tkn-TS.18 » Traffic Giant - Verkehrs Gigant - [Oyun/Strateji]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-TS.18 » Traffic Giant - Verkehrs Gigant - [Oyun/Strateji

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Cmt, 2009 01:13

Evet bu günkü oyun tanıtımımız Traffic Giant, bendeki ismi ile Verkehrs Gigant, türkçesi Ulaştırma Devi olarak çevrilebilir.

Resim

Oyunun amacı çok basit, size basitten başlayarak çeşitli kentlerde görevler veriyor. Bu görevleri başardıkça bir ileri seviyedeki göreve geçebiliyorsunuz. Her geçtiğiniz şehir ve şehrin trafik sorunu tabii ki daha büyük oluyor. Genel olarak sizden belli bir yıl içerisinde belli görevleri yerine getirmenizi istiyor. Örneğin 2-4-6 yıl içerisinde 1-2-3 milyon dolar kazanmak, ya da yine aynı yıllar içerisinde belli sayıda yolcu taşımak, ileriye doğru devam ettikçe sizden belli kriterlere sahip yolcuları belli sayıda taşımanızı istiyor, mesela öğrenciler ya da boş zamanında gezenler.

Resim

Burada öncelikle görevin ne olduğunu iyi etüt etmek lazım, sonrasında ise şehirdeki yerleşim planına bakarak bu göreve göre hatlarınızı şekillendiriyorsunuz. İlk başlarda eski otobüs ve omnibüsler ile başlıyorsunuz, daha sonra tramvay yapabiliyorsunuz, ben henüz daha gelişmiş bir sistem kuracak seviyedeki oyunlara geçemedim, oynamaya çok vakit bulamıyorum ve zaten oyun verdiği stresin karşılığını verecek kadar zevkli değil maalesef.

Önce bir hat inşa etmeyi seçiyorsunuz, daha sonra bunu edit ekranından mouse ile yollarak tıklayarak güzergahı belirliyorsunuz. Bu güzergah üzerine duraklarınızı yerleştirerek en son olarak paranıza ya da buradaki tahmini kapasiteye göre aracınızı seçiyorsunuz. İlk başta tramvay yapmak pek cazip değil, çünkü paranızın büyük kısmını kaybediyorsunuz çok fazla araç satın alamadığınız için yolcularınızın bekleme süresi artıyor bu da memnuniyetsizliği getiriyor. Her durağın üzerinde o duraktaki insanların memnuniyet ve bekleme durumunu görebiliyorsunuz. Bu kriterlere göre gerekir ise ilave araç koyabilir, ya da güzergahı gözden geçirerek değiştirebilirsiniz.

Resim
Duraklarda bekleyen yolcu sayıları :)

Menüleri çok basit, fakat özellikle güzergah editleme ekranı pek kullanışlı değil, çoğunluk ile hata ile tüm hattı ya da istemediğiniz bir bölümü silebiliyorsunuz. Yine yerleştirdiğiniz bir durağı silmekte biraz problemli geldi bana, ayrıca her otobüsün her durakta durmamasını da sağlamak elinizde ama bunu yapmakta çok kolay değil :)

Oyundaki pek çok menüde bende aktif değil, açıkçası bunun sebebini de pek anlamadım, danışmanlarınız var ama ben bu arkadaşlar ile bir türlü dialog kurabilmiş değilim :) belki ileriki bölümlerde yardımcı olacaklardır bakalım ilerleyebilirsem kendi ekran görüntülerimide yayınlarım, daha başlardayım.

Eğer sıkılmadan bu oyunun başında vakit geçirebilirim, bir kentin toplu taşıma ihtiyacını ben belirleyebilirim diyorsanız, buyrun iddianızı bu simulasyon üzerinde deneyin derim, emin olun ki hiç kolay değil, oyun tüm basitliğine rağmen istenilen görevlere ulaşmada oldukça zorluyor, şu ana kadar tüm uğraşlarıma rağmen hiçbir level da altın seviye ile kazanamadım.

Oyun Vista uyumlu yazıyor ama deneme şansım olmadı, XP de ise şu ayarları yapmadan görüntü almak mümkün olmuyor, yani oyun başlıyor ama görüntü gelmiyor, bu şikayet pek çok kişide mevcut ve patchde çözüm olmuyor, oyunu oynayabilmek için yapmanız gereken. Başlat -> Çalıştır -> Dxdiag -> Ekran -> DirectDraw Hızlandırması - Devre Dışı Bırak bu seçenekten sonra oyunu oynayabiliyorsunuz ama bu ayar sizin diğer oyunlarınızı oynayamamanızı ve bazı programlarında görüntü sorunu yaşamasına sebep olabilir. :) Yani oynarken dediklerimi yapın, oyundan çıkınca geri alın.

Şimdilik bu kadar, aklıma gelenleri daha sonra aktaracağım.

Yapımcı : Jowood

Ben oyunu indirimde 7 € ya aldım, başka yerde kaça satılır bilmiyorum.

Resim
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Nis Cmt, 2009 17:15

Deli adam ... .lol

B. Alabay

“Taşımacılık Oyun ve Programları” sayfasına dön