ant-TS.09 » Antalya Toplu Taşımacılık Sistemi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Cum, 2014 10:19

Kişisel olarak her iki adayda da eleştirecek çok şey bulabilirim bu ayrı bir konu ama dediğim gibi bu konuda kentlinin ne düşündüğü önemli ama orada da sıkıntı var. Sizleri kast ederek söylemiyorum bu yanlış anlaşılmasın genelleme yapıyorum, mevcut durum itibari ile hiçbir şey vaat etmeyen insanların bile seçilebileceği bir durum var. Her kent ve bölge için böyle olmayabilir ama bazı yerlerde aynen bu şekilde, benim eleştirim her cenahtan yöneticinin bilimsellikten uzak, sadece danışmanlardan ki onlarında konuya vakıf olup olmadığı tartışılır, bu bilgiler ile onu kaldırıcam, bunu yıkıcam, şunu yapıcam demeleri. Ben bunu herhangi bir parti gözetmeksizin eleştiriyorum, sorunlu bir yapı.

07onur
Aylık Paso

Mesaj gönderen 07onur » 14 Mar Cum, 2014 19:07

Ya Ömer Antalya'da bugün midibüsçüler eylem yapmışlar, duraklarda ciddi beklemeler, birikmeler olmuş deniyor. Nedir durum? Normal vatandaşla konuşun mu hiç, halk ne diyor bu işe? Ben İstanbul'dayım.

Yani rezillik gerçekten.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 14 Mar Cum, 2014 20:16

Bugün olanların makul bir tarafını göremiyorum.

Ben bugün toplu ulaşımı kullanmadım ancak birçok kişi mağdur olmuş.
Duraklarda 500'e yakın insan kalabalıkları oluşmuş.

Belediyenin sitesinde haberi var, Mustafa Akaydın basın toplantısı yapmak zorunda kalmış.

Olanlardan Akaydın'ı sorumlu tutanlar olmuş.

Kısaca olanlar şöyle;

İl seçim kurulu toplu taşıma araçlarındaki seçim reklamlarının kaldırılması talimatını vermiş. Büyükşehir belediyesi de sorumlu kurum olarak reklam yapan adaylara tebligat göndermiş. 2 aday reklamlarını kaldırtmış. Ancak dolmuşçular kendi yaptıkları Menderes Türel reklamlarının kaldırımasına direnmişler.

Gürsu, Meydan gibi ana durak yerleri olan aktarma merkezlerindeki otobüslerin sefere çıkmasını engellemek için buraların girişlerini kendi araçları ile kapatmışlar.

2007 ya da 2008 yılında benzer bir durum yaşanmıştı. O zaman ulaşım esnafı grev yapmıştı.
Bir de Antkart validatörü taktırmayan 151 özel halk otobüsü bağlanmış, Meydan depolamaya çekilmişti.

O zaman çok sıkıntı olmuştu. Gün boyu koskoca şehirde sadece dolmuşlar çalışmıştı.

Bugün olanlar ise tamamiyle siyasi. 2 gün önce Türel'in reklamlarını görmüştüm. Üzerinde hiçbir parti, amblem vs yoktu. Bu reklamlardan bir sorun çıkacak ya ne olur bilmem demiştim. Çıktı valla.

Umarım iyi açıklayabilmişimdir.

Belediyenin sitesindeki açıklama:

“Kimsenin halka eziyet etme hakkı yoktur” Paylaş
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, siyasi kışkırtmalar sonucu ulaşım esnafının sefere çıkmasının engellendiğini ve bu durumun Antalya halkını mağdur ettiğini belirterek, “Halkın en temel hakkı olan toplu ulaşımın siyasete malzeme yapılması ve bir sabotaja gidilmesi asla kabul edilemez. Seçim kazanmaya yönelik bu çirkin davranış Antalya’ya yakışmaz. Halkımıza kimsenin bu konuda eziyet etmeye hakkı yoktur” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, düzenlediği basın toplantısında Antalya’da bazı ulaşım esnafının ve yöneticilerinin halkı mağdur ettiğini söyledi. Akaydın, “Bugün, siyasi bir kışkırtma kokan toplu ulaşım kriziyle karşı karşıya kaldık. İl Seçim Kurulu kararını uygulamak isteyen belediye görevlilerine zorluk çıkartılmıştır. Gürsu Depolama Alanı’nın önünü araçlarıyla tıkayan bazı ulaşım esnafı, diğer araçların da sefere çıkmasını engellemiştir” dedi.

REKLAMIN USULLERİ VAR

Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün’ün bu girişimin başında olduğunu belirten Akaydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yeni seçilen Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün, siyasi söylemlerin hep içinde bulundu. Ben kendisini kınıyorum Çünkü kendisi sivil toplum örgütünün başkanıdır ve Antalya halkı adına çok önemli bir görevi yürütüyor. Dolayısıyla herhangi bir siyasi kimlikten yana tavır alması hem kendi esnafı adına zarar verici hem de etik olarak doğru değildir. Toplu ulaşım araçlarının reklam almasının bazı usulleri var. Araçların önü ve arkası reklam yeri olarak kullanılamaz. Buna rağmen benim rakiplerim de olan bazı arkadaşlarımız siyasi reklam veriyorlardı. Biz kendilerini uyardık ama çok da müdahil olmuyorduk. Ben şahsen reklam vermedim.”

İL SEÇİM KURULU KARARI UYGULANDI

Reklamların kaldırılması talebinin İl Seçim Kurulu’ndan geldiğini vurgulayan Akaydın, “İl Seçim Kurulu, belediyemize başvurarak seçim yasakları kapsamında toplu ulaşım araçlarındaki aday reklamlarının kaldırılmasını talep etti. Biz bunu esnafa tebliğ ettik. Reklam veren 3 adaydan 2’si kurallara uydu. Ümit Uysal ve Kemal Çelik’in afişleri kaldırılırken, Menderes Türel’in afişleri kaldırılmıyor. Belediye ekipleri afişler kaldırılmadığı için araçlara müdahale etmek istedi. Bazı esnaf da eylem başlattı” diye konuştu.

SUÇ İŞLENDİ

Suç işlendiği belirten Başkan Akaydın şöyle devam etti: “Bu ağır derecede suçtur. Başında da Ali Bey bulunuyor. Gürsu’daki aktarma merkezinin önünü tıkayarak otobüsler de dahil toplu ulaşıma çıkmak isteyen araçlar engelleniyor. Belediye olarak bu engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Polisi önlemlere başvuruldu. Bazı duraklarda 500 kişiye varan beklemeler oldu. Şehirde bazı tepkiler oluştu ve bunların Mustafa Akaydın’ın emriyle yapıldığı gibi bir söylem yaratıldı. Seçime 15 gün kala siyasi kimlik taşıyan bir arkadaşımızın lehine yapılan uygulama bir kışkırtma davranışıdır. Ben bunu yapan kişileri kınıyorum. Bu sıkıntı beni fazlasıyla üzdü. Halkın en temel hakkı olan toplu ulaşım hakkının siyasete malzeme yapılması ve sabotaja gidilmesi hiç kabul edilemez. 3 saatlik eylemden sonra tekrar çalışmaya başladılar.”

SİYASİ KIŞKIRTMA VAR

Akaydın sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çok ciddi bir kışkırtmadır ve siyasi bir yapısı vardır. Seçim kazanmaya yönelik yapılan bu çirkin davranış Antalya’ya yakışmaz. Bizim halkımıza kimsenin eziyet etmeye hakkı yoktur. Acil olarak UKOME’yi toplantıya çağırdım. Bundan sonra benzeri bir eylem olduğunda ne gibi önlemler almamız gerektiğini tartışacağız. Antalya halkının en tabi hakkı olan kaliteli ve ucuz toplu ulaşımı bu şehre oturtmakta ciddi anlamda kararlıyım. Bu konuda hiç kimseye taviz vermem. Herkesi aklı selime davet ediyorum. Antalya halkına bu eziyeti göstermesinler.”
http://antalya.bel.tr/content.asp?MAINM ... &LISTMN=41

07onur
Aylık Paso

Mesaj gönderen 07onur » 14 Mar Cum, 2014 20:37

Bu esnaf 2009'da Akaydın'ı destekledi Türel'den bıkıp, şimdi Akaydın'dan bıkmışlar Türel'i destekliyorlar yani. :)

Sanırım bütün büyükşehir adayları seçimi kazandıkları taktirde yapacakları işler listesinin başına midibüs esnafını ortadan kaldırma maddesini eklemiştir artık.

