gnl-T.21 » Afrika Tramvayları

kemal
Hareket Amiri

Fas Rabat tramvayı

Mesaj gönderen kemal » 29 May Cmt, 2010 18:53

Citadis'ler Rabat'a gelmiş deneme seferleri de başlamış...
(Magrib takıntıma devam ediyorum :wink: )
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 May Cmt, 2010 19:01

Ooo güzelmiş. Onların da biraz kapasite problemi var herhalde 2 li kuple etmişler :) Bende bugün Alger tramvayları diye bir haber okudum ama dergi 2009 yılına ait :) oradaki Citadis ler biraz farklı bir ön karoser' e sahip zaten.

kemal
Hareket Amiri

Cezair metrosu ve tramvayları

Mesaj gönderen kemal » 29 May Cmt, 2010 19:18

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Cmt, 2012 09:12

Bende Tunus'un başkenti Tunus'tan bir iki foto vereyim, ama maalesef sadece tramvayları çekmek için tekrar gidemedim :( oraya kadar gidipte doğru düzgün bir kaç kare çekemediğim içinde kendi kendime acayip kızgınım.

Kent merkezindeki bir tramvay durağı
Resim

Bilet gişesi, bir tanede hatıra bilet aldım :) orada anladığım kadarı ile gideceğiniz yöne göre değişen fiyatlar var, çünkü adam istikamet sordu, bizde bir kaç duraklık merkeze gideceğimizi söyleyince yanılmıyorsam 300 kuruş (küçük paralarının ismini bilmiyorum) luk bir bilet verdi
Resim

Yeni tramvay aracını gördüm ama foto için yakalayamadım :( eskiler ile idare edelim.
Resim
Resim
Resim

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 30 Haz Cmt, 2012 10:45

OOO demek gittin :D denize mi gittiniz ne yapyınız yav??Resimler güzel.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Cmt, 2012 15:03

kemal yazdı:OOO demek gittin :D denize mi gittiniz ne yapyınız yav??Resimler güzel.
Gittik geldik abi, deniz kum güneş, güzeldi. Dediğim gibi Tunus kent merkezinde çok vakit harcayamadım, aşırı sıcaktı hem hanım hem çocuk daraldılar bende vakit harcamamak için takılmadım, sonrada gidecek vakit ayarlayamadım yoksa bayağı bir resim çekme niyetim vardı, bunlarla idare ettik :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Haz Cmt, 2012 19:16

Ama asıl bir kentray (Stadtbahn) sistemi olan başka bir kent vardı, hangisiydi, şimdi tam hatırlamıyorum, altı hatlı … onu gördün mü? Avrupa’da mısın şimdi yine?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Cmt, 2012 20:17

alabay yazdı:Ama asıl bir kentray (Stadtbahn) sistemi olan başka bir kent vardı, hangisiydi, şimdi tam hatırlamıyorum, altı hatlı … onu gördün mü? Avrupa’da mısın şimdi yine?
Tunustur bence o, yani tramvay dedikleri hattında bir bölümü balastlı falandı, bir de yine gitmeden önce tramvay kalkıyor diye okuduğum duraktan kalkan trenler banliyö ile hrs arası bir şey, hatta resmini çektim onun, orada tgm diyorlar o trenlere ne demekse. Bu arada döndüm, yav kısa sürdü 7 gün, 10 gün daha iyi olurdu ama neyse, öğrenmiş olduk.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Tem Pzr, 2012 09:21

Burada da genel kentray aslında tramvay. Öyle pırt, lırt, hırs, mırs diye karıştırılmıyor. Tramvay işte. Bursa’daki metro da »tramvay« :-)

Evet, Tunus imiş. »Hafif metro«, hahahaaa … yani »Métro léger de Tunis« … şu:

https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9tr ... r_de_Tunis

Yani, kentray tramvayı aslında.

Bir hafta, aman dönüşün geçmiş olsun, ama uğramadın?! :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Pzr, 2012 09:34

Beni internetteki yorumlar yanılttı, Türkiye'den gitmiş olanlar tramvay sistemi var diyerek bunuda yazıyorlardı, google maps te M işareti ile etiketlenmiş yani metro diye :) benim gördüğüm araç ise kısa banliyö treniydi, bir kare resmini çekebildim.

Resim

Bu da Başkent Tunus taki Marine istasyonu, burası bir başdurak, buradan kalkan trenler kuzeye doğru gidiyorlar, yani Kartaca ve Sidi Bou Said e trenle gitme imkanı var.
Resim

Tunus ta toplu taşımayı komple inceleme fırsatım olmadığı için ayrı bir başlık olarak yazmayacağım o yüzden otobüs harici bir iki bilgiyide buraya yazayım. Ülkede demiryolu kullanımının yaygın olduğunu okumuştum ama hiç trene denk gelmedim, demiryolu ve istasyon gördüm, hatta son gün trenle başkente gitmeye niyetlendim ama sonra vazgeçtim. Bir de meşhur denilen Kızıl Kertenkele mi neydi adı unuttum :) bir trenleri varmış, tarihi olarak geçiyor, ülkenin güneyinde sahraya doğru bir vadiye trenle yolculuk edilip geri geliniyor, tabii ki ben buna da gidemedim.

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Tem Pzr, 2012 09:45

Valla bu Tunus bayağı ilginç ve medenî bir ülkeye benziyor. Bir kaç arkadaşım gitti. Fas ve Cezayir de öyle, ama Tunus en baştakisi sanki. İklim olarak da çok çekici galiba, bilhassa kuzeyi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Pzr, 2012 09:47

alabay yazdı:Valla bu Tunus bayağı ilginç ve medenî bir ülkeye benziyor. Bir kaç arkadaşım gitti. Fas ve Cezayir de öyle, ama Tunus en baştakisi sanki. İklim olarak da çok çekici galiba, bilhassa kuzeyi.
Tartışılır :) Tunus la ilgili bir gezi yazısı yazacağım canım ;) anlatırım biraz gözlemlediğim kadar.

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön