tr-D.35 » "Gençlik Treni" Balkanlara Gidiyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.35 » "Gençlik Treni" Balkanlara Gidiyor

Mesaj gönderen Esat » 22 Haz Cmt, 2013 18:59

Gençlik Treni ilk olarak ne zaman düzenlendi bilmiyorum ama ben geçen yıl haberlerini gördüğümü hatırlıyorum. TCDD nin gençlere yönelik turistik gezi amaçlı bu etkinliğinde bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı' nın da katkısı ile trenle Balkanlara gidilecekmiş, ilk seferi 12 Haziran tarihinde yapılan gezinin ikinci treni de 26 Haziran tarihinde Edirne garından hareket edecekmiş. Program çerçevesinde Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan parkurunu dolaşılacak.
Balkan Gençlik Treni’nin ilki, 12 Haziran 2013 tarihinde Edirne Gar’dan hareket edecek, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan parkurunu dolaşıp 24 Haziran 2013’te Türkiye’ye dönecek.

26 Haziran 2013 tarihinde saat 19.00’da hareket edecek olan ikinci tren öncesi Edirne Gar’da, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katılımıyla uğurlama töreni düzenlenecek. Tura katılan toplam 240 öğrenci, trenle hem Balkan ülkelerini görme imkanı bulacak hem de bu ülkelerin tarihi ve turistlik bölgelerini gezecek. Aynı güzergahı takip edecek tren, 08 Temmuz 2013 tarihinde ülkemize dönecek.
http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=2225

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Haz Cmt, 2013 21:27

Hm, Karadağ, Kosova ve Arnavutluk niye yoklar? Yazık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Haz Cmt, 2013 21:34

alabay yazdı:Hm, Karadağ, Kosova ve Arnavutluk niye yoklar? Yazık.
Belki anlaşamamışlardır ya da süre yeterli gelmiyordur, yani çok yerde az şey görmek yerine az yerde çok şey görmek daha mantıklı gibi ama bana sorarsan da adını verdiğin yerler olmalıydı derim. Çok isterdim böyle bir geziyi yapmayı yav, genç değiliz artık bizi götürmezler herhalde :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Haz Cmt, 2013 21:47

Karadağ belki kültür olarak uzak olabilir, Kosova’da Türkçe ek resmî dil bile, Arnavutluk ise, sanırım, kültür açısından, bize çok bağlı. Yani, eski Osmanlı zamanında Osmanlı beyinleri kimlerdi? Ermeni, Rum ve … Arnavut! Ben şahsen Arnavutları biraz garip bulsam da, çokkültürlü, minik ama önemli bir halk. Yani, Üsküdar diyoruz, o bile Arnavutça :-)

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön