gnl-İU.45 » Site Hakkında - Yönetici ve Moderatörlerin Dikka

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Başlık Düzenlemesi

Mesaj gönderen Esat » 18 Oca Pzt, 2010 11:05

Arkadaşlar sitemizde yer alan bazı kategorilerdeki başlıklarda bir takım düzenlemeler yaptım. Bunu yaparken amacım arama motorlarına biraz daha doğru başlık gönderebilmek düşüncesi idi. Tabi doğru olup olmadığını göreceğiz, aslında çokta etkili olacağını düşünmüyorum, burada ikincil amacım biraz daha öne çıkıyor tabi ki. Bu da biraz daha anlaşılır olmak, pek çok kişi halen İstanbul da var olan hatların bile numaralamasını kabullenebilmiş değil, hal böyle iken sadece bizim kullandığımız bir hat numaralamasını başlıkların başına koymak bilgi sahibi olmayanlar için dikkat dağıtıcı olabiliyor.

Benim gördüğüm kadarı ile aramalar daha çok "Otogar-Kirazlı metro" ya da "Taksim-Şişhane metro" gibi tabirler içeriyor, bu sebeple, hem mevcut, hem inşaat halindeki hatların konu başlıklarını sisteme uygun hale getirdim, lütfen bunlar üzerinde değişiklik yapmayalım. Başlık içerisinde anlattığımız bir şeye özel başlığımız var ise onu mesajımızın Konu kısmına yazalım.

Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Esat

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Oca Pzt, 2010 13:02

İsim VE numara olduğuna göre, bence iyi olmuş. Tek düşünce, acaba yer-yer [NO] yerine [NO] yer-yer mi yazsak? Yani numarayı da ön plâna çekmek gibi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Oca Pzt, 2010 13:38

Zaten oyleydi, onu degistirdim iste. Bakalim birde boyle deneyelim. Belki de siteyi yeniden crawl etmek ve google a yuklemek gerekecek

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Oca Pzt, 2010 13:49

Hm, ama şimdi ha öyle ha böyle, önemli olan "content" değil mi? Bir de keywords gibi birşey oluyor mu ki hiç şu BBbilmemnede? Sayfalar sanırım selfgenerated, yani normal, iyi ve temiz, elle yapılmış HTML değil.

Ehg, bi bakalım ...

He, bir de şu robots.txt ... isindex, noindex, follow falanlara da bir baksan. Bilmem .htaccess ile bazı yerleri kapatıp, bazı yerleri açmak mümkün ya, ona göre de include ve exclude gerekebilir şu robotscartcurtta :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Oca Pzt, 2010 18:03

dediğin şeylerin olabilmesi için 2 tane mod kurmam gerekiyor, birisi meta tag oluşturuyor diğeri de bu sayfaları html olarak gösteriyor, bu sayede arama motorları için daha doğru bir yapı oluşuyor. Gerçi artık arama motorları flash siteleri dahi indekslemeye başladılar, aslında büyük sorun değil ama yine de yapmakta fayda var, fakat bu daha çok sorgu ve arkaplan çalışması dolayısı ile sitenin yavaşlaması anlamına geliyor, göze alamıyorum açıkçası.

Robots ile ilgili bahsettiğin olay zaten site kurulduğunda yapıldı, yani pek çok görülmemesi gereken sayfayı zaten arama motorları göremiyor, özel mesajlar falan filan.

Sorunumuz daha çok ilk bahsettiğin içeriğin yani contentin indekslenmesi ile alakalı sanırım. Bilmem bir ara anahtar kelimeler ile tek tek arayıp bakmak lazım kaçıncı sayfada kaçıncı sırada çıkıyoruz? Bana biraz yetersiz geliyor, 2 senelik bir site bu içerik ile hakettiği yerde değil bence. Yani yine benim yaptığım ulaşım a.ş. nin şu idare eder sitesi birinci çıkıyor :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Kas Pzr, 2011 03:06

Arkadaşlar, bu sayfayı görebilen siz seçilmiş kişilerden bir ricam olacak :):) aşağıdaki metrobüs hatları için yaptığım bir broşür çalışması var, bir göz atabilirmisiniz, hatası ya da eksiği varmıdır diye, geri bildirimleri buraya yazabilirsiniz, istersenizde özel mesaj ile yazabilirsiniz. Düşüncelerinizi bekliyorum, okey derseniz yayınlayacağım.

Benim ilk etapta gördüğüm, harita üzerinde diğer hatları soluklaştırmıştım ama isimleri normal renginde bırakmıştım, o sırıtmış, sanırım tek tek hepsini soluklaştırmak gerekecek.

http://www.ulasimturkiye.com/dosya/brosur/mbus.pdf

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 20 Kas Pzr, 2011 13:23

İşletme bilgileri kısmında; hat uzunluklarını yazdığın kısımda 34Z 'nin 11 km olduğunu gösterirken araya yanlışlıkla virgül koymuşsun...

2.Sayfada hat güzergah çizelgesinde İETT Kampı durağının adını İİEETT olarak yazmışsın.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Kas Pzr, 2011 18:15

Eyvallah Hakan, hiç dikkat etmemişim onlara ha, genel olarak içerik hakkında ne diyorsun, yani anlaşılır mı?

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 20 Kas Pzr, 2011 20:38

Bence gayet şık va anlaşılır...

“Yönetici ve Moderatörlerin Dikkatine!!” sayfasına dön