ist-T.47 » Eski İstanbul Tramvayı Maket Çalışması

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Şub Sal, 2009 13:07

yanliz buna birde katlama klavuzu yapmak lazim gelecek, yapistirma gerektiren pek az yeri var, genel olarak ilac kutusu katlar gibi dusunun, ustund bir takim kesik yerleri var bazi parcalar oralardan iceri girecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Şub Sal, 2009 23:16

Özgür sen yine de bir deneme çıkışı al ama ben önce düzeltmeleri yazayım, ben bir çıkış alıp denedim ve hataları üzerinde görme şansını yakaladım,

* ilk olarak gövdenin dik durmasını sağlayacak kilit sistemini yanlış yerleştirmişim, birincisi birbirine kavuşmuyor ikincisi kavuşsa bile ters yerleştirildikleri için kilitlenmeleri imkansız.

* ikincisi istemeden de olsa pro bir şey yapmışız zaten :) katlaması A4 e basıldığı zaman ve bir de hafif gramajlı kağıt ise sabır isteyen bir iş :) bence kağıda deneyecek arkadaşlar 200gr/m den aşağı kağıda çalışmasınlar derim.

* diğer birleşim yerlerinde büyük sorunlar yok, kilit yerleri düzgün noktalara denk geliyor, sadece alt kısmı kavuşturmaktada biraz zorlandım ölçüleri tekrar kontrol edeceğim acaba darmı yaptım bilmiyorum?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Şub Prş, 2009 22:42

Resim

O kilit sistemindeki problemi giderdim ayrıca katlama ve kesme yerlerini işaretledim, gri kesikli çizgiler katlama yerleri kırmızı kesikli çizgiler ise o boyda oraya bir kesik atmanızı gerektiriyor ki kilitler içine geçirilebilsin.

Şu an görünürdeki tek eksik İBB ve İETT logoları onlarıda vektörel eklemek istiyorum, bir iki güne elimdekileri bulur koyarım. Oldu herhalde
En son Esat tarafından 06 Şub Cum, 2009 13:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

süper oldu

Mesaj gönderen özgürata » 06 Şub Cum, 2009 06:15

valla tramvayı yaptım gayet hoş gayet kibar a4 den çıktı alınınca biraz ufak oluyo onun dışında süper resimlerinide yayınlıyorum

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

iştee resimler

Mesaj gönderen özgürata » 06 Şub Cum, 2009 16:02

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Şub Cum, 2009 16:21

Güzel ama bak bir detayı atlamışsın :) dur akşama doğru bir çıkış alayımda bir tanede ben katlayayım, o yan ve üst arasında beyaz bir bölüm vardı, yukarıda aracın fotoğraflarına bakarsan onlar yandaki beyaz dikmeler, oraya mail adreslerimiz ile site adresini koymuştum yani dışarıdan görünür olmaları lazım ;)

Onun dışında aslında hoş duruyor ama o kapıların üzerinde herhalde biraz problemimiz var açık kalıyor galiba ona da bir çözüm düşünsek iyi olacak. Senin gözüne çarpan başka bir detay varmıydı?

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

şimdi jeton düştü

Mesaj gönderen özgürata » 06 Şub Cum, 2009 16:55

esat hocam yazını okuyunca o mail adreslerinin olduğu kısım kafamda netleşti ...
valla bence modelde eksik bi kısmı yok gayet süper senin resimleri sabırsızlıkla bekliyorum

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Şub Cum, 2009 17:41

Düzgün bir resmini çekmeyi beceremedim ama fikir verecektir, zaten tam doygun mürekkep ile de basmıyorum, aslında yarın bir baskı yerine gidip gramajlı bir kağıda bir kaç kopya bastırmak lazım.

Kendim katlayınca hatalarımıda daha iyi gördüm, her şeyden önce karoseri düz tutacak orta kilit sistemi hala birbirine kavuşmuyor ve tasarımın bu hali ile kavuşması da imkansız :( bir değişiklik yapmak gerekiyor ama bakalım. İkinci olarak ön göğüsü tabana kilitleyen ve kutu gibi durmasını sağlayan kilitde kesim yerine kavuşmuyor :) yani biraz daha önden kesmek gerekiyor, bir diğer hata taban biraz uzun geliyor ve göğüsün düzgün katlanmasına engel oluyor, bunun dışında eğer bu profesyonel bir iş olarak basılırsa katlamak kolay olur ama amatörler için dediğim gibi sakın ha 200gr/m den aşağı kağıda basmayın derim A3 bile bassanız uğraştırır, ve tabii ben hiç yapıştırıcı kullanmayı ön görmüyordum ama özellikle yan kilitlerde biraz uhu fena olmayacak sanırım :)

şimdi resimler dediğim gibi kötü ama idare edin, cep telefonum daha iyi çekiyor be :P

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

artık isteyen herkesin tramvayı oluyor

Mesaj gönderen özgürata » 06 Şub Cum, 2009 21:15

esat hocam emeğine sağlık ufak tefek düzeltmeler gereksede türkiyede bir ilke imza attık valla mutluyuz gururluyuz
şunu bilmeni isterimki kağıt modelcilik alanında gerçek bir yeteneksin ve zamanın el verdikçe inşallah nice eserlere imza atarsın
tüm samimiyetimle söylüyorum bu çalışma ile türkiyedeki kağıt modelcilik tarihine adını altın harflerle yazdırdın
bu arada inceden bende 47 nolu tramvayın çalışmalarına sessiz sedasız devam ediyorum ilerleyen günlerde o konu ilede ilgili haberlerimiz olucak

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

baktıkça bakasım geliyo

Mesaj gönderen özgürata » 06 Şub Cum, 2009 21:17

resimleri gördükçe coşuyorum :D

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

3 ü bir arada

Mesaj gönderen özgürata » 09 Şub Pzt, 2009 14:47

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
özgürata
Aylık Paso

resimlerin açıklaması

Mesaj gönderen özgürata » 09 Şub Pzt, 2009 14:48

buradaki 3 tramvayda a4 ebadındaki kağıtlara çıktısı alınan çalışmalar
1 no lu çalışma yapıştırıcı kullanmadan yapılan çalışma
2 no lu çalışma ise sitede planını yayınladığımız çalışmanın projesinde ufak oynamalar yaparak yapıştırıcı kullanılarak basılmış hali
3 no lu çalışma ise sitede daha önce kağıt modelcilik başlığı altında yayınladığım eser
3 ü bir arada

“Yönetici ve Moderatörlerin Dikkatine!!” sayfasına dön