tr-TS.09 » Metro, Tramvay, Metrobüs? Sistem Tercihi Nasıl Yapıl&#

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-TS.09 » Metro, Tramvay, Metrobüs? Sistem Tercihi Nas

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Pzt, 2012 14:21

Kentlerin nüfus, yerleşim ve coğrafyasına göre sistem seçimleri ve yön ya da saat başına yolcu standartları gibi konuları tartışmak üzere açılmıştır. Şu an elimde ve aklımda hazır değil sistemlerin standartı olarak dile getirilen yolcu taşıma rakamlarını vererekte başlayabiliriz ya da Mehmet sen istediğin gibi sür konuyu biz peşinden gelelim :)

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 10 Ara Pzt, 2012 14:43

Öncelikle, direksiyonlu taşıtlar mı yoksa yolu klavuzlanmış olanları tercih edilmelidir. Tabiiki klavuzlanmış yolunu bilen toplu taşıma makinaları tercih sebebi olacaktır. Bu tercih, yolunu bilen araçtan yana olmasının asıl sebebi, kazalar ve sürücü hatalarını ortadan kaldırmak içindir. Fakat diğer taraftan yola hiçbir yatırım yapmadan yapılacak işletme ilk etapta çok rantbl görünmektedir. Öyledir de ama etken midir? kısa vadeli geçici sistemlerde düşünülebilir. Uzun vadeli hatlarda geniş bir fokus yapılmalı girdi ve çıktı maaliyetleri daha iyi tetkik edilmelidir. Bu minvalde tramvay ve metrobüs veya daha bir ayrı olan troleybüs tercihinde hangisi olmalıdır diye tartışmalar yaşanmaktadır. Bence kalkınma bakanlığı bu işe el atmalı, tüm kentlerin birlikte olacağı bir mecliste bu tartışılmalıdır. Ve kentler ortak bir karar alıp neye yönelecekler se toplu bir üretim tasarlayarak aynı yönde enerjilerini sarf etmelidir. Bu bence çok milli bir konudur. Her şehrin seçimi bir iki kişinin insiyatif'ine bırakılmamalıdır. Bu konuda stk'lar baskı unsuru olmalı şehirlerin enerjilerini beyhude israf etmeleri engellenmelidir. Milyonlar yatırıp daha sonra bu milyonları çöpe atıp farklı bir sisteme geçmemelidir. Bu konu işin içinde olmam hasebiyle canımı çok sıkmaktadır. Ülkenin kaynakları çarçur edilmektedir. Her şehir başka havadan çalmakta, her bir yönetim ademi merkezi davranmaktadır. Lokal olarak çok kaliteli işlerde çıkmaktadır fakat bu münferit kalmaktadır. Bu konuda acizane olarak yapılması gerekenler bellidir, ayrıca bu işi bilen profesyoneller tarafından da malumdur.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 10 Ara Pzt, 2012 14:45

Yıllardır tramvay çalışması yapan denizli metrobüs yapmaya karar vermiştir. Yıllardır lrt sistemi tasarlayayn Malatya, troleybüse karar vermiştir. Yıılardır metro ve tramvay işleten İstanbul makinistsiz metro ihalesine çıkmaktadır. Ve şimdiden istanbuldaki araç çeşiti 15 leri aşmıştır. BU NE TEZATTIR Kİ HALEN HATALARA DEVAM EDİLMEKTEDİR.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 10 Ara Pzt, 2012 14:47

Bursa hatlarını hızla uzatmakta, araç çeşiti olarak istanbul'u izlemektedir....

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Pzt, 2012 14:48

Peki bu savurganlığın sebebi ne Mehmet, yani kimse kusura bakmasında bu sidik yarışı değilki, benim aracım daha yeni ya da benim aracım daha havalı, ne bileyim benimki telsiz senin ki klavuzlu :) yani bazen belediyelerin yaklaşımı bana aynen böyle görünüyor, daha doğru düzgün otobüsü olmayan kentler tramvay sahibi olmak istiyor ya da metro istiyor bu da bana komik geliyor.

Ayrıca senin diğer tarafta değindiğin gibi tercihler kent gerçeklerine uymuyor çünkü kurulmuş kentlerin üzerine sistem inşa etmeye çalışılıyor ve halkın alışkanlıkları ve otomobil kullanımını zorlaştırmamak ya da kaza riskini yükseltmemek için tramvay sistemlerinde uzun yıllardır dünyanın uyguladığı işletme prensiplerinden şiddetle kaçınılıyor bizde. Sektör profesyoneli diyoruz ama bu tip konularda birden bire pek çok kişi ben bilmem patron bilir moduna geçiyor :)

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 10 Ara Pzt, 2012 14:49

Kayseri aldığı ansaldolardan çok memnun kalmayıp, yeni bir araç arayışına girmiştir. Samsun daha yeni işletmesini açmışken, şimdilerde tekrar farklı bir araç satın almıştır. Konu biraz araç çeşidine kaysada, mesele kaynağı plansızlıktır.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 10 Ara Pzt, 2012 14:53

Soruna kalkınma bakanlığı el atmalı, ülke kaynaklarının daha iktisatlı harcanması için ön ayak olmalı bir istişare meclisi kurularak tek bir sistemde anlaşıp herkes bu çözümün bir parçası olup ucundan tutmalıdır. Bu konuya ulaştırma bakanlığıda kalkınma bakanlığı ile birlikte çalışılabilir. Mesela ulaştırma bakanlığında Kent içi ulaşım sistemleri ar-ge müdürlüğü gibi bir çözüme gitmelidir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Pzt, 2012 14:56

Mehmet keleş yazdı:Kayseri aldığı ansaldolardan çok memnun kalmayıp, yeni bir araç arayışına girmiştir. Samsun daha yeni işletmesini açmışken, şimdilerde tekrar farklı bir araç satın almıştır. Konu biraz araç çeşidine kaysada, mesele kaynağı plansızlıktır.
Sonuçta bu kararları veren kişiler az çok aynı Mehmet, yani araç alımında plansız iş yapan kentler tabii ki sistem seçiminde de aynı plansızlığı gösterebiliyorlar, UAP adı altında yapılan çalışmalar bile bir seçim döneminden ötesini kapsamıyor, herkesin ağzında 2023 ama çok afedersiniz sadece geyik ve bu konuda hat inşaatı olarak sadece İstanbul'un belki bir bakışı var ama maalesef o da fiks değil. Bugün projesi devam ediyor denilen bir çalışma birden bire haritalardan bile kalkabiliyor.

Peki sence sistem kurulumunda mesela tramvay ile metrobüs kıyası yapılıyor hep ama İstanbul'daki metrobüs sistemi iyi bir kıyas değil bence, metro kapasitesinde bir hatta metrobüs işletip bunu tramvay ile kıyaslamak bana doğru gelmiyor, bir de Başar'ın değindiği gibi frekanslara bakarsak bile bir BRT den söz etmek mümkün değil ama Metrobüs diye pazarlanıyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Ara Pzt, 2012 15:03

Sizler yatışın, belki ben de bir iki söz yazarım :-) Ama zaten son senelerde bunlar hakkında çok sundum. Mehmet zaten yaralara tuz serpmiş, artık of diyen olmazsa, sinir sisteminde problem var demek gerekir :lol:

“Ulaşım Teknolojileri - Teknikler - Eğitimler” sayfasına dön