eu-TS.49 » Almanya - Belçika - Fransa Arası Yolculuk

Ulaşım Yardım, Yolculuk Planlama, Nereden Nereye ve Nasıl Gidilir.
uver3232
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen uver3232 » 28 Kas Prş, 2013 10:30

ilk gittiğimizde bırakın ingilizce konuşmayı ingilizce konuşmamak için özellikle dinlemediler:( yeşil pasaport olmasına rağmen üst üste defalarca sorguladılar asker olduğumuz için sanırım... İlk gittiğimizde Baden Baden e inmiştik bu sefer Stuttgart olunca gözüm korktu biraz. Araç kiralama fiyatlarına baktım zaten ucuz değil. Bu arada orada noel zamanı her yer kapalımı olur?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Prş, 2013 10:48

Türkiye’ye Alman askeri inse, beteri olur. Baden-Baden tabiîki çoook daha güzel olurdu, ya da direk Strasbourg. Ama Stuttgart güzel, küçükçe bir havalimanı. Ulaşım konusu genelde buralarda bayağı iyidir. Hayat burada 24.12. ile 26.12. arası durur. 27. cuma olduğundan, herhâlde etraf patlar, ama sizlerin indiği zaman, acaip tenha olabilir, fazlasıyla. Önemli olan, o günlerin (25. ve 26.) pazar günü gibi olmaları. Yine de her bilgilendirme plânda bakınız.

Simgeler:

Pazar = Sonntag
Bayram = Feiertag
İkisi beraber = Sonn- und Feiertag(e)

Noel günleri:
24. = Heiligabend
25. = 1. Weihnachtsfeiertag
26. = 2. Weihnachtsfeiertag
İkisi beraber = Weihnachtsfeiertage

Pazar ve bayram günleri işareti: †
Cumartesi işareti: 6 (ona göre, pazartesi 1, vesaire)
İş günü işareti: ⚒

Hadi bakem, ra’at … haz’rol! :-)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Kas Prş, 2013 11:10

Hani uyuz oldukları için Fransızların hiç İngilizce konuşmadıkları söylenir ya.. Fransa'nın birçok kentinde, "bonjour, excusez-moi, mais je ne parle pas français, do you speak english?" şeklinde lafa girdim, ingilizce bilmeyenler bile çatpat konuşmaya çalıştı. Kendi dillerinde dert anlatmaya çalışmanız ve kibarlık işin rengini değiştirebilir bence..

Siz de belki, "guten tag, bitte entschuldigen Sie, ich kann nicht Deutsch sprechen, do you speak English?" diyerek lafa girerseniz, tutumları farklı olabilir :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Prş, 2013 11:53

uver3232 yazdı:ilk gittiğimizde bırakın ingilizce konuşmayı ingilizce konuşmamak için özellikle dinlemediler:( yeşil pasaport olmasına rağmen üst üste defalarca sorguladılar asker olduğumuz için sanırım... İlk gittiğimizde Baden Baden e inmiştik bu sefer Stuttgart olunca gözüm korktu biraz. Araç kiralama fiyatlarına baktım zaten ucuz değil. Bu arada orada noel zamanı her yer kapalımı olur?
Bence biraz karşınızdaki memura bağlı, Avusturya da suratınıza bile bakmayabilirler, ne işin var niye geldin diye sorabilirler ki bunu genellikle ingilizce yaparlar ve bu çoğunlukla o ülkeye ilk defa giriş yapıyorsanız ya da schengen vizesi yeni olanlara, ya da hal ve hareketleri tedirgin olanlara yapılır, size de kılın biri denk gelmiş demek ki :)

Araç kiralama bence avrupada cazip bir şey değil, ekstraları çok fazla ve para oradan şişiyor zaten, sadece hafta sonları bir iki günlük kiralamalar cazip olabiliyor, o da aynı ülke içinde kalacak iseniz.

Noel zamanı dini anlamda Başar günleri yazmış zaten, Almanya' yı bilmiyorum ama Advent denilen 4 kutsal pazar günleri var, bunun öncesindeki cumartesi günleride alışveriş cumartesi si diye tanımlanır, hediye alınması için uzun bile açık olur alışveriş yerleri ama 24-26 sı arası kesinlikle ölüdür, sokakta kestaneci bile bulamazsınız :D:D tabii ben bunları Avusturya ya özel yazıyorum, belki başka yerlerde farklıdır.

Almanya da Almanca hitap ederken herhalde en uygunu Guten Tag olsa gerek, Avusturya' da Grüss Got çok normal bir selamlaşmadır ama Almanya da birini böyle selamlayınca "Kiliseye mi geldin?" diyebilir :D Selamünaleyküm ün Almancası :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Prş, 2013 16:44

Ooo, bakıyorum, yine ben o çok sevdiğim kültür varili açılmış ;-)

Fransızlar hakikaten İngilizce ile zordurlar, ama sebebi de apaçık, Fransızca (da) bir dünya dili. Onlardan çok daha beter olanlar İspanyollar! Aman, aman, Fransızca da bilmezler (ki komşu dil).

Evet, iş biraz memurlara bakar, ama genellikle çok kibar ve fakat dikkatli memurlar olur. Almanya’da bütün bunlar (ve söylenecekler de) hep eyalete ve bölgeye de bağlı. Berlin’e veya Saksonya’ya inmek bir farklı. Ayı gibi tokat merhabası bekleyebilir. Bekler değil, ama bekleyebilir.

Stuttgart Baden-Württemberg eyaletinin başkenti. O yüzden de bayağı azametli bir kent. Mini Viyana gibi. Halkı Suveb (Schwaben), ona göre dilleri ve kültürleri etrafa nazaran çok farklı. Baden-Württemberg’n batı ve bilhassa güney kesiminde Suveb değil de, Alaman yaşar (Alemannen). Bunlar yine bambaşka, dilleri biraz birbirlerine benzer, ama kültürleri çok farklı. Zaten birbirlerini de pek sevmezler. Fransa’nın Alzas bölgesinin yerel halkı da Alaman kökenli. Yani, etnik Fransız var ve çok, ama etnik Alaman (Alman değil!) de yerel halk. Dilleri de Alzasça, Alaman dillerinin bir tanesi. Badence ve İsviçre Almancası ile aynı grup.

Stuttgart’ta merhaba için Guten Tag ve elveda için Auf Wiedersehen demek caziptir. Bunlar zaten Yüksekalmanca, yani her yerde geçerli! Alzas’ta bile (Alzasça bilenlerde). Ne kadar Fransa sınırına yaklaşılırsa, o kadar kültür ve dil de değişiyor ve birbirine (kısmen) benziyor. Bizim burada meselâ elveda adé veya ata demektir. Fransızca adieu ve Alzasça adé gibi. İsviçre bunlarda çok farklı, ama yolunuz oraya düşmeyeceğine göre grüezi, grüezi mitnand, grüessech ve auf Wiederluege önemli değıller :-)

Grüß Gott Avusturyaca değil sadece, kısmen İsviçre’de ve Almanya’da Bavyera’da geçerli ve şart bile. Ama evet, başka yerde denmez, çok garip bakarlar. Selamün aleykümün Almancası ama Geh in Frieden, Friede mit dir, Friede mit euch veya Geh mit Gott :-) Vedalaşırken. Bazı yerlerde. Unutmamalı ki, »Alman« bir çok akraba etnik gruptan oluşan bir toplum, tek bir cisim değil. Sadece burada üst kimlik, ara kimlik, yan kimlik ve alt kimlik pek problem yapılmıyor. Bayuvarlar hariç :-) Bavyera zaten eskiden kendisine has bir krallıktı, ama neyse. Bavyera’nın kuzeyinde de Frenkler yaşar … Fransızlar ile Frenkler, bu akrabalığı anlamak için ta 600 ile 800 senesi arasına geri gitmek gerek, ama sıkmayayım sizleri :-)

uver3232
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen uver3232 » 29 Kas Cum, 2013 09:29

tamam vazgeçtim trenle gideceğiz.:D verdiğiniz siteden tarih ve saatlerine baktım bizim için uygun olan tren seferlerini buldum. ama o tarihte bu seferler değişirmi bilmem :( inşallah değişmez yoksa ortada kalırız ....

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Kas Cum, 2013 10:19

Arada sırada bir denetleyin, herşey olduğu gibi mi. Zaten, bence iki veya üç gidişi not edin! Biletler için de zaman ayırın; veya, Esat’ın dediği gibi, netten temin etmenin yolu var mı, bakın. Belki DB’ye Türkiye’den tatlı bir mail yazarsınız, nasıl yapsak diye.

Hm, nereden girilse …

http://www.bahn.com/i/view/overseas/en/index.shtml

Bu şimdi sadece Almanca, çünkü dil yerine ülke değiştirilebiliyor sadece.

http://www.bahn.de/q?s=faq.pk/DEU/de&l=de&c=DEU&n=7#top

Ama o ilk sayfadaki numara (Do you have any questions?
+ 49 1806 - 996633) ve bilet nasıl netten alınır iyi de … İngilizce guide eksik. Telefonla sorarsınız. Veya mail adres var mı diye sorarsınız. Veya Karlsruhe’deki bölgesel merkeze mektup yazarsınız. Zaman yeterse.

Ayrıca, şuradan da bir test yapabilirsiniz, o ama – mümkünse – gideceğiniz gün. Bu test sunucusunda trenler gerçek zamanlı gösteriliyorlar. Ama test aşamasında. Yani tren aksaması olursa, kırmızı ve gerçek saati gösterir:

http://www2.efa-bw.de/nvbw/XSLT_TRIP_RE ... anguage=de (de/en/fr var).

Evvelden verdiğim sitenin başka bir türü.

uver3232
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen uver3232 » 29 Kas Cum, 2013 10:28

tekrar teşekkürler inceliyorum. Hiç olmadı artık uçakta bir türke kene gibi yapışıp yardımcı olmasını isteyeceğim. Herhalde bir bayanın bu isteğini geri çevirecek kadar ..... rastlamam. :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Kas Cum, 2013 11:25

Bayan? Bayan asker mi indiniz? O zaman garanti herkes çok dikkatliydi geçmişte :-)

Birisine yapışmak, o kişinin iyi kötü tarafına teslim olmak demek. Yani, hata olursa, problem. Bence en iyisi, sizler oradan (neresi ise?) Almanya’daki DB ile (meselâ) mümkün olduğu kadar herşeyi hâlledin, sonra rahat rahat yolculuğunuza başlayın. Eninde sonunda bir kaç aktarma var, o kadar, iki nokta dünya kadar uzak değiller birbirlerine. Yani, en zor durumu bile akla getirsek, farz etsek, Pforzheim’da kaldınız (imkânsız, ama farz edelim), gece basacak, o zaman Bischwiller’den gelip, alabilirler. Yani imdat kolu var gibi :-)

He, bir şey daha ekleyeyim … DB kabahatıyla, büyük bir tren aksamasından dolayı aktarma (bağlama derler buna burada, yani Anschluß, an-şluss) olmazsa, ve o bağlantı son bağlantı idiyse, ya taksi, ya otel öderler burada. Önemli olan, bu aksamayı kontrolöre, bilete yazıp damgalamasını rica etmek. Ben bir kere yaşadım, önümüzde bir kargo trenin vagonu devrildi, yol kapalıydı, ta Offenburg’tan 60–80 kilometrelik yol için büyük bir taksı kiralandı, dolmuş gibi herkesi evinin önüne götürdü. Ki, ilden ike il ötesine bir durumdu.

uver3232
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen uver3232 » 29 Kas Cum, 2013 13:15

ne yapalım bakacağız başımızın çaresine. yardımcı olurlar herhalde. olmadı dediğiniz gibi ararım gelir alırlar. :(

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Kas Cum, 2013 14:23

Alzas sürprizi yerine Baden-Württemberg sürprizi olur :-)

Bilet temini konusunda pozitif olan, genelde A’dan B’ye kadar tek bir bilet alabilme imkânının olması. Yani Banliyö, Almanya ve Fransa, hep beraber tek bir biletle çözülebilir herhâlde. her sistem içın kendisine has bilet, jeton veya gazozlu taş almaya, turnikede beklemeye gerek yok.

uver3232
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen uver3232 » 29 Kas Cum, 2013 14:51

inşallah dediğiniz kadar kolay olur

“Nasıl Gidilir?” sayfasına dön