tr-RS.07 » Türkiye ERTMS Sistemine Dahil Oluyor

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-RS.07 » Türkiye ERTMS Sistemine Dahil Oluyor

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Prş, 2010 16:39

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=22234
Kısa adı ERTMS olan Avrupa Demiryolu Trafik İdare Sistemiyle tüm AB ülkeleri arasında çalışan hızlı trenlerin, oluşturulan koridorlarla 6 ağ altında toplanarak, daha hızlı ve güvenli hale getirilmesi hedefleniyor.

Merkezi Brüksel'de olan Avrupa Demiryollari Sanayileri Birliği (UNIFE) halkla ilişkiler müdürü Emmanuel Brutin, Avrupa'da ve dünyada ERTMS'i ve gelişimini şöyle anlattı:

"ERTMS uygulamasında trenler güvenli bir şekilde 300 kilometreye kadar hıza ulaşabilecekler. GSM yayınlarıyla bulundukları koordinatlarda birbirlerini görebilecekler. Sistem sayesinde trenler durma noktalarına daha geç mesafede fren yaparak yolu kısaltacak. Avrupa Birliği içinde vize uygulaması olmayan ülkeler arası geçişlerde tren kontrolleri ve beklemeleri tamamen ortadan kalkacak. Bu sisteme sahip olan bir trenin sürücüsü yavaşlanması gereken yerde trenin hızında ısrar etmesi halinde, otomatik acil sistem devreye girerek yavaşlayıp duracak. Bu durumda sürücüye sadece kapıları açmak-kapamak ve bilgileri kontrol etmek kalacak. ERTMS'i halen 9 Avrupa ülkesi belli kriterlerle kullanıyor. Bu sistem öncesi tren yolu ulaşımında meydana gelen aksaklıklar ve kazalar artık tarihe karışacak."

Türkiye ERTMS sözleşmesine dahil olan ülkeler arasında dünyada ilk 5'e giriyor. Brutin, ERTMS gelişim sözleşmesine dahil olan ülkelerin yüzde 50'ye yakınının Avrupa Birliği dışından olduğunu belirtti.
Şimdi konuyu başka yerlerden araştırmadım ama bir ara bir arkadaş bunun lafını etmişti, işte Türkiye' yi küçümseme bak ERTMS sinyalizasyon sistemini kuracak falan filan diye, açıkçası o zamanda dilimin ucunda idi ama söylememiştim, eee girecekte ne olacak? Trenleri sistem yürütmeyecek ki, yine o dispeç işini, aracı sürme işini bizler yapacağız ve maalesef yönetim denetim aşamasında son derece baştan savmacı, hadi idare ederiz abici insanlar olduğumuz için ne işe yarayacak? İşte bizim trenlerimiz Avrupa' ya gidecek falan filan denmişti :) ya senin trenini Avrupa' da emin ol isteyen yok, nasıl ki bizim ülkemizde de Avrupa' nın trenini istemiyorlarsa, halkından işletmecisine kadar, merak etmeyin yakında bu Avrupa demokrasi ve insancıllık yalanı da patlar :)

Bir de işin diğer boyutuna şimdi takıldım bunu bu ERTMS nin bir sitesi falan vardır oradan bir bakayım, diyor ki Türkiye bu sisteme katılan dünyada 5. ülke, yani şu anda dünyada Türkiye dahil sadece 5 ülke bu sistemi kabul etmiş demektir, hemen altındaki paragrafta yüzde 50 si AB dışı ülkelerden diyor, eğer 5 ülkenin yüzde 50 si ise kim bu 2,5 AB ülkesi onu da merak ettim. Evet güvenlik, şu bu bunlar önemli diyoruz AB de, ama daha çok önemli olan şey hep bakıyorum da sadece fonksiyonellik ve dakiklik, gerisini kimse umursamıyor, ne oldu Fransa ve İspanya ray genişliği farklı trenlerini birbirinin ülkesinde götürmenin yolunu buldu, hakeza Almanya Fransa' da böyle işletme yapıyor, ama ortada gerçekten bir sistem olsa acaba diğer ülkeler de buna katılmazmıy dı? Bu bir AB dayatması ya da kriteri olsa idi diğer ülkeler yapmazmıydı? Neden bu kadar az AB ülkesi işin içinde bunlar kafama takılan sorular, acaba sadece pazarlanıp satılması gereken bir ürün mü. Belki bilen birileri bize açıklar bir gün, ben hep kafama takılanları sormak ile mükellefim.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön