tr-TS.09 » Engelliler ve Toplutaşımadaki Engeller

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Haz Çrş, 2012 16:38

Trajikomik derler ya bazı olaylara bu sadece trajik.

http://www.haber7.com/neler-oluyor-haya ... -biten-yol
Resim
Geçen Viyana'da da bir kaç foto çektim, benzer saçmalıklar burada da vardı, merak ettim, çünkü aynı şeyler bizde de var sorayım diyorum acaba bunun bilimsel bir tarafı mı var? Yani ne bileyim bu işin mühendislerinden daha iyi bilecek değiliz, var herhalde bir şey. O resimleride yüklerim birazdan, bir arkadaş rica etmişti oradan bize örnekler gösterebilirmisin diye, iyi örnekler ararken buradada karşılaşınca çektim tabi hemen :) her yerde böyle garip şeyler yapılıyor. Şimdi fotolar tam nerede hatırlamıyorum yine İstanbul'dan İETT nin yaptığı son icraatlardan bir iki fotoda vardı elimde hepsini bir sonraki mesajda vereyim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Tem Çrş, 2012 10:26

Laf söylediğimizde milletin hoşuna gitmiyor, başka yerlerde ismi bile türkçe olmayan adamlar Türkiye'yi rezil etmeyelim kötü haberler yazmayalım diye birbirinin kıçını yalıyor biz yazıyoruz biz kötü oluyoruz :) 7 yıl, koca 7 yıl boyunca bir tek çivi çakılmadı, ne bir kamu dairesi düzeltildi ne bir kamu hizmeti, kanunun süresinin bitmesine 1 sene kala kıpırdanıldı 6 ay kala yalandan bir iki otobüs alındı, saçma sapan hissedilebilir zemin uygulamaları yapıldı, sonuç? Sonuç şu eğer aşağıda verdiğim haber doğru ise yine haklı çıktım, nasıl olsa bu kanunun süresi uzatılır demiştim, bu iş ile ilgilenen arkadaşlarım dahi yok bu sefer olmaz Başbakanlık bu konuda çok katı demişlerdi :) bayağı bir katıymış, kanunun uygulama süresi 1 yıl uzatıldığı gibi eksiklerin giderilmesi içinde +2 yıl daha uzatılması için düzenleme yapılmış yani 3 yıl daha var. Tamam hadi bakalım kamu yöneticileri yatışa devam, nasıl olsa 3 yıl daha cepte. Kim takar vatandaşın rahatını konforunu kim takar özürlünün engellinin ev hapsini.

http://www.lojiport.com/haberdetay/Enge ... endi/34478
2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin doldu. Buna göre 7 Temmuz 2012 tarihinde dolan süre 7 Temmuz 2013’e kadar uzatılacak. Bu uzatmanın gerekçesi, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.

Engelli asansörü veya lift olarak adlandırılan sitemi kurmak için 20-25 bin TL civarında bir ek maliyet ile kurulacak sisteminde bu yasaya uyumda geçici bir çözüm olduğunu belirten halk otobüsü esnaf odaları başkanları asansör üreticilerinin de TSE belgesinin olmadığından da dert yandılar. TSE belgesi olmadan takılan asansörlerin TÜVTURK muayene istasyonlarında geçemediğini belirterek otobüsçü esnafını 300-400 bin TL verip yeni otobüs aldırmaya zorlandıklarını belirttiler.
Valla o da sizin sorununuz, o zaman şu görüşme yaptığınız devlet büyükleri ile bir dahaki görüşmenizde rica edinde ülkemdeki mühendisliğe de el atsınlar, teknik standarta uygun üretim yapılabilecek iş yerlerinin var olmasını da sağlasınlar, madem bu otobüsçülerin bu kadar yaptırım gücü var arkadaş, fakirliğe de çözüm bulsunlar yahu. Sinirlerimi beynimin tepesinden fırlattınız sabah sabah.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Tem Çrş, 2012 18:36

Kendim çalıp kendim oynuyorum, bazen bende kendimi özürlü hissediyorum, bir eksiklik var bende ama nerde.

Belediye'nin Anadolu yakasında yaptığı bir kaç hissedilebilir zemin uygulaması, bu konuda Kadıköy Belediye başkanına yazmışlardı twitterda ama sanırım onlarda bu çalışmayı İBB yapıyor gibi bir şeyler yazmışlardı, şimdi tam dialogları hatırlamıyorum, fotoğraflar alıntıdır.

Resim
Resim
Resim
Resim

Ben bir şey demiyorum artık, kentliler bunu doğru kabul ediyorsa doğrudur, ha ben görme engelli değilim bana ne diyorsak, o zaman zaten diyecek bir şeyim yok ben bana ne diyemiyorum.

Bu aşağıdaki fotolarda Haydarpaşa gar da yapılan harikulade ötesi mühendislik ürünü tekerlekli sandalye rampası. Malum kanunun süresi doldu ama bir şeyler yapıyor olmak lazım, oturmuşlar, düşünmüşler koooocuuummannnn Haydarpaşa Gar'a nasıl bir erişilebilirlik yapalım demişler bunu yapmışlar, kesin bunun proje çizimleri falanda vardır.

Tamam Allah için rampanın eğimine diyeceğim yok, iyi yani en azından şu ana kadar gördüğüm en iyisi, ama güvenlik? Yani neden tekerlekli sandalyeli insanların sokağa birisinin yardımı ile çıkmak zorunda olduğunu düşünüyoruz. Bunu yapan adamın düşüncesi kesin şu, "nasıl olsa yanında biri vardır, o iter düşmezler, düşerselerde ikisi birden düşer bizde boku iten adama atarız" Yani trenler peron arasına düşüp ölen kişi nasıl suçlu ise, nasıl %100 görme engelli adam raya düşünce suçlu çıkıyorsa burada da bu rampadan düşen adam suçlu çıkar. Aslında evden çıkması bile suç değil mi size göre?

Resim
Resim
Resim

Bu fotolarıda Kent demiryolu grubu facebook sayfasından aldım, yani işte bir iş yapılmış ama öylesine, bunu kalkıpta ya iyiniyetli bir çalışma diyerek kabullenmek bana göre değil. Ben olsam o rampanın bağlandığı yerden merdivenlere beton döker yükseltme yapar o kenara da yarım kat bile çıksa bir asansör yapardım. Yeni nesil asansörler pistonlu zaten çok yer kaplayan makineleride yok, camdan güzel birşey hoş olurdu.

İkinci olarakta Gar ın Kadıköy tarafında malum TCDD ofislerinin giriş kapısı var bunun diğer tarafından duvarın dibine bir rampa yapılabilirdi diye düşündüm, bu sayede peronların diğer başından bir giriş verilebilirdi, daha düz ayak olurdu. Ayrıca o rampanın dış kenarına Gar duvarı ile aynı renkte taş döşenerek uzaktan bakıldığında görüntüyü bozmayacak bir mimari ortaya çıkarılabilirdi. Tabi her zamanki gibi bence.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Tem Çrş, 2012 19:07

Harika valla :lol:
Oldudabittimaşallah gibi oturtmuşlar :mrgreen:

Ek: LOL emotikonu nirde?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Tem Sal, 2012 23:58

Hadi buyrun burdan yakalım :) bak dilimi ısırayım korkuluk yapmışlar beee, :):) ama gelgelelim İstanbul nüfusunun büyüklüğü ile orantılı oranda bir özürlü sayısına da sahip bunu resimde açıkça görebiliyoruz, bu büyük kolaylık için TCDD ye teşekkür ediyordur herhalde bu insanlar.

Resim

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 01 Ağu Çrş, 2012 00:39

Rampayı Haydarpaşa Garı'nın denize bakan tarafındaki iskelenin oradan vapurdan inenlerin olduğu yöne koymuşlar amma velakin orada çok daha trajikomik bir durum var. Yeni yapılan konforlu vapurlar bile oradaki iskeleye doğru dürüst yanaşamayabiliyor, bazı iskelelerin yükseklikleri modern vapurlara göre ayarlı değil ve dahası eski tip vapurlar da durum daha kötü. Sonuçta o rampayı kara tarafından gelen engellilerin kullanması akıl karı değil. Deniz tarafından gelen engelliler ise kanımca rahatça kullanamaz.
Dahası ben gözlerimle görmedim ama o kadarcık açıklıktan bir tekerlekli sandalye rahatça geçer mi çözemedim doğrusu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Ağu Çrş, 2012 00:44

Genişliği normal tekerleklilere yeter, ama biraz modern ve pahalı tipteki motorlu olanlar var, tabi açıkça konuşayım İstanbul da kaç tane vardır bilmiyorum göz kararı onlar zor sığar diyebilirim.

Daha önce yazdığım gibi en mantıklısı o merdivenlerden biraz keserek yarım kat bir asansör yapmaktı, böylece resimdeki gibi normal özürlüler :) kullanmazlardı, ya da garın diğer tarafında yani kara tarafından o Haydarpaşa - Karaköy teknelerinin yanaştığı tarafta duvar dibinden bir rampa ile direkt gar peronlarına doğru bir yükselti yapılabilirdi, bundan daha az yorucu bir rampa olurdu, ama o zamanda TCDD nin bir zahmet o giriş tarafına bir bilet gişesi yapması gerekirdi (varmı bilmiyorum)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Ağu Çrş, 2012 11:12

Yok canım, ne keseceksin. Oraya yanda raydan işleyen katlanabilir bir plâtform yapılabilirdi. Veya asansör gibi işleyen bir plâtform. Yazık valla, kimse gezip, gelip, bakıp görmüyor, acaba neler var diye, nasıl yapılabilir diye :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Ağu Çrş, 2012 14:47

alabay yazdı:Yok canım, ne keseceksin. Oraya yanda raydan işleyen katlanabilir bir plâtform yapılabilirdi. Veya asansör gibi işleyen bir plâtform. Yazık valla, kimse gezip, gelip, bakıp görmüyor, acaba neler var diye, nasıl yapılabilir diye :(
Başar gezmeye gerek yok, bir adam engelliler icin platform yapicam diye yola cikti ise biraz arastirmasi yeterli, bahsettigin ekipman turkiyede var, onu bende dusundum ama onermedim cunku serbest kullanima birakilmayacak, yok anahtarini bulamadik, yok gorevlinin isi vardi gitti, tipik devlet isine doner.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Ağu Çrş, 2012 15:04

Olur mu yahu :lol: Öyle bir ekipmanda hep ve her zaman eleman hazırolda olmak zorunda. Hee, bizde çay içiyordur, o başka.

He, ek: Aslında açık, asansör gibi kendin kullanabileceğin şekilde de yapılabilir. Burada yapsan, vandalizme kurban gider, ama belki belki (?) Haydarpasa’da henüz o kadar serseri gezmiyordur. Bilmiyorum ya.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 01 Ağu Çrş, 2012 19:10

Varsayalım ki engelli vatandaşımız Haydarpaşa'dan bindi banliyöye, hangi istasyonda inmeye çabalarsa merdivenleri ve altgeçidi aşıp abudik gubidik engellerin üstesinden gelebilir ki?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Ağu Çrş, 2012 19:41

Tum sistemin durumunu bilmiyorum ama baska bazi istasyonlarda da erisim icin rampalar yapilmis fakat en iyisi yine bu diyorlar, digerlerinde yardimsiz inip binmek mumkun degilmis, bayagi yuksek egimli yapmislar, foto yok ama elimde.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön