ist-L.07 » İETT Otobüsleri Rengarenk

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Pzt, 2011 17:22

Taksilerde şerit uygulaması ülkemizde kalkalı 100 yıl oldu herhalde :P Amarigan taksilerinde olabilir o da bizi ilgilendirmiyor, yani bu renk olacaksa bence de şeritli olsun, bana görede daha açık bir renk tercih edilebilirdi diye düşünüyorum, mevcuttaki türbe yeşili bile bundan iyidir, ama ne yapalım halkımız böyle tercih etmiş, yüzde 35 e kulak vermek lazım. :D

langur
Sezonluk Yolcu

500 yeni otobüs daha

Mesaj gönderen langur » 31 Ağu Çrş, 2011 14:49

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT otobüslerinin yeşil, halk otobüslerinin ise turkuaz mavisi renklerinde yenileneceğini ve otobüslerin dünyada bir İlk olarak ''damalı'' hale getirileceğini belirtti
Hadi buyrun... Valla Esat ne kadar kızsan haklısın. Sırf sen değil herkes haklı. Madem bu otobüslerin rengini kafanıza göre yapacaktınız, madem yenileri yeşil olacak, e o zaman ne diye bize oy verdirdiniz, neden ilk posta otobüsler erguvan oldu??! Anlamadığım birşey mi var acaba, yoksa ben değilde bu işten anlamayan başkaları mı var?

Kaynak

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Ağu Çrş, 2011 17:35

E güzel işte? Demokrasi bu işte? Daha ne istiyorsun yahu? İstanbul'da şimdi DAMALI otobüs olacak, baksana, koskoca dünyaya yine boy gösterdik, maşaallah. Türkiye'nin gelecekte ne şekilde demokratik olacağını seziyoruz işte, damalı demokrasi. Enayi gibi ergüvan mı seçersin, boşver, biz sana doğru rengi veririrz, hem de yeşil yeşil, hadi bismillah.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 31 Ağu Çrş, 2011 22:26

Biz Otobüs AŞ otobüsleri için oy verdik, İETT'ye ait olanlar farklı, Halk Otobüsleri ayrı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Ağu Çrş, 2011 22:40

Hakan açıklaman doğru ama yapılan şey sence mantıklı mı? Hadi İETT otobüslerinin neden yeşile boyanacağını anlıyorum tasarruf, zaten eldekilerin çoğu yeşil geri kalan kırmızı beyazları da yeşil yaparsak az masrafla çok iş yapmış oluruz, okey. Halk otobüsleri Turkuaz? Neden? Meraklıyım ya neden abi neden? Hangi bilim dalının hangi profesörü bu rengin uygun olduğuna karar verdi? Ha ne gerek var ki, ne diyorum ben ya :) bilim falan, cık cık cık. Tiz başım vurula.

Otobüs A.Ş. otobüsleri erguvan rengi, damam hadi biz seçtiğimize inanalım, diyelim ki gerçekten biz seçtik, o zaman bunlarıda seçmemiz gerekmez mi? Ya da bu seçimin gerçekten doğru ve dürüst olması için bir "SEÇİM" olması gerekmez mi?

Damalı otobüs, dünya da ilk? Niye? Yani kimsenin otobüslere yapmadığını biz yapınca büyük iş mi yapmış olucaz? Tüm filomuzu gerçek alçak tabanlı yapamıyoruz, yaptıklarımızıda 35 cm. kaldırımlarımıza yanaştıramıyoruz, buna uygun durak ve kaldırım yapsakta şoförlerimizi eğitemiyoruz demiyoruz da kalkıp otobüslere dama yapıyoruz, dünyada ilk, sadece bizde. Varmısınız iddiaya bu "Damalı Otobüs" olayı ödül bile alacak bir yerlerden :)

Aslında zaten neden yeşil sorusunun cevabı şu alıntıda var,

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 31 Ağu Çrş, 2011 23:39

Esat söylediklerine birebir katılıyorum ama bir de şöyle düşünelim, OAŞ rengini de bize seç demeselerdi hiç birimiz gidipde bunların rengini biz seçelim demeyecektik.

Açıkcası benim için renk çok da önemli değil, sadece hepsinin aynı renk olması gerektiğini düşünüyorum. İster kırmızı, ister erguvan isterse de pembe...

Şaka şaka pembe olmaz, yeşil olsun bari...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Ağu Çrş, 2011 23:45

Hemfikiriz, bencede olacaksa tek renk olsaydı, yani yeşil olacaksa da hepsi yeşil olsaydı, yalancıktan yapılmış gibi oluyor buna sinir oluyorum sadece. Hepsine aynı ücreti, aynı bileti ödeyip biniyoruz, aynı hatta yeşilide, erguvanı, turkuazı da aynı yere gidecek. Sadece kafama takılanı paylaşmak istedim, "içinde bilimsellik var mı" yoksa "size dar gelen bana bol gelir" düşüncesimi :) ya da buna benzer bir laftı galiba :P

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Eyl Prş, 2011 08:07

Evet, TEK renk olmaları gerek. Gerekirse de yeşil. Ama yeşil şehirİÇİ için yanlış bir renk. Genelde şehirde de yeşillik yapılmaya çalışılır (haha), hat otobüsleri göze çarpmalı, o yüzden ya sarı, ya kırmızı, ya da ikisi birden yapılır. Bazıleri gider beyaz veya mavi yapar, onlar da bence pek hoş ve mantıklı değil, ama yeşil yapılabilecek en aptal renk. O zaman git, klimamız var abi de, siyah yap, o bile daha göze çarpar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Prş, 2011 08:16

Başar yeşil yıldızı hakettin bak :) :P Turkuaz kötü bir seçim olmayabilir ama hatta erguvan bile illa ki marjinal olmak isteniyorsa, ama damalı yeşil bilemiyorum artık.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 01 Eyl Prş, 2011 12:27

Istanbul'da yeterli yeşil yok ya. Ondan otobüsler bari yeşil olsun da fonda yeşil varmış gibi gözüksün diye düşündüler herhalde :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Prş, 2011 12:28

Konya' da yapsalar yeşili anlarım, yani bana hep daha uhrevi görünmüştür İstanbul' a göre :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-L.07 » İETT Otobüsleri Rengarenk

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Cmt, 2011 15:48

İETT ne yapmak istiyor pek çözememiştim ama galiba biraz ayıktım, herhalde yapılmak istenen İETT otobüsleri bir renk, İstanbul Otobüs A.Ş. otobüsleri bir renk, ÖHO yani Halk Otobüsleri de bir renk olsun böylece herkesin kast sistemindeki yeri belli olsun, yani başka bir şey gelmedi aklıma çünkü, yoksa niye bir kentin içinde 3 farklı renkte otobüs olsun ki?

İETT yapacağını yapmış, yeni bir oylama ile bu seferde İETT otobüslerinin rengini soruyor.

http://www.iett.gov.tr/nabopoll/vote_1page.php?surv=9

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=915
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar uyarınca İstanbul’da toplu ulaşım hizmeti veren otobüslerin tamamı damalı hale getirilecek. Kararın ilk uygulaması İstanbul Otobüs AŞ’ye ait otobüslerde denendi ve halkın oyuna sunulan seçenekler arasından erguvan rengi seçildi. Sonraki günlerde halk otobüslerinin de rengi değiştirilerek turkuaz olması kararlaştırıldı. Son olarak İstanbul’da toplu ulaşımın lider kuruluşu İETT’nin filosunda bulunan araçların yeni rengi belirleniyor. İstanbullulara İETT otobüslerinin yeni rengi için sarı ve yeşil tonlarda iki ayrı seçenek sunuluyor. Vatandaşlar tercihlerini www.iett.gov.tr üzerinden elektronik ortamda yapabildikleri gibi 21-22 Ekim tarihlerinde Taksim, 23-24 Ekim tarihlerinde Bakırköy, 25-26 Ekim tarihlerinde de Kadıköy Meydanda kurulacak stantta bulunan anket formlarını doldurarak da oylamaya katılabilecek.
Daha önce İstanbul Otobüs A.Ş. otobüslerini Erguvan, yeni ÖHO larıda Turkuaz yapan İETT şimdi kendi filosu içinde bir renk arayışına girmiş ve kötü bir yeşil ile (bana göre) Berlin sarısını model olarak seçmiş, :) Neden kendi kimliğimiz olamıyor bunu anlamıyorum bir türlü, her ne kadar eleştirmiş olsamda Erguvan bile daha bizden di, tamam teknik olarak bende sarıya taraftarım ve onu seçtim zaten :) ama ne bileyim şöyle bir İstanbul gün batımı kızılı ya da turuncusu olsaydı, hiç değil se ya İstanbul' a özgü diyebilirdik, bunun bir lansmanı olurdu, orada bununla ilgili bir metin hazırlanır sunulurdu, anlatılırdı, ya yaptık ama işte bu rengi şunun için seçtik gibi. Şimdi neden bu yeşil neden bu sarı? Bilimsel bir gerçeklik varmı altında, yoksa apardım gitti mi oldu?

Resim

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön