ist-T.10 » İstanbul Tramvayını Seçti

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Şub Prş, 2011 18:02

Oradaydım, ama akşama kadar sağda solda sürttüğüm için tabi siz haberi başka yerlerden duydunuz. Yapılan oylamada A modeli %63 oranında oy alarak seçimi kazandı. Zaten bildiğiniz üzere araçlar arasında teknik bir farklılık yok, sadece ön kısmın oturtulması için, yani oradaki farklılık nedeni ile kaporta da ufak farklar var onun dışında teknoloji aynı.

Aslında çok daha fazla model oluşturulmuş, hatta bunlardan Osmanlı esintili olanları ben çok daha iyi buldum, gerçekten ama tamamen gerçekten bizim diyebileceğimiz modellermiş ama idarenin kendi içindeki seçiminde elenmişler, Yavuz' un bıyığı, Fatih' in yüzü, Osmanlı Güneşi gibi çeşitli benzeştirme ve semboller ile ortaya çıkmış tasarımlar aslında benim daha çok hoşuma gitti :)

Basın toplantısında önce İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Sn. Ömer Yıldız bir konuşma yaptı, araç ile ilgili süreç ve teknolojisi hakkında bir takım bilgiler verdi, ardından İBB Genel Sekreteri Sn. Muzaffer Hacımustafaoğlu' da oylama sonucunu açıkladı. 1999 dan beri yapılan çalışmalar ara sıra aksamış olsa da İstanbul Ulaşım bugün geldiği noktada yürür durumdaki 4 aracı ile zaten bu işi başardığını göstermiştir, zaten artık tasarımın tartışıldığı bir noktada olmak pek çok sorunun aşıldığını gösteriyor, artık bir sonraki aşama bu aracın seri üretimine geçilmesi, sonrasında bu tecrübe ile %70 alçak tabanlı projesine geçiştir, hayırlı uğurlu olsun.

Şahsen her ne kadar bir işletmecinin araç üretmesine karşı olsamda, bu çalışmanın nerede ise en başından beri bir şekilde takip etmiş olmak, hatta ilk prototip in malzemelerinin taşınması işinin şoförlüğü yapmış olmak bile benim için güzel duygu. Çok uzun bir süreç olsa da gelinen nokta gerçekten bir başarı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön