tr-TS.09 » Bilet Fiyatları Kıyaslaması

Büyükşehirler ve AB Toplu Taşım Ücret Kıyaslaması

Ülkemizde Pahalı
7
39%
Ülkemizde Ucuz
5
28%
Aynı Oranda
3
17%
Fikrim Yok
3
17%

Toplam oy: 18

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cum, 2014 09:01

Diğer kentlerde yakın zamanda bir zam olmadı ise İstanbul' u takip ederler diye düşünüyorum. Ulaşım bana da pahalı geliyor açıkçası, tek biniş jeton ücreti 4 liraya çıktı bu durumda kart almak dışında bir alternatif kalmıyor zaten ama kart ile de dediğin gibi iş icabı toplu taşıma ile yollarda olanlar için cazip bir tarafı kalmıyor, bence abonman ücretleri daha cazip hale getirilmeli ama ona da zam yapılmış. Hayır olsun ne diyeyim.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Haz Cum, 2014 09:24

Abi,

36L diye bir otobüs var, Mescid-i Selam'dan kalkıyor, Beşiktaş'a gidiyor. Eskiden sadece Avrupa Konutları'ndan kalkardı bu otobüsler, Avrupa Konutları-Kabataş arası çalışırdı. Önce Cebeci-Beşiktaş olarak değiştirdiler, sonra da Mescid-i Selam-Beşiktaş yaptılar.

Otobüsler iğrenç çift katlı konservelerden ve ücreti 3,30 TL'ydi. Sanırım zam sonrası 3,65 TL olmuştur. Aktarma falan da yapılamayan bir hat bu arada.

Diyelim ki Avrupa Konutları'nda oturuyorsun ve işin 4. Levent'te. Bu otobüse binip tıkış tıkış (Karayolları'na gelene kadar otobüste insanca seyahat edebilecek bir boşluk kalmıyor) seyahat edip günde 7,30 TL vereceğine, kendi aracınla rahatça gidiş geliş için toplam 25 km yol yapıp 10-12 TL mazot-benzin parası vermek daha mantıklı değil mi? Hele yanına bir de yol arkadaşı bulsan, iki kişilik otobüs ücretiyle rekabet bile edemiyor.

İşin Maslak'taysa, yani bir de Seyrantepe Yolu durağında inip metroya biniyorsan, toplam maliyetin 3,65 TL + 2,15 TL = 5,80 TL ediyor. Gidiş-dönüş olarak düşününce, günlük 11,60 TL'yi o konserve otobüse ödeyeceğine, arabanla 30 km yol yaparak 12-15 TL mazot-benzin parası ödüyorsun.

Tabii burada, 4. Levent'te veya Maslak'ta park için para ödemediğini varsaydım ki pek çok plazanın altında kapalı otoparkı var. Ben de mesela Taksim'e haftasonu bile giderken bizim ofisin otoparkına bırakıp buradan metroyla gidiyorum. Hem trafikli kısımda sürmemiş oluyorum, hem de Taksim'de otopark ücreti ödemiyorum..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cum, 2014 10:33

Senin gibiler yüzünden toplu taşıma zarar ediyor işte :D:D

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Haz Cum, 2014 14:53

Öyle deme abi :)

Bizde mesela toplu taşıma güya Avrupa'dan daha ucuz. Lizbon'dan örnek verelim, 1,40 €'ya biniyorsun, ama bütün metro sistemini kullanıyorsun hatlar arası geçiş yaparken turnike olmadığı için.

İstanbul'da 2,15 TL, ama bir aktarma yaparsan 3,60 TL ve iki aktarma yaparsan 4,75 TL ödüyorsun. Yani ilk biniş 0,75 €, ilk aktarmayı yapınca 1,25 € ve ikinci aktarmayı yapınca da 1,65 € ödüyorsun.

Türkiye'deki ortalama kişi başı gelirin Portekiz'deki ortalama kişi başı gelirden düşük olduğunu da hesaba kattığımızda, özellikle orta ve dar gelirli kesimin harcanabilir (sabit giderler düşüldükten sonra kalan) gelirine oranı çok daha yüksek çıkar abicim..

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 13 Haz Cum, 2014 19:25

Bu İETT zamları insanları 2. El ucuz ve az yakan otomobil almaya zorluyor. Cidden katlanılacak ücretler değil bunlar. Nedir bu zam zam zam olayı. Sübvansiyon çok mu zor anlamadım. Tarıma, hayvancılığa ve sanayiye teşvik toplu taşımaya köstek var. Cidden illet oluyorum. Burası Los Angeles mı ki herkesin otomobili olup çoğunluk toplu taşımayı tercih etmesin.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 13 Haz Cum, 2014 20:51

Diğer şehirlerdeki (özellikle Bursa) ulaşım ücretlerini gördükçe İzmir'e şükrediyorum. Burada en azından 90 dk içinde tüm aktarmalar ücretsiz. Bursa'da ise belediye ipin ucunu iyice kaçırdı öğrenci bile 1,35 olmuş tam da yanılmıyorsam 2,20.

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 23 Ağu Cmt, 2014 16:30

Eskişehir'de ulaşıma 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere toplu zam yapılmış...

Yeni tarifeler;

*Akıllı Eskart tam biniş 1.55’den 1.80’e

*Akıllı Eskart indirimli biniş 1.05’den 1.25’e

*Akıllı Eskart otobüs ve tramvay aktarmalarında 20 kuruş’tan 25 kuruşa

*TAM Esbilet 1.90’dan 2.40’a

*İndirimli Esbilet 1.80’den 2.25’e

*Minibüs ve Taksi Dolmuşlar da 1.75’den 2 liraya yükseldi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Cmt, 2014 17:05

İstanbul a kıyasla hesaplı diyebilirim, bazen tam ödemek zorunda kaldığım yerlerde 4 tl çok acıtıyor :)

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 23 Ağu Cmt, 2014 17:24

Esat yazdı:İstanbul a kıyasla hesaplı diyebilirim, bazen tam ödemek zorunda kaldığım yerlerde 4 tl çok acıtıyor :)
Hey maşallah :lol:

Bu zam haberi dün çıktı, şehir pek hoşnut değil, yerel gazeteler falan ateş püskürüyor diyebilirim; TÜKODER Şube Başkanı da dava açma kararı almışlar.

Zam birazcık ÖHO'cuların yaklaşık 1 aydır bastırmasından kaynaklanıyor. ÖHO Odası Başkanı her fırsatta zam istiyoruz falan deyip duruyordu, son yaptıkları başvuruyu UKOME dün kabul etmiş ve bu fiyatlar belirlenmiş.

Eskişehir'deki sıkıntı her mesafe aynı ücret.
Yani 5 km giden de; 35 km giden de aynı ücreti ödüyor,
ne var; 35 km giden 1-2 aktarma yapıyor o da 25-50 kuruş fazla ödeme anlmına geliyor.

Bir önceki sayfada, Antalya'da uygulanan sistemi okudum çok mantıklı geldi.
Eskişehir' de böyle bir sistem olsa tepkiler çok daha azalırdı!
Bir örnek vereyim;
Ben merkezi sayılabilecek bir konumda oturuyorum. Odunpazarı'na 6-7 km uzaktayım. 1.80 TL ödüyorum; 23 km ötedeki Çukurhisar'dan Odunpazarı'na gelen adamda da 1.80+0.25 ödüyor!
Aramızda ki fark "25 kuruş" olmamalı bence. :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Cmt, 2014 17:48

İstanbul' da istanbulkart sız gezmek aptallık gibi bir şey, tek biniş 4 tl ama istanbulkart ile 2,15 tl, bence gayet hesaplı ayrıca 2 saat içinde 5 aktarmaya da indirim veriyor. Mesafeye göre ücret metrobüste var orada da başta tam kesiyor ama indiğiniz yerde kartı tekrar okutup ücret iadesi alınıyor, bir de SGH ya giden otobüsler çift bilet kesiyorlar, yani 4,30 diğer türlü tek binişlik kartlar da geçmiyor sanırım ya da iki tane basmak gerekiyor olabilir. Ben bugün vapura jetonla binmek zorunda kaldım, bir kere de Marmaray a eh o zaman 4 tl bayılınca üff diyorum :)

fcinar
Aylık Paso

Mesaj gönderen fcinar » 23 Ağu Cmt, 2014 17:56

Esat yazdı:İstanbul' da istanbulkart sız gezmek aptallık gibi bir şey, tek biniş 4 tl ama istanbulkart ile 2,15 tl, bence gayet hesaplı ayrıca 2 saat içinde 5 aktarmaya da indirim veriyor. Mesafeye göre ücret metrobüste var orada da başta tam kesiyor ama indiğiniz yerde kartı tekrar okutup ücret iadesi alınıyor, bir de SGH ya giden otobüsler çift bilet kesiyorlar, yani 4,30 diğer türlü tek binişlik kartlar da geçmiyor sanırım ya da iki tane basmak gerekiyor olabilir. Ben bugün vapura jetonla binmek zorunda kaldım, bir kere de Marmaray a eh o zaman 4 tl bayılınca üff diyorum :)
2.15 TL çok iyi.
Bu hızla Allahın izniyle 2 seneye size yetişiriz. :lol:
Seneye 2 TL garanti. 8)

İstanbul gibi bir yerde 2.15 kesinlikle hesaplı.

İşte olması gereken bu;
" Mesafeye göre ücret metrobüste var orada da başta tam kesiyor ama indiğiniz yerde kartı tekrar okutup ücret iadesi alınıyor, bir de SGH ya giden otobüsler çift bilet kesiyorlar"

Veya şöyle olamaz mı ki?
Otobüsün gittiği yere göre; validatörler ayarlanamaz mı?
Önreğin; kartı validatöre okutunca, bazı hatlarda karttan 3 TL çekecek, bazı hatlarda 1.5 TL çekecek.
Açıkcası benim kafamdaki plan bu.(en azından Eskişehir için;)

Ahh ah, şu Marmaray'a binemedim daha. :D YHT acık daha ilerlese vallaha gidecem de, Pendik'te kalması beni düşündürüyor!!!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Cmt, 2014 18:21

fcinar yazdı:Ahh ah, şu Marmaray'a binemedim daha. :D YHT acık daha ilerlese vallaha gidecem de, Pendik'te kalması beni düşündürüyor!!!
4 dk lık yolculuk için değmez :D:D

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön