tkn-TS.18 » BAHN 3.85r1 - [Program/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tkn-TS.18 » BAHN 3.85r1 - [Program/Simulasyon]

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 01:16

Bahn. Türkçesi ne bunun dersek; demiryolu, hat ve yol anlamlarında kullanılan bir Almanca bir kelime. Benim size anlatacağım Bahn ise 1990’ ların başında geliştirilmeye başlanan ilk zamanlar DOS altında çalışan sonra hali ile Windows’ a optimize edilen bir toplu taşımacılık oyun/programı, oyun/programı diyorum çünkü bu bir oyun kadar zevkli ama gerçek bir Simulator kadar da zor.

Programın iki yönü var, ilk yapmanız gereken hatlarınızı inşa etmek. Bu program ile her türlü demiryolunu inşa edebiliyorsunuz, isterseniz şehirler arası trenleri çalıştırabilir, isterseniz tamamen kent içi bir trafik kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Benim tercihim tabii ki tüm zorluklarına rağmen kentiçi toplu taşımacılık. Program bize her seçenekte belki de yüzlerce araç seçeneği sunuyor.

Şehirler arası trenler, yük trenleri ve hızlı trenler, kent içinde ise otobüs, troleybüs hatları, metrolar, ve tabii ki tramvaylar. Her bir sistem için araç çubuğunda ayrı yol parçaları var, bunları birleştirerek güzergahlarınızı oluşturuyor, araç setlerinizi hazırlıyor, bu setlerinizi depolardan çıkartarak belirlediğiniz güzergahlar üzerinde sizin belirlediğiniz tarifelere göre çalışmasını sağlıyorsunuz. Yani her şey sizin kontrolünüzde.

Programı Tycoon oyunlarından ayıran tarafı para derdiniz yok, ve kimse ile yarışmıyorsunuz, tek yarıştığınız kişi kendinizsiniz, programı ne kadar kavrayabilmişseniz ve ne kadar gerçekçi bir trafik düzeni kurabilmişseniz o kadar başarılısınız. Örn. Benim dün yaptığım T1 Zeytinburnu-Kabataş hat diyagramı üzerindeki 2 depodan çıkan 12 setlik trafiğim tırtladı :) şu anda bazı noktalarda araçlar arka arkaya dizilmiş durumda diğerleri ile aralarında ise bayağı bir fark var, tabii bunun en büyük sebebi benim her durak için bir varış tarifesi girmemiş olmam, çünkü yolları yapmayı bir süre sonra çözüyorsunuz ama trenleri işletmek çok ama çok zor.

Resim
Program bu demo versiyonunda yine demo bazı haritalarda var, yukarıdaki harita güzel bir işletme örneği, 4 ayrı güzergah var ve bu güzergahlardan 3' ü o ortadaki tek rayı kullanıyor, buradaki sinyalizasyon çok hoşuma gitti, yukarıdan gelen aşağıki yukarı geçmeden tek yola girmiyor, arka arkaya gelen araçlar öndeki diğer sinyali ve makası terk edene kadar bu yola girmiyor, ve zaten ışıkların kırmızı, sarı, yeşil değişimini görebiliyorsunuz, iyi incelenirse yapılacak çalışmalara çok iyi referans olabilir.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 01:31

Programı açtığınızda yeni bir proje başlatıyorsunuz, burada projenin km bazında büyüklüğünü belirledikten sonra işe koyuluyorsunuz, açıkçası dökümanlar Almanca olduğu için deneyerek öğrenmekten başka yapabilecek bir şey yok ve ben hala demiryollarında makasların tercihli değiştirilmesini bulamadım. Yani gelen trenin güzergahına göre makasın dönmesi gerekiyor ama bunu beceremedim, burada belki de bir sinyal direği ile birlikte kullanmak gerekebilir, eğer düzgün yerleştirebilirseniz sinyalizasyon işe yarıyor diye biliyorum : ) bazı araç kullanma simulasyonlarında olduğu gibi tek sarı da 25km, çift sarı 10km, kırmızı da dur, tek yeşil 40km (tramvay için) gibi kuralları uygulamaktadır muhtemelen, zaten bu aslında işinizi kolaylaştıran bir araç, diğer türlü her bir aracı tek tek tıklayarak hedef hızı düşürerek ya da durdurarak frekansları ayarlamak imkansız.

Resim
Programın ingilizcesi mevcut, gördüğünüz gibi File->New :) bu arada benim bir set Kabataş' tan çıkmış Fındıklı' ya yol alıyor.

Yukarıda yazdıklarımdan anladığınız üzere yaklaşık 2 yıl önce gördüğüm bu programı ara ara kurcalamama rağmen henüz vakıf olabilmiş değilim, fakat sizlerle paylaşmak istedim. Program shareware olarak dağıtılıyor ve sitesinde yeni kullanıcı için 27€ fiyat biçilmiş ayrıca cd ve kitabını da isterseniz 5 € daha ödüyorsunuz, ben henüz satın almadım siteden indirdiğim hali ile kullanıyorum ve defalarca kaldırıp kurdum, açıkçası Tam Versiyon’ da ne artılar var onu da bilmiyorum, ama siteden indirerek kurmanızda bir sorun olmasa gerek ki serbest bir download linki vermişler, aşağıda size linkini vereceğim. Yine bu program için üretilmiş yan yazılımlarda mevcut mesela araçları düzenleyebileceğiniz bir program var, ben bunun ile tramvay ve metro araçlarını İstanbul’ un araçlarına benzetmeye çalışacağım, çünkü tramvay hatlarımda Berlin in Siemenslerini metrolarımda ise Viyana’ nın gümüş oklarını (ABB-SGP) kullanıyorum :D
Programın en büyük handikapı kullanımından kaynaklanıyor, haritanızı hareket ettirmeniz çok zor ve zaman zaman çalışmanızı kaybedebiliyorsunuz, ve tekrar çalışmayı ortalamanızı sağlayacak bir seçenek yok -yada ben bulamıyorum- haritayı hareket ettirmek için en pratik yol sol tuşu basılı tutarak sağa sola çekmek, bunun dışındaki yöntemler bahsettiğim problemi yaşamanıza sebep olabilir.

İkinci kötü tarafı araç çubuğunun bence kullanışsız olması, örn. Tüm yollar tek bir araçta, dolayısı ile raylardan bir den troleybüs yollarına geçebiliyorsunuz, biraz karışık. Üçüncü kötülüğü ise görüntü, DOS zamanını bilenler için belki nostaljik olabilir : ) ama benim için bile kötü, piksel grafik ile üretilmiş ve Windows a uyarlanmış olmasına rağmen halen DOS grafiğinde bir gösterim sunuyor, bunun sebebini bilemiyorum, program halen güncelleniyor olmasına rağmen neden grafikleri bu kadar özensiz diye sormadan edemiyorum, yazılımın hızından ödün vermemek için diye düşünülebilir ama bana daha çok tipik Alman kafası gibi geldi, yani “Çalışsında kötü görünsün problem değil” : ) Gerçi iki adet patch gördüm araçların grafiğini iyi derecede düzelten ama henüz kurmadım bir de onlardan sonra yorumlamak lazım.

Ben ara ara kurcalayarak bir şeyler yapmaya çalışacağım, bu program ile sadece yolları yapıp bırakmıyorsunuz biraz kuzeyli tarzı olsa da evler, garlar, hatta başka araçları yollara koyabiliyorsunuz yani bir şehir oluşturuyorsunuz, bu program beklide Transport Tycoon a ilham veren bir yazılım bilmiyorum ama kullanımının ondan kolay olduğu kesin, en azından basit. Fakat bu basitliği ile vergileri ile birlikte 35 € edermi tartışılır, açıkçası 5 € daha fazla vererek EEP6.0 ı edinmeyi tercih ederim.

Üreticinin sitesine bu linkten erişebilirsiniz, http://www.jbss.de/hpg_eng.htm

meraklılar için ilginç bir deneyim olabilir. Her ne kadar piyasada çok daha iyileri var olsa da, yapılış tarihi itibari ve halen de güncelleniyor olması, sinyalizasyon ve trafik yönetiminin gerçek demiryolu işletmesi üzerinden yapılması bu küçük program ile bir deneyim yaşamak için bence yeterli bir sebep.

Aşağıda programdan aldığım bazı ekran görüntüleri var.

Resim
Trenlerinizi listediğiniz ekran, hangi depodan çıkmış, hangi güzergahta, nasıl bir set falan filan

Resim
Bu da tren edit ekranı, buradan setleri kuple edip ayırabiliyor, başka model tren kullanabiliyor ya da yeni filo install edebiliyorsunuz.

Resim
Setin özelliklerini ayarladığınız ekran, sefer başlangıç bitiş saati, maks ve hedef hız, sn. de metre cinsinden hızlanma ve frenleme, trenin tipi, mesela Lokal trenler her durakta duruyor ama ekspres trenler sadece ekspres duraklarda duruyor, bayağı bir detay var, ben bunu benim bazı tramvaylar depar yapıp öndeki yakalayınca anladım :)

Resim
Bu da önemli bir ekran, istasyon özellikleri, burada o istasyonda kaç setin duracağını (maks. 3) istasyonun hat yönünü belirleyebiliyor, ayrıca o istasyon için bir sefer tarifesi oluşturabiliyorsunuz, buraya trenler o dakikalarda geliyor, en azından ben şimdilik öyle tahmin ediyorum :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Şub Çrş, 2009 09:36

Normal, double ve triple'i şimdi anlayamadımsa da, aklıma önemli bir detay geliyor, belki senin için ilginçtir. En geç şu Combino'lar devreye girdikten sonra (EN nefret ettiğim vasıta ha! İki gün evvel yine dizimi enayi bir köşeye çarptım ...), büyük duraklarda "tren yanlız bir kere durur" diye bir yazı var. Bu, meselâ iki veya üç hattın durduğu duraklarda. Ama şöyle ki, zaten en fazla iki araç ard arda durabilir, üçüncü bir araç gelirse, açık hatta bekler. Ama, önde 1 numara duruyorsa, arkasında da 5 numara varmışsa, kişi olarak, heee, şu 1 bi gitsin de, 5 gelir, kaısını açar diye beklememek gerek işte. İkisi de kalkıp gider. Hangi aracın önde, hangisinin arkada duracağını insan bilgilendirme panelinden anlayabilir. Ama bazı büyük şehirlerde öyle ki, duraklar o kadar büyük ve uzun ki (meselâ tramvay ve metronun aynı peronda durduğu kentler - Essen, Köln ...) araç iki kez durabilir. Yoksa insana bir kaç yüz metro koşuşturma ikram etmiş olunur ya, işte burada böyle köprünün ortasına marti artığı gibi bırakılmış istasyon yok ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 11:28

Aslında doğru anlamışsın Başar :) Evet oradaki single ve double dan kasıt istasyonun bir araçlıkmı iki mi üçmü olduğunu ayarlamayı sağlıyor.

Yani buralarda çoklukla kullanılan Doppelhaltestelle mantığı, ve evet aynen dediğin gibi oluyor ama öyle bir uyarı görmedim bak hiç burada. Bilgi panosunda gösteriyor hangi aracın önde olduğunu görüyorsun zaten, ve iki tramvay perona girdiğinde önde bekleyip nasıl olsa burada duracak dersen avucunu yalıyorsun :) tecrübe ile sabittir, basıp gidiyor.

Ama bazen ışığa yetişemez ise yeniden peron başında durabiliyor, bu durumda 3. sırada bekleyen tramvay ikinci olarak perona giriyor, ve birinci tramvayın kapıyı tekrar açıp açmaması tamamen makinistin insiyatifi, ama genellikle çok soğuk ya da yağışlı havalarda koşarak gelenler için makinistin hemen arkasındaki kapıyı açar ama öbürleri kilitlidir.

Bu bilgileride bir not olarak burada geçmiş olalım. Program işte bize bunu ayarlama imkanı veriyor, hoş bir özellik tabi Türkiye için düşünülürse böyle bir şey görülmediği için ne alaka yaaa denilebilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Pzt, 2009 11:03

Bu oyun/programın bir üst versiyonunu indirip kurdum, daha öncekinde varmıydı bilemiyorum ama bu versiyonda, İstanbul Bombardier tramvayı ve ABB metro vagonlarıda var, tabi ben haritamda T4 için Köln den Düwag B100 almayı da unutmadım :D yeni alınan Citadislerin yerine ise Paris' in Citadislerini kullanıyorum.

Aşağıda haritamdan bir görüntü var, Topkapı bölgesinde Bağcılar-Sirkeci, Güngören-Beyazıt Citadisleri, Zeytinburnu-Kabataş Bombardieri ve üstte de Habibler hattı Düwag ını orjinal renginde görebilirsiniz, sanırım bu araçların renkleri değiştirilebiliyor, bakalım onunla da bir ara uğraşırım, aşağıdaki hatlar kafanızı karıştırmasın tabii ki mevcut hatların yanına benim hayalimdeki tramvay hatlarını da koydum :) ve çokta güzel işletiliyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
WienerAhmet02
Transit Yolcu

Bahn 31

Mesaj gönderen WienerAhmet02 » 14 Ağu Prş, 2014 17:31

Bunları Kullanırken Başka Sitelere Girip Oradan .GIF Dosyaları Edinip programa yüklüyor musun? Yoksa Kendi Sitesinden Programını indirip öyle mi yeni araç alıyoruz?Not: GIF=Aktarma Formatlı Grafikler in kısa adıdır. GIF; grafik dosyalarını sıkıştırmak ve böylece veri aktarma zamanından tasarruf etmek amacıyla Compuserve firması tarafından meydana çıkarılmış bir grafik formatıdır. Web dökümanlarında sırasıyla:
  • 1-.GIF
    2-.PNG
    3-.JPG/.JPEG
    4-.BMP(Bit Eşlem Resmi)
formatları kullanılır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Prş, 2014 17:33

Uzun zamandır kullanmadığım için net hatırlamıyorum, aklımda kaldığı kadarı ile programın içinde zaten hepsi geliyor, yeni tren seti yükle dediğin zaman çıkan ekranda detayları vardı. Dışarıdan yeni hat çizerken resim yüklenebiliyor diyor ama bende olmamıştı, paralı versiyonunda oluyordur belki.

Kullanıcı avatarı
WienerAhmet02
Transit Yolcu

Re:

Mesaj gönderen WienerAhmet02 » 18 Ağu Pzt, 2014 11:51

Bence de olabilir.

“Taşımacılık Oyun ve Programları” sayfasına dön