tr-RS.19 » Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirme Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-RS.19 » Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirme Projesi

Mesaj gönderen Esat » 21 Eki Çrş, 2015 12:11

Malum raylı sistemlerde yerlilik ile ilgili çalışmalar ve tartışmalar bir süredir devam ediyor, bazen canlanıyor bazen diniyor. Pek çok farklı alanda pek çok firma ya da üniversite ucundan kıyısından bu amaçla bir şeyler yapıyor, yapmaya çalışıyor. Biz de tabii ki gönülden destekliyoruz, bazen gördüğümüz gariplik ve aksaklıkları da yapıcı eleştiriler olarak alınması düşüncesi ile yazıyoruz.

Geçenlerde bir bakanlığın yerli metro aracı, yerli raylı sistem aracı ile ilgili bir toplantı yapacağı yönünde bir şey duymuştum ama içeriğini öğrenemedim açıkçası, bu haberde gördüğüm kadarı ile içerik buymuş. Ortada olayı en azından moderasyonunu yapan bir devlet kurumunun olması bence iyi, ne isteniyor, kim ne yapabilir? sorularının cevabını bulmakta, belki görev dağılımı yapmakta ayrı bir iş çünkü. Bu başlıkta konuyu genel hatları ile ele alabiliriz diye düşünüyoruz. bu arada linki atıp olayı haber veren Mustafa Güler e teşekkür ederim :)

http://www.rayhaber.com/2015/sehir-ici- ... uk-destek/
Proje kapsamında, şehir içi tramvay ve metro araçlarında kullanılmak üzere Cer Motoru, Cer Kontrol Ünitesi, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi geliştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Işık, “Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirilmesi Projesi’nin, araç üstü saha testleriyle birlikte Kasım 2016’da tamamlanmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında geliştirilen cer sisteminin, Bursaray Duewag Metro Aracı ve Bozankaya Tramvay aracı üzerinde uygulanmayı planlıyoruz” diye konuştu.
Haberde ana olarak bir raylı sistem aracının yürütülebilmesi için gerekli olan ve kısaca CER ünitesi diyebileceğimiz sistem ve aracın elektronik olarak işletilmesi için gerekli sistemlerden bahsedilmiş gördüğüm kadarıyla. Bunun içinde Bursaray' da kullanılan Düwag marka araçların ve Bozankaya tarafından üretimi devam eden tramvay aracının test aracı seçildiği söylenmiş. Dediğim gibi benim de duyduğum bu işte taşın altına el koyacak adam aranmasıydı, bu konu ile ilgili olarak Bursaray ve Bozankaya işi üstlenmiş görünüyor. Her halükarda ortaya çıkacak çalışma ülke menfaatine olacaktır. Ben %100 yerlilik ve milliliğe inanmayan birisiyim, bunun günümüzün global ekonomik şartlarında mümkün olduğuna inanmıyorum. Fakat bu düşünce, ülkemde böyle şeylerin yapılmasına karşı çıkmamı gerektirmiyor, bir yerden bir şeylere başlamak ve onu geliştirmek lazım, vatana millete hayırlı olsun.

“Ulaşım Teknolojileri - Teknikler - Eğitimler” sayfasına dön