gnl-S.43 » Ulaşım Dışı Sohbet Muhabbet

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 15:04

"Herkese Özgürlük" bu kadar mı zor bir şey bu ülkede?
İşte işin püf noktası. Esat benimle bulabileceği bütün kavga fırsatlarını didik didik arar, bazen emin bile değilim, beni özelden tanıdığı hâlde, doğru mu bilir. Ama işte bu senin yazdıkların aynen düşündüklerim. Yani benim bir »tarafım« yok bile bu oyunda. Dıştan bir seyirci olarak durumu ölçüyorum. Esat da aslında biliyor ki, hep derim, elemanlar değişiyor, kafa aynı. İşte problem arıyorsak, buyuralım, buradan. Demokrasiyi ve hürriyeti hep söylerim, ama kişisel ile toplumsal gelişmelerin bağlantıları zor ve çoktaraflı bir iş. Taraftarlıkla yaklaşılamaz.

Olimpiyat konusuna gelince, ben bunu olimpiyat başlığına taşımıştım diye hatırlıyorum? Ama kıpırdama olmadı. Yoksa yazılar gitmedi de kayboldu mu? Olabilir. Hm.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Çrş, 2013 16:29

alabay yazdı:Olimpiyat konusuna gelince, ben bunu olimpiyat başlığına taşımıştım diye hatırlıyorum? Ama kıpırdama olmadı. Yoksa yazılar gitmedi de kayboldu mu? Olabilir. Hm.
Benim kastettiğim başlık şuydu

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=671

bence olimpiyat için doğru başlık o

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Çrş, 2013 17:19

Off … sitemiz biraz fazla dallı budaklı be :) Ben o başlığı hatırlamıyorum bile. Hepsi senin aklinda mı len? :lol:

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eyl Prş, 2013 00:58

toplumu ilgilendiren konularda garip bir şekilde değişiyoruz.
Olimpiyatları alamadık diye iç savaş çıkan ilk ülke olacaktık az daha...İktidar partisinin bir vekili "kına tükenmiştir" diğeri de "k*çınıza sürün" diyen tweet atar buna karşılık olarak ana muhalefetten bir vekil "aldınız mı olimpiyatı" diye tweet atar altına da el hareketi resmi ekler, hani şu baş parmağın diğer iki parmak arasına geçirilmiş olanından :?
biz gerçekten "ÖZGÜRLÜK" kelimesinin için doldurabiliyormuyuz ya da doldurabilecekmiyiz
Bence hiç beceremeyeceğiz o işi dünyaya baktığımda da iki elin parmaklarına geçmez bunu yapan ülke sayısı...Özgürlükler Ülkesi denen ABD'de bile insanlar 30-40 yıl önce ten rengi yüzünden, şimdi de inançları yüzünden dışlanıyor, aynı durum her önüne gelen AB'nin pek çok ülkesinde de var

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eyl Prş, 2013 01:00

Bu başlıkta mesaj düzenleme yokmuş, son cümle " aynı durum her önüne gelen demokrasi dersi veren AB'nin pek çok ülkesinde de var" olacaktı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 19:01

Anatolian yazdı:Bu başlıkta mesaj düzenleme yokmuş, son cümle " aynı durum her önüne gelen demokrasi dersi veren AB'nin pek çok ülkesinde de var" olacaktı
İşte, aynen katıldığım nokta, o yüzden kızıyorum "ama burada böyle değilll kiiii" diyen kalimero ya :D bizim şu an ki halimizden daha da beter polisiye tedbir ve uygulamaları var, kimse de ses çıkartmıyor ve kimse de polise böyle saldırmıyor, ha su atarlar maytap atarlar belki ama orada da karşı daki kitleyi polis iyi etüd etmiştir, hippiler mi yoksa anarşistlermi, müdahalesini ona göre yapar. Sütten çıkmış ak kaşık değiliz ama inanın şu an onlara göre iyiyiz, ben böyle gördüm böyle yorumluyorum. Amarigayı hiç karıştırmayalım orada çoğu eyalette vurma yetkisi bile rahat.

Tarafsızlık konusuna gelince, Başar asla ve asla tarafsız değilsin, kendini buna inandırmış olabilirsin ama değilsin, hatta tarafının uç noktalarındasın sen ama farkında değilsin.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 12 Eyl Prş, 2013 21:24

Başar Abi, bu olay sizin orada olsa bu polisin sonu ne olurdu? Resmen darbe zamanı gibi, o zamanlar yoktum ama filmleri izledim...Sizi bilmem ama benim sinirlerimi fazlasıyla bozmaya yetti http://www.youtube.com/watch?v=LNFLYpZsiLI

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 21:45

Başar abimize şunu da soralım, Bu olaylardaki gibi polisi taşlayan, molotfolayan, kamu mallarını yakıp yıkanlara da ne yaparmış bizim insan sever alaman polisimiz :) madem çok taraflıyız ya :) ben alaman polisinin ne yaptığını yapacağını açık açık yazarım ama çok bel altı olur. Ha bir de alaman polisi için öyle sokak mokak fark etmez, ağız burun verir eline, sonra bir de içerde devam eder, yaptıkları psikolojik baskı ayrı tabi, haaa normal vatandaşa bir şey yaparlar mı? Yapmazlar, çünkü normal vatandaş böyle olaylara karışmaz, yanlışlıkla arada kalanı oradan çıkarırlar falan filan bunları yaparlar bak, ha eve taşta atmazlar muhtemelen ya da evin içine gaz bombası atmazlar, ama camdan ana avrat din iman küfür edenede muhtemelen kapısını çalıp, sen gelsene bir kardeş derler.

Tabi şimdi ben yanılıyorumdur, hiçbir şey bilmiyorumdur alaman ve evropa polisi hakkında, Başar a göre ben bunları avustralya da görmüşümdür de alamanya da yoktur falan :D:D ehehehehehe

Kimse kusura bakmasın, sadece şu kadar söyleyeyim, yaşıtlarım ve doğu güneydoğu da askerlik yapmış ya da orada yaşamışların belki fikri olur üzgünüm ama bu sokaklarda polise taş atanlar polis asker görmemişler, müdahale görmemişler, işte bu yüzden inanın şu anda türkiye güllük gülistanlık, aynı günler aynı kafalar aynı mantalite olsaydı işte o gezi günlerinde istediklerini elde ederlerdi, kan gölü de olurdu, yalayacak postalları da olurdu ama olmadı, inanılır ya da inanılmaz ama o olaylarda bu görüntülerde olduğu gibi bazı hadiseler dışında bence olaylar gayet profesyonel ve pek çok ab ülkesinden daha modern bir müdahale ile durduruldu. Dediğim gibi yukarıdaki gibi hadiseler oldu ve ben her ne şekilde olursa olsun bunları yapanların görevi rütbesi ne olursa olsun bulunup cezası ne ise onunda verilmesine taraftarım, kimse sırf gösterici diye bir adamı tutup döve döve öldürme hakkına ya da birinin evinin içine bilerek ve isteyerek gaz atma özgürlüğüne sahip değil, gelip kenarda oturan gençleri sopalamak zorunda değil ama olayın bütünü ile içindeki bu olayları da ayırmayı bilelim istiyorum, hani çok taraflı ya da tarafsızız ya :) Başar gibi at gözlüğünden ve taraflı tanıdıklarımdan duyduklarımı dinleyerek tarafsız olamıyorum, her gazeteyi her fraksiyonu okuyarak buna karar veriyorum, benim tarafsızlığım bu şekilde işliyor ama bu yanlış metod galiba, pek taraftar bulamıyor. Ben bu olayların ilk gününde yorumumu bir iki yerde yaptım, yanlışları da yerdim ama polisin psikolojisini de izah ettim, kim dinledi? kimse, kimse sallamadı sonra çıkıp aynısını uzmanlar söyleyince heee dediler :):) ulan uzmanlığını yiyeyim onların.

Neyse, gelin canlar bir olalım gerisi boş.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Eyl Prş, 2013 22:22

Esat yine biraz kuduruyor, ama ne yapalım, öyle işte :lol:

Türkiye’nin şu an ciddî bir demokrasi problemi var. Bu bilhassa bugün acıklı, çünkü demokratik açılımı son senelerde başlatanlar işte bu demokrasiyi batıranlar. Yani, bundan 20 sene evvel daha mı iyiydi sorusuna sorulmadan cevap.

Alman polisi paşa paşa hesap verir. Ama problem »polis« değil. Türk polisi doğuştan Alman polisinden kötü falan değil. İki problem var: Komuta verenler kimler? Kuduran polislerle ne yapılıyor? Polis iyi durumda mı? Halki iyi durumda mı? Kim iyi durumda?

Ayrıca Esat Alman polisini nerede aksyonvari görmüştür, merak ettim. Viyana’da mı len?! :D

Her neyse … Türkiye’yi son senelerde bayağı övmüştüm, bu yüden hakiki taraftar kişiler tarafından acaip dışlandım. Esat bu konuda acaip hıyarlık yapıyor, ama bir gün onu da anlar, belki de özür diler. Ama artık sapılan ve gidilen yol benim yolum değil. Bunu da kim değiştirebilir, bilmiyorum. Belki (!) sokağa çıkanların bir kısmı. Hani herkes çapulcu ya, Esat da tıpatıp aynı fikirde, ve işte bu bence görmemezlik.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Eyl Prş, 2013 23:15

Şu an sokakta olanların tamamının derdi ülkeyi kötü göstermek, kaos ortamı yaratmak, her gün birilerinin bir şekilde ölmesini sağlamak ve bundan nemalanmak. Bunlar benim ülkemi mi kurtaracak? :) Öyle atıp tutmayacan Başar efendi çok meraklıysan gelip kurtarıcaksın, ama böyle 40-50 tane tip sokağa çıkıp yakıp yıkacak, bende hoşgörücem oldu, tabi.

Başar canımı çok sıkıyorsun ya ve gerçekten katlanmak zorunda değilim, özür dilemesi gereken ben değilim ve asla da dilemeyeceğim. Bu sokakta tepinenler var ya bir *** bilmiyorlar, bir halttan da anladıkları yok. Burada şunu da ayıralım, bu gezi mezi mevzusunda siyasi bazı şeyler ile sokağa çıkan normal insanlarda vardı ve hala bazen var, bunları da bir kenara koyuyorum, onların ki başka sandıkta olmuyor belki böyle beceririz, küçük düşürürüz, ekonomiyi boka sardırırız, asker gelmiyor belki eu gelir ya da amariga bizi özgürleştirir, o olmazsa rusya var fark etmiyor yani adamlara bu iktidar gitsin de yerine kim gelirse gelsin derdindeler, eyvallah yani bir taktik, yanlış ama yöntemleri bu. Diğerlerine gelince dediğim gibi özgürlük falan traş, kimse maval okumasın yok efendim biz zamanında başörtüsünü de savunduk falan diyorlar :) he canım tabi, muhakkak vardır onu yapmış olanlar da, hadi onlara da bir şey demiyelim. Eeee bilmiyorum ya ben halkın içinde değilim ve kulaklarımla bütün gün duyduğum galiz küfürleri kafamda uyduruyorum ya da birileri gerçekten iyi kafayı buluyor.

Ortak konumuz ulaşım, ortak bir mevzumuz varken ve onu tartışabiliyorken bu mevzuları istemememin sebebini anlayabiliyorsundur umarım Başar. Aynı olmak zorunda değiliz, aynı şeylere inanmak zorunda da değiliz, kim istiyorsa çıksın sokaklar orada benim derdim değil, bir vatandaş olarak kimsenin arkasından da ağlamam ama niye biliyor musunuz benim devrem toros arkasında evine giderken bugün sokakta kıç atanlar çıkıp eylem yapmadılar bizim çocuklarımız niye ölüyor diye, herifin biri bir kitap atıp bir gecede dükkanımızı batırırken kimse çıkmadı ne yapıyorsunuz diye, şimdi tuz kuru herkes sokakta. Çıkın kardeşim ama beni alet etmeyin :)

ulaşımla ilgili ortak bir şey var mı konuşacak? Buradayım, buyrun ama gerisi traş. Bu yazdıklarım yüzünden belki kimse de yazmaz artık bilmiyorum ama madem herkes özgürce düşüncesini ortaya döküyor benim ki de bu, hadi bakalım ileri demokrasi, çok taraflılık, çok ses, ben tahammül ediyorsam bana da tahammül edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Başar efendi bana vaaz verir internette herşeyi yazılmaz diye kalkar burada tahrik eder hiç düşünmez, sonra ben bunları silsem "...ü yemedi" sildi de denilebilir :) eh ne yapalım, yemiyor işte.

Başar efendi okuduktan sonra imha edersin artık :P

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 13 Eyl Cum, 2013 00:04

Eskişehir'de yol kapatılmasından bu konuya kadar geldik, bence de devam etmemekte fayda var :? Konumuz ulaşım :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Cum, 2013 08:09

Anatolian yazdı:Eskişehir'de yol kapatılmasından bu konuya kadar geldik
İşte niye yol kapatıyorlar, bir genci polisin öldürdüğünü iddia ederek, öyle mi? Öyle olmadığı da ortada iken! Şu anda yapılan herşey bilinçli bir şekilde dezenformasyon amacı ile çarpıtılarak seçimsiz seçim yapmak için birileri tarafından parmaklanıyor, polisin maç seyretme görüntüleri servis ediliyor, öyle bir başlık ve haber sunumu var ki, adamlar önüne geleni kırmış geçirmiş, kimseyi sağ bırakmamış sonrada sevinçle bunu kutluyor gibi sunuyorlar, yuh. Bunu görmek için taraflı/tarafsız olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Gösterinin konusu ne eylem yapılan yer ne, ya gidip gece vakti demiryolunu kapatıcaz derken hızlı tren çarpsa? Olmayacak iş değil, o zamanda "bakın bu hükümet talimat verdi makinistlere ezin diye" denilecek, bir gösteri ancak bu kadar maksatlı olabilirdi. Ha oraya gidenlerin kafasında bu mu var, tabii ki yok ama onları dürtükleyenlerin var, nasıl "bir kaç kişi ölse ne güzel olacak" diyenler olduğu gibi.

Benden bu kadar. Görüşünü yazmak isteyen yazabilir, ben katılmak istemiyorum :) Başar maksatlı olarak kaşıyor bu konuları ama benim için böyle ortalıkta bunları tartışmak doğru değil, bu site dışında da bir hayatımız var ve asıl olan o.

“Üyelere Özel Başlıklar” sayfasına dön