tkn-D.18 » RailWorks - [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-D.18 » RailWorks - [Oyun/Simulasyon]

Mesaj gönderen Esat » 29 May Cmt, 2010 23:00

WOS Berlin' de treni hareket ettirip bir vardiya çalıştıktan sonra tünellerde tren sürmenin bana göre olmadığına karar verdim ve yeniden yer yüzüne çıktım :) Uzun süredir takip ettiğim ama içeriği hakkında pek fikir sahibi olmadığım bir oyundu Railworks. Tabi ekran görüntüleri üzerinden yorum yapacak olursak oldukça tatmin edici görünüyordu ama ben genelde bu tip oyunlarda basitlik ve gerçekçiliğin bir arada olup olamayacağını merak ederim. Bu anlamda henüz bu oyunda beni çok tatmin etmedi, ya da belki de gerçekten gerçek dünyada da işler böyle yürüyordur. Neden bunu söylüyorum, livrenin 35 dediği kurpta 75 ile gidiyorum ve deray etmiyor, tamam kullanım basit, frenleme mesafeleri gerçekçi fakat sanki biraz illa ki oynansın diye zorlanmış gibi, bir iki hat sonunda deray ettiğimde ise trenlerin fiziki tepkisi güzeldi fakat çevre dokusu içerisinde kaybolup gitmeleri çok kötüydü :) yani treniniz devriliyor ve yerin dibine geçiyor. :D

Resim

Oyunun resmi sitesi olan www.railsimulator.com da pek bir şey yok, sanki bedava veren yokmuş gibi bir sürü add-on u para ile satma gayesindeler. Açıkçası çok ta kötü olmayan bir ekran kartı ile oynadım, tamam takılma falan yok herşey akıcı ama çevre grafikleri özellikle üstten bakışta çok kötü bozulmalara sahipti, yani MS Train Sim den çokta ileride bir oyun değil bence.

Henüz oyunun içinde standart gelen haritalarda senaryoları oynamadım, sadece serbest bir iki sürüş yaptım, anca araçlara ve oyuna alışmak için. Araçları hareket ettirmek çok zor değil, W ve S tuşları ile aracın ileri geri hareketini ayarlıyor, A ve S tuşları ile hızlanma ve yavaşlamayı kontrol ediyorsunuz. Buharlılarda farklı fonksiyonlar olabilir ben buharlı ile oynamayı sevmediğim için hiç bakmadım. Fakat oyunun içinde zaten bir Makinist Kitapçığı var, İngilizce ama anlaşılmayacak bir şey değil.

Bunun dışında F Fonksiyon tuşları ile çeşitli ekranları açıp kapatabiliyorsunuz, bunların içinde çok işe yarayanlar ve muhakkak kullanmanız gerekenler var. Klavye üstündeki numaralardan ise değişik kamera açılarından oyunu görme şansınız var.

Şimdilik bu kadar ileride bir iki benim pc den ekran görüntüsü de koyacağım, şimdilik netten bulduklarım.

Resim

Resim

Resim

Bir de şu an aklıma gelmeyen bir site var, orada bu oyun içinde ücretsiz add-on yani ek haritalar vardı diye hatırlıyorum, onuda tekrar arayıp bulacağım. Bence çoğu zaman bu ücretsiz yapımlar oyun içindeki haritalardan daha zevkli oluyor, Railworks için hiç tramvay ya da metro haritası yapılmışmıdır bilmiyorum. İnceledikçe yazacağım.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 20:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman

Mesaj gönderen onickan » 04 Haz Cum, 2010 18:14

bu oyun bende var. Grafikleri gayet güzel. EA Games yapımcı firma. Bunda kaza felan da yapıyorsun 200 km hızdan sonra kurp viraj bölgesinde virajı alamayıp devriliyor araç :D ama ben wos u oynuyorum hep.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Haz Cum, 2010 18:23

Grafikleri ne ile kıyasladığımıza bağlı birazda, MSTrain Sim e göre harika grafikleri var ama WOS un yanına bile yaklaşamaz bence :) diğer taraftan 200 km hızı bir yerde yakalayamadım ki o yüzden hiçbir kurpta deray yapamadım yanlız hat sonlarında raydan çıkıyor ama orada da fizik kurallarına aykırı ve gerçekten kötü bir şekilde dokular zemin dokusu ile birbirine geçiyor, EA gibi bir firmanın yapmaması gereken şeyler bunlar. Oyun için DirectX 9.0c yeterli diyor bende de son sürüm var bu açılardan ele alırsak bence harika denilecek seviyede değil.

Oynanabilirlik detaylarına gelince, bence diğer oyunlara kıyas ile oynanabilirlik üst seviyede, yanlız tek sorun senaryolarda gideceğin istasyon ismini veriyor ama o istasyon nerede? haritalarda - zoom yeterince iyi değil, serbest zoom kamerada sadece sağa sola kaydırıyor, hat detayı gösteren ekranlarda ise zoom hiç yok dolayısı ile nereye gideceğini çözmek bir sorun. Yani size bir görev veriyor, xxx -xxx -xxx numaralı vagonları kuple et ve şu istasyona git, ok nerede o vagonlar, panelde görüyoruz ama orası nerede? Bir senaryoda bunu bir türlü bulamadım, sorun biraz da ileri geri manevralarda makas değiştirme tuşuna eğer fazladan bastı iseniz makas ters kalıyor yani yanlış yöne gidiyorsunuz, doğru yöne dönüp dönmediğini anlamak için biraz müneccim olmak gerek gibi geldi bana :D

Kullanıcı avatarı
onickan
Abonman

Mesaj gönderen onickan » 04 Haz Cum, 2010 18:47

evet abi makas olayı zor. Dispeçer yok kendin atlayıyorsun makası. öte yandan haritada yokuşta mı yoksa yokuş aşşağıya mı indiğini hattın bitimine ne kadar kaldığını görebiliyorsun. aracı durdurmak çok zor ben pek anlamadım oyunu ama grafikleri iyi. istasyonda yolcular hareket ediyor yürüyorlar fakat kapıları bi türlü açamadım. kurcalamam gerek. ben şimdi wos 3 london versiyonunu bekliyorum o daha da gerçekçi grafikler daha sağlam olucak inş. aslında yapımcı firma wos istanbul u yapsalar fena olmaz :D yani istanbul metrosunu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Haz Cum, 2010 20:07

Ben yolculu oynamadım yük treni senaryolarına göz attım, manevra sahalarında makasları kendisi yapması doğru gerçekçilik anlamında bir sorun yok ama dediğim gibi makası çevirdim yeşil sinyal veriyor, tamam yeşil ama neye göre? :) senaryoya göre mi yola göre mi? Güzergahı mavi gösteriyor ya o değişmiyor mesela işte orada kafam karıştı benim biraz.

WOS ta İstanbul' a sıra gelene kadar çoooook zaman geçer bizim metrolar devede kulak bile değil önce isim yapmış olan kentleri yaparlar, Moskova, Tokyo, Paris varken İstanbul biraz zor :) bir de ben şunu merak ediyorum bunun için bir para ödüyor olmaları gerekir diye düşünüyorum, kamu hizmeti olsa da adam bunu satarak ticari gelir elde ediyor dolayısı ile izinsiz zaten yapamaz da bilmiyorum acaba işletmeciler bu izni ne karşılığında veriyor? :) Sadece tanıtım demek bence yetersiz ne yapılan iki oyunun ne de Londra metrosunun tanıtıma ihtiyacı yok bence, neyse bunu WOS başlığında tartışırız ;)

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 01 May Pzr, 2011 22:23

Merhaba Esat Bey..Ben Railvorks oyunu le ilgili yoru yapmak istiyordum... Bir iki denememde ya başarısız oldum yada her yazılan yayınlanmıyor.. Ayrıca sitenize üye olmanın maddi bir bedeli varmıdır bilmek istiyorum. Saygılarımla...Cevabınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 01 May Pzr, 2011 23:49

Railworks'u yaklaşık 4 yıldır inceliyorum..Bir çok uygulamasını çözdüm.Daha da çözülecek çok şeyi var.Keşfettiğim şeyleri sizlerle paylaşmak isterim.. Niye.?.Belki sizleride Railworks hayranı yaparım...Kısaca,haritada zoom yok deniyor..Zoom mausenin tekerleği...Kapılar açılmıyor deniyor.Shift+T ile açılır.Kapanmasını ona bırakın o kapatır.Dış Kamera biliyorsunuz sağ-sol ok.... Yukarı kamera geri ok,aşağı kamera ileri ok..Birde gizli kamera diyorum ona, oyundayken ekran okunu mauseye basılı tutulunca her tarafa döner.. 1-2-3-4-5 'ler de farklı kamera..F2 Save kaydı..F4 Kontrol paneli..Railworks da her oyunun otomatik,mesela:'Copy Hagen to Siegen' adıyla kopyasını çıkartırsınız..O kopya ne işe yarayacak diye sorarsanız,onuda daha sonraya bıraktım,kısaca Editör de işe yaracak...Railworks'un müthiş Editörü var.. Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Pzt, 2011 18:20

Sami Bey siteye hoşgeldiniz, mesajlarınızı takip ettim ama ancak eve geçebildiğim için ancak şimdi bazı cevaplar yazabileceğim, alıntılar yaparak gideceğim, bir de mesajlarınızı editledim, onu özel mesaj ile açıklarım isterseniz,
Bir iki denememde ya başarısız oldum yada her yazılan yayınlanmıyor.. Ayrıca sitenize üye olmanın maddi bir bedeli varmıdır bilmek istiyorum.
Tamamını okuyabildiğiniz tüm başlıklara yazabiliyorsunuz, sadece mesajlarınızı bazı başlıklarda kısa bir süre için düzenleme şansına sahipsiniz, silme işleride yöneticiler tarafından yapılır. Ücret? Tabii ki söz konusu değil, :)

Verdiğiniz ip uçları gayet güzel ben ilk Rail Works ü açıkçası pek beğenmedim, ama geçenlerde Railworks 2010 u oynadım gayet başarılı idi, eskisine göre hem oynanış, hem oyun ekranı hemde grafikler gayet iyiydi.
Wos'un İstanbul Metrosu belkide hiç gelmez
Önümüzdeki 10 yıl içinde geleceğini sanmam, gelebilmesi için 2 yol var, mevcut metro projelerinin hızlı bir şekilde tamamlanarak İstanbul için sektörden ziyade bizler gibi meraklılar arasında "vay be adamlar 10 sene de 10 tane metro yaptı" muhabbetinin yaygınlaşması :) ikinciside "parayı verenin düdüğü çalması" Eğer ben hala sektörün içinde olsaydım emin olun ikinci yöntemi denenmesi için projemi sunardım.
Ama İstanbul Metrosunu yapalım desem
Tabii ki çok güzel bir fikir, hatta ülkemizde özellikle MS TrainSim için araç ve güzergah tasarımları yapan meraklılar var diye biliyorum, sitemizde de bu başlıkta onickan takma ismi ile yazmış olan Onur kardeşimiz bu konulara gayet meraklı. Kendisi daha önce WOS üzerinde anons sistemini adapte ederek bir takım geliştirmeler yapmıştı ama orada sizin bahsettiğiniz gibi bir editör olmadığı için benim temin ettiğim araç görsellerini oradaki 3D üzerine giydiremedik, eğer yapabilse idik en azından İstanbul Metro aracı ve anonsları ile Berlin' de metro sürmüş olacaktık :) Kendisinin de bu konuda çok yardımı olabilir ama O Şimdi Asker.

Diğer konulara gelince, RailWorks 2 yi daha geçen hafta kaldırdım pc den yeniden kurup bakmak lazım, şahsi görüşümü sorarsanız, güzel proje ve tabii ki içinde olmak isterim ama vakit ve başka bir takım sorunlar nedeni ile çok ciddi olarak pek çok şeye vakit ayıramıyorum :( bu da dezavantaj, size özellikle istasyonlardaki tabelalar konusunda yardımcı olabilirim, malum benim işimde bu.

Görüşmek üzere, projenizi merakla bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks Editörde Nasıl Dolaşılır

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 02:52

Esat Bey..Editörde gezinmek,dolaşmak hatta sonsuz bir yolculuğa çıkmak mümkün..İlk adım çok önemli..bir çocuğun yeni yürümeye başlaması gibi..Önce Editöre girdiğiniz anda Ekranda beyaz zeminli kare biçiminde üzerinde kavuniçi renkte olan kocaman bir simge çıkar..İşte ilk adımı atmanız burada gizli..Ekrandaki mause okunu simge üzerine değil,kenar boşluğa doğru götürüp tek tıklama yapın..simge üzerine tıklanırsa ne olur.Simgeyi silersiniz Editörden çıkartır,hiç birşey yapamazsınız.Boşluğa tıkladık mı ilk adımdan önce ayağa kalktınız..şimdi ilk adım..Ctrl'ye sol elinizle basılı tutun ileri Ok varya.. onunla yükselin biraz..belirli bir görüş mesafesinde iken Ctrl'den elinizi çekin.(yani yukarı çıkma( Ctrl+UP ) İkisi birlikte ) şimdi sadece ileri ok yani UP la ilerleyin..mesafe aşağıya inerse tekrardan Ctrl+UP ile yükselin..Bu şekide isterseniz bir uçak veya kuş misali gökyüzünde ilerlersiniz...Aşağıya inmek içinse bu sefer tam tersi Ctrl+Down her ikisine basılı inersiniz..Sadece geri yani Down ile geri geri gidersiniz..insanoğlunun geri,geri yürümesi bir garip olacağı için pek tavsiye etmem..ama isteyen gidebilir,Railworks yapımcıları bu imkanıda vermişler..Sağa ve sola dönme...Ctrl 'ye basmadan dönülür..Bırakın yürümeyi uçmayı öğrendiniz.Deneyin bunu...Tabi bunu yaparken bu sonsuz mekanda koybolup gidersiniz..Boş Editörde, yani hiçbirşey yok..Pusulanız da yok..Kuzey - Güney neresi ne yöne gidilecek..İşte size Pusulayı da vermiş Railworks..Etrafınıza 90 derece dönün yavaş yavaş..Parlayan bir güneş görürsünüz..O gerçek dünyada gibi sabit ve çok uzaklardadır. Güneşi nasıl yakalamaz iseniz onuda yakalamazsınız. Hattınızı kurarken bu güneş hedef alınır. Sağa ve Sola döndüğünüzde görüş açınıdan çıkar..Onu hedef alın ve ona doğru gidin oda gider..İkinci pusula da var..Editöre girildiğin de Beyaz zeminli Kare simgesi varya..Editöre her girişte buradan başlar.Bu da Sabit Pusuladır...Railworks Böyle birşey işte..devam edecek..Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstabul Metro Oyun Deneme Projesi

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 07 May Cmt, 2011 21:57

Esat Bey...Size Oyunun şu durumdaki haliyle olanı ve Sadece Harita pozizyonu haliyla olan iki Winrarlı Sıkıştırılmış oyun Dosyalarını nasıl gönderebilirim.Gereken oyunla ilgili kurulum bilgileri beni oku not defterinde yazılıdır.Bana bu konuda bilgi verirseniz iyi olur.Siz bu gönderdiğimi oyunu açıp çalıştırın ve isterseniz Ekran görüntü Videosunu çekip sitenizde yayınlayabilirsiniz...Görüşmek üzere...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 May Cmt, 2011 22:01

Sami Bey, harita tasarımı ile ilgili çalışmayı aşağıdaki linkten devam ettireceğiz bilginize, bu başlıkta sadece oyun ile ilgili genel konuları yazabiliriz, kullanım ile ilgili ip uçları falan, ama İstanbul Metro hatları ile ilgli çalışmalarınızı verdiğim linke alıyorum.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=756

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks ve Tren Sevgisi

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 19 May Prş, 2011 20:41

Epey zamandır burada yorum yapmamıştım..zamanı geldi galiba..Evet tren sevgisini bir çok kişi biliyor ve yaşıyor,bunlardan biri de benim..Railworks oyun ile bunu ileri safhaya götürdüm..Nereden geliyor bu sevgi..bu konu ile ilgili bir yazım olmuştu fakat kısa olarak..bunu biraz da Railworks ile bağlantılı anlatacağım...Doğduğum yerde evimizin tam önünde tren istasyonu vardı..Yıl 1959...üç yaşında olduğumu anlatmışlardı...sanki hayal meyal hatırlıyorum gibi..ama ailemin anlatılarına göre her tren geçişinde bakmak için balkona koşarmışım...Balkonun tam karşısında Trene gişiş izni veren Makascı kulübesindeki makascının yaptığı hareketleri ve yeşil bayrağı sallayışını taklit edermişim...Bunu gören ailem bana birde kağıttan sopaya takılı bayrak yapmışlar..Tren geliyormu hemen balkona,Makascı makasları açar bir ayağını da makas geriye kaçmasın diye koyar ve bayrağı sallar..ben de bir ayağımı balkon yükseklik kenarına makasçı gibi koyar bana yapılan kağıt bayrağı sallarmışım...Sonrası mı...Bir daha o yeri göremedim ve trenlerden ve makasçı amcadan uzak kaldım..Neden .. çünkü artık büyük şehirdeyim 3,5 yaşındayken..yani Ankara da...Bir daha oraya gitme şansım olmadı..zaten ev bizim değildi,kiracıydık...Yaş oldu 52 ..Railworks ile tanıştım..o zamanlar Railworks adıyla değil Railsimulator adıyla anılıyordu..Şimdi yaş oldu 55..Raiworks ile tren sevgisi devam ediyor ve edecek...Saygılarımla... :)

“Taşımacılık Oyun ve Programları” sayfasına dön