eu-D.49 » Zürih'ten Giriş Münih'ten Çıkış Yap

Ulaşım Yardım, Yolculuk Planlama, Nereden Nereye ve Nasıl Gidilir.
hakanates

eu-D.49 » Zürih'ten Giriş Münih'ten Ç

Mesaj gönderen hakanates » 05 May Pzr, 2013 16:22

merhaba,
haziran ayında bir seyahat planlıyoruz.İstanbul'dan Zürih'e uçup oradan giriş yaptıktan sonra 3 gün kalıp trenle Münih'e geçecegiz.Orada da arada günübirlik Salzburg gezip sonra Münih'ten İstanbul'a uçmayı düşünüyoruz. Ancak haftasonu bizi bir korku sardı,Münih'teki havaalanında polis sen buraya girmemişsin nasıl çıkacaksın dön Zürih'ten çık derse bittiğimizin resmi olacak. Acaba bu konuda bir bilginiz varmı Zürih'ten trene bindiğimizde çıkış,Mühih Hbf'a geldiğimizde giriş damgası vurulması gibi bir uygulama varmı? Genelde araştırdıgım forumlarda schengen ülkeleri arasında geçişlerde pasaporta bakılması olmuyor diyorlar,ama trenlerde nasıldır bilgi verebilir misiniz?Veya biz bir şekilde vardı da biz yaptıramadık,tren saatinde polis yoktu vs. gibi bir sorun yaşarsak Münih'ten çıkamaz mıyız?

tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 May Pzr, 2013 17:31

Dışişleri bakanlığının verdiği bilgiye göre İsviçre'nin schengen sahası ile uygulamasında bir değişiklik yok, geçenlerde Avusturya gazetelerinde İsviçre'nin bu uygulamadan vazgeçmek istediği yönünde haberler çıkmıştı ama henüz bir uygulama yok.

Daha önce bir kaç kez belirttiğimiz üzere Schengen uygulamasında normalde "vize alınan ülkeden giriş yapılması" şartı vardır, bir kaç yıl öncesine kadar bu konuda sorun yapılmıyordu ama son dönemde bazı Avrupa ülkeleri girişlerde sorun yaptıklarını gazetelerden okuduk, çıkış ile ilgili yazılı kural nedir bilmiyorum pratikte sorun yapılmıyordu bunu tecrübelerimden biliyorum fakat yine belirteyim schengen vize başvuru formlarında çıkış yapacağınız ya da geçiş yapacağınız başka ülke olacakmı sorusu vardır bu soru muhtemelen bu tip durumlar için hazırlanmıştır. Bunlar işin prosedür ve korkutucu kısmı :)

Gerçi 5 yıldır turist vizesi ile bir yere gidip gelmediğimi belirtmeliyim ama yine pratikte çıkış yaptığınız yer bir Schengen ülkesi ise ve kendi ülkenize dönüş yapıyorsanız bir sorun olacağına inanmıyorum, daha önce Avusturya' ya başka ülke schengen vizesi ile gelen hatta vize tarihini bir kaç gün geçirerek çıkış yapan arkadaşlarım oldu ve kimse bir sorun yaşamadı, bu tecrübelerden ve polis bir iki dostumdan edindiğim bilgiye dayanarak çıkış yaparken bir sorun olmayacağını düşünüyorum, gideceğinizi yeri ilgilendiren sorunlarda bile polisler "gittiği yerin sorunu, bizden çıkmasına engel yok ise iyi yolculuklar" diyorlar :)

Neyse, ben uzattım sorunuza döneyim. İsviçre schengen bölgesi olması sebebi ile Münih garda bir giriş damgası vurulması diye bir şey yok, iki ülke sınır geçişinde polis pasaport kontrolü olduğunuda sanmıyorum çünkü iki schengen arası karayolu geçişinde kontrol yok, ama Avusturya-Almanya arası tren yolculuğunda Çek Cumhuriyeti ve Almanya sınırında dönüşte de yine Çek Cumhuriyeti ve Avusturya sınırında pasaport kontrolü yapılıyor. Almanya - İsviçre arası geçişi Başar arkadaşımız daha iyi biliyor ya da o bölgeye yolculuk yapan üyelerimiz var, onlar tecrübe etmişlerse bilgi verirler diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 05 May Pzr, 2013 18:44

Zürih'ten girip, Münih'ten çıkabilirsiniz. Sorun olmaz. Gerçi belirtmemişsiniz ancak Schengen vizeniz muhtemelen İsviçre ise hiç sorun olmaz.

Alakasız bir ülkeden Schengen aldığnızda, Almanya ve Fransa'da giriş-çıkışlarda sorun yaratabiliyorlar.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 May Pzt, 2013 08:06

Daha önce bir kaç kez belirttiğimiz üzere Schengen uygulamasında normalde "vize alınan ülkeden giriş yapılması" şartı vardır, bir kaç yıl öncesine kadar bu konuda sorun yapılmıyordu ama son dönemde bazı Avrupa ülkeleri girişlerde sorun yaptıklarını gazetelerden okuduk
Zürih'ten girip, Münih'ten çıkabilirsiniz. Sorun olmaz. Gerçi belirtmemişsiniz ancak Schengen vizeniz muhtemelen İsviçre ise hiç sorun olmaz.
Doğru yazmışsınız, ancak küçük bir eklemem olacak. Vizeyi ilk kullanışta alınan ülkeye girmek gerekir. İkinci kullanışta istediğiniz ülkeye girersiniz. Örneğin, 2011'de İspanya'dan aldığım vizeyle önce Barcelona'ya gidip geldim, iki ay sonra da Roma'ya. 2012'de de İtalya'dan aldığım vizeyle önce Roma'ya gidip geldim, bir ay sonra da Madrid'e.

Schengen vizesini aldıktan sonraki ilk girişinizin vizeyi aldığınız ülkeye olması gerekir. Vizeniz çoklu girişe izin veriyorsa, süresi dolana kadar diğer Schengen ülkelerine istediğiniz kadar girip çıkabilirsiniz..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 May Pzt, 2013 11:00

Almanya’da Türkiye’den tanındığı gibi damga vurma işlemi pek yok. Sadece Almanya’da değil, İsveç, Çekya vesaire ülkelerde de pek yok. Herhangi bir yerde var mı, bile bilmiyorum.

İsviçre ile Almanya arası sınır kontrolü genelde var! İsviçre AB değil, bunu unutmayın. Bu konuda Yunanistan (AB) ve Türkiye (AB ilişkili/associated) bile birbirlerine daha yakın. İsviçre ve Almanya iki yabancı ülke; Fransa ile Almanya ise sınırsız. Ama genelde sırf şöyle bir bakıyorlar, kâğıtlara bakmıyorlar. Bazı sınırlarda saat 20’den sonra geçiş kontrolsüz bile. Yani, öyle ciddî bir şey değil. Ama ciddî değil diye, geçerken bütün valizleri tek tek kontrol eden İsviçreli sınır bazılerini çok da şaşırtıyor :-)

İsviçre’den Almanya’ya nereden geçeceksiniz? Yani hangi kantondan hangi eyalete? Bazı yerler çok serbest (Konstanz/Kreuzlingen), bazıleri sıkı (Basel/Lörrach), bazıleri eh öyle (Rheinfelden/Rheinfelden) … bazı yerlerde de Almanya ve İsviçre çok iç içe, yerleşim bölgeleri kesişiyor, meselâ Schaffhausen (CH, Almanya içinde ama İsviçre irtibatlı)/ Büsingen (DE, İsviçre içinde ve Almanya irtibatsız).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Pzt, 2013 12:13

alabay yazdı:Almanya’da Türkiye’den tanındığı gibi damga vurma işlemi pek yok. Sadece Almanya’da değil, İsveç, Çekya vesaire ülkelerde de pek yok. Herhangi bir yerde var mı, bile bilmiyorum.
Arkadaşın bahsettiği turistik amaçlı Schengen vizesi Başar, bu tip vizelere damga vuruluyor, vurulmak zorunda, kalış süresinin takibi ve nereden girilmiş gibi bilgiler için, tabii senin ve benim böyle bir sıkıntımız olmadığı için farklı, 5 sene önce oturum vizem olduğu halde pasaportuma damga vuruyorlardı fakat son 3 yıldır (ya da 2 emin değilim) polis sadece vizeye ve pasaporta bakıyor biraz kıl bir polisse bazende oradaki bir ışığa tutup sahtemi diye bakıyor :) yoksa geç diyor zaten direk.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 May Pzt, 2013 12:46

Münih'teki havaalanında polis sen buraya girmemişsin nasıl çıkacaksın dön Zürih'ten çık derse bittiğimizin resmi olacak.
Bu arada, asıl soru buydu, Hakan Bey'e net bir yanıt verelim.

Hakan Bey, aslolan Schengen Bölgesi'ne giriş ve çıkıştır. Sonuçta, geçerli bir vizeyle Schengen Bölgesi'ne girmişseniz, vizenin süresi dolmadan Schengen Bölgesi'nin istediğiniz gümrük kapısından çıkabilirsiniz.

Ayrıca, Schengen vizenizi ilk kez kullanacaksanız, ilk girişinizi o vizeyi aldığınız ülkeden yapmalısınız. Çıkışınız ya da vizeniz izin veriyorsa sonraki girişleriniz istediğiniz ülkeden/ülkeye olabilir. Bu dediğim ilk Schengen vizeniz için değil, her Schengen vizenizi ilk kez kullandığınızda geçerli bir durumdur.

Öte yandan, eğer Schengen vizeniz tek kullanımlıksa ya da çift kullanımlık vizenizle ikinci kez Schengen Bölgesi'ne giriş yapmışsanız, bu durumda Andorra'ya gidemezsiniz, çünkü Andorra'ya girdiğiniz anda Schengen Bölgesi'nden çıkmış olursunuz ve Schengen Bölgesi'ne yeniden girme şansınız olmaz. Andorra'nın da limanı ya da havalimanı olmadığı için orada mahsur kalırsınız :) (şaka şaka, herhâlde bir şekilde çözerler bu sorunu. Belki de İspanya veya Fransa'dan Andorra'ya çıkmanıza izin vermeyebilirler.)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 May Pzt, 2013 12:49

Esat, sınırda polis yoksa veya sırf arabaya bir bakarsa, nasıl damga vursun? Bu havalimanlarında farklı tabiîki, ama Almanya hudut kapıları pek kalmadı, İsviçre sınırı hariç.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Pzt, 2013 12:57

Engin Y yazdı:
Münih'teki havaalanında polis sen buraya girmemişsin nasıl çıkacaksın dön Zürih'ten çık derse bittiğimizin resmi olacak.
Bu arada, asıl soru buydu, Hakan Bey'e net bir yanıt verelim.

Hakan Bey, aslolan Schengen Bölgesi'ne giriş ve çıkıştır. Sonuçta, geçerli bir vizeyle Schengen Bölgesi'ne girmişseniz, vizenin süresi dolmadan Schengen Bölgesi'nin istediğiniz gümrük kapısından çıkabilirsiniz.

Ayrıca, Schengen vizenizi ilk kez kullanacaksanız, ilk girişinizi o vizeyi aldığınız ülkeden yapmalısınız. Çıkışınız ya da vizeniz izin veriyorsa sonraki girişleriniz istediğiniz ülkeden/ülkeye olabilir. Bu dediğim ilk Schengen vizeniz için değil, her Schengen vizenizi ilk kez kullandığınızda geçerli bir durumdur.

Öte yandan, eğer Schengen vizeniz tek kullanımlıksa ya da çift kullanımlık vizenizle ikinci kez Schengen Bölgesi'ne giriş yapmışsanız, bu durumda Andorra'ya gidemezsiniz, çünkü Andorra'ya girdiğiniz anda Schengen Bölgesi'nden çıkmış olursunuz ve Schengen Bölgesi'ne yeniden girme şansınız olmaz. Andorra'nın da limanı ya da havalimanı olmadığı için orada mahsur kalırsınız :) (şaka şaka, herhâlde bir şekilde çözerler bu sorunu. Belki de İspanya veya Fransa'dan Andorra'ya çıkmanıza izin vermeyebilirler.)
Engin güzelce toparlamış, ve soruya net cevabı vermişsin, sağolasın.

Başar ben havalimanı üzerinden girişleri kast ederek yazmıştım zaten, eksik açıklamışım yanlış olmuş, diğer türlü Schengen içinde sınır yok haklısın ama mesela Çek cumhuriyetinden geçerken sınırlarda Alman ve Avusturya polisi trene binerek kontrol yapıyor. İsviçre AB üyesi değil ama Schengen vizesine dahil oldu dolayısı ile geçişte sınır olmaması, ya da kontrollerin eh işte yapılması normal, fakat valiz açtırıp hatta cüzdan açtırıp kontrol yapıldığını televizyonda izlemiştim :) "Achtung! Kontrolle" programıydı galiba. Neyse konuyu dağıtmayalım. :)

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 06 May Pzt, 2013 15:13

Schengen ülkeleri arasında özgürce dolaşabilir , istediğiniz ülkeden çıkış yapabilirsiniz. (Giriş için aynı şey geçerli değil.) Schengen ülkeleri arasında sınır polisi istediği takdirde kimlik kontrolü yapabilir, zaten schengen sistemi sınır geçişlerinde kim olduğunuzu gösteren bir belgeye sahip olma zorunluluğunuzu kaldırmıyor ! sadece yapılan kontrolde kim olduğunuzu belirten bir belgeniz var mı yok mu ona bakılır, vize önemli değildir. Schengen ülkeleri arasında bir çok kez seyahat ettim.(otobüs,tren,uçak). trende hiç bir kontrol olmadı ama otobüse ve uçağa binmeden önce kimlik kontrolü yapmışlardı, vizem var mı yok mu hiç bakmadılar.

Diğer taraftan İsviçre'den vize almış birine kimse çok dikkat etmez zaten :) Ülkenin güvenilirliği üst düzeyde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Pzt, 2013 15:42

btgn yazdı:Diğer taraftan İsviçre'den vize almış birine kimse çok dikkat etmez zaten :) Ülkenin güvenilirliği üst düzeyde.
:) Evet ya, İsviçre dedin mi akan sular duruyor hakkaten, yav hala bir Cenevre yapasım var bu ay sonu ama olmayacak herhalde.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 May Pzt, 2013 16:11

Schengen ülkeleri arasında sınır polisi istediği takdirde kimlik kontrolü yapabilir, zaten schengen sistemi sınır geçişlerinde kim olduğunuzu gösteren bir belgeye sahip olma zorunluluğunuzu kaldırmıyor
Ya zaten bırakın sınır geçişini, Türkiye'de yolda yürürken zırt diye polis gelip GBT midir nedir onu söyleyerek kimliğinizi istiyor. Bir keresinde evimin önünde (Gayrettepe Migros'un önü) sordular, Allah'tan yanıma sadece para alıp da inmemiştim Migros'a, cüzdanı taşıyordum yanımda. Kimliksiz olarak yakalansaydım (günlerden Pazar'dı ve iki günlük sakal vardı suratımda), yaşayacaklarımı tahmin edemiyorum..

Ayrıca, yurt içi, Schengen içi uluslararası, Schengen dışı uluslararası ya da dünyalararası fark etmez, herhangi bir uçağa binerken kimlik ibraz etmek şart. Trende ve otobüste kimse kimlik sormaz, sadece biletiniz var mı diye bakarlar, ama uçağa kimliksiz (uçuş uluslararasıysa pasaportsuz) binilmez..

“Nasıl Gidilir?” sayfasına dön