tkn-RS.11 » IRIS (International Railway Industry Standart)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

IRIS (International Railway Industry Standart)

Mesaj gönderen Esat » 20 Mar Cmt, 2010 13:07

IRIS olarak kısaltmasını vermiş olduğunuz, International Railway Industry Standard olarak adlandırılan ve özellikle raylı sistem araçları ve sistemlerinde kullanılan ısıya dayanıklı, yanma esnasında duman vermeyen ya da standartın belirlediği kriterlerin üzerinde duman vermeyecek şekilde üretilmiş malzemelerin üretim standartıdır. Benim anladığım kadarı ile ISO9000 içerisinde tanımlanmış ve ayrıca ISO/TS 16949 otomobil üreticileri araç standartları ile de paralellikler gösteriyormuş, aslında sadece araçlar üzerindeki parçaların değil sistemde kullanılan mesela hat içerisinde kullanılan kablolama tesisatı gibi malzemelerinde standartları IRIS içerisinde tanımlanmış.

Aslında istediğimiz sadece bu kadarlık bir açıklama idi. Sonrasındaki üretici firmanın ismi cismine gelince, ülkemizde uluslararası üretim yapan firmalara parça üretimi yapan firmalar olduğunu biliyoruz. Her ne kadar demiryolu km, si ve işletmeciliği olarak dişe dokunur bir noktada olmasak ta, girişimci üreticilerimiz başka sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de pay sahibi olmayı başardılar.

Bunun önemli tarafı şudur. Bu üretilen malzemeler toplu taşıma araçlarında meydana gelebilecek yangın, yanma, alevlenme gibi yolcu hayatını tehlikeye düşüren durumlarda alev almama, ısıya ve ateşe uzun süreli dayanım, yanma halinde duman çıkartmama ya da çok düşük yoğunlukta duman çıkartma gibi özellikleri ile yolcuların hayatını garanti altına alma amaçlı üretilmektedirler. Dolayısı ile mesajda ismi geçen üreticiler olsun geçmeyenler olsun, araçlarında herhangi bir sebep ile meydana gelebilecek benzeri durumlarda sorumlu duruma düşmemek adına bu malzemenin IRIS standartında üretilmiş olmasını şart koşarlar çünkü işletmeciler ya da iş verenlerde bu firmalardan bu standartta iş ister. Bu hem yolcuyu korumak hemde firmaların olası benzer bir durumda kendisini korumak amaçlı yaptığı bir şeydir.

Günümüzde özellikle benim bildiğim Avrupa' da ve basından gördüğümüz kadarı ile Amerika gibi ülkelerde, böylesi olaylarda çok ağır tazminatlar ile karşılaşılabiliyor. Şimdi bana insan hayatının söz konusu olduğu bir yerde para mevzusu yapıyorsun demeyin, çünkü bu önemli. Firmalar her ne kadar PR larında "insan hayatı bizim için değerlidir" deseler de, toplantı odalarında her zaman finansman ve maliyetler konuşulur. İşletmeciler genellikle ülkelerinde ya da bölgelerinde tek olmanın verdiği avantaj ile bu tip olayların zararını kısa sürede atlatabilselerde üreticiler ciddi anlamda sorun yaşamaktadırlar.

Benzer bir durumu Kaprun Faciası başlığında işlemiştim. 150 den fazla insanın hayatını kaybettiği bir tünelde araç yangını olayıdır ki, izlediğim belgesel olarak anlatımında, yangına sebep olan ekipman kadar aslında aracın üretimindeki malzemeye de atıf yapılmakta idi. Bu konu ile ilgili Viyana' da yaşanan bir hadise var geçen yıl onuda ayrıca yazacağım.

beyazit

tkn-RS.11 » IRIS (International Railway Industry Standart)

Mesaj gönderen beyazit » 21 Mar Pzr, 2010 18:31

IRIS yani Uluslarası Raylı Sistem Endüstrisi Standardı sertifikası ile ülkemizde üretim yapan tek şirket SAZCILAR AŞ'dir

SAZCILAR AŞ , aynı zamanda Avrupa'da bu sertifikaya sahip olan birkaç firmadan biriidir. Tren , metro , Hafif Raylı Sistem Araçları , Hızlı tren vb araçların , teknik şartnamelerinde belirlenen yanmazlık ve duman çıkartma standartlarında kompozit parça üretimi yapmaktadır.

10 yıldan fazla süredir Avrupa'da çeşitli projelerin parçalarını üreten SAZCILAR AŞ , Türkiye'de de

- Hyundai Rotem firması tarafından Istanbul Taksim Yenikapi hattı için imal edilen ve şu an kullanılan 92 adet metro aracının tüm kompozit parçalarını

- Hyundai Rotem firması tarafından BAŞKENTRAY kapsamında TCDD için Ankara Kayaş-Sincan hattı için imal edilen ve şu an kullanılmaya başlanan 96 adet TCDD EMU araçlarının tüm kompozit parçalarını

-CAF firması tarafında İzmir Belediyesine için Aliağa hattı için imal edilen ve şu an halen üretimi devam eden 99 adet EGERAY projesi araçlarının Tüm iç Trim Kompozit Parçalarını üretmektedir.

Ayrıca

-Hyundai Rotem firması tarafından DLH için imalatına başlanan MARMARAY araçlarının iç-dış tüm kompozit parçalarının üretimine başlamıştır

Firma, Bombardier, CAF, Hyundai Rotem gibi firmaların A-Class ve stratejik tedarikçisi olarak sektörde Türkiye ve tüm Dünya projelerine üretim yapmaya devam etmektedir.

“Ulaşım Teknolojileri - Teknikler - Eğitimler” sayfasına dön