tr-D.13 » TCDD Internet Bilet Sistemi

Engin Y
Seyyah

tr-D.13 » TCDD Internet Bilet Sistemi

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Kas Pzr, 2013 12:33

https://etcdd.tcdd.gov.tr/tcddrezwebapproot/ilknet.jsp adresine girip bilet almak gerçekten yorucu.

Geçen hafta Eskişehir Gar'dan Ankara'ya gidiş dönüş 40 TL'ye bilet almıştım. Cuma günü Internet'ten aldım biletleri, tanesi 25 TL'ye. Merak edip telefon ettim, meğer gidiş dönüş alınca 40 TL oluyormuş. Internet'ten bilet alırken gidiş dönüş diye bir seçenek görememiştim, ama ikinci girişte tüm uazıları dikkatle inceleyince gördüm ki öyle bir seçenek varmış. (Çocuk seçiminin hemen üstünde)

Bence son derece kullanışsız bir site. Trende oturacağın yeri de seçemiyorsun. (Gerçi Avrupa'daki pek çok demiryolunda da seçilmiyor, ama bana ne, çok zor bir şey olduğunu sanmıyorum, artık her uyduruk otobüs firması bile koltuğunu seçim hakkını veriyor.)

Neyse, aşağıdaki duyuruya göre gelecek haftasonu yeni bir sistem devreye girecek ve umarım artık koltuğumuzu seçerek ve daha kolay bir menü kullanarak biletlerimizi alabiliriz.
YENI BILET SATIS SISTEMINE GEÇILECEGINDEN, TUM TRENLER ICIN 30/11/2013 TARIHINE KADAR BILET SATISI YAPILACAKTIR.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Kas Pzr, 2013 17:33

şu anda incelemedim bilet satış sitesini ama genel olarak TCDD hakkındaki fikirlerim ve ön yargılarım ışığında büyük bir beklenti sahibi olmamak lazım diye düşünüyorum :)

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 25 Kas Pzt, 2013 19:13

u anda incelemedim bilet satış sitesini ama genel olarak TCDD hakkındaki fikirlerim ve ön yargılarım ışığında büyük bir beklenti sahibi olmamak lazım diye düşünüyorum
Hiç bir şey kaybetmiş sayılmazsın, zaten üç tane tren var onlar için bile saçmalık. Internetten ödüyorsun gişeden alıyorsun, yahu evde bastır, cep telefonuna indir bin trene git. Gerçi Nokia Store'dan çalışmayan bir uygulama indirdim ama belki de yeni sistem budur. Eğer öyleyse tüm eleştrlerimi geri almaya hazırım.

Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Kas Pzt, 2013 19:21

:) Dün biraz kurcaladım sonra ama kurcalamaz olaydım, aslında kurcalanmıyor bile :) mesela İstanbul - Ankara güzergahında bilet bulamadım? Şimdi diyeceksiniz, aptal adam İstanbul' dan Ankara' ya tren mi var? Eee yok, tamam işte alternatifim ne? ;) YHT ile cart curt diye reklam bol, yap bir otobüs firması ile anlaşma bana İstanbul - Eskişehir arası indirimli otobos biletin bu sonrada aha sana Eskişehir - Ankara tarifesi de! Ben bunu beklerim bir demiryolu işletmesinden ama sonra ilk yazdığm mesajı hatırlayıp "sakin ol adamım, daha çok erken bu işler için" deyiverdim.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Kas Pzt, 2013 22:30

YHT ile cart curt diye reklam bol, yap bir otobüs firması ile anlaşma bana İstanbul - Eskişehir arası indirimli otobos biletin bu sonrada aha sana Eskişehir - Ankara tarifesi de!
Abi, Kâmil Koç ve Özkaymak ile anlaşmışlar. Kâmil Koç, Eskişehir'den Bursa'ya bağlantı veriyor. Özkaymak, Konya'dan Antalya'ya bağlantı veriyor.

Benzer şekilde, Eskişehir'den Bilecik'e, Adapazarı'na, İzmit'e, Gebze'ye ve İstanbul'a bağlantı verilebilir. Ankara'dan trene binen bir kişi iki saat sonra Eskişehir'den otobüse binse, İstanbul'un Asya yakasına molasız 5,5 saatte varabilir. Diyelim ki Ankara-İstanbul otobüs yolculukları da o kadar sürüyor, o zaman Konya yolcuları için bu uygulanabilir.

Şu anda Konya-İstanbul (Asya yakası) yolculuğu 9 saatten fazla sürüyor, ama Konya'dan trene binen birisini 2,5 saat sonra Eskişehir'de otobüse bindirsen, toplam 6 saatte İstanbul'un Asya yakasına varmasını sağlayabilirsin..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Kas Prş, 2013 13:27

TCDD'nin siteyi yenileme olayı bir ay ertelenmiş..
01.01.2014 tarihi itibari ile yeni e-bilet sistemine geçileceğinden, tren seferleri 01.01.2014 tarihine kadar günün tarihinden 15 gün sonrasına kadar şatısa açılacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Prş, 2013 21:50

olur olur, olur böyle şeyler takma kafana :) bir gün gelir unutulur. TCDD yi DB ya da SNCF işletirse bir gün, belki iyi bir sistem kurulur. Ha bizde iyi bir arabirim yaparlar belki, çünkü susuzluk hiçbir şeydir imaj herşey :) hızlı tren sitesi gibi ya da marmaray sitesi gibi, yıllarca berbat bir halde tutuldu, çöp gibi videolar ile sunuldu, açılışta web sitesi yeni tasarımla açıldı göz boyandı sonra yine kapandı :) ya hadi marmarayda imdat freni çekiliyor sitede ne çekiliyor? Neyse, bu işleri de bir gün gerçekten kamu hizmeti olsun, faydalı olsun, önce sağlam ve fonksiyonel olsun, sonra kaşı gözü güzel olsun diye yapan birileri de bu memlekete gelir elbet.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Prş, 2013 21:57

TCDD yi DB
Amariga’da bile Deutsche Telekom ····· (beş orta nokta di-di-di-dí-dın) artık telefona el attığını gördkten sonra, hiç şaşmam. DHL de artık Alaman Postaniye, TCDD de olur Doyçäää Baniye. Ama alo, DB burada pek sevilmez, dekkod! :lol:

Sürrükbılaybeeen bakiim lan! Höt! Merkez Berlin, İskenderiye Meydanı, hahaha …

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Ara Sal, 2013 11:30

TCDD'nin Internet sitesinden bilet alınca, garlardaki Biletmatik adlı cihazdan bileti yazdırmak ve trene atlamak mümkün..

Ankara'daki Biletmatik cihazları gayet güzel çalışırken, Konya'dakiler ve Eskişehir'dekiler ise çalışmıyordu. Oradaki gişe görevlileri de bana TCDD'ye bildirmemi rica etmişlerdi. TCDD'nin Şikâyet Sayfası'na girdim, sorunu da güzelce anlattım, ama en alttaki İlerle düğmesine basamıyorum. Şaka gibi ya :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Ara Prş, 2013 11:14

TCDD'nin Internet sayfasına girince karşılaşılan duyuru: "17 Aralık Salı saat 23.30'da Konya'dan Ankara'ya Mevlana YHT treni sefere konulmuş olup 13 Aralıktan itibaren bilet satışına açılmıştır. Sincan ve Polatlı duruşu vardır." Kaynak

Anasayfada da resim duruyor..
Resim

Tarih: 19/12/2013

Bakalım ne zaman kaldıracaklar :)

Yoksa, 17 Aralık 2014 için yapılan bir duyuru mu bu? :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Prş, 2013 11:37

Yıl yazılmadığına göre neden 2014 için olmasın ki :D:D seneye bir daha mı koysunla yani aynı ilanı :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ara Sal, 2013 11:45

Neyse ki 17 Aralık için verdikleri ilanı kaldırmışlar.. Öte yandan, şöyle bir durum var: Bilet alma sayfasına girince, aşağıdaki yazı karşınıza çıkıyor..
01.01.2014 tarihi itibari ile yeni e-bilet sistemine geçileceğinden, tren seferleri 01.01.2014 tarihine kadar günün tarihinden 15 gün sonrasına kadar şatısa açılacaktır.
Kaynak: https://etcdd.tcdd.gov.tr/tcddrezwebapproot/ilknet.jsp

Buradan ne anlıyorsunuz? 01/01/2014'e kadar, örneğin bugün, bilet almak istediğimde en fazla onbeş gün sonrasına, yani 08/01/2014'e kadar bilet alabilirim. Ancak, 02/01/2014 için bilet almam gerekiyor ve sistem buna izin vermiyor. Şu anda, 31/12/2013'e bilet alabiliyorsunuz, ama 01/01/2014'e bilet alamıyorsunuz. Muhtemelen TCDD gişelerinden alınabiliyordur, ama bu devirde gelecek hafta bineceğim Eskişehir-Ankara trenine bilet almak için kalkıp Sirkeci'ye veya Haydarpaşa'ya mı gideyim?

Neyse, 01/01/2014'te devreye girecek satış sistemini merakla bekliyoruz, bakalım nasıl bir sayfa olacak..

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön