ist-T.07 » İstasyon Ismine Siyasi Itiraz

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-T.07 » İstasyon Ismine Siyasi Itiraz

Mesaj gönderen Esat » 31 Ağu Pzr, 2008 01:46

CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, AKP’nin metro duraklarına tarikat isimleri vererek inançları sömürdüğünü, çıkarları için kullandığını ve şeriat yanlısı bir parti olduğunu birkez daha gösterdiğini söyledi. Külliye’de barınan Tebliğ Cemaati’nin üyeleri hakkında bugüne dek 39 kez dava açılmış, “şeriatçı örgüt” suçlamasıyla da gözaltına alınmışlardı.

Mehmet Polat, Edirnekapı-Sultançiftliği güzergâhındaki raylı sistem hattının Gaziosmanpaşa ilçesindeki istasyonlarının bulundukları mahallelerin isimlerinin değiştirildiğini belirterek “Ne yazık ki Malkoçoğlu Mahallesi ve Cebeci Mahallesi’nin istasyon ismi Mescid’i Selam olarak değiştirilmiş ve çevre sakinleri tarafından büyük bir tepki ile karşılanmıştır. İlçede herkesin bildiği tanıdığı yeni istasyonun adının Malkoçoğlu Mahallesi durağı veya Cebeci Mahallesi olması gerekirken Mescid-i Selam İstasyonu olarak verilmesi AKP’nin laiklik karşıtı bir parti olduğunu birkez daha ortaya koymuştur.’’ dedi.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda Gaziosmanpaşa’da Mescid-i Selam Külliyesi’nin bulunduğunu, bu külliye de yabancı uyruklu kişilerin kaldığını ifade eden Polat, “Yani Mescid’i Selam, tarikat yuvası bir külliyedir. Bununla birlikte oraya Kuran kursuna gittiği söylenen kişilere ‘Nereye gidiyorsunuz’ diye sorulduğunda ‘İslam Üniversitesi’ne gidiyoruz’ yanıtı alınmaktadır. AKP bu tarikat yuvasının reklamını yapmak istiyor ve bundan dolayı da istasyona mahallenin adını değil, bir tarikat yuvasının adını vermişlerdir” diye konuştu.

Şeriatçı örgüt suçlamaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Mescid-i Selam’ın o bölgede bilinen en önemli yapı olduğu bildirilerek, “Raylı sistem müdürlüğü duraklar projelendirilirken ilçe belediyeleriyle görüşmeler yapıyor. Mescid-i Selam durağı da o bölgede bilinen en önemli yapı olduğu için kullanılıyor. Duraklara mutlaka semtlerin isimleri verilecek diye bir kural yok. Çemberlitaş ve üniversite durakları da bulundukları yerlerde bilindikleri için kullanılıyor’’ denildi.

Vakfın kökleri, yaklaşık 30 yıl öncesine dayanıyor. Mescid-i Selam Külliyesi’nde Tebliğ cematinin üyelerinin bulunduğu söyleniyor.
Bu konuyu ilgilendiren seyleri aslinda tartismistik, bu haberi aslinda bilgilendirme icin yayinliyorum, bakin ülkemizde özensizce dikkatsizce konjüktürler dikkate alinmadan yapilan bir isin sonuclari nelerdir görelim.

Bu istasyona Mescid-i Selam denmesini en basindan beri bende elestirmistim, aslinda yukaridaki iddialardan haberdar degilim, ama müneccim olmaya da gerek yok, simdi sizde Aylin gibi o zaman neden Sultanahmet istasyonu var demeyin, cünkü ikisi ayni sey degil bu Ulubatli istasyonuna Sulukule demek gibi olur. Karsi cikmistim cünkü mantiksizdi iki tarafinda koskoca iki mahalle bulunan bir yerde bir camiinin ismi neden bir istasyona veriliyor, ayni hata T2 Bagcilar tramvay hattinda da yapilmak üzere idi burada da Cami duragi vardi ki neyse acilmadan ismi Yavuz Selim oldu :) Benim derdim camiinin icindekiler ya da ne yaptiklari ile ilgili degil, bu yapinin Istanbul a ya da birakin kenti ilcesine tarihi ne faydasi olmus ne katkisi olmus, binanin yapi olarak tarihi degeri nedir? Hepsinin cevabi rakam ile 0 yazi ile sifirdir.

Madem konu acildi bende bu hat ile ilgili baska bir istasyon ismi sikayetini dile getireyim Sagmalcilar - Pancar Motor :) evet zati muhterem IETT ve IETT yi parmaginda oynatan müteahhitin layik gördügü isim, hemen yanindaki otobüs duraginin adi Sagmalcilar Lisesi ve herkesin bildigi bir yer kamu mali, kamuya ait, Pancar Motor ne? Muhterem hocamin fabrikasi Hoca malum Sn. Erbakan, :) peki bir istasyona hangi akla hizmet özel bir firmanin ki Amerika ya da baska ülkelerde istasyon isimlerini özel firmalara kiralamak icin (49 yilligina gibi) dünya para dönerken bedavaya veriyorsunuz, o zaman Levent istasyonu icin kan gövdeyi götürmeli, Allahtan Istanbul Ulasim A.S. bu istasyonun adini sadece Sagmalcilar olarak kullaniyor ama en son gördügümde IETT nin taktirdigi tabelalarda hala Sagmalcilar - Pancar Motor yaziyordu ki kendilerine böyle olmamali diyerek diger tasarimlari verdigimiz halde.

EEE dilimde tüy bitti IETT acilimi Isi Ehline Teslim Temennisi, biiznillah o günleride görürüz.

Not : Haber Milliyet gazetesinden oldugu gibi alintidir linki buradadir, lütfen sizler mesajlariniza parti ya da siyasetci ismi karistirmayin, bu tip mesajlar düzenlenebilir ya da silinebilir sonra zorunuza gitmesin, IETT ye yasal sInIrlar icerisinde dokundurmak serbesttir :D
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Ağu Pzr, 2008 14:43

Biiznullah, maşallllah, molla oldun he! :lol:

Evet, ben de çok başta biraz şaşmıştım bu isme. Sultanahmet elbette problem degil. Ama böyle bazı gariplikler var ortada. Neden meselâ otobüsler kızılkrembeyaz değiller? Selâmu'l-Citaru?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Ağu Pzr, 2008 17:34

Kizil krem beyaz günleri tarihte bir yaprak oldu Basar :) Dalan zamaninda Mason rengi yapilmisit Turuncu-Mavi sonra malum devir degisti simdi nedense hepsi yesil geliyor, ilk yesil otobüsler bildigim kadari ile dogalgazlilardi ve onlarin cevreciligini vurgulamak icin yesildi, sonra Euro motor yesil motor dalgasi cikti yesil kaldi, ne yani sen simdi bunu yesil sermaye ile mi iliskilendiriyorsun? Allah Allah bak nerden nereye :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Ağu Pzr, 2008 19:12

Valla bazı ülkelerde bayraklar, taşıtlar ve herşey çok yeşilimsi olur. Eskiden çölde az yeşil bulunurdu da, onden kutsal olmuş olabilir, bilmiyorum. O tarih yaprağına bir an evvel geri dönülmeli. Yahu, Prag bile o renklerle yolda, yuh! Freiburg da, her nedense ... Berlin baştan beri sarı, yüzbilmemkaç yıldır!

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 01 Eyl Pzt, 2008 12:09

Buradaki arkadaşlarımızın yorumlarına katılıyorum da chp'nin yaptığı tam bir buluttan nem kapma hastalığı. Şizofrenik bir vaka. Mescid-i Selam İstasyonu demekle ülkede irtica mı hortluyor? Geri mi kalınıyor. CHP bununla ilgileneceğine bu hattın daha reel problemleri var onları gündeme getirse ya. Bula bula eleştirecek bunu bulmuşlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Pzt, 2008 18:20

Aynen katiliyorum Mehmet, hattin problemlerini dile getirecegim bir iki güne kadar firsat bulursam cok önemli bir seyi aktaracagim simdi vakit yok :)

Illa istasyon ismine takiyorlarsa dedigim gibi Pancar Motor daha cazip bir hedef :) Direkt piri fani Erbakan Hoca, ha Yenimahalle-Hastane ye ne demeli? :) Ulasim A.S. de burasi Yenimahalle olarak kullanildi ama IETT israrla hastane, ne hastanesi? hemen duragin yanindaki özel hastane mi? yoksa taaaa bilmemnerdeki devlet hastanesi mi? Bosna-Cukurcesme? Neden Bosna denildi mesela ;) (Adem Bey selamlar güzel isti aslinda bakmayin takildigima)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Eyl Pzt, 2008 20:01

Ben oranın siyasî ıkıntılarına karışamam, bilmiyorum. Ama buradan bakıldığında biraz garip geliyor. Ama Kilise durağı da var T3'te, yani tek taraflı değil ... :) Şuna biraz da Sinagog ve Ermeni kilisesi eklesinler, temize çıkarlar. Bir de bir durağa Kennedy (iki n ile) desinler, bitsin iş. Ama o Mescid-i Selam (üç şapkayı bıraktım bu sefer) pek öyle ahım şahım önemli bir yer miydi şimdi?! O taraflarda zaten herkes çarşafla dolaşmıyor mu? Hoşlanamıyorum. Şöyle dünyaya dönük bir müslümanlık yaşayamazlar mı? Olsa olsa, Türkiye'de olurdu, Mevlânâ diyorum yine ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Pzt, 2008 20:22

O taraflarda zaten herkes çarşafla dolaşmıyor mu?
Yok öyle bir sey bir kac durak geride Sultanciftligi de isten cikan kadinlara sarkintilik eden hatta teshircilik yapan arschlochlar bile varken hangi carsaf hangi din iman, neyse konuyu karistirmayalim dedigin gibi mesela Kilise duragi diyene kadar o kilisenin adi verilse bence problem yoktu, zaten burada o partinin amacida isim yüzünden belediyenin beceriksizligini vurgulamak degil, isim altinda belediyenin anayasal düzeni degistirecegini iddia etmek :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 01 Eyl Pzt, 2008 22:22

Zaten, Esat, ne kadar çarşafsa, o kadar sarkıntılık. Gaz olayı, basınç altında zavallıcak ürkeklerimiz pantolonlarını deliyor :(
Prag'ta tüm kızlar minietekli, hiç bir sarkıntılık görmedim. Erkekler de hepsi taş gibi, tek model (Rus tipi) dolaşmıyorlar. Ve bilmem, çocuk da bol, yani minietek göre göre, kimse uyuşmamış (bunu hep tez olarak duyardım da ...). Ben de karışık saunalara sokula sokula, cinsiyetimi şaşırmadım maşaallah 8) Kafayapısı. Erkeklerde zaten sıfır iş, iş yok demeye bile yetmez.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Eyl Sal, 2008 18:02

Prag iyiymis o zaman :P ;)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Eyl Sal, 2008 19:18

Prag en üstün! 8)

B. Alabay