ist-RS.08 » İstanbul' da Sahte Metro Jetonu - Dikkat! -

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-RS.08 » İstanbul' da Sahte Metro Jetonu - Dikkat! -

Mesaj gönderen Esat » 22 Şub Sal, 2011 16:22

Bu haberi bugün gördüm, geçen hafta İstanbul' da benimde dikkatimi çekti, hatta 2 bayan bir erkek ten oluşan gruptan bende bir jeton alıp tramvaya bindim, ama bir sorun olmadı yani turnikeden geçmeme gibi bir sorun çıkartmadı. O kişilerin söyledikleri gerekçeyi yazmayayım :) hırsıza yolu biz göstermiş olmayalımda, benzer olayı daha sonra yine Eminönü ve Beyazıt istasyonlarında akşam Jetonmatiklerin önünde yoğunluk varken gördüm, bir kaç çocuk ellerindeki jetonları makineden almak isteyenlere satmaya çalışıyorlar ve alanlarda oluyor, ben orada şüphelendim çünkü hiçte öyle hırlı tiplere benzemiyorlardı. Aşağıdaki haberdeki gibi genel bir durum varsa bence bu duyulurdu diye düşünüyorum, çünkü yazar şirketin bu şikayeti ilk kez aldıklarını belirtmiş, bakalım ne çıkacak.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=27296
İstanbullular, BELBİM (İstanbul Belediyeleri Bilgi-İşlem Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından üretilen jetonmatikleri kullanarak jeton temin edebiliyor. Jetonmatik makinelerini BELBİM, özel şifreli jetonları ise İstanbul Ulaşım A.Ş. üretiyor.

SAHTE JETON NASIL ALINIR?

Jetonmatik başında bekleyen, yaşları 10 ila 15 arasında değişen çocuklar size ellerinde fazla jeton olduğunu söylediği an güvenlik görevlisine hemen şikayet edin. Eğer etmez, onlardan jeton alırsanız turnike başında bir çok kez sahte jetonu atıp denemek zorunda kalıyorsunuz.

Jetonlar ayırt edilmiyor. Boyutları, tasarımı ve rengiyle birebir şifreli jetonların kopyası. Tek farkı turnikede geçmemesi yani şifresiz olması. Sahte jeton üreticileri görünen o ki henüz şifreli jeton üretme aşamasına gelememişler.

İLK ŞİKAYETİ BEN YAPTIM

Konuyla ilgili İstanbul Ulaşım A.Ş. yetkilileri ‘ilk kez sahte jeton’ ihbarı aldıklarını, vatandaşların jetonmatikler dışında kimseden jeton almaması gerektiğini söyledi. Bu bilgiyle ilk sahte jeton mağduru ben olmuş oldum.

ÖZEL ÇİPLİ, ŞİFRELİ JETONLAR

İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından üretilen jetonların her biri üzerinde çip taşıyor ve her jetona bir şifre veriliyor. Bu şifre periyodik olarak sahte üretimlere ve çoklu kullanım için değiştiriliyor. Bunun dışında istasyonlarda kullanılan her turnike de ayrıca şifrelendiriliyor. Yani sahte jetonlar bir gün çiple üretilip, şifrelendirilse bile bile turnikelerden yine geçemeyecek.

Kazım ATAER / hurriyet.com.tr

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön