gnl-İU.40 » Yönetim ve Moderasyon Kuralları

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gnl-İU.40 » Yönetim ve Moderasyon Kuralları

Mesaj gönderen Esat » 30 Eyl Pzr, 2007 23:44

1. Moderatör Seçimi ve Moderasyon
1.1. Moderatör Seçimi :

1.1.1. Moderatörler genellikle başka sitelerde içeriğimizdeki konular ile ilgili yetkinliğini kanıtlamış, bilgi paylaşımı yapabilen, yaptığı paylaşımlardan ya da sitemiz üzerinden menfaati bulunmayan, hatalı bilgileri denetleyerek düzeltebilecek, üyeler üzerinde denetimi kararlılıkla gerçekleştirebilecek, sitemize ve içeriğine vakit ayırabilecek üyeler arasından Site Yönetimi tarafından belirlenir.
1.1.2. Uygun görülen üyeler, eğer talepkar olduğu biliniyor ise direkt olarak, böyle bir talebi yok ise kendisine mesaj ile görev alıp almak istemediği, vakit ayırabilecekmi gibi sorular sorulduktan sonra verilen cevaba göre moderatör olarak görevlendirilir.
1.1.3. Moderatör olan üyeler avatar bölgesinin üstünde Moderatör olarak adlandırılırlar.
1.1.4. Moderatör olmak şu an için üyelerin kalifiye olması nedeni ile çok zor olmayabilir, ama moderatörlükten alınmakta bir o kadar kolay olabilir, bu sizin yönetime ya da buna sebep olan olaylar yüzünden diğer üyelere kızmanıza sebep olabilir, ama biz çabuk kızan üyeleri zaten aramızda istemiyoruz.
1.2. Moderasyon :
1.2.1. Bir üye tüm forumları modere edebileceği gibi, sadece bir ya da bir kaç forumada moderatör olarak atanabilir. Prensip olarak her bir forumun birden fazla moderatörü olması gerektiğine inanıyoruz. Bu durumda bir moderatör bir de denetçi moderatör olacaktır, asıl moderatörün bulunmadığı ya da gözden kaçırdığı durumlarda üst konumundaki denetçi moderatör foruma ve üyelere müdahil olabilir, müdahil olamadığı durumları yönetime bildirebilir.
1.2.2. Üyeler moderatörü olmadıkları herhangi bir forumun moderasyonu ile ilgili olarak yönetime herhangi bir şikayette bulunmamalıdırlar, bu art niyetli bir davranış olarak algılanabilir.
1.2.3. Moderatörler her şeyden önce Site Kurallarınıdiğer tüm üyelerden daha iyi bilmek zorundadır. Çoğu zaman klavuzunuz Site Kuralları olacaktır, eğer site kuralları içerisinde eksik ya da tutarsız bir durum olduğunu düşünüyorsanız bunu bize açık ifadeler ile bildirin inceleyelim ve karar verelim, moderasyon esnasında kararsız kaldığınız durumlarda yönetime başvurabilirsiniz.
1.2.4. Bazı başlıklarda kritik görevler sadece Yöneticilere bırakılmıştır, eğer böyle bir kritik görevin (mesaj silme, anket açma gibi) gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyor iseniz, yönetime bildirin ya forumu buna uygun hale getirelim ya da o görevi sizin için biz yapalım.
1.2.5. Site geliştirme aşamasında olduğundan dolayı bazı noktalarda eksiklikler olabilir, mesajların düzenlenmesi de bunlardan birisidir, normal şartlarda moderatörler dışında düzenleme izni vermeyi düşünmüyorduk ama üyelerin bu yöndeki talepleri haklı bulunarak üyelerin mesajı tekrar düzenleme hakkı geri verilmiştir. Bu durumda özellikle moderatörlerin çok dikkatli olması ve yazılan mesajların içeriğinin herhangi bir uygunsuz duruma sebep olduğunun tespiti halinde ekran görüntüsü alarak saklamaları uygun olacaktır. Bu üyelerin uygunsuz duruma sebep olan sözlerini silerek “Ben öyle bir şey yazmadım” savunması yapmalarına karşın şu andaki tek delil toplama yöntemidir. Yazılımı bu yönde geliştirerek bir takım data kayıtları elde etmek mümkündür ama bunun için vakit gerekmektedir. Anlayışınız için teşekkürler.
1.2.6. Moderatörlerin yine özellikle fotoğraflar konusunda üyeleri uyarmaları ve fotoğrafları kontrol etmeleri gerekebilir, siteye herhangi bir yöntem ile yüklenen fotoğrafların içeriğinde herhangi bir firmayı reklam etme ya da kötüleme amaçlı bir çekim şekli, resim üzerinde manipülasyon (fotomontaj) ya da mesaj içeriğinde buna işaret eden ifadeler bulunması durumunda mesaj silinmeli ve kullanıcısı takibe alınmalıdır.
1.2.7. Üyeleri modere ederken IP takibi çok kullanılan bir yöntemdir. Bu amaçla şüphelendiğiniz kullanımları tespit ederek yönetime bildirebilirsiniz. Yönetim tarafından kullanılan bazı fake üyeler olduğu gibi, aynı bilgisayardan bağlantı yaptığını bildiğimiz farklı üyelerimizde mevcuttur, bu tip durumlarda bilgilendirileceksiniz.
2. Yönetici Seçimi ve Yönetim
2.1. Yönetici Seçimi :

2.1.1. Yönetici Seçimi diye bir olay yoktur. Sitenin şu anki üye kapasitesi ve moderatör sayısını idare edebilecek kadar yöneticimiz var ve uzunca bir sürede yeterli olacaktır.
2.1.2. Yöneticiler Kurulu Admin, Admininde dahil olduğu 4 adet Yönetici ve Moderatörlerden oluşmaktadır.
2.1.3. Yöneticiler aynı zamanda siteninde kurucularıdır.
2.2. Yönetim Şeması :
2.2.1. Site Sahibi : Esat Tanören
2.2.1.1. Kurucular : Esat, Aylin, selim, Alabay
2.2.1.2. Yöneticiler : Genel/İdari Yönetim Alabay, Teknik Yönetim/Destek selim
2.2.1.3. Moderatörler : Kemal Çevik, Kemal, M. Ali Sade, Mehmet Keleş, Miraç (Yeni moderatörler alındıkça eklenecektir.)

Kilitli

“Yönetici ve Moderatörlerin Dikkatine!!” sayfasına dön