım açıkçası çünkü bu işler gazla yürümüyor, öyle olsaydı Katar ın milli treni olurdu. Bu millilik kavramı prangadan kurtulan ülkelerde işe yarayan bir söylem, siz çalışkansınız, ahlaklısınız, dürüstsünüz, sabah işe akşam eve, haydi koçlarım diye bir gaz verip, ardından da bakın küffar elindeki işlere de el koyuyorum, hepisini milli ediyorum dediniz mi o gaz ülkeyi bayağı bir götürür.

Bu yukarda bahsettiğim bir millilik, millileştirme kavramı, bir de bunun günümüze uygun gerçekçi tarafları olmalı, o yüzden soruyorum nedir bu MİLLİ? Sizce ne, ne alıyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Milli Ne Demek?

Mesaj gönderen Kamil16 » 17 Eki Cum, 2014 19:46

Esat yazdı:Bu yukarda bahsettiğim bir millilik, millileştirme kavramı, bir de bunun günümüze uygun gerçekçi tarafları olmalı, o yüzden soruyorum nedir bu MİLLİ? Sizce ne, ne alıyorsunuz?
1930'lu yıllarda her kurulan şirkete "Türk" ismi eklenirmiş özendirmek için, mevcut iktidar'da Milli Tarih , Milli Coğrafya dedi. :?

Milli Tarih deyince birşey anlıyorum da Milli Coğrafya'dan birşey anlamıyorum. :? ya da şunu anlıyorum. Sizin gizli ajandanız var. Komşularınızın toprakları üzerinde! 8) Neyse bu siyasete giriyor. Fazla karıştımayalım. :)

Ama Milli Tank Projesi, MilGem, Milli Tren lafları beni bir mühendis olarak heyecanlandırıyor.

Milli Üretim demek, o aracı değer olarak en az %75'ini kendi ülkende üretebiliyorsun demek. Tasarımını kendin yapmışsın demek olarak anlıyorum.

Bugün İran'ın milli otomobili, milli motoru var, bizim yok. Hintli uzaya kendi uydusunu atıyor. Bence bizim de olmalı. Bizde yapmalıyız. Biz büyük bir ülkeyiz. :? 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Cmt, 2014 11:07

Ne kadar güzel, yapılan işle gurur duymak ama bu duyulan gururunda ölçülebilir bir takım değerleri olması, benim de bakış açım böyle diyebilirim, dediğim gibi politikacıların ver gazı temelli millilik söylemleri beni zerre kadar heyecanlandırmıyor, aksine çoğu zaman itiyor.

Gerçi yüzde vermeyi ben bu işlerin hiçbirinde doğru bulmuyorum ama (üstünüze alınmayın) sokaktaki adama bu işi anlatmanın yolu da bu sanırım :) 2 yıldır yapılmakta olan Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde Sarayburnu nda askeri araç gereçleri ziyaret ediyorum, onu üretiyoruz bunu üretiyoruz, herkesin sorusu "bu yüzde yüz yerli mi?" :) yok değil, ne olacak yani %50 olsa ya da neyle ölçücez bu yüzdeyi? Bunun bir kriteri pek çok alanda, hele ki demiryolu aracı üretiminde çok zor bence, yani sadece %0 ve %100 kesin rakamlardır bunun dışındaki tüm yüzdeler farazidir.

Yerli demiryolu aracında da ben deli gibi kastırmaya gerek olmadığına inanıyorum, doğru düzgün bir partner bulursun, anlaşmanı, sözleşmeni, yazılı herşeyini adam gibi yaparsın, teknoloji transferi şartı ile birlikte çalışırsın. Bunun dışındaki milli tren söylemini gerçekçi bulamıyorum, üzülerek.

Ama yapılmalı, bir yerlerden başlanmalı, bu işe girecek küçük, orta, büyük her ne ise sanayi desteklenmeli, sadece mal üretimi değil, fikir ve teknoloji üretimi de desteklenmeli, Kamil Bey' in dediği gibi mühendisliğini yapıyoruz demek bence çok daha önemli.

kado
Aylık Paso

Mesaj gönderen kado » 18 Eki Cmt, 2014 23:08

Milli demek tasarımını kendimiz yapıyoruz demektir. Bu da aracın kontrolü bizde demek oluyor. Artık onu istediğimiz gibi geliştirebilir, ona istediğimiz gibi vasıflar yükleyebiliriz anlamında. Dediğiniz gibi raylı sistemler için de tabi ki önemlidir; sanayi gelişecek, yeni bir iş alanı yaratılcaktır. Ancak bir de savunma sanayine bakınız; elimizdeki F16 denen savaş uçaklarını biz tasarlamadığımız için yazılım sistemlerini istediğimiz gibi ayarlayamıyoruz. Bu da ne demek oluyor: Üreticisi ABD'nin kullanılmasını istemediği bir şekilde asla o uçakları kullanamayız, savaşamayız. O halde bağımsız bir ülke değiliz de denebilir. Milli kelimesi bu sebeple çok önemli. İnşallah bahsedilen milli hızlı tren setlerini üretebiliriz, varsın bazı mekanik aksamları çinden, hindistandan gelsin, ekonomik açıdan doğru olan da odur. Ama o treni biz geliştirelim.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Re: tr-RS.10 » Milli Tren Projesi

Mesaj gönderen Kamil16 » 21 Eki Pzr, 2018 18:11

Milli Tren Projesi için bir aşama olarak kabul edilmeli.

"Yerlilik oranı yüzde 60'ı buldu

Bakan Turhan, Türkiye'nin ilk "milli hibrit manevra lokomotifi"ndeki yerlilik oranının yüzde 60'ı bulduğunu söyledi.

TCDD Taşımacılık önderliğinde tasarım çalışmaları tamamlanan, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ile ASELSAN iş birliğiyle üretilen Türkiye'nin yeni nesil ilk "hibrit manevra lokomotifi"nde hedefin yerlilik oranını yüzde 80, nihayetinde de yüzde 100'e çıkarmak olduğunu belirten Turhan, lokomotifin prototip üretiminin tamamlandığını anlattı."

https://www.trthaber.com/haber/bilim-te ... 90367.html
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

metro_5
Aylık Paso

Re: tr-RS.10 » Milli Tren Projesi

Mesaj gönderen metro_5 » 25 Eki Prş, 2018 02:21

Kendi hızlı trenimizi ne zaman yapıcaz?

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön