kah-L.07 » Engelliyi Otobüse Almamak - 66 Lira

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

kah-L.07 » Engelliyi Otobüse Almamak - 66 Lira

Mesaj gönderen Esat » 26 Eyl Pzt, 2011 23:11

Daha öncede benzer bir olay yaşanmıştı, o olayı takip edeceğim demiştim ama mahkeme sonucu ne oldu hiç haberini görmedim, bunda bu sefer otobüs yolcuyu hiç almamış, sistemin arızalı olduğunu iddia etmiş fakat haberde çalıştırılarak yolcunun araca alındığı belirtiliyor, enteresan olan cihaz çalışmıyor diye ceza kesilmiş, peki kırılan insanlar? Her lafta modern bir ülkeyiz, hoşgörülüyüz, saygılıyız geyiklerine bayılıyoruz ama biliyormusunuz biz engelli ya da özürlü adını ne koyarsanız koyun bu insanlarımızı evlere hapseden, toplum içinde görmek istemeyen, bunu bir külfet olarak gören bir halkız. Çok merak ediyorum göööyyyyaa AB uyumu çerçevesinde tüm toplu taşıma araç ve sistemleri erişilebilirlik özellikli olmak zorunda ya 2012 ye kadar, neyse diyelimki bastık parayı aldık otobüsleri, bu sorun çözülecek mi çok merak ediyorum. Yoksa yıllar önce bebek arabası ile tramvaya binip "lütfen oradan çekilirmisiniz, orası bebek arabası yeri orada durayım" dediğim suratıma 2 dk. önce yediği bayat otu hazmetmeye çalışan öküz gibi bakan ve "neresiiii" diyen öküzler hala oralarda olup, bu otobüslerdeki alanlarda yolculuk etmeye çalışan engellilere de aynı şekilde davranacaklar mı? Otobüs şoförlerimiz koltuklarından kıçlarını bir zahmet kaldırıp rampaları açacaklar mı? Diğer insanlar sabır gösterip öfleyip püflemeden bekleyecek mi? Bunlar bir gün gerçekten olacak mı? Yoksa yıllar önceki sert düşünceme geri dönüp acaba gerçekten nüfus olarak azalmamız mı gerekiyor diye sormam gerekecek.

Biliyorum ki çoğunuz bu yazdıklarımı okumayacak bile, :) çünkü çok iyi biliyorum ki başımıza gelmeden anlamayacağız.

http://gundem.milliyet.com.tr/engelliyi ... efault.htm
Atatürk Bulvarı Ulu Cami önündeki durakta bekleyen ve ismi öğrenilemeyen bedensel engelli kadın, bu sırada gelen 46 H 0888 plakalı halk otobüsünü durdurarak binmek istedi. Bunun üzerine araç sürücüsü Y.K, otobüsteki engelli araçlarını içeriye alacak sistemin çalışmadığını ifade ederek kadını otobüse bindirmedi.

Bu arada bir etkinlik için Atatürk Meydanı’nda bulunan Trafik Şube Müdürü Hakan Bıyık, engelli kadının otobüse alınmadığını görünce müdahalede bulundu.

Engelli kadının, sürücünün kendisini otobüse almadığını söylemesi üzerine trafik polisleri, halk otobüsü şoförü hakkında yasal işlem yaptı.

Bunun üzerine halk otobüsünün arka bölümünde bulunan sistem çalıştırılarak engelli kadın araca bindirildi.

Otobüs sürücüsü Y.K’ya da "özürlü çıkış rampasını kullanılır şekilde bulunmaması"ndan dolayı 66 lira idari para cezası kesildi.
En son Esat tarafından 27 Eyl Sal, 2011 12:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Eyl Sal, 2011 08:21

kah- ne yahu? Ben Kahire mi diye düşündüm :-) Kahrolsun mu yoksa?

Sen o iltifatları güzel yazmışın, ama kendin de görüyorsun kiii, görgü? Anlayış? İdrak?

Ama sakatlık hakkında da şunu belirteyim … Almanya'da (da) sanki sakat insanlar son on onbeş senede hayata katılıyor gibi. Sanki evvelden sakat yoktu. Ki, harp yüzünden bilhassa vardı. İşte yavaş yavaş algılanıyorlar. Freiburg'un etrafında en az iki (belki de üç) kentin sakata göre tren istasyonu bile yok (!) :evil: Ama öyle sıkıştı ki DB, artık yapmaya başlıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Sal, 2011 10:31

Ben zaten başkasında var bizde niye yok demiyorum, öyle bir kıyasa girmedim çünkü belirttiğin örnekte haklısın, bu konuda duyarlı olduğunu düşündüğümüz avropa da bile bir sürü negatif örnek var ama en azından insan bazında böyle bir davranış yok, hizmet bazında eksiklik var, bizde hizmet eksik hizmeti verecek insanda eksik buna sinir oluyorum.

Kah ta kah işte :) haberin başında hangi kent olduğu kısmını alıntılamamışım :) Kahramanmaraş.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön