eu-TS.49 » Paris - Brüksel - Amsterdam

Ulaşım Yardım, Yolculuk Planlama, Nereden Nereye ve Nasıl Gidilir.
Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Eki Cmt, 2009 15:26

Bence Frankfurt-Paris tren bileti korkunç pahallı olur. Almanya sınırına kadar DB (Alman Demiryolları) fiyatı ödenir, ötesi de ek. Bir bakayım, buradan DB sayfasına ulaşır mıyım ...
Şimdi basitçe bir baktım ... tek yön en az 104 €, yani 210 TL gib bir şey. Ucuzmuş yahu ... ama o da ön rezervasyonlu ...

Schengen vizesi hakkında bilgim yok. Bu çok da hassas bir konu olduğundan, konsolosluktan başka yere sorunmamalı.

Başka ... ya trenle İstanbul-Paris (18 sene önce İstanbul-Münih İstanbul'dan 140 Mark idi, Münih'ten ise 600 Mark!). Ya da Strasbourg gibi, Franbsa'da küçük havalimanlarına inip, oradan devam etmek. Almanya tren açısından çok pahallı.

Bu benim bildiğim kadar ... fazlasını bilen vardır belki, bakalım.

Başar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Cmt, 2009 16:46

Önce Shengen konusunda yazayım, normal şartlarda geçerli bir Shengen vizesi bu vizeyi veren ülkelere giriş yapabilirsiniz, Schengen in asli kurallarından birisi hangi ülkeden alındı ise ilk girişin o ülkeden yapılmasıdır, bu geçtiğimiz yıla kadar ülkeler tarafından esnek olarak uygulanıyordu yani Avusturya vizesi ile Almanya ya da Hollanda vizesi ile Fransa' ya girebiliyordunuz, fakat geçtiğimiz yıldan itibaren Hollanda bu konuda tavizsiz olmaya başladı yani daha önce hiç giriş yapılmamış bir Schengen vizesini Fransa'dan alıp önce Hollanda' ya gidersiniz size üzgünüz önce vizeyi aldığını ülkeye giriş yapmalısınız diyerek geri göndermeye başladılar bunu takip eden ülkeler oldu mu bilmiyorum ama genel olarak bu kuralı işler hale getirmeye taraftardılar bunu biliyorum, büyük olasılık ile Almanya' ya giriş yapıp oradan Fransa'ya geçmenizde bir sorun olmayabilir ama bence de bunun en doğru cevabı konsolosluktan öğrenilmelidir.

Ayrıca Başar daha iyi bilir ama İsviçre' nin Basel havalimanında 3 ülkeye çıkış kapısı var diye duymuştum, yani o havalimanına indiğinizde Almanya, Fransa ya da İsviçre çıkışlarından istediğinizi tercih edip oraya çıkabiliyorsunuz ama Basel' den Fransa' ya gidiş için tren biletini nasıl bulursunuz o da şu an bende biraz muğlak kalıyor.

Tren bileti Başar' ın söylediği gibi 104€, ama tek yön yani direkt Paris uçağından daha ucuza gelmiyor, bu konuyu geçen ay bende araştırdım çünkü Viyana - Paris seyahati için tren uçaktan daha ucuza gelmediği gibi hızlı tren ile gitseniz bile süre olarakta avantajlı olmuyor, bence her halukarda ucuz uçak biletini deneyin derim. Uçak biletlerinde ben en ucuz 220 gibi görüntüledim siz lira demişsiniz TL mi? Eğer öyle bir rakam varsa bence o bileti kaçırmayın hemen alın derim tabii vize işini halletti iseniz :)

Almanya' nın diğer kentlerinden de daha ucuz tren bileti olacağına pek ihtimal vermiyorum dediğim gibi kendim için araştırmıştım pek cazip değil, belki Brüksel - Paris ucuz bulabilirsiniz Thalys in sitesinden ön rezervasyonlu ucuz biletler çıkıyor ama tabii Brüksel' e ucuz uçak bileti bulmak daha zor olabilir bu durumda da.

ümitusta

Mesaj gönderen ümitusta » 17 Eki Cmt, 2009 22:26

verdiğiniz bilgiler için cok tesekkür ederim sanırım aktarmalı falan bir şekilde ucakla fransaya gitmek daha garanti olacak hem vize açısından hem süre açısından... en iyisi ucuz bilet aramak :)

çok sağolun...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Cmt, 2009 22:29

Bencede daha iyi olur, tabi Brüksel seçeneğini de bir araştırın, hızlı tren pahalı olsa bile 3 saatte otobüs ile Paris e geçebiliyorsunuz ve oldukça ucuz.

Fakat Paris gibi bir kenti doya doya gezebilmek içinde vakti yollarda harcamamak lazım :) size iyi yolcular ve iyi bir gezi dilerim.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Pzr, 2009 10:03

Basel (İsviçre'nin bir kenti) havalimanı Fransa topraklarında. Havalimanın alanı ikiye bölünmüş hâlde, bir tarafı Fransa, bir tarafı (sanal) İsviçre. Ama tam da yani, yani on metre ileride Euro geçmiyor :-) Almanya kapısı veya çıkışı yok, ama İsviçre (Basel) - Fransa (Mulhouse) - Almanya (Freiburg) işletiminde. Direk tren istasyonu da yok, Mulhouse Gare var elbet (Fransa), Basel'de de iki gar var - Basel SBB (İsviçre Garı) ve Basel Badischer Bahnhof (o da yine tarihî sebeplerden dolayı Almanya'ya ait). Bence de ya Fransa'dan devam, ya Belçika'dan. Fransa'da (Alzas'ta) bir de Strasbourg var, TGV de duruyor, havalimanı da var. Trenle Paris üç saat falan olabilir, otomobille beş saat mı ne.

Bon voyage ve gute Reise!

Başar

josemarti

Amsterdamdan Parise

Mesaj gönderen josemarti » 22 Oca Cum, 2010 19:50

Merhaba, sitenizi dün keşfettim, bugün üye oldum ve bilginize başvuracağım ilk sorumu soruyorum :)
Mayıs sonunda Amsterdama gideceğim. Üç-dört gün kaldıktan sonra ya hızlı trenle yada eurolines otobüsleriyle parise gitmeyi düşünüyorum. Paris'ten amsterdama dönüş yapmam gerekecek(amsterdam üzerinden Türkiye'ye dönüş yapacağım için). Amsterdama Fransa ve Belçika üzerinden otobüsle veya trenle giriş yaparken pasaport kontrolü yapılır mı? Benim çekincem hollanda konsolosluğundan alacağım vizeyi tek girişlik vermeleri. Hollanda konsolosluğu benim vizeye tek giriş onayı verirse hollandaya tekrar giriş yapmam olanaksızlaşır mı?
Daha önce İspanya ve İtalya'ya gitmiştim; ilk vizemi ispanya'dan almıştım tek giriş izni vermişlerdi ama italya multi giriş izni vermişti.
Bilginizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: Amsterdamdan Parise

Mesaj gönderen Esat » 22 Oca Cum, 2010 21:41

josemarti yazdı:Merhaba, sitenizi dün keşfettim, bugün üye oldum ve bilginize başvuracağım ilk sorumu soruyorum :)
Mayıs sonunda Amsterdama gideceğim. Üç-dört gün kaldıktan sonra ya hızlı trenle yada eurolines otobüsleriyle parise gitmeyi düşünüyorum. Paris'ten amsterdama dönüş yapmam gerekecek(amsterdam üzerinden Türkiye'ye dönüş yapacağım için). Amsterdama Fransa ve Belçika üzerinden otobüsle veya trenle giriş yaparken pasaport kontrolü yapılır mı? Benim çekincem hollanda konsolosluğundan alacağım vizeyi tek girişlik vermeleri. Hollanda konsolosluğu benim vizeye tek giriş onayı verirse hollandaya tekrar giriş yapmam olanaksızlaşır mı?
Daha önce İspanya ve İtalya'ya gitmiştim; ilk vizemi ispanya'dan almıştım tek giriş izni vermişlerdi ama italya multi giriş izni vermişti.
Bilginizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..
Öncelikle hoşgeldiniz, sonra güle güle. :) tabi ki yolculuğunuzu kast ediyorum :), gevezeliğimi mazur görürseniz sorunuza cevap vereyim.

Vizenizin tek girişlik olmasının herhangi bir mahsuru yok. Hollanda'dan alacağınız vize Schengen giriş vizesidir, bunun tek girişli olması Hollanda'ya değil Schengen bölgesine tek giriş anlamına gelmektedir. Tek sorun daha öncede bahsettiğim üzere Hollanda son zamanlarda diğer Schengen ülkelerinden alınmış vizeler ile vizenin alındığı ülkeye giriş yapılmadan Hollanda'ya giriş yapılmak istenir ise buna izin vermeyebiliyor. Ama anladığım kadarı ile siz daha önce EU-Schengen bölgesine giriş çıkış yapmışsınız normalde size böyle bir uygulama yapma ihtimalleri düşük ve zaten siz vizeyi aldığınız ülkeden yani Hollanda'dan giriş yapıyorsunuz. Yani elde var bir, giriş sorununuz yok.

İkincil olarak vizeniz tek girişli olsa dahi, Hollanda, Belçika, Fransa, yani bu ülkeler Schengen, yani Hollanda-Fransa yolculuğunu Belçika üzerinden yapsanız dahi bir sorun yok, ama Schengen dışı bir ülkeye çıkış yaparsanız, mesela İngiltere, İsviçre gibi, o zaman geri girememe ihtimaliniz yüksek olurdu. Dolayısı ile elde var iki, güzergahınız Amsterdam - Paris olduğuna göre ve bu yolculuğuda tren ya da otobüs ile yapmak istediğinize göre herhangi bir sorun yok, çünkü sınır kapısı ya da kontrol falan yok. Çok ama çok ekstrem bir durum, duraklarınızdan birinde ya da yolculuk ettiğiniz araçta bir olay meydana gelecekte, polis gelecek size pasaport soracak bakacak? O durumda dahi vizeni Schengen vizesi herhangi bir sorun yok, yeter ki derdinizi anlatabilin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Size iyi yolculuklar dilerim, sitemizde de sürekli görmek isteriz.

josemarti

Mesaj gönderen josemarti » 23 Oca Cmt, 2010 13:24

Esat bey çok teşekkür ediyorum. Paris toplu taşıma sistemiyle ilgili daha önce yazdıklarınız da çok işe yarar bilgiler, tekrar teşekkürler..

onurs

Mesaj gönderen onurs » 16 Nis Cum, 2010 18:22

merhabalar ben shengen vizesi fransaya aldım gideceğim yer strazburg oraya en yakın hava alanı almanyanın stutgart sehrinde var benim ilk girişi fransaya yapmam gerekiyormus galiba bide işviçrenin basel kentinde hava alanı varmıs orasıda strazburg yakın sayılır ilk girişi oradan yapsam sorun olurmu acaba

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Cum, 2010 19:43

Strasbourg (Almanca yazılışı Straßburg veya Strassburg) Fransa'da, ama Alman sınırına çok yakın, evet.

Strasbourg'un kendi havalimanı var! Strasbourg-Entzheim.
Stuttgart'ın havalimanı var.
Basel'in de var, da, o havalimanı ilginç bir şey, çünkü üç devlete ait, o yüzden ismi aslında Basel-Mulhouse-Freiburg havalimanı. Fransa topraklarında, ama yarısı "İsviçre", ona göre diller Fransızca ve Almanca. Nitekim zaten Mulhouse da Strasbourg da ikisi Elzas'talar (Alsace, Almanca Elsaß veya Elsass), yani iki dilli, çoğu kişi Almanca da biliyor, gençler hariç.

Tam olarak ilk girişi nereye yapmalı, onu oradaki konsolosluklara sorun. Almanya ve Fransa AT, İsviçre değil! Her üçü ama yine Şengen. Yani biraz garip bir konstrüksyon.

Bir de hatırlatalım, şu an Almanya'da bildiğim kadarı ile sadece Münih havalimanı işler hâlde. Avrupa'da havalimanlarını büyük kısmı İzlanda'daki yanardağ külleri yüzünden kapalı, uçaklar uçmuyor. Bugünden beri Almanya'da meselâ BÜTÜN trenler rayda, depoda vagon bile yok, çünkü uçak kalkması yasak. Kuzey Avrupa tümüyle kapalı. Ama kuzey nereye kadar, o belli değil, Güneybatı Almanya aslında kuzey değıl, Frankfurt da değil, ama küller güneydoğuya doğru yönlenmiş. Ona göre plânlayın.

Ek: Şimdi okudum, bizim buralar da artık kapandı! Almanca biliyor musunuz bilmiyorum, ama Straßburg ile Karlsruhe (oranın da küçük bir havalimanı var) tamamen kapalı, Basel şu an uçte ikiye indiriyor, ama geleceğı belli değil. Durumlar buralarda bayağı vahim şu an, kül buraya gelmediyse bile, öteki havalimanlarının kapanışı dolayı buradaki havaî trafik de felç ...

http://www.badische-zeitung.de/basel-st ... assburg-zu

Bir ek daha, burada problemli durumu (şu an) görebilirsiniz:

http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotos ... 53918.html

Bakalım, Türkiye'ye de varır mı, o zaman orası da uyanır :?
En son alabay tarafından 16 Nis Cum, 2010 19:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Nis Cum, 2010 19:49

Başar benden önce davranıp cevaplamış ama ben yine de mesajımı aşağıda alıntı içinde size veriyorum. Vize konusunda çok tedirgin olmanıza gerek olmadığını düşünüyorum, size soru sorulursa teklemeden ve tereddüt etmeden cevaplayın, ne gün gideceksiniz bilmiyorum ama Başar'ın bahsettiği hava muhalefeti ve bu sebepten tüm havalimanlarında sorun yaşandığı bir gerçek.
Vize ile ilgili durumu yukarıda açıklamıştım, aslında teknik olarak böyle bir ihtimal ve sorun var, yani herkesin sandığı gibi Schengeni aldım her yere giderim hem var hem yok :) ama Almanya da pek sorun olacağını sanmıyorum, sonuçta gerekçenizi açıklayabilirsiniz, tabi eğer sorulursa bu da genellikle vizeni pasaportunuzdaki ilk Schengen vizesi ise karşılaşabileceğiniz bir durum bunun dışında pek sorulduğuna rastlamadım.

Stutgart konusunu Başar daha iyi bilir aslında ama Basel ile ilgili şöyle bir şey biliyorum, Basel Havalimanının 3 ülkeye ayrı ayrı çıkışları olduğunu bir arkadaşım söylemişti, yani ister İsviçre, ister Almanya isterseniz Fransa tarafına çıkış yapabiliyormuşsunuz, bu açıdan baktığımızda direkt Fransa'ya giriş yapmış olacağınız için daha doğru ve risksiz olabilir :) yani Basel'i tercih ettiğinizde zaten Fransa'dan giriş yapmış oluyorsunuz, tabi oralarda pek öyle sınır falan olayları olmadığı için bir sorun yaşayacağınıza inanmıyorum.

Yanlız o aradaki yolculuk seçeneklerini pek bilmiyorum, çok uzak değilse otobüsler çalışıyor olabilir, önceden internette seçenekleri araştırmakta fayda var, tren için her zaman önden rezervasyon ile avantajlı olursunuz ama olası bir uçak rötarında tren biletiniz ve ödediğiniz para riske girebilir, yabancı diliniz iyi ise bunu orada da halledebilirsiniz, bakalım bir de Başar okusun mesajı onun o bölgede bilgisi ve tecrübesi iyidir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Cum, 2010 19:59

Basel havalimanı denen yer zaten Basel'de değil, Mulhouse'da. Oradan otobüsle Mulhouse Gare'a ve oradan da trenle Strasbourg'a gitmek mümkün. Stuttgart'tan Strasbourg'a yol daha zor. Havalimanından kente gir, ohoo ... oradan tren ile Karlsruhe'ye, aktarma, trenle Offenburg'a, aktarma, trenle Strasbourg'a. He, belki TGV veya ICE ile Stuttgart'tan direk de Strasbourg'a gitmek mümkün, ama bayağı pahallı olabilir.
Bence en basiti, Strasbourg'a inmek. Oradan otobüs, tramvay falan var.

Ama bir daha söylüyorum, yani Esat, bilmem, şu anki plânlara göre sizin Austuuya da battı, ama ses sedâ yok ... buralarda uçak muçak yok şu an. Almanya % 95 kapalı. Fransa da benzer durumda, ve bu kolay kolay değişmeyecek de ... o yanardağ devam ediyor, ve püskürttüğü çok siyah. O yüzden bambaşka yollardan gitmeniz de gerekebilir, Paris açıksa meselâ, veya çok kötü olursa, belki İspanya'dan (!), ki orası da bayağı uzak, trenle bir kaç saat sürer. He, bir de Zürih var, orada durumu bilmiyorum. Zürih'ten Basel'e ve oradan da ya Mulhouse üzerinden (FR) ya da Freiburg üzerinden (DE) Strasbourg'a.

“Nasıl Gidilir?” sayfasına dön