2009'da araçlarda Türel karşıtı propoganda çok yapılmıştı ancak seferlerde bir aksama ya da eylem türü birşey olmamıştı hatırladığım kadarıyla. Bu kez kendilerini geliştirmişler herhalde, ya da iyi gaza gelmişler. :D

İnsanların parasız kalmasını, kazançlarının ellerinden alınmasını istemem ama bu arkadaşlar 10 senedir ''eve ekmek götüremiyorlar''', ''araçları mazot parasını bile çıkaramıyor'', ''zarar ediyorlar'' ama halen bu işi yapmakta ısrar ediyorlar. Çok ilginç.

Bir zamanlar midibüs esnafı olup şimdi AN plakalı alçak tabanlı otobüse geçen esnaf bölümü ve ÖHOlar eski arkadaşlarına destek olmadılar yani? Akaydın 5 senedir esnafa birleşin çağrısı yaptı, sanırım bugün birleşmedikleri için mutlu olmuştur. :D :D

Menderes Türel'in reklamlarını gördüm internette, midibüslerin üzerine ''Menderes'le Antalya uçacak'' yazılmış. Evet midibüslerle uçacak Antalya. :D Manidar olmuş. Bence Antalya'daki seçim süreci İstanbul'dan falan bin kat heyecanlı..

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 14 Mar Cum, 2014 21:00

''eve ekmek götüremiyorlar'''

Evet ya, hep mağdurlar.

Ben daha önce kaldırılmalarını istiyordum artık vazgeçtim. Bence kaldırılmasınlar da başka bir şehrin otobüs işletme ihalesine topluca girsinler. O zaman kurtuluruz :lol:
Bir zamanlar midibüs esnafı olup şimdi AN plakalı alçak tabanlı otobüse geçen esnaf bölümü ve ÖHOlar eski arkadaşlarına destek olmadılar yani? Akaydın 5 senedir esnafa birleşin çağrısı yaptı, sanırım bugün birleşmedikleri için mutlu olmuştur.

Eskiden 2 ayrı gruptu bunlar şimdi 3'e bölündüler. Sırf buna gülmekten her gün ölüyorum.

Keşke Akaydın ara ara otobüs alacam diye kandırsaydı bunları. Sadece o zamanlar birleşiyorlardı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Cum, 2014 21:02

Boyle bir eylemi sacma buldum, hatta sacma otesi. Yaptiklari eylem guya destekledikleri adama fayda mi saglar zarar mi? Ortalik oyle berbat ki kimin neye hizmet ettigini kavrayamiyoruz.

Antalya icin birilerinin gercekci ulasim cozumleri sunup bunlari hayata gecirmesini diliyorum.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 15 Mar Cmt, 2014 15:24

Bugün de Antalya Otobüsçüler Odası 30 aracı Başbakan'ın mitingine tahsis edilmiş. Büyükşehir Belediyesi de tutanak tanzim etmiş. Sefere çıkması gereken araçların ne işi var mitingde...

Açıkçası ulaşımda böyle şeylerin olacağını hiç düşünmezdim. Cumartesi günleri Antalya'da hafta içi tarifesi olur. Araçlar sık çalışır. Ancak belediye yönetimini seçim öncesi sabotaj etmeye çalışıyorlar. Bu olanlar Ocak ayında değişen otobüsçüler odası başkanlığının suçudur. Şoförleri kışkırtıp sefere çıkmalarını engelliyorlar.

Dün UKOME, olağanüstü toplanmış. Bu tür durumlarda ne önlemler alınabilir onu masaya yatırmışlar.

Ben onlara söyleyeyim hiçbir şey yapamazlar. Dün ve bugün belki 40-50 araç sefere çıkmadı ama başka bir gün 100-200 tanesi seferden çekilirse Büyükşehir Belediyesi hiçbir şey yapamaz. Sadece 40 belediye otobüsü ve bir raylı sistem hattı var.

Belki acil önlem olarak tur şirketleri ve servisçilerle anlaşarak sefer düzenleyebilirler.

Antalya'yı zor günler bekliyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Mar Cmt, 2014 19:58

Antalya’yı? :shock:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Mar Cmt, 2014 21:32

Ömer işte bu yüzden otobüslerin özel değil belediye eli ile ya da tamamen kontrolünde işletilmesi gerekmiyor mu? Size soruyorum siz desteklemiyorsunuz anlamında değil, ben belediye kontrolü dışındaki taşımacılık işlerine biraz kılım, sonra adam otobüsünü başkasına kiralar, senin elinde doğru düzgün bir şartnamen sözleşmen yoksa, öyle bakarsın.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 15 Mar Cmt, 2014 22:06

otobüslerin özel değil belediye eli ile ya da tamamen kontrolünde işletilmesi gerekmiyor mu?
Zaten belediyeye bağlı olarak hizmet veren özel araçlar bu saçmalığa neden oluyor.
Belediye haftalık olarak araç şoförlerine çalışma listesi dağıtır. Sen şu gün şu saatler arasında şu hatta çalışacaksın diye. O gün olağanüstü bir durum olmadıkça keyfi şekilde çalışmamazlık yaptığı takdirde cezai yaptırım uygulanır. Bu 15 günlük çalışmama cezası, 15 gün aracı bağlama ve ulaşımdan men cezası şeklinde olur.

sonuç olarak bu araçlar belediye denetiminde de olsa belediyenin ceza vermekten başka bir yaptırımı bulunmuyor. adama sen bugün çalışıyorsun, mitinge gidemezsin deyince engelleyemiyorsunuz.

Antalya'da hiçbir otobüs, dolmuş, midibüs belediyeden izinsiz çalışamaz. Özel dahi olsa uyması gereken kurallar var. Ancak cezai yaptırımlar da bir yere kadar. Belediye otobüs alamıyor. Gerekçeleri de malum, belediye meclisindeki "halkın temsilcileri" otobüs alımlarını engelliyor. Özelleri birbir trafikten men edersek 1 ay içinde Antalya'da çalışacak otobüs, midibüs bulamayız.

Seçimleri mevcut başkan kazanırsa otobüs alımlarına başlayacak tekrar. İktidarın adayı ise tam tersini yapacağını söylüyor. Şehir merkezinden belediye otobüslerini çekeceğini vaat ediyor. Yani özelleri iyice şehir merkezine yerleştireceğiz diyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Mar Cmt, 2014 22:10

Ben kentiçi ulaşımda özelleştirmenin bir sınırı olması gerektiğine inanıyorum, denetim ve cezalarda caydırıcı olmalı, gerçi 15 gün bağlama iyi ceza ama bilmiyorum, garip.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 15 Mar Cmt, 2014 22:24

Özeller kredilerini çoktan doldurdu, bu olanlar son çabaları sanırım.
Eğer seçimler olmasaydı, mevcut yönetim çok ağır yaptırımlar yapabilirdi. Ulaşımdan men, sürekli araç bağlama vb. bunun yanında ani otobüs kiralamaları ile sıkıntı giderilirdi. Yeni otobüsler için düğmeye basılabilirdi.

Mecburen seçimleri bekleyeceğiz. Ben seçimlere kadar ortalık sakin geçer diyordum ki zaten şu zamana kadar oldukça sakindi ortalık.

Hangi aday seçilirse seçilsin bu ulaşımda önemli tedbirler alacağını düşünüyorum. Kaç başka değiştirdi bu adamlar, mevcut başkanı değiştirirler mi bilmem ama kazanırsa işleri zor.

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön