gnl-KO.10 » Klasik Avrupa Otomobiller

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 23 Kas Cum, 2007 14:33

Klasik Amerikanlar başlığında belirtmiş olmalıyım ama,1950 sonrası Amerikanlar bu günkü teknolojinin temellerini teşkil ederler.Yani bu otomobillerde uygulanan teknolojik yenilikler geliştirilmek sureti ile bu günlere gelmiştir.Ancak Avrupa'da da BMW ve Mercedes'in de otomobil endüstrisine getirdikleri pek çok yeniliği kulak arkası edemeyiz.

Mesela bazı gelişmeler ise ekonomik olmayışları nedeniyle terkedilmiştir.Bir kaç örnek verecek olursak arkadan itiş,körüklü diferansiyel,salıncaklı ön takım gibi.

Zaten bu gün tutulan otomobillere ve hatta ağır vasıtalara baktığımızda geçmişini muhafaza edebilen, geçmişte tutulan işlere imza atmış markalar halen ayakta kalabilmişlerdir.

Bunun yanında kendisi bir yeniliğe imza atmamakla birlikte önceleri tutulmuş modellerin taklitlerini çıkararak piyasaya giriş yapan ve daha sonra yaptığı taklit işlerin orijinalinden güzel olması neticesinde kendi yolunu çizen üreticiler de vardır.

Herkese selamlar...

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 25 Kas Pzr, 2007 21:33

Aşağıdaki resim 1965 model bir BMW 2000 e ait.

Bu otomobilin 1700 modeline her türlü imkansızlığın içerisinde,parçası,servisi,tamircisi ve hatta markayı bilenin dahi olmadığı bir Anadolu şehrinde bir buçuk yıl kadar bindim.

İçeriden kumandalı aynalar,yükseklik ve daha bir sürü ayarlı sürücü koltuğu,deri döşemeler,giderken 5500 hatta 6000 devirleri verebilen yatık motor,körüklü diferansiyel gibi pek çok süper özelliği barındıran o otomobili sattığımda çok hayıflandım.

Ayrıca bu iki modelden sonra piyasaya çıkarak kupe otomobil anlayışına yepyeni bir yüz getiren ve şimdiki BMW'lerin de temelini teşkil eden 2002 modeli BMW'yi de unutabilmek mümkün mü?

O yüzden Esat arkadaşımın 1983 model BMW üzerinde yoğunlaşmasını doğru buluyorum.Aslında benim tavsiyem 1976 model bir 2002 ya da temizi bulunabilse 1502 olur ama artık bu modelleri yollarda bile görebilmek biraz zor.(Alta 1502 BMW Broşüründen de bir kaç resim ekliyorum)

İşte 2000 BMW:

Resim

Ve işte 1502 BMW'den görünümler:

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Kas Pzt, 2007 07:26

Açıkçası bu modelleri ilk defa duyuyorum, 2002 ler ise çok methedilen ve tip olarakta diğerlerinden biraz farklı bir modeldi, eğer yanılmıyorsam ön tamponları biraz dışarıda ve körüklü idi ama bu orjinal bir özellikmi bir şey diyemeyeceğim, bir aralar İstanbul' da bolca görünen bu otomobil artık pek rastlanılmayan modeller arasında yerini aldı, tabii bunun en büyük sebebi araçlarına sadece almış olmak ya da heves ile sahip olan, fakat gerekli özeni göstermeyen kullanılar olsa gerek.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Kas Pzt, 2007 14:02

Ohoo, neler oluyormuş ilmekte ...
Çok kısa iki not: Trabant'ın bir manyaklığı ... benzin göstergesi yoktu :-) Yani, bilecektin, ne kadar benzinin kalmış olabilir diye, yoksa kalmış olabilirdin.
İkincisi, özel vasıta çekerken, böyle bir sayfaya sunduğumuzda plâkayı okunaksız hâle getirmek iyi olur. Bari, sabit olmayan yerlerini ... yani İstanbul'un 34'ü, Viyana'nın W'si, onlar kalabilir.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mini Cooper

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Cmt, 2008 23:26

Mini Cooper, bence Avrupa otomobiller içinde ayrı bir yeri olan araba, küçük görünümü özellikle eski kasalarında pek çekici gelmezken yenilenen kasası ile bana oldukça saldırgan bir ruha sahip izlenimi veriyor, güç ve hız olarakta tanımayanların kendisinden beklemediği bir tarzı var. Aşağıdaki bilgiler Wiki den alıntıdır.
Mini, 1950'lerin sonunda üretilmeye başlanan, 60'ların sembolü olarak görülen kült bir otomobil markasıdır. En ünlü İngiliz yapımı otomobildir. 1950'li yıllardan 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır. Geniş çaplı bir ankete göre Ford Model-T'den sonra en etkileyici otomobil modelidir.

Günümüzde Mini markası, BMW grubuna ait bir markadır. 2001 yılında, BMW bünyesinde geliştirilmiş tamamen yeni 2. jenerasyonu piyasaya sunulmuştur ve bu model, retro tasarımı alanında günümüzdeki en başarılı uygulamalardan biri olmuştur. Ayrıca bu model adeta go-kart hissi veren üstün yol tutuşuyla dünya basınında ve kullanıcılar arasında birçok övgü almıştır.

Resim

Markanın en yeni 3. jenerasyon modelleri ise 2006 yılının sonlarında dünya basınına tanıtılmıştır. Satışı ise 2007 yılı içerisinde başta Avrupa olmak üzere Türkiye'de de başlamıştır.
Bu arabayı ilk olarak çocukluğumda izlediğim Italian Job filminde izlemiştim yıllar yılı arabanın markasını hiç bilmedim var araştırmadım daha sonra Mini ler yenilenen yüzü ile yollarda boy gösterdiğinde çok tanıdık gelmişti, sürekli sözünü ettimiz bir şeydi ama tanımıyorduk :) Şu an gördüğüm kadarı ile gerçek bir fan kitlesi oluşturmuş bir araba

Mini Cooper ile ilgili bir kaç resim

Resim
İç Görünüm

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Pzr, 2008 15:58

Paris' te bir mini cooper klubünün düzenlediği şehir içi turdan çektiğim fotoğraflar.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
M.Ali Sade
Aylık Paso

Mesaj gönderen M.Ali Sade » 10 Mar Pzt, 2008 13:19

Aslında doğruyu söylemek gerekirse yeni Mini'leri ben de sevimsiz buluyorum.Zaten artık pek mini olduğu söylenemez.

Bir ikincisi gösterge tablosunun ortadan oluşu da bana pek cazip gelmiyor.Aynen yukarıda broşürünü yayınladığımız Peugeot 203 modeli gibi.

Bu tip gösterge Fiat'ın bazı modelleri ve Yaris'te de kullanıldı.Ancak aracı kullanırken gözü yoldan çevirip de buraya dikkat etmek sadece biz yaştakiler değil,gençler için bile tehlikeli bence.

Hatta bir zaman Fiat Tempra'da kullanılan rengarenk dijital göstergelere bile ilk bakışta adapte olabilmek oldukça zordu.Zaten halen de kullanılan gösterge stili çalışma prensipleri farklılıklar gösterse bile bildiğimiz klasik stil.

Eski Mini'ler ise küçük yapıları,sevimli tipleri,kolay kullanımları,park ve manevra avantajlarıyla daha bir güzeldi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Sal, 2008 09:15

Daha önce Mehmet Ali Bey in broşürlerini yüklediği Volkswagen in bizde kaplumbağa olarak bilinen modelinden temiz bir örnek, çok diri ve temiz bir araçtı zaten plakasına bakılırsa halen ilk sahibinde olmalı çünkü siyah plaka ile dolaşıyor.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Sal, 2008 09:27

Klasik olamayacak kadar yeni ama bir o kadar da ilginç bir araç, gerçi aracın tarihçesi hakkında pek bir fikrim yok Türkiye deki geçmişi çok eski olmadığı için böyle yazıyorum. Fiat 126 Bis olarak tanıdık bu araçları motorsiklet motorlu olduğu söylenirdi, çok az yakıt ile dünyanın yolunu gidersin derlerdi ama fazlası ile küçük kasası ve bana göre pek atak olmayan aksamı ile ilgi çekici bir araç değildi fakat kullananlar ve gerçekten sevenleride var :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Aracın etiketinde yer alan Polski Fiat ibaresi aracın Polonya yapımı olduğunu düşünmemize sebep oluyor ama gerçekten böyle bir üretim varmı bilemiyorum Macar plakalı oldukça bakımlı bir araç, Bis lerin motoru arkada diye biliyordum resimde de arka kaputta görülen havalandırmalar bunu doğruluyor

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Eki Sal, 2008 14:18

Evet, Polonya ve Doğualmanya küçük arabalar yaparlardı. Almanlar Trabant (Trabi) ve Wartburg imal ederdi.

B. Alabay

kemal
Hareket Amiri

1956 Opel Capitan

Mesaj gönderen kemal » 21 Mar Cmt, 2009 00:19

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Mar Cmt, 2009 00:22

Ya ben buna Dodge mi diyecektim, önündeki yazıyı okuyamadım ama ambleme bakınca Opel olduğunu anladım, doğrumu?

Eğer Opel ise oldukça iri bir model, :) Avrupa arabasından beklemediğim bir model, Dodge ise zaten sorun yok o zamanda biraz küçük ;)

“Klasik Otomobiller” sayfasına dön