at-TS.09 » Viyana Toplu Taşımacılık Sistemi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Şub Pzt, 2013 01:46

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Şub Pzt, 2013 09:50

Makas meraklısının öyküsü :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Şub Pzt, 2013 13:13

alabay yazdı:Makas meraklısının öyküsü :-)
:) daha çok yol ayrımlarının öyküsü. Bana göre makaslar yolları birleştirmez çünkü.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Şub Pzt, 2013 15:39

Sana göre bardak da hep yarı boş, e mi? Ulan, ne biçim bir bakış açısı bu? :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Pzt, 2013 01:55

Viyana'da meydana gelen kazalardan çıkartılmış istatistik rakamlarına göre 2000-2010 arasındaki 10 yıllık sürede Yaya yaralanmalı kazaların %7 si, Bisikletlilerin karıştığı kazaların ise %1 i tramvay ile çarpışma sonucunda meydana gelmiş, bence çok küçük bir oran her iki datada en büyük kaza oranı otomobiller ile meydana gelmiş, kaynak göz ucuyla okuduğum bir broşür :)

En sonunda karda kuleye çıkabildim
Resim

birde şöyşe saçma bir panorama yükleyeyim
Resim

Kullanıcı avatarı
zafer94
Aylık Paso

Mesaj gönderen zafer94 » 05 Mar Sal, 2013 16:15

güzel bir şehir ulaşım çok rahat 1 günde ne gezebildiysem artık ring caddesindeki tramvaylar çok güzeldi stephansplatz caddesi çok iyidi :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Haz Prş, 2013 19:41

http://www.youtube.com/watch?v=WNmjlPqHZIQ

Wiener Linien verdiğiniz paralar nereye gidiyor merak ediyorsanız izleyin demiş :) yanlız çok enteresan yakıt tutarı %4, bilet basma falan filan işleri %3, sanırım yakıtta devlet desteği var yoksa bu kadar düşük bir oran olamazdı diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Haz Cum, 2013 09:48

Yakıtın % bilmem kaçı yakıt vergisi, ki bu ülkeden ülkeye farklı, buradan o kadar çok daha pahallı olan Isviçre yakıtta Almanya’dan ucuz. Yani Almanya’da yakıta acaip vergiler bindiriliyor. Bazen toplu taşım için bu vergi indiriliyor. Almanya kapsamında var mı bu, bilmiyorum. Buna benzer bir şey de traktörler için sözkonusuydu. Mazotla bizim gaz dediğimiz esasen aynı madde, o yüzden, burada suistimal kullanım olmasın diye, bir tanesinin rengi farklı. Yine de polis arada sırada traktörüne mazot yerine gaz (yağ) dolduran buluyor. Şu iskontolar bugün hâlâ var mı, yoksa 60’ların, 70’lerin ürünü mü, bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Cmt, 2013 14:57

Bayağıdır Viyana toplu ulaşım sisteminden bir şeyler yazmamışım, aklımda kalanlardan ve yeni gördüklerimden bir demet sunayım.

Her zamanki gibi tramvay kazaları aynı hızla devam ediyor, bu konuda bir değişiklik yok. Kentin en yoğun demiryolu güzergahı olan Stammstrecke üzerindeki hat iyileştirme çalışmaları okullar açılmadan önce tamamlandı ve seferler tekrar normal seyrine döndü fakat şu bir gerçek ki bir süre sonra bu güzergah yetersiz hale gelecek, şu anda bile gün içerisinde trenler arka arkaya birbirini kovalıyor, bakalım gelecekte neler olacak.

Metro hatlarında U1 uzatması için çalışmalar devam ediyor, geçenlerde yanlış görmedi isem 2015 yılında açılmasından bahsediliyordu, bakalım göreceğiz şimdi kesin tarih yok ama eğer 2015 açılış ise önümüzdeki yıl kesin açılış günü tarihi belirlenir. U2 hattının kuzey uzatmasında ise son etap Ekim ayının ilk günlerinde hizmete açılacak. 5 Ekim tarihindeki bu açılışta 26 numaralı tramvay hattı da yeni güzergahında bu metronun son durağında buluşmak üzere işletmeye açılacak.

http://www.youtube.com/watch?v=8XwXJeaK69A

Bir diğer haber 1 numaralı tramvay hattı güzergahında kalan bir kesimde yapılacak gaz borusu değişim çalışmaları nedeni ile hattın kesintili çalışacak olması. Normalde bu çok önemli bir şey değil her türlü garip aktivite için Ring caddesi trafiğe kesildiğinde kısa işletme yapılıyor ama bu sefer 19-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak çalışmada hattın kuzeyden gelen kesimi Merkez Tren garına kadar farklı bir güzergah üzerinden çalıştırılacakmış, bu hatta daha önceleri olduğu gibi Ersatzlinie den gelen E harfi hat numarası olarak verilmiş.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Ağu Cmt, 2013 16:31

Avusturya’da E hakikaten Ersatzlinie’den mi geliyor? Vay be. Bizim burada genelde Einsatzwagen veya Einsetzer’den geliyor(du). Ama Ersatz da mantıklı olur aslında. Zaten bilhassa Berlin’den tanıyordum, hat numaraları üç haneli olunca, boşverdiler; eskiden 19 numarlı hattında ek işletilen servisler 19E olurdu, şimdi ise hepsi 119, parkur da tabelâya göre. Freiburg’ta meselâ özel bir yere trafik işletilirse (konser, spor), harfi genelde Z olur, Zubringer’den, yani Götürücü.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Ağu Çrş, 2013 17:19

Viyana' da eski Stadtbahn ve banliyö sisteminden devşirilerek metro yapılmış olan U4 ve U6 hatlarında modernizasyon var. U6 da çalışmaların büyük kısmı yapılmıştı şimdi U4 te de çalışmalar başlayacakmış, U4 özellikle son iki yılda enerji sistemi nedeni ile yaşanan sıkıntılarla çok gündeme gelmişti, sanırım modernizasyonda özellikle bununla ilgili işlemler yapılacak.

Diğer taraftan ara sıra anırıyorum ya, bilgilendirme, doğru zamanda doğru yerde, doğru şekilde diye niye göstereyim. U4 modernizasyon çalışması seneye başlayacakmış ama informasyonu şimdiden başladı. İşletmeci bugün kendi sitesi, sosyal medya ve online medya üzerinden duyurdu, eminim ki bu hafta tüm gazetelerde kendisine yer bulacak, sonrasında da tekrarlayan bir rutin ile çeşitli zamanlarda gazete ve dergilerde ve görsel medya da bu döndürülüp duracak, niye çalışma başladığında kimse "GIK" edemesin diye, şikayet edecek yer bırakmıyor, ben seni 6 ay bilgilendirdim senin sorunun diyor. Kapanıştan iki hafta önce A4 basıp asılan kağıtlar ile duyurmuyor, bir de bunun görsel sunumu var ki bence bu da gayet iyi (laf aramızda bende o tarz çizimleri sever ve iyi yaparım ama işte herkes totoşop ve illüstraktor kullanabiliyor, kıymeti yok yani :) zaman kötü)

Neyse uzatmayayım, konunun kayda değer tarafı şu. Hani ara sıra diyoruz ya Marmaray' da bazı istasyon binaları var tarihi değeri var korunsun falan diye, birileri de ne gerenk var yıkalım yıkamazsak pastane yapalım diyor. İşte bunun tantanası var, işletmeciye hemen yapılan reaksiyon şu "lütfen eski istasyonları sadece tamir edin modernize etmeyin" nerede ise 150 yıllık eski Stadtbahn dan kalan istasyonların olduğu gibi kalmasını sadece tamir edilip elden geçirilmesini istiyorlar, işletmecinin hızlı reaksiyonu da "bu konuda endişeniz olmasın, Otto Wagner mimarisi korunacak" şeklinde.

http://www.vienna.at/wiener-u-bahnlinie ... re/3676035

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Eyl Cum, 2013 22:54

Az önce tv de Sn. Melih Gökçek' i izliyordum metroda öpüşme ile ilgili bir soru sordular açıklama yaparken Habertürk gazetesinden bir alıntı yaptı, gerçi oradakilerden biri o haber yanlış diye söyledi ama yine de düzeltmek lazım. Viyana' da metro araçlarında ya da istasyonlarda öpüşmek yasak falan değil, Habertürk gazetesi çarpıcı bir başlık atmak adına Öpüşme Yasağı demiş, haberi de gidip İsveç ten alıntılamış :) dediğim gibi öyle bir yasak yok hatta işletmecinin sözcüsü böyle bir yasak olmayacağını özellikle belirtti, ki geçtiğimiz yıllarda viyana metrosunda alenen çiftleşen hayvan cinsleri dahi olmuştu, bu olayları "aşk oyunu" diye sevimleştiren ifadelerle veren gazeteleri olan bir ülkede öpüşme yasağı beklemek abesle iştigalden öte olur. Düzeltme ihtiyacı hissetim, başkanım danışmanlarınızı gözden geçirin haberleri Almanca bilen birine teyit ettirsinler. Ayrıca kebap yasağı da yok ki Başkan onu açıkladı kebap değil o diye fakat kokan yiyecekler içerisinde doğal olarak Döner Kebap var, dönere burada kebap derler, ilk mıymıylanmalarda döner bahane edilmişti şimdi işi yumuşatmak adına LeberKaese bahane ediliyor ki at ciğerinden de yapılan ve iğrenç kokan bir şey, o kadar iğrenç ki yiyen insanlara pislik ötesi espriler yapmışlığım vardır. Son olarak öpüşme ile ilgili daha önce verdim mi hatırlamıyorum ama tren garlarında bir piktogram var, dudak şeklinde :) açıklaması Küss + Ride dır, peronda öpüşmeyin, öpüşerek ayrılma noktası olarak aşağıyı kullanın gibisine, mantık olarak biletsiz bir kişinin peronda olması yasak çünkü :) garip bir tanımlama ama var, hatta kilise buna bıdı bıdı yaptı falan dediler ama o da yalanlanmıştı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/87 ... sme-yasagi

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön