ank-TS.07 » Ankara' da Ulaşıma Zam

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ank-TS.07 » Ankara' da Ulaşıma Zam

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Sal, 2008 11:29

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararıyla toplu taşıma ücretlerine yapılan zam ile 15 Ekim Çarşamba gününden itibaren EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da çok binişli kartlarda tek biniş ücreti 1 YTL 20 YKr'den 1 YTL 40 YKr'ye, özel halk otobüsü bilet ücretleri 1 YTL 50 YKr'den 1 YTL 70 YKr'ye çıkarıldı.

Yeni tarifede indirimli otobüs biletlerinde ise herhangi bir artış yapılmadı. Ayrıca, minibüslerde en kısa mesafe 1 YTL 70 YKr, uzun mesafeler ise 2 YTL oldu.

Zam kararının, Ankara Minibüsçüler Odası ile Özel Halk Otobüsçüleri Odasının talepleri üzerine alındığı bildirilmişti
Artan yakıt fiyatları ile birlikte toplu taşıma ücretlerinin yerinde kalması beklenemezdi zaten
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 22:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

f.sonat
Aylık Paso

Mesaj gönderen f.sonat » 15 Eki Çrş, 2008 13:49

Bu zammi biz istemedik, buyuksehir yine secim politikasi yapiyor ve kendi ihtiyaci olan zammi bizlere yukluyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eki Çrş, 2008 14:59

Bir günah keçisi lazım sonuçta :) sizi seçmişler pikachu :) açıkçası bence normal bir zam yani her gün akaryakıta zam gelen ve akaryakıta bağlı olarak petrol ürünlerine yani boya, lastik falan filan zam gelen bir ülkede taşımacılığa zam olması çok normal.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 15 Eki Çrş, 2008 16:17

Iyide yakita her zam geldiginde toplu tasimalara zam yapilirsa insanlar yakinda toplutasimaya binmekden de vazgececek. Insanlar zaten kac kusuruz aliyorki? Aldiklarinin da büyük bir kismini yol parasi yapiyor. Anlamadigim sey yakit her yerde zamlaniyor ama nedense en fazla Toplu Tasima araclarinin bilet fiyatini yükselten Türkiye oluyor. Aceb Türkiyenin yakitinin diger Ülkelerinkinden ne farki var?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Eki Çrş, 2008 17:12

En büyük fark (galiba), yakıt sübvansyonu veya daha iyisi, kamuya sunulan servisin vergilerden arındırılması yok Türkiye'de. Burada dizel 1,30 € ise, toplu taşım için 0,70 veya 1,- € falandır.

Bir de yakıtın Türkiye'de Almanya'dan bile pahallı olması bir gerçek. Nedeni? Onu ben de anlayamıyorum, Almanya'nın bu denli pahallı olması vergilerinden. Fransa ve İsviçre çok (!) daha ucuz (6 ile 10 Cent falan ...). Türkiye zengin olmalı bu yolla, ama değil.

B. Alabay

f.sonat
Aylık Paso

Mesaj gönderen f.sonat » 15 Eki Çrş, 2008 22:15

Neyimiz dogruki bunlarda tam olsun???

Devlet aciklarini kapatmak icin petrole yuklenip duruyor. bir otobus gelirinin %75 ini yakita verirse tabiki zam ister ve zarar eder. Ama bu zammi biz istemedik. Kotu oldu demiyorum ama bizim aklimizda hic yoktu bu zam.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Eki Çrş, 2008 22:25

Zammında bir adabı olur kardeşim, seçim öncesi zam yapıyorsun ve suçu hemen birilerine atıyorsun, yani minibüsçü öho cu bu zamma hayır demez neden desin ki adam para kazanacak az veya çok. Ama zaten sonat ın anlattıkları ile dertli sazım olduğuna ikna olma aşamasında olduğumuz adamları birde seçim öncesi hedef yapmak ne demek?

Bu ülkede otobüse bedava binemedi diye belediyenin şoförünü vuran polis memurları gördük be.

Dediğim gibi belki de cebimden çıkmadığı için rahat konuşuyorum ama Türkiye de ulaşım ücretleri bence uygun Türkiyede kıyas hep yanlış yapılıyor ohooo herif 1500 eöroo maaş alıyor babalar gibi, ulan senden 1500 ytl alıyon 700 kira veriyon o 1500 eörooo alanda 700 veriyor ne farkı var? Ama ulaşıma 2 euro ödüyor, burada makineden alırsan 1,70 araçta alırsan 2,20 oha yani o zaman gidiyorsun haftalık alıyorsun kar ediyorsun :) ve geçen sene 1,40 tı ya yüzde 25 zam gelmiş ve Başar ın dediği gibi burada otobüsler LPG ile çalışıyor, elektrikli toplu taşıma yaygın hizmet kalitesi sıfır :) (yani temizlikçi peroncu güvenlikçi gibi ekstra giderler yok yoksa sistem tıkır tıkır) bizde aynı oranda yakıt ücretleri benzin ve mazot ile taşımacılık bir şeyler yanlış ama neler.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 15 Eki Çrş, 2008 22:44

Avrupa Ülkelerini kiyaslayacak olursak ki bundan 1 ay önce Avusturyanin yerel Gazetelerinde Yakit Fiyatlari kiyaslamasi vardi Avusturya cogu Ülkeden cok daha fazla ödüyor (Almanya dahil) yinede Türkiyede yapildigi kadar zam yapilmiyor. Türkiyede ben kendim sahit oldum bir yilda 3 kez zam yapildi bu kadari da cok fazla. Tabiki Avrupadada zam oluyor yok diyemeyiz gerci Viyanda cok uzun yillar zam yapilmamisti bunuda inkar edemem ama adamlar en azindan zam yaptiklari zaman bile en fazla senede 1 kez yapiyorlar (genelde 2-3 sende bir oluyor) Türkiyede oldugu gibi yilda bir kac kez degil. Toplu tasima sistemi Türkiyede malesef vasat durumda bunuda sanirim Tolutasima isletmecileri disinda kimse inkar edemez. Ben burda 1.70 € Biletime para ödüyorsam en azindan vermis oldugum paranin karsiligini güzel bir hizmet olarak geri aliyorum. Güzel hizmet anlayisi nedir? Tramvaylar metrolar trenler otobüsler vakitli gelir hemen hemen her durakta displayler vardir orada aracin kac dakika sonra gelecegini, gelecek olan aracin engelli insanlara uygun olup olmadigini görebiliyorsunuz. Herhangi bir agrizadan dolayi gecikiceksede hemen yine her durakta olan ses siteminden bunu duyuruyorlar. Sayin yolcularimiz teknik agrizadan dolayi sefer saatlerimizde aksama yasanmaktadir özür dileriz ve anlaysinizdan dolayi tesekkür ederiz diyor.
Gelelim 2004 yilinda yasamis oldugum Istanbuldaki teknik agrizaya. Aksam saatleri saat 19:00 civarlari mecidiyeköyde 19:10 da gelecek olan otobüsü bekliyorum. Vaktinin gelmesine ragmen ortalikda otobüs yok bilgi alabileceginiz muhatab yine yok :). Otobüs 20 dakika gecikiyor sallana sallana köy agasi tipinde görevlinin biri yerine geciyor ve tabi ben dahil o otübüsü bekleyen tüm yolcular neden otobüsün gelmedigini soruyor. Cevap aynen söyleydi: " Arac Otogardan cikamamis o yüzden gelmedi belki baska bir arac gelir. Bu hattaki otobüs ise gündüz saatlerinde 25 dakikada bir aksam saatlerinde ise 45 dakikada bir calisiyor ve baska bir alternatifide yok. Kisin o sogunda bir bucuk saat Otobüsün gelmesini bekledik zahmet edip tesrif ettiginde ise bi tafra görmeniz lazim. Isini sevmiyorsan yapmayacaksin hizmet kalitesi anlayisi sifir olan Otobüs söferlerinden birde azar isitmek zorunda kaliyoruz neden geciktiniz sorusunu sorunca. Hadi ilk otobüs cikamadi otogardan senin 45 dakika sonra gelmen gerekirken sen neden yaklasik 90 dakika sonra geliyorsun? Hal böyleyken tabiki akbile ve biletlere harcadigim paralari helal etmiyorum. Sürünmek icin benden para alan Belediye para karsaligi bana sundugu hizmeti düzgün yerine getirmedigi gibi hizmet kalitesini artirmaktansa bilet fiyatlarini artirmayi tercih ediyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Pzt, 2010 11:55

Ankara'da geçtiğimiz hafta mahkeme kararı ile yapılan zamların geri alınması yönünde bir karar çıkmıştı, tabi olayın tam detayına hakim değilim ama rakamların 6 yıl geriye dönmesinden bahsediliyordu. Ulaşım zamlarına her zaman karşı çıkmış bunu doğru bulmamış birisiyim ama bu işlerin su ile dönmediğini de biliyorum, dolayısı ile 6 yıl geriye dönmenin ülkemizde akaryakıt fiyatlarının, araç vergilerinin hiç yerinde durmaması göz önünde bulundurularak haksız bir karar olduğuna inanıyorum. Bu konu ile ilgisi nedir bilemiyorum ama bugünde dolmuşlar ve özel halk otobüsleri kontak kapatma eylemi yapmışlar.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=19740
Başkent Ankara'da Özel Halk Otobüsleri ve dolmuş şoförleri kontak kapattı. Dolmuş ve otobüsler sabah saatlerinde duraklara gelmedi.
08 Mart 2010 Pazartesi 10:24

Sabah saatlerinde Ulus Stat dolmuş duraklarına gelen vatandaşlar, durakta dolmuş bulamayınca şaşkınlıklarını gizleyemedi. İşe gidecek dolmuş bulamayan vatandaşlar metro, ticari taksi ve belediye otobüslerine yöneldi. Dolmuş ve otobüslerin kontak kapatması nedeniyle trafikte yoğunluk yaşandı.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön