ist-L.07 » İETT Topkapı Garajı Satılıyor mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-L.07 » İETT Topkapı Garajı Satıl

Mesaj gönderen Esat » 06 Tem Sal, 2010 00:00

Çok uzun yıllardır İETT' ye hizmet vermekte olan Topkapı garajı arazisinin satışa çıkarılacağı ile ilgili bir takım iddialar var. İBB nin kaynak bulmada yaşadığı sıkıntılar ayrıca İETT nin bir türlü içinden çıkamadığı borçlar nedeni ile bu arazinin satışından elde edilecek büyük gelirin belediyenin gözünü kamaştırması çok normal. Diğer taraftan geçmişte bu arazinin kenarına inşa edilen tramvay atölyesi de zaten Zeytinburnu' na inşaatı başlamış olan yani atölye ile birlikte işlevini kaybedecek, ara saatlerde parklanma için Topkapı' da yapılan yeni garaj alanını da göz önünde bulundurursak zaten gerekliliği de ortadan kalkıyor, bunu yazdım çünkü geçmişte bu arazinin tamamının tramvay garaj ve bakım atölyesi olarak kullanılması gibi düşünceler de olmuştu fakat resmiyete döküldü mü, yoksa kulaktan duyduğumuz kadarı ile İETT' nin vetosu nedeni ile mi olmadı bilemiyorum.

Bu garajın buradan kaldırılması gerektiğini aslında uzun zaman önce bizde dile getirmiştik, şehrin en sorunlu trafiğine sahip bölgelerden birisi olan Topkapı-Fındıkzade arasında özellikle sabah ve akşam saatlerinde bir de otobüs giriş çıkışı eklenince iyice içinden çıkılmaz bir halde alıyordu, garajın kalkmasının trafiğe çok büyük bir etkisi olacağını iddia etmiyorum ama yine de o keşmekeş içerisinde ne kadar az otobüs yer alırsa o kadar iyidir diyorum.

http://www.kulisistanbul.com/topkapi-ga ... yor-mu.htm
İstanbul Büyükşehir Belediyesi devam eden ve yeni yapılacak ulaşım projelerine kaynak bulabilmek için mülkiyetindeki değerli arazileri satışa çıkarıyor. İETT’nin artan borç yükünü de rahatlatmak amacıyla Topkapı Garajı’nın kapatılacağı ve buradaki arazinin satılacağı kulislerde konuşuluyor.

BÖLGENİN EN DEĞERLİ ARAZİSİ
İstanbul’da turizm sektörünün hızlı gelişimi şehir merkezine yakın bölgelerdeki otel ihtiyacının artmasına neden oldu. Önemli turistik mekanlara yakın olması ve ulaşım akslarına yakınlığı nedeniyle çok değerli bir hale gelen ve toplam büyüklüğü 17 bin 558 metrekare olan Topkapı Garajı’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni gözdesi oldu. Emlak uzmanları şu an ortalama metrekare değeri 6 bin dolar olan arazinin imar değişikliği yapılarak imar artışı verilmesi halinde 9 bin dolara kadar alıcı bulabileceğini belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin de şehrin ihtiyacı doğrultusunda araziye otel imarı vererek satışa çıkaracağı kulislere yansıyan bilgiler arasında

ÇALIŞAN PERSONEL YAKIN GARAJLARA DAĞITILIYOR
Garajın satılmasıyla ilgili olarak ilk adımı atan Büyükşehir Belediyesi, İETT Topkapı Garaj Müdürlüğü’nü kapatıyor. Buradaki çalışanların Edirnekapı, Kağıthane ve İkitelli gibi yakın müdürlüklere gönderilmesi söz konusu. Zeytinburnu-Kabataş hattında çalışan tramvayların bakım ve depo alanı olarak kullandığı bölüm ise Topkapı ve Cevizlibağ’da yapılan yeni yerlere taşınıyor.
Arazi gerçekten bana göre de korkunç derece de değerli, her ne kadar toplu taşım imkanlarına yakın olsa da buradan pek boş bir toplu taşım aracına binmek mümkün değildir :) otel yapmak için illa ki birileri bu araziye saldıracaktır, fakat arazi surlara çok yakın ve hali ile eski İstanbul içerisinde kalıyor, geçmişi ne kadar eskiye gidiyor bilmiyorum ama ben doğdum doğalı oradaydı, dolayısı ile o arazinin altından neler çıkacak acaba diye ister istemez düşünüyorum da, ve diyorum ki, hadi bir güzellik yapın, hazır kazmayı vururken altına bir de metro istasyonu yapın, araya bir şey yapmasanızda olur Yenikapı' dan bu istikamete kazın ve işte o zaman trafiğe katkıda bulunmuş olun.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 22:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 Tem Sal, 2010 07:44

Aslında şöyle, şimdilik oraya metro hattı çekemeseler bile, bir istasyonu kaba inşaat olarak yapsalar, tam Berlin zihniyetinde hareket etmiş olurlar. Gerekli bir yere istasyonu kabaca yap, onlarca sene sonra olsa da, sonra bir gün işin içine kat. Berlin'de 1936'dan kalma bir metro istasyonunu 2007 mi ne senesinde nihayet bitirip, açtılar (Herrmannstraße, yıllar kafadan, biraz yanlış olabilir).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Tem Sal, 2010 08:46

Bende onu diyorum işte, şimdi yapmasan da ileride ilave edilebilir, gerçi araya bir istasyon daha ister ve aslında onu da yapacak bir yer var ama neyse konu garajın satışı, bu öneriyi öneriler başlığında yazmak lazım.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön