ist-D.07 » Haydarpaşa Garı Yandı.

Hakan
Kadrolu Personel

ist-D.07 » Haydarpaşa Garı Yandı.

Mesaj gönderen Hakan » 28 Kas Pzr, 2010 15:56

http://www.haber7.com/haber/20101128/Ha ... I-IZLE.php

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16397845.asp?gid=373

Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında saat 15.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Çatının tamamının yandığı öğrenildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Pzr, 2010 16:09

:( Kötü haber, İstanbul'da çok sevdiğim yapılardan bir tanesi idi, kızacaksınız ama ben bunun altında art niyet ararım, en son verilen raporlarda Haydarpaşa istasyon ve gareleme alanının kullanılmak zorunda olduğu şeklinde ifadeler vardı, yani otel yapılması değil Marmaray sonrasında da işletme içinde faal kalması yönünde idi benim okuduklarım. Umarım çok büyük bir hasar olmazda bu saatten sonra da bu güzelim binayı gerek yok deyip yıkmazlar. Yazık oldu.

http://www.haber7.com/video-galeri.php?cID=3278

http://www.haber7.com/foto-galeri.php?cID=7939

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 28 Kas Pzr, 2010 16:11

Çatı izolasyon malzemelerinden çıkmış, o malzemeleri biliyorum piknik tüplerinin ucuna yerleştirilen bir mekanizma ile alev kullanılarak yapıştırılıyor. İtfaiye merdivenleri oraya ulaşamıyormuş, inşallah helikopterle de müdahalae ederler...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Pzr, 2010 16:19

Canlı yayını izledim gemiler ile müdahale ediyorlardı, en son bir de askeri söndürme gemisi de geldi fakat canlı yayındaki sunucu "gemiler keşke en başta gelseydi" gibi bir ifade kullandı çünkü uzaktan da olsa yaptığı gözleme göre yangının alt katlara doğru geçtiğini gözlemlemişler, gemiler sayesinde binanın ön kısmında alt katlara ilerlemenin ve kulelere geçmesinin engellendiğini söylüyordu. Gar Müdürüne bağlandılar o tabii ki şimdi emin değil neden olduğuna, çalışma vardı diyor, işçiler elektrik kontağı dedi diyor, çatıda izolasyon çalışması varmış, dediğin gibi o işteki malzemeler tehlikeli, bir iki ay önce benim evin 2 sokak altında aynı durum oldu tüplerin patlamaları kilometrelerce öteden duyuldu ve görüldü, bakalım nasıl olduysa olmuş artık olabilecek en az hasar ile atlatılmasını diliyorum sadece.
Garın üst katında başlayan ve tüm çatı katını saran yangın, İstanbul'un Avrupa yakasından da görünürken yangını söndürme çalışmaları da sürüyor. Yangına Kartal, Üsküdar ve Kadıköy itfaiye ekipleri müdahale ederken, itfaiye ekipleri anonslarla Avrupa yakasındaki itfaiye ekiplerinden de yardım talebinde bulundu.

Yangın nedeniyle gar binası çalışanlarının ve yolcuların tahliye edildiği belirtilirken polis ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı.

Bu arada yangın yerine hareket eden bazı itfaiye ekiplerinin ise yoğun trafik nedeniyle bölgeye ulaşmakta zorlandığı belirtiliyor.
Yanlız sunucu alt katlara geçti diyordu fakat çatı katındaki odaları da kast ediyor olabilir, en azından ön cephede benim baktığımda alt katlarda dışarıdan görünen bir yangın yoktu, fakat bu bina eski Alaman tipi olduğu için muhtemelen katların içinde zemin/tavan ahşap karışımı sistem olabilir, o çok kötü bir şey, yangın olayında kolaylıkla diğer katlarında yanmasına sebep oluyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Pzr, 2010 16:31

Şu anda korkunç sinirli ve üzgünüm, bazıları için hiç önemli değil biliyorum ama bu binaya bu olmamalıydı, yeraltındaki çanak çömleğe, paramparça gemilere gösterilen hassasiyetin zerresini yer üstünde duran bu binaya göstermeyenlere yazıklar olsun diyorum sadece.

http://www.haberturk.com/advertorial/ha ... sa-yaniyor
Türkiye Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Kuhçu da, konuyla ilgili olarak HABERTÜRK TV'ye konuştu:

"Tarihi gar binası Türkiye için önemli bir miras. 1. grup korunması gerek yapı. Bu yapının korunması için çalışmalar yapılması gerekiyordu. Şimdi bu tadilatların düzensiz bir şekilde devam ettiği yönünde bir takım bilgiler var. Yangın başladığında İstanbul Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nü aradım. Helikopterle havadan müdahale gerektiğini, aksi takdirde sönmeyeceğini, taşıyıcı temellerin ahşap direkler üzerinde oturduğunu belirttim. Fakat şuana kadar helikopterle havadan müdahele edilmemesi çok risklidir ve düşündürücüdür.

"Yangın söndürme sisteminin olmaması, olası yangınlarda yangından korunmanın sağlanmaması, tedbirlerin alınmaması ayrı eleştiri konusudur. Mutlaka havadan müdahale olanağını kullanması gerekiyor Orman Bakanlığı'nın. İstanbul'da normalde çıkan yangınlarda 15 dakika içinde havadan müdahale edilebiliyorken, 1 saatlik süre içerisinde neden helikopterle havadan müdahale yapılamadığını anlamak mümkün değil.

"Zemin kata inmesi halinde taşıyıcı nitelikteki ahşap direklerin hasar görmesi, binanın tamamen yok olmasına neden olacaktır. Şuanda yapılan müdahale itfaiyenin müdahelesidir fakat bu yöntem yeterli değildir."

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Pzr, 2010 17:31

Bu hoş olmayan vesile ile bir de bilgi tazelemesi yapalım.
HAYDARPAŞA GARI'NIN TARİHÇESİ

1908'de İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir. Gar, TCDD'nin ana istasyonudur. İstanbul'un Anadolu yakasında, Kadıköy'de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır. Devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verilmiştir. Binanın inşaatını, ''Anadolu Bağdat'' adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir.

Ayrıca bir Alman'ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu'dan gelecek veya Anadolu'ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917'de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır.

1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında ''Independenta'' adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın ''O Linneman'' adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır.

Haydarpaşa Garı, 1976'da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 28 Kas Pzr, 2010 19:58

Türkiye Demiryolu Tarihi'nin en kara sayfasıdenilebilir yangın için.Sırf bir inşaat uğuruna bir tarih yandı.Daha kötüsü de olabilirdi orada. :( :( :(

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 28 Kas Pzr, 2010 20:09

Sadece çatı ile kurtardık yine, bunun sorumluları bedelini ödemeli! Ödeyemez ya neyse...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Pzr, 2010 20:21

Evet, ateşlerden çatı katı kurtuldu ama ya su? Maalesef pek çok yangında söndürme işlemide yangın kadar zarar vermektedir, hele ki böyle eski yapılarda. Zaten o inşaat mühendisleri sorumlusu mu ne, o da benim korkumu dile getirmiş, bu binalarda pek çok ahşap malzeme kullanılmış durumda ve bunları binanın tamamı olmasa da içindeki katları taşıyan elemanlar oluyor. Yangın üst katı yok etti ama söndürme nedeni ile de alt katlardaki su nedeni ile büyük hasar olduğunu düşünüyorum. Sanırım bu yangın nedeni ile bina baştan aşağı bir yenilemeden geçmeden kullanılabilir olmayacak, tabi bir de oradaki evraklarda dökümanlarda meydana gelen hasar var, yani aslında yanan çatı eğer düşündüğüm gibi ise basit kalacak diğerlerinin yanında.

Yazık oldu, umarım aman nasıl olsa tadilat ile kurtarılamaz yıkalım gitsin demezler, açıkçası bundan korkuyorum. Diğer taraftan kim ceza alacak? Sorumsuz ya da dikkatsiz işçiler mi? Onların başında işini kontrol etmeyen teknik sorumlu ya da müteahhit mi? İşi veren birimin ya da kurumun yetkilisi mi? Bilmem ben bugüne kadar hiç böyle şeylerde sorumluluk alan görmedim, bundan sonrada olacağına maalesef inanmıyorum. Aslında bazen keşke Japon olsaydık diyorum ama sonra düşünüyorum Seppuku onurlu bir davranıştır, onurlu insanlar yapar, onur layık görülmeyenlerin yaptığına harakiri denilir yani sadece karnını keser ve ölürler.

Bu tip hadiseler her zaman her yerde olabilir, ha dikkatsizlik ya da kaza ya da kasıt. Olan oldu artık ve ben çok kızgınım, herkes elinden geleni yapmıştır bu hadisede, olduktan sonrası için kimseyi suçlamak istemem ama ya yanan Süleymaniye olsaydı ya da Galata Kulesi ya da ne bileyim Boğaz Köprüsü? Bu bina İstanbul'un Anadolu yakasına geldiğinizi ya da İstanbul' a geldiğinizi hissettiren binalardan biri idi bana göre, hep vapurla karşıya geçerken Haydarpaşa' yı görmeden Kadıköy' e geçtiğime inanmam, köprü beni bağlamıyor ama vapurla geçerken onu görmek bu hissi yaşatıyordu. Umarım tekrar geldiğimde hala ayakta olur, tamiratta bile olsa.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Pzr, 2010 23:43

Valla kusmak geliyor içimden he! :evil:
Ulan, nasıl olur da bizde HİÇBIR şey işlemez be? Hee, tırafikk kilitlendi. E tabi kilitlendi! Orada itfaiye, cankurtaran, polis hayatta yol mu bulabilirler? Zaten poli de mavi ışığı şık buluyor, ışık ve korna gerekince de ilerleme yok. Medeniyeti de yok. İmdat şeridi bile yok bizde. Al sana işte. Koskoca gar gidiyor, bizimkiler seyrediyor. :evil:
Feci bir şey. Aslında o yangının boyutu başta o kadar korkunç değıldi, gördüğüm kadarıyla, kurtarılır bir durum, ama kimse gelemezse, varamazsa, alet edevat yoksa? Offf of of!
Durum şu an nasıl? :(

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Kas Pzr, 2010 23:49

Valla kusmak geliyor içimden he! :evil:
Ulan, nasıl olur da bizde HİÇBIR şey işlemez be? Hee, tırafikk kilitlendi. E tabi kilitlendi! Orada itfaiye, cankurtaran, polis hayatta yol mu bulabilirler? Zaten poli de mavi ışığı şık buluyor, ışık ve korna gerekince de ilerleme yok. Medeniyeti de yok. İmdat şeridi bile yok bizde. Al sana işte. Koskoca gar gidiyor, bizimkiler seyrediyor. :evil:
Feci bir şey. Aslında o yangının boyutu başta o kadar korkunç değıldi, gördüğüm kadarıyla, kurtarılır bir durum, ama kimse gelemezse, varamazsa, alet edevat yoksa? Offf of of!
Durum şu an nasıl? :(

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 29 Kas Pzt, 2010 15:20

Dünden beri sanki bir yakınım ölmüş kadar suratsız ve sinir içindeyim,bu bina İstanbul şehrindeki en güzel binalardan birisidir ,o kadar gecekondu bilmemne, alış veriş merkezi , ıvır zıvırın içinde vaha gibi bir yer, bu işi bu binaya reva görenlerin hepsine lanet olsun.
Çatıyı tamire gelen ey işçi hiç mi dikkat etmezsin yaptığın işe,
ey ustabaşı niye gerekli önlemi almazsın birkç yangın tüpü bulundurmak aklına gelmez mi,
ey bu işi yaptıran gar veya TCDD yekilisi, orası babanın çiftliği mi yahu niye gerekli tedbiri almadan çalışan yükleniciyi uyarmaz niye görevini yapmazsın,
ey itfaiye niye yeterli uzunlukta merdiveni oraya zamanında ulaştırmaz da kısasını hemen yollarsın ha, Selimiye kışlasında helikopter yok mu niye hemen harekete geçmez bunlar, o helikopterler birçok işe yarar yok mu bunların su boşaltacak torbaları memlekete bak yahu :twisted: .
Niye :?: :?: :?:
Bu işin içinde bit yeniği kesin var,pis kokular var, orada büyük rant var vede tabiki büyük kavga olacak , yazıklar olsun.
Deve altında buzağı arama diyecekler çıkacakyır , çivisi çıkmış dünyada ben kimsenin ettiği bir lafa artık güvenmiyorum , aha Kültür sarayı kundaklaması ,aha Galata köprüsü yangını ,aha da aha onlarca yangın , cehennem zebanisi mi arıyorsun...dolu var :cry: :twisted:
Resimler de çektim akşama koyacağım...

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön