ist-D.07 » Haydarpaşa Garı Yandı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Kas Sal, 2010 16:48

Valla pek çok ihmal dile getiriliyor, şimdi biz olayın içinde değiliz hangisi doğru hangisi yanlış bilemeyiz ama bu iddialardan bir kısmının doğru olabileceğini de tahmin edebiliyoruz, sonuçta bizde bir takım şeyler gördük bazı yerlerde hala da bazı şeyleri görmeye devam ediyoruz. İhmal bizde bu tip işlerde çok görülen bir şey, sonra adı iş kazası, küçük bir ihmal, ufacık bir hata oluyor. Daha demin bir haber okudum şu Temmuz da İzmir metro inşaatındaki patlama ile ilgili dava yeni başlamış, tamam 3-4 ay anca iddianame hazırlanmıştır, ama ifadeler evlere şenlik, "ben görmedim" "ben duymadım" "ben söylemedim" "o makineyi çalıştırma emrini ancak makine mühendisi verir ama bizde yok" :) olaya bak, makineyi çalıştırma yetkisi makine mühendisinde ama işletmede öyle bir istihdam yok, biri işçiye çalıştır diyor adam da işini yapıyor, yaptığı işte bir hatam yok diyor, çalıştırdık patladı öldük, Allah rahmet eylesin, herhalde ceza kanuna ya da iş güvenliği kanuna bu madde eklenir yakında, dava sonucunda verilecek karar "Allah Rahmet Eylesin" ya da fiilin durumuna göre "Geçmiş olsun, ucuz atlattık" Haydarpaşa' da ölen olmadığı için ikinci karar çıkar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Ara Pzt, 2010 13:12

Gardaki yangın ile ilgili olarak TMMOB İstanbul Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası suç duyurusunda bulunmuşlar, tabii aslında çoğunluğu iddialardan ibaret ve bizimde dile getirdiğimiz şeyler, iddia bile olsa araştırılması gerekli olduğuna bende inanıyorum, tabi bunu şov şeklinde yapmamak lazım, mesela o gün hemen helikopterle söndürülsün denildikten sonra benimde aklıma gelen ve dile getirdiğim yukarıdan su dökerek söndürmenin binayı tamamen çökertmek anlamına geleceğide konu ile ilgili teknik kişilerce açıklandı, tabii ki bazı iddiaların doğru olacağına bende ihtimal veriyorum, yani işin başında kurumun bir sorumlusunun bulunmaması, işi sadece sorumluluğu olmayan, iş güvenliğinden bihaber işçilerin yapıyor olması, normal saatler dışındaki çalışmaların kontrolü falan, bunlar yangına sebep olmuş ya da olmamış önemli değil, araştırılmalıdır ve ihmal var ise cezalandırılmalıdır başka türlü biz bu tedbirleri almayı öğrenemeyeceğiz, ya da teknik kişilerin sorumluluk almasını sağlayamayacağız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Ara Sal, 2010 11:13

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=25470

inceleme bitmiş ama sanırım rapor savcılığa ulaşmamış henüz, bakalım nasıl bir tespit çıkacak ortaya.
Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Selahattin Aydoğdu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, inşaat mühendisi bir öğretim görevlisi, bir elektrik mühendisi, bir kimya mühendisi ile yangın uzmanından oluşan 4 kişilik bilirkişi heyeti, olay yerindeki delil toplama ve inceleme işlemlerini tamamladı.

Bilirkişi heyetince toplanan delillerin incelenmek üzere Adli Tıp Kurumuna gönderildiği, ayrıca olayla ilgili bazı üniversitelere ve olay günü rüzgarın yangın üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere de Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne yazı yazıldığı öğrenildi.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 10 Ara Cum, 2010 18:22

Garda temizlik ve tamirat çalımaları başlamış, iskeleye büyük bir duba bağlanmış ...
Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Cmt, 2010 00:09

Abi o olay tadilat değil de şu Kültür Başkenti zırvası ile alakalı bir ışık gösterisimi ne yapılmış orada, binanın dış yüzeyinde ışık atraksiyonu yapılmış :) alevli sahne yapmak istememişler bu sefer :P herhalde o yüzdendir.

Bu arada raporda yangının elektrik tesisatındaki bir kısa devreden meydana geldiği belirtilmiş, suçlu yok yani. Boşu boşuna o kadar *** attık millete, yazık utanıyorum kendimden. :)
Konuya ilişkin İBB İtfaiye Müdürlüğü raporunda, Haydarpaşa Garı’nın çatı yangınının nedeninin elektrik tesisatında meydana gelen kısa devre olduğu bildirildi.
http://www.milliyet.com.tr/haydarpasa-y ... efault.htm

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 11 Ara Cmt, 2010 00:11

Ben elektrik kontağına inanmıyorum, kessin izolasyon malzemelerini yapıştırırken çıkardılar ama söyleyemiyorlar... :twisted:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Cmt, 2010 00:15

Valla bende inanmıyorum, pürmüzü bırakmıştır kenara amcam, şimdi biz işin başında değildik kontrol etmiyorduk deyip te kendi adamlarını yakmaktansa binayı yakmakta bir sorun yok :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Ara Cmt, 2010 11:45

Siz onu bırakın, yangın hep ve her yerde çıkabilir, esas konu itfaiyecilik ve afet plânları!

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 31 Ara Cum, 2010 17:51

Garın damı geçici olarak yenileniyor...
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Nis Pzr, 2011 11:03

Yangın sonrasında çatıda ufak çaplı bir kapatma çalışması yapılmıştı, şimdide hem çatının onarımı hemde binanın tadilatı için çalışmalara başlanacakmış, haberin içeriğine bakılırsa iç mekanda bir takım tadilatlar ile çalışma ortamının şartlarının düzeltilmesi falan sağlanacak ama başka yapılmak istenenler ile ilgili bilgi yok, mesela çatı katına restoran yapılacak mı yapılmayacak mı? Böyle bir iddia var ve hoş değil, bakalım ne olacak.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/61 ... na-giriyor
TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Danışma Kurulu tarafından belirlenen Haydarpaşa Garı'nda öncelikli olarak zamana ve yangına bağlı olarak ortaya çıkan hasarın tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, Haydarpaşa Garı kompleksini İstanbul için çok özel kılınması, Anadolu hatlarının ilk ve son iletişim noktasında yer alan metropol gar niteliğindeki Haydarpaşa Garı, anıtsal ve simgesel yapı olduğu kaydedildi.

Gar binası ve yakın çevresi kapsamında yapılacak tüm restorasyon çalışmalarının akademik denetim içinde tamamlanması için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyelerinden bir heyet oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''Haydarpaşa Gar Binası'nın Danışma Kurulu Üyeleri, gar binasındaki mevcut durumu tespit etmek ve gereksinimleri belirlemek amacıyla TCDD 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir mekan analizi gerçekleştirmişlerdir. Bu çalışmayla 100 yıllık yapının yönetim mekanlarında çağdaş konfor şartlarının sağlanmasına yönelik eksikliklikler be beklentiler saptanmıştır. Gerek personelin gerekse de yolcuların tarihsel, kentsel, ve işlevsel sürdürülebilirlik bağlamında çağdaş bir gar binasından beklentilerini ortaya koyması hedeflenmektedir.''

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Haz Sal, 2011 17:13

İlkinde yeterli başarı sağlanamayınca bu sefer dolaylı yollardan gar ve müştemilatını yakma çalışmalarına devam edilmiş.

http://www.haber7.com/haber/20110607/Ha ... yangin.php
Haydarpaşa Garı'ndaki Yataklı Vagonlar Şefliğinin depo olarak kullanılan katında çıkan yangın söndürüldü. Yangın sırasında ikinci kattan atlayan bir kişi hafif yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Yataklı Vagonlar Şefliği binasının depo olarak kullanılan giriş katında, saat 16.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Dumanların üst katlara da ulaşması üzerine Yataklı Vagonlar Operasyon Şefi Selim Gümüş, ikinci kat penceresinden atladı. Ayağında burkulma meydana gelen Gümüş, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ayakta tedavi edildi.

Yangın, olay yerine gelen itfaiye ekiplerince diğer katlara sıçramadan söndürüldü.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